Jump to content

MSI WIND U100 Netbook / Macbook Mini


mouyias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το topic γιατι , δεν βρηκα κατι παρεμφερη , για να ποσταρω εκει.

Λοιπον.

Πηρα απο τις 06/05 το netbook msi wind u100 με 2gb ram - 160sata 6cell μπαταρια και λειτουργικο ΧΡ ΗΟΜΕ.

Απο την πρωτη στιγμη που φορτισα την μπαταρια , αμεσως μολις ολοκληρωθηκε η φορτιση , αρχιζε να αναβοσβηνει το πορτοκαλι λαμπακι της μπαταριας.

Αυτο βασει και του μανουαλ , ειναι αστοχια υλικου , και πρεπει να παει αντιπροσωπεια.

Σημειωνω οτι αυτο το λαμπακι λειτουργει ως εξης.

Πρασινο=φορτιζει

Πορτοκαλι=πεσμενη μπαταρια

Πορτοκαλι που αναβοσβηνει=προβλημα μπαταριας

Επισης αναβοσβηνει οσο ειναι συνδεμενο στο ρευμα , και με την μπαταρια φορτισμενη πληρως.

Και κατα τ'αλλα λειτουργει κανονικοτατα.

Μετα απο πολλες συζητησεις , σε πολλα φορουμ , ξενα και ελληνικα , διαπιστωθηκαν τα εξης.

Καταρχην η πλειοψηφεια των συγκεκριμενων netbook , εχει το συγκεκριμενο προβλημα , και ολοι το στελνουν αντιπροσωπεια.

Επισης διαπιστωθηκε , οτι η εδω αντιπροσωπεια , μιλαει ακομη και για μητρικη , και για ελλειψη ανταλλακτικων , με καθυστερησεις μεχρι και πολυ πανω απο 15 μερες.

Απο την Πεμπτη 14/05 το εχω στειλει κι εγω αντιπροσωπεια.

Και ερωτω πολυ απλα.

Εχω δικαιωμα απαιτησης αντικαταστασης με καινουργιο netbook , ειδικα απο την στιγμη , που ειναι μονο!!! 6 ημερων και επισης διαφαινεται πιο μεγαλο προβλημα (μητρικη) και μεγαλες καθυστερησεις στην επισκευη του.

Μιλαω γενικα.

Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις την αποψη σας και την γνωμη σας.

Ζητω συγνωμη για το μεγαλο post μου.

 

Ευχαριστω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικα θα επρεπε να στο αλλαξουν με καινουργιο.Παρε τηλ. στην γραμματεια καταναλωτη να δεις τι ενεργειες μπορεις να κανεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

παιδες! αστε τις ******** και τα παιχνιδια...τρεξτε βαλτε windows 7...6 ωρες μπαταρια και ΟΤΙ καλυτερο σε σταθεροτητα και ταχυτητα...απλα ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ Wind!

συμφωνω απολυτως , τελικα οσο και να προσπαθησα να αγαπησω το leopard (λογω iphone ) τελικα αποδειχθηκε πολυ μαλ@@@ια , εβαλα τα windows 7 στο asus 1000HA και απλα ,,,,,,,, ΠΕΤΑΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ελαβα απαντηση στο mail απο το καταστημα , και πηρα και τηλεφωνο και στην αντιπροσωπεια.

 

Καταρχην απο το καταστημα λενε οτι απο την στιγμη , που εχει ανοιχτει και εχει λειτουργησει , δεν το αλλαζουν.

Ομως μου λενε αν στο αλλαξει η αντιπροσωπεια , οπως θα ειναι σφραγισμενο , αμα θελω τοτε μου το αλλαζουν.

 

Απο την αντιπροσωπεια , μου λενε οτι εχει προβλημα η μητρικη πλακετα , και εχουν ηδη παραγειλει το αντ/κο , το οποιο θα το εχουν περιπου σε μια εβδομαδα , και μετα θα με ειδοποιησουν , οταν θα ειναι ετοιμο , να μου το φερουν.

Αντικατασταση λενε οτι γινεται μονο τις πρωτες 7 ημερες , και ειναι μια διαδικασια , η οποια παιρνει μεχρι και μηνα.

Εμενα εχει αποδειξη αγορας 06/05 και το παρελαβαν στις 14/05 , οποτε εχουμε 8 ημερες , αλλα ουτως η αλλως 1 μηνα δεν θα περιμενα.

Αλλωστε γι'αυτο το λενε κι αυτοι μαλλον , για να αποφευγουν τις αντικαταστασεις.

 

Το τελικο συμπερασμα ειναι , οτι ετσι που εχουν τα πραγματα , αναγκαστικα , περιμενω.

Αρκει να μην καθυστερησει κι αλλο , Η να εχει προβλημα και το αντ/κο που εχουν παραγγειλει , γιατι τα διαβασα κι αυτα , σε διαφορα forum Ελληνικα & Ξενα.

Υπομονη.......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τους Πηρα σημερα το πρωι τηλεφωνο , τωρα πριν λιγο , μετα μια εβδομαδα απο το προηγουμενο τηλεφωνο , και φυσικα η απαντηση , ηταν αυτη που περιμενα.

<< Μεσα στην εβδομαδα (αοριστα) θα παραλαβουμε κυριε , το αντ/κο , κι εσεις το ιδιο θα παραλαβετε μεσα στην εβδομαδα.

Θα σας ενημερωσουμε εμεις αμεσα , μολις ειναι ετοιμο. >>(Για να μην τους ενοχλουμε κιολας δηλαδη).

Τα συμπερασματα δικα σας.

Εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα οταν το παραλαβω , να το πουλησω , οχι γιατι δεν μου αρεσει η δεν μου κανει την δουλεια μου , τελειο σε ολα , και το δικο μου με χρηση 2 ημερων , αλλα για το after sales μονο και μονο.

Οποιος/α ενδιαφερεται pm.

Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα , για να κλεινει αυτο το θεμα , μολις με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι ετοιμο και θα παραλαβω αυριο.

Να δω βεβαια οτι ειναι και ενταξει φυσικα.

Αλλα ολα αυτα , δεν μαλακωνουν πλεον την εντυπωση μου για το after sales της εδω αντιπροσωπειας , ειδικα οταν παραλαμβανω μετα 15 μερες περιπου.

Αυτα.

Ευχαριστω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην Καλημερα , οσο καλη μπορει να ειναι.

Μολις το παρελαβα , το ανοιξα , ναι ηταν το δικο μου βασει serial number , ο.κ επισης απο οπτικης πλευρας , και ολα τα παρελκομενα μεσα.

Το ανοιγω και ανοιγει κανονικα , οπως το ειχα παραδωσει , με περασμενα τα ΧΡ , και με τον κωδικο μου προσβασης , και ακομη και ενα δυο προγραμματα , που ειχα μεσα , ηταν μεσα , ακομη και η ταπετσαρια μου το ιδιο.

Το ανοιξα με το ρευμα και την μπαταρια επανω.

Αναψε το πρασινο λαμπακι που δειχνει , οτι η μπαταρια φορτιζει , και περιμενα επιτηδες πλεον , να σβησει μολις τελειωσει η φορτιση.

Και δυστυχως μολις τελειωσε η φορτιση , αρχισε παλι ξανα να αναβοσβηνει το πορτοκαλι λαμπακι.

Αμεσως παιρνω τηλεφωνο στην Alman , και τους το λεω , και μου απαντανε οτι αυτο δεν ειναι προβλημα , τελικα κι ετσι δουλευει.

Τους λεω τοτε φυσικα , για ποιον λογο το κρατησαν τοτε 15 μερες , και επιπλεον αλλαξανε και μητρικη οπως λενε.

Μου λεει μισο λεπτο να μιλησω με τον τεχνικο.

Περιμενα 3 με 4 λεπτα στην γραμμη με το ρολοι.

Ερχεται καποια στιγμη , και μου λεει οτι εχουν λαβει e-mail απο την msi οτι τελικα αυτο δεν ειναι προβλημα.

Τους λεω τοτε γιατι παραγειλατε μητρικη , και μου λεει οτι πρωτα την παραγειλαμε , και μετα , μας ενημερωσαν οτι δεν ειναι προβλημα.

Ωστοσο μου λεει οτι η μητρικη , αλλαχτηκε.

Ζηταω να μου στειλουν αυτο το mail που λεει οτι αυτο δεν ειναι προβλημα , και μου απαντανε , οτι δεν μπορουν να το στειλουν αυτοι , να το ζητησω εγω απο την msi.

Τους λεω αφου ειναι επισημη αντιπροσωπεια , ειναι υποχρεωμενοι να μου το στειλουν , και μου λενε οτι , δεν ειναι επισημη αντιπροσωπεια , αλλα επισημο service , και αν θελω επιβεβαιωση να απευθυνθω στην msi.

Για πειτε μου λοιπον τωρα εγω τι να κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα ένας φίλος έχασε στις διακοπές τον φορτιστή!

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνει ένα από αυτά ή που μπορεί να βρει νέο ή έστω κάποιον που να κάνει σίγουρα.

 

1) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Laptop-Acc/PSU-Protection/Fortron-Nb-Power-Adapter-NB90.htm

 

http://www.fsplifestyle.com/en/booster_a.asp?pro_catId=10&categoryId=2&productId=27

 

http://www.fsplifestyle.com/en/booster_a.asp?pro_catId=10&categoryId=2&productId=28

 

 

2) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Laptop-Acc/PSU-Protection/Fortron-Nb-Power-Adapter-NB120.htm

 

 

εδώ είναι για τα βύσματα

http://www.fsplifestyle.com/en/NB-Tips0.asp

Link to comment
Share on other sites

Ο γνήσιος είναι 20 Volt, 2 Amperes. Σε καλύπτει δηλαδή και ο NB-90 που δίνεις, αλλά παραείναι ακριβός.

Δες και το ebay: http://cgi.ebay.com/20V-2A-AC-Adapter-MSI-Wind-U90-U100-U120-Power-Supply_W0QQitemZ260486822699QQcmdZViewItemQQptZUK_Computing_LaptopAccessories_PowerSupplies?hash=item3ca6397b2b

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια ψαχνω το bios update αλλα ο server της msi ειναι down μαλλον

μπορει καποιος να το ανεβασει καπου και να μου δωσει ενα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δουλεύει ο server, αλλά το link όπως και να 'χει είναι αυτό: http://download1.msi.com/files/downloads/bos_exe/n011_10e.zip

Καλό είναι να το κάνετε, φτιάχνει πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα εχει βγει νεο bios update για τα windows 7

 

http://www.msi.com/index.php?func=downloadfile&dno=6915&type=bios

*Modify the string of CPU Frequency for W7

 

Δεν φαίνεται να έχει καμιά τρελή διαφορά από το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημενα τα windows xp και τα Χ σε αλλο παρτισιον του σκληρου...επισης ενα διαμερισμα που επαναφερει τα xp με το f3(με boot32 πλεον γιατι το εχω χρησιμοποιησει ηδη μια φορα)...αν σβησω τα xp και βαλω στο διαμερισμα αυτο τα 7 μετα θα μπορω να επαναφερω τα xp με το f3 ????

 

αν ξερει καποιος θα με βοηθουσε πολυ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια! εχω ενα msi wind u100 αυτο με το 1 GB ram και θελω να προσθεσω μνημη...

Eπειδη δεν τον εχω ανοιξει καποιος που το χει κανει να πει αν εχει ενα τσιπ ή δυο και αν ειναι removable και ακομα μεχρι ποσο μπορω να βαλω γιατι η msi λεει μεχρι 2GB ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια! εχω ενα msi wind u100 αυτο με το 1 GB ram και θελω να προσθεσω μνημη...

Eπειδη δεν τον εχω ανοιξει καποιος που το χει κανει να πει αν εχει ενα τσιπ ή δυο και αν ειναι removable και ακομα μεχρι ποσο μπορω να βαλω γιατι η msi λεει μεχρι 2GB ???

Έχει ένα τσιπ των 1GB κολλημένο στη μητρική, και μια θέση επέκτασης.

Η συνολική μνήμη που μπορεί να δει το μηχάνημα είναι 2GB και επομένως είτε παίρνεις άλλο 1GB και το βάζεις, είτε ένα 2GB και παράλληλα απενεργοποιείς την onboard από το BIOS πριν το τοποθετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά καλύτερη επιλογή είναι να βάλεις άλλο 1 GB για να παίξει και το Dual Channel, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να βρεις το ίδιο module με αυτό που έχει επανω soldered, δηλαδή CL4 και DDR2 5300 667. Αυτός ο συνδυασμός είναι δύσκολος να τον βρεις. Εγώ έβαλα CL5 DDR2 5300 667 και παίζει, αλλά όχι σε Dual Channel.
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα,

 

εχω απο την 4/09 ενα msi netbook u100 δουλευει μια χαρα . αλλα εδω και κανα μηνα μου κανει ενα θορυβο αρκετα δυνατο οταν το ανοιγω που διαρκει περιποθ 2-3 δευτερολεπτα, σαν να κολλαει καπου το ανεμιστηρακι , αρκετα δυνατο θορυβο ομως....πρωτη φορα που το ακουσα νομισα οτι παει το μηχανημα...απο τοτε το κανει παντα οποτε το ανοιγω.

 

ξερειε κανεις τι μπορει να ειναι ; ακουγεται απο την αριστερη πλευρα εκει που βγαζει και τον αερα του.

 

επισης που θα πρεπει να απευθυνθω για την εγγυηση του ; το ειχα παρει απο ενα μαγαζι κοντα στο πολυτεχνειο. εκει πρεπει να το παω ;

 

ευχαριστω

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα,

 

εχω απο την 4/09 ενα msi netbook u100 δουλευει μια χαρα . αλλα εδω και κανα μηνα μου κανει ενα θορυβο αρκετα δυνατο οταν το ανοιγω που διαρκει περιποθ 2-3 δευτερολεπτα, σαν να κολλαει καπου το ανεμιστηρακι , αρκετα δυνατο θορυβο ομως....πρωτη φορα που το ακουσα νομισα οτι παει το μηχανημα...απο τοτε το κανει παντα οποτε το ανοιγω.

 

ξερειε κανεις τι μπορει να ειναι ; ακουγεται απο την αριστερη πλευρα εκει που βγαζει και τον αερα του.

 

επισης που θα πρεπει να απευθυνθω για την εγγυηση του ; το ειχα παρει απο ενα μαγαζι κοντα στο πολυτεχνειο. εκει πρεπει να το παω ;

 

ευχαριστω

Σε εκείνο το σημείο βρίσκεται το ανεμιστηράκι, το οποίο μάλλον τα έχει παίξει και θέλει αλλαγή.

 

Εφόσον έχεις εγγύηση, πάρε ένα τηλέφωνο στο μαγαζί που το αγόρασες, και αυτοί μάλλον θα σε παραπέμψουν στο επίσημο σέρβις, την ALMAN Hellas που εδρεύει στο Μενίδι κάπου. Καλό θα ήταν να το πας μόνος σου αν έχεις μεταφορικό για να γλιτώσεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λογικά καλύτερη επιλογή είναι να βάλεις άλλο 1 GB για να παίξει και το Dual Channel, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να βρεις το ίδιο module με αυτό που έχει επανω soldered, δηλαδή CL4 και DDR2 5300 667. Αυτός ο συνδυασμός είναι δύσκολος να τον βρεις. Εγώ έβαλα CL5 DDR2 5300 667 και παίζει, αλλά όχι σε Dual Channel.

Αγόρασα τελικά 1GB 667 και το τοποθετησα το προβλημα τωρα ειναι οτι το bios βλεπει 2GB ενω τα windows μονο 1 :!:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι έχει κάτσει καλά το dimmάκι και ότι έχεις την τελευταία έκδοση BIOS. Testαρε τη μνήμη με κάποιο διαγνωστικό για να βεβαιωθείς ότι φταίνε τα Windows.

Σε μένα δούλεψε κανονικά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά! η λύση: στα 7 υπάρχει μια επιλογή στο εμεσκονφιγκ που περιοριζει τη μνημη και χρειαζόταν αλλαγή αυτό μόνο αν και εκανα και ενα μπαιος απντειτ καλου κακού και μου εμφανισε καποιες επιλογές για υπερχρονισμο αν δεν κανω λαθος? Το εβαλα στο 24% συν οτι απο 1γιγα ραμ ανεβηκα στα 2 και εντελει εκανα το τεστ εμπειριας παλι και τα νουμερα εμεινα παλι ως ειχαν κριμα...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά! η λύση: στα 7 υπάρχει μια επιλογή στο εμεσκονφιγκ που περιοριζει τη μνημη και χρειαζόταν αλλαγή αυτό μόνο αν και εκανα και ενα μπαιος απντειτ καλου κακού και μου εμφανισε καποιες επιλογές για υπερχρονισμο αν δεν κανω λαθος? Το εβαλα στο 24% συν οτι απο 1γιγα ραμ ανεβηκα στα 2 και εντελει εκανα το τεστ εμπειριας παλι και τα νουμερα εμεινα παλι ως ειχαν κριμα...

Το βάζεις από το BIOS στο 24% αλλά για να το ενεργοποιήσεις πατάς Fn+F10 μέσα από τα Windows. Αν το κουμπί Power γίνει πορτοκαλί (από μπλε) έχει ενεργοποιηθεί το overclocking.

Α, και για να δουλέψει πρέπει να το έχεις στο φορτιστή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...