Jump to content

Μαθητική παρέλαση - Έχετε λάβει μέρος;


Lospsi
 Κοινοποίηση

Έχετε λάβει μέρος σε μαθητική παρέλαση;  

48 members have voted

  1. 1. Έχετε λάβει μέρος σε μαθητική παρέλαση;

    • Ναι
      41
    • Όχι
      5
    • Θα το ήθελα
      1
    • Δεν πρόκειται να λάβω μέρος
      1


Recommended Posts

από capital.gr

 

Τις παλιές κακές ημέρες που υπήρχαν μόνο δύο κανάλια στην τηλεόραση, η «αστική» ΕΡΤ και ο Σταθμός των Ενόπλων Δυνάμεων, στις εθνικές μας εορτές είχαμε στάνταρ πρόγραμμα: Παπαφλέσσα, υπολοχαγό Νατάσσα και παρελάσεις. Σήμερα, στις καλές ημέρες της πολυφωνίας, αυτά έχουν χαθεί...

 

«Η πατρίδα του κάθε ανθρώπου και η θρησκεία είναι το παν και πρέπει να θυσιάζη και πατριωτισμόν και να ζη αυτός και οι συγγενείς του ως τίμιοι άνθρωποι εις την κοινωνία. Και τότε λέγονται έθνη, όταν είναι στολισμένα με πατριωτικά αιστήματα• το-αναντίον λέγονται παλιόψαθες των εθνών και βάρος της γης. Και δια τούτο ως πατρίδα γενική του κάθε-ενού και έργο των αγώνων του μικρότερου και αδύνατου πολίτη, έχει κι΄ αυτός τα συμφέροντά του εις αυτείνη την πατρίδα, εις αυτείνη την θρησκεία. Δεν πρέπει ο άνθρωπος να βαρύνεται και να αμελή αυτά• και ο προκομμένος πρέπει να φωνάζη ως προκομμένος την αλήθεια, το-ίδιον και ο απλός. Ότι κρικέλλα δεν έχει η γης να την πάρη κανείς εις την πλάτη του, ούτε ο δυνατός, ούτε ο αδύνατος• και όταν είναι ο καθείς αδύνατος εις ένα πράμα και μόνος-του δεν μπορεί να πάρη το βάρος και παίρνει και τους άλλους και βοηθούν, τότε να μην φαντάζεται να λέγη ο αίτιος εγώ• να λέγη εμείς. Ότι βάναμε όλοι τις πλάτες, όχι ένας».

 

(από τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη)

 

Χρειάζεται να πούμε κάτι περισσότερο; Σήμερα, δεν υπάρχει το εθνικό αίσθημα που υπήρχε κάποτε, η αίσθηση ότι έχουμε όλοι μία κοινή καταγωγή και κοινό προορισμό. Στη σύγχρονη καταναλωτική μας κοινωνία ο καθένας μας είναι απόλυτα μόνος του στον καναπέ του σπιτιού του και αντιμέτωπος με τις σαχλαμάρες που μας σερβίρει καθημερινά η τηλεόραση.

 

Όχι, δεν είμαι από εκείνους που πιστεύουν ότι τα ελληνόπουλα θα πρέπει να ξυπνούν και να κοιμούνται τραγουδώντας τον εθνικό ύμνο. Αλλά από εκείνο το άκρο, της επταετίας, φτάσαμε στο ακριβώς αντίθετο. Στα σχολεία μας δεν σηκώνουμε την ελληνική σημαία, ίσως για να μην «θίξουμε» τα παιδιά των μεταναστών. Οι νέοι μαθαίνουν στρεβλά ότι η αναφορά σε εθνικά θέματα γίνεται μόνο από τους «φασίστες». Όσο για την θητεία στον στρατό; Να μην το συζητήσουμε καλύτερα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάπου θα πρέπει να πιστεύουμε. Θα πρέπει να έχουμε κάποιες αρχές. Καλές, κακές, ανάποδες, πρέπει, πάντως, να υπάρχουν. Διότι το χειρότερο όλων είναι το απόλυτο Τίποτα που έχει κυριαρχήσει σταδιακά τα τελευταία χρόνια.

 

Το 2004 γνωρίσαμε μία άλλη Ελλάδα. Πολλά νέα παιδιά μας έδειξαν ότι υπάρχουν ακόμη υγιείς δυνάμεις που όταν αποφασίσουν να ενώσουν τις δυνάμεις τους κάνουν το αδύνατο δυνατό. Εκείνες οι μέρες του 2004 με τους εθελοντές μας λείπουν. Μας λείπουν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω λάβει μέρος. Μάλιστα στην δευτέρα Λυκείου θα ήμουν σημαιοφόρος, αλλά δεν έκατσε γιατί έβρεχε εκείνη τη μέρα.

 

Πάντως πιστεύω ότι οι μαθητικές παρελάσεις με την μορφή που έχουν σήμερα είναι καθαρή σπατάλη χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ειδικα εγω με την δουλεια μου θα ηταν σαν να με ρωτας αν τοσα χρονια φουρναρης εχω φτιαξει ποτε ψωμι!!:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και σε μαθητικη εχω λαβει μερο και σε στρατιωτικες κι οχι 1 η 2.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα feeling deja vue ότι έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα των παρελάσεων. Κι εγώ έκανα μαθητική παρέλαση στο δημοτικό.

 

Γενικώς δεν είμαι κατά του καλώς εννοούμενου πατριωτισμού (αν και κατά του κακώς εννοούμενου εθνικισμού). Δεν μπορώ όμως να καταλάβω σε τι ακριβώς εξυπηρετούν εν έτη 2009 οι μαθητικές παρελάσεις.

 

Το άρθρο στο αρχικό ποστ μπλέκει άσχετα πράγματα μεταξύ τους btw. Tι σχέση έχει πχ ο εθελοντισμός με τις μαθητικές παρελάσεις; :worry::X

Link to comment
Share on other sites

Στην 28η ελαβα μερος ενω τωρα οχι...βαρεθηκα πια..ασε που πιστευω πως οι μαθητικες παρελασεις επροκειτο για φασιστικο καταλοιπο (μην ξεχναμε οτι καθιερωθηκαν επι Μεταξα..)..καλα ας μην το πολιτικοποιησουμε τωρα μλλν..η τελευταια μου μαθητικη παρελαση ειναι (φετος τελειωνω το σχολειο..:happy:) και παρ'ολα αυτα ειπα να μην συμμετασχω..:p..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Και το εργατικο 8ωρο ή η αργια της Κυριακης ειναι φασιστικα καταλοιπα

 

Εγω παντως απο το γυμνασιο και μετα εβαζα μεσο για να τη σκαπουλαρω στις παρελασεις,εκτος κι αν ημουν παραστατης/σημαιοφορος

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ποτε δε καταλαβα τα ατομα που ζητουν καταργηση των ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ παρελασεων, με προφαση οτι οι παρελασεις δημιουργουν ενα φασιστικο χαρακτηρα στον εφηβο(γελανε κ οι πετρες).

μαλλον δεν συναναστρέφονται με εφηβους. οπως κ οι σχολικες γιορτες, ετσι κ οι μαθητικες παρελασεις ειναι για αυτους μια αγγαρεια κ τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ανέλυσέ το λίγο αυτό αν θέλεις.

 

 

Στο δικτατορα Μεταξα δεν "πιστωνουν" το 8ωρο,την αργια της Κυριακης,την ιδρυση του ΙΚΑ κτλ οι νοσταλγοι του?Ασχετως αν υπηρχαν πριν την 4η Αυγουστου του '36 οι σχετικοι νομοι και προεδρικα διαταγματα...Δεν λεω,βεβαια μπορει να ασκησε μια φιλολαικη πολιτικη για ιδιον,ομως οφελος

 

Ε λοιπον αλλο τοσο "φασιστικες" ειναι και οι μαθητικες παρελασεις που ξεκινουν απο την Α.Ελλαδα αν δεν κανω λαθος

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει μετα το δημοτικο, γιατι ποτε δεν μου αρεσε.

 

Μονο αν εισαι στην 6αδα μπροστα εχει λιγο φαση που δεν σε προσεχει κανενας και κανεις χαβαλε.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Στο Γυμνασιο εκανα υποχρεωτικα! στο Λυκειο με πρωτοβουλια δικη μου τις "εκοψα" :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κ στο δημοτικό κ στο γυμνάσιο κ στο λύκειο!!!

Στο δημοτικό βέβαια λόγω βαθμού ήμουν παραστάτης οπότε αναγκαστικά,αλλάσε γυμνάσιο κ λύκειο με δική μου επιλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που πήρα μέρος σε παρέλαση ήταν στο δημοτικό.:)

 

Χοχο, και εγώ.

 

Πλέον, ΕΓΩ είμαι αυτός που πετάω στραγάλια.:shifty: :P

Link to comment
Share on other sites

Στο δικτατορα Μεταξα δεν "πιστωνουν" το 8ωρο,την αργια της Κυριακης,την ιδρυση του ΙΚΑ κτλ οι νοσταλγοι του?Ασχετως αν υπηρχαν πριν την 4η Αυγουστου του '36 οι σχετικοι νομοι και προεδρικα διαταγματα...

 

Δεν το γνώριζα αυτό (εννοώ ότι "πιστώνονται" στοv Metaxa όλα αυτά, λανθασμένα ή μη).

 

Δε νομίζω ότι η χρησιμότητα ή μη των παρελάσεων κρίνεται μόνο από το ποιος τις ξεκίνησε; Αλλά αυτό, σε συνδυασμό με το ότι σήμερα δε φαίνεται να εξυπηρετούν κανένα σκοπό, αυτό ναι αποτελεί επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

για το Μεταξα δες κι εδω http://jungle-report.blogspot.com/2008/07/8.html,αν και βγαινουμε λιγο off topic.

 

Τωρα για τις παρελασεις γενικα στην πορεια τις ανθρωποτητας,σιγουρα δεν τις ξεκινησε ο Μεταξας.Ιστορικα βεβαιως εχουν συνδεθει με φασιστικα καθεστωτα(ακροδεξια κι ακροαριστερα).Ομως στην προκειμενη παρελαση οι μαθητικες παρελασεις δεν πιστευω οτι περιεχουν καποιο αρνητικο πολιτικο μηνυμα.Ειναι μια εκδηλωση κατα την οποια τα νιατα συμβολικα αναγνωριζουν τη θυσια των προγονων τους και εμπνεονται απο αυτη.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια εκδηλωση κατα την οποια τα νιατα συμβολικα αναγνωριζουν τη θυσια των προγονων τους και εμπνεονται απο αυτη.

 

Mιλάμε πάλι θεωρητικά όπως στο άλλο θέμα;

 

Γιατί προσωπικά δε βλέπω τα νιάτα να εμπνέονται και ιδιαίτερα. Η έμπνευση που βλέπω είναι κυρίως στις κοντές φούστες και στο χαβαλέ.

 

Θα μου πεις - είναι αυτό λόγος να καταργήσουμε τις μαθητικές παρελάσεις; Όχι προφανώς, αλλά η απουσία πραγματικού νοήματος (πέρα από το γενικόλογο "εμπνέονται από τη θυσία των προγόνων τους") είναι.

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε πάλι θεωρητικά όπως στο άλλο θέμα;

 

Γιατί προσωπικά δε βλέπω τα νιάτα να εμπνέονται και ιδιαίτερα. Η έμπνευση που βλέπω είναι κυρίως στις κοντές φούστες και στο χαβαλέ.

 

Θα μου πεις - είναι αυτό λόγος να καταργήσουμε τις μαθητικές παρελάσεις; Όχι προφανώς, αλλά η απουσία πραγματικού νοήματος (πέρα από το γενικόλογο "εμπνέονται από τη θυσία των προγόνων τους") είναι.

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για το λινκ.

 

 

ναι δυστυχως τα εγραφα εντελως θεωρητικα.

 

Στην πραξη απουσιαζει η ιστοριογνωσια που θα επετρεπε στους μαθητες να εμπνευστουν απο τις θυσιες ενω εχει αλλοιωθει και το νοημα των ιδανικων. Οπως λες κι εσυ οι παρελασεις εχουν γινει ενα κακογουστο πανηγυρακι για να κοκορευονται οι τοπικοι αρχοντες,για να επιδεικνυονται οι καλιγραμμες και μη μαθητριες,και για να παιρνουν λιγο ματι οι υπολοιποι.Τωρα για το αν πρεπει να καταργηθουν ή οχι θεωρω πως εγω ειμαι λιγος για να απαντησω.Σιγουρα ομως δεν με χαροποιει η παρουσα μορφη τους

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ομως δεν με χαροποιει η παρουσα μορφη τους

 

Το ζήτημα ειναι ότι εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάποια μορφή μαθητικής παρέλασης που θα χαροποιούσε/ικανοποιούσε. Ίσως και να πάσχω από έλλειψη φαντασίας.

 

Θα προτιμούσα η διαπεδαγώγηση (αλλά και η απόδοση φόρου τιμής) να γίνεται μέσα από τη σχολική διαδικασία. Δε μιλάω για τις - αρκετές φορές κακόγουστες - μαθητικές εορτές στη σημερινή τους μορφή, αλλά σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι που να βοηθάει τη μάθηση αντί για μια παρέλαση στην οποία (εγώ τουλάχιστον) δε βλέπω νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Και το εργατικο 8ωρο ή η αργια της Κυριακης ειναι φασιστικα καταλοιπα

 

[...]

 

για το Μεταξα δες κι εδω http://jungle-report.blogspot.com/2008/07/8.html,αν και βγαινουμε λιγο off topic.

 

Φίλε NTROPIC, το διάβασες αυτό που παρέθεσες; Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπες λέει...

 

Δύο από τις πιο έγκριτες, υποτίθεται, ιστοσελίδες εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα κι ένα έγκριτο, υποτίθεται πάλι, σχολικό βιβλίο αναπαράγουν τους αγαπημένους μύθους των εθνικιστών για να εξωραΐσουν το φασιστικό πρόσωπο του Ιωάννη Μεταξά, τον παρουσιάζουν ως ένα φιλολαϊκό κυβερνήτη με μεγάλη απήχηση στην ελληνική κοινωνία απαλύνοντας τις κοινωνικές και τις πολιτικές επιπτώσεις από το στυγνό καθεστώς

 

[...]

 

Εδώ λοιπόν εισέρχεται ο μύθος που θέλει τον Μεταξά να επινοεί το 8ωρο και να ιδρύει το ΙΚΑ μόνο που η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική γιατί αυτά τα μέτρα προϋπήρχαν ήδη με νομοσχέδια και προεδρικά διατάγματα από τις κυβερνήσεις του Βενιζέλου και του Τσαλδάρη!

 

Anyway, λίγο οφφτόπικ, απλά ήθελα να διορθώσω αυτό που ειπώθηκε.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

τελευταία φορά στην 3η Γυμνασίου

στο λύκειο υπήρχε το εξής φαινόμενο:

 

οι κοπέλες σκίζονταν για την παρέλαση (ξέρετε λίγο μινάκι, λίγο κραγιονάκι, λίγο ανοικτό κραγιονάκι, να μας δούν τα αγόρια και από τα άλλα σχολεία κλπ.) οπότε αν δεν ήθελες να κάνεις το "κενό" αναπληρώνονταν από κάποια άλλη ... ενώ τα αγόρια σε συνέχεια των συνηθειών του λυκείου ήταν τέλειως παρτάλια με το ζόρι συμπλήρωναν 4 τετράδες και ήταν όλοι στα μαύρα τους τα χάλια...

 

δεν νομίζω πλέον ότι οι παρελάσεις τονίζουν το εθνικιστικό φρόνημα στους νέους ... αυτό ίσως να γινόταν στην εποχή του ... Μεταξά οι κοπέλες τις αντιμετωπίζουν στην πλειοψηφία τους ως πασαρέλα και τα αγόρια όπως ειπώθηκε και προηγουμένως ως αγγαρεία... πλέον γίνονται γιατί έχει γίνει παράδοση...και για να τσακώνονται στα κανάλια για τους αλλοδαπούς σημαιοφόρους

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NTROPIC, το διάβασες αυτό που παρέθεσες; Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπες λέει...

Anyway, λίγο οφφτόπικ, απλά ήθελα να διορθώσω αυτό που ειπώθηκε.

 

 

Ειρωνικα το εγραψα και νομιζα πως το εγραψα με τροπο που γινεται αντιληπτο απο τους περισσοτερους:Εννουσα πως,οπως δεν ειναι ιστορικα ορθο να αποδιδονται τα φιλολαικα αυτα μετρα στο Μεταξα,ετσι ειναι κι εσφαλμενο να αμαυρωνεται ο θεσμος της μαθητικης παρελασης επειδη τον (κακο)μεταχειριστηκε ενας δικτατορας.Το γραφω αλλωστε ξεκαθαρα πιο κατω

 

Στο δικτατορα Μεταξα δεν "πιστωνουν" το 8ωρο,την αργια της Κυριακης,την ιδρυση του ΙΚΑ κτλ οι νοσταλγοι του?Ασχετως αν υπηρχαν πριν την 4η Αυγουστου του '36 οι σχετικοι νομοι και προεδρικα διαταγματα...Δεν λεω,βεβαια μπορει να ασκησε μια φιλολαικη πολιτικη για ιδιον,ομως οφελος

 

Ε λοιπον αλλο τοσο "φασιστικες" ειναι και οι μαθητικες παρελασεις που ξεκινουν απο την Α.Ελλαδα αν δεν κανω λαθος

 

αλλιως αν ηθελα να πω το αντιθετο γιατι να δωσω μετα το λινκ?:wacko:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ειρωνικα το εγραψα και νομιζα πως το εγραψα με τροπο που γινεται αντιληπτο απο τους περισσοτερους:Εννουσα πως,οπως δεν ειναι ιστορικα ορθο να αποδιδονται τα φιλολαικα αυτα μετρα στο Μεταξα,ετσι ειναι κι εσφαλμενο να αμαυρωνεται ο θεσμος της μαθητικης παρελασης επειδη τον (κακο)μεταχειριστηκε ενας δικτατορας.Το γραφω αλλωστε ξεκαθαρα πιο κατω

 

αλλιως αν ηθελα να πω το αντιθετο γιατι να δωσω μετα το λινκ?:wacko:

 

Ε, δεν δουλεύει πάντα το μυαλό μου... Λάθος.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...