Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα,εχω μια gift card της αττικης με την οποια κανω αγορες μεσο ebay.

Μου εχει γινει επιστροφη χρηματων απο μια αγορα που ειχα κανει(μετα απο 3μηνες)

την οποια την βλεπω και στο paypal αλλα οχι στην gift card της αττικης.

το ποσο θα φανει και στην καρτα η δεν προκειται να μπει εκει και θα ειναι μονο στο λογαριασμο του paypal?

αν η καρτα ειναι αδεια αλλα στο paypal εχω χρηματα μπορω να ψωνισω?

 

Αν τα χρήματα αν ειναι απο διεκδίκηση την οποια κέρδισες μεσω paypal θα γυρίσουν στην καρτα σου μετα απο 3-4 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα οκ με το paypal..

τους εστειλα μαιλ...μου ξανα ενεργοποιησαν την καρτα...εβαλα τον σωστο κωδικο..και τωρα ολα οκ...!!! :):):)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα οκ με το paypal..

τους εστειλα μαιλ...μου ξανα ενεργοποιησαν την καρτα...εβαλα τον σωστο κωδικο..και τωρα ολα οκ...!!! :):):)

 

τι ακριβώς τους είπες? γιατί και σε εμένα έχει κλειδώσει η κάρτα και δεν θέλω να βγάλω άλλη.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς τους είπες? γιατί και σε εμένα έχει κλειδώσει η κάρτα και δεν θέλω να βγάλω άλλη.

 

Απλα οτι τους ειπα..οτι εβαλα λαθος κωδικο για την επιβεβαιωση...και μου απενεργοποιηθηκε η καρτα...αν γινετε να μου την ξανα ενεργοποιησετε για να βαλω τον σωστο κωδικο....!! :):)

 

Μεσα σε μιαμιση μερα με απαντησαν και ολα οκ...!!!! :)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Απλα οτι τους ειπα..οτι εβαλα λαθος κωδικο για την επιβεβαιωση...και μου απενεργοποιηθηκε η καρτα...αν γινετε να μου την ξανα ενεργοποιησετε για να βαλω τον σωστο κωδικο....!! :):)

 

Μεσα σε μιαμιση μερα με απαντησαν και ολα οκ...!!!! :)

 

ευχαριστώ, εχω και εγω το ιδιο προβλημα και ψάχνω λύση.

Link to comment
Share on other sites

Girls & Guys έχω μία απορία! Paypal δεν είχα ποτέ... Θέλω να φτιάξω γιά να αγοράσω αύριο το βράδυ(τότε θα κυκλοφορίσει) ένα expand pack γιά το Call Of Duty: Modern Warfare 2...

Ποιά είναι η διαδικασία γιά να φτιάξεις μία Paypal?:p

 

πρωτα πρεπει να διαθέτεις μια καρτα visa, master card kok, πιστωτική ή προπληρωμένη ή κάποια χρεωστική visa. κανεις ενα λογαριασμό στο paypal με τα στοιχεία σου,ίδια με της καρτας, και εχεις λογαριασμο. σε αγορες τα λευτα θα φευγουν απο την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Girls & Guys έχω μία απορία! Paypal δεν είχα ποτέ... Θέλω να φτιάξω γιά να αγοράσω αύριο το βράδυ(τότε θα κυκλοφορίσει) ένα expand pack γιά το Call Of Duty: Modern Warfare 2...

Ποιά είναι η διαδικασία γιά να φτιάξεις μία Paypal?:p

 

Οπως τα ειπε ο φιλος @Spyroscesarsc αλλα για αυριο βραδυ δεν προλαβαίνεις η διαδικασια εγραφης και επιβεβαιωσης στο paypal μπορει να διαρκέσει και 1 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο θα θυμοσαστε οτι υπηρξε προβλημα με το site διαχειρησης καρτων prepaid της τραπεζας Κυπρου οπου δεν μπορουσαμε καν να μπουμε στο

https://www.i-cardonline.gr/ αναλογα με τον παροχο Internet που ειχαμε!!!

Αυτο κρατησε για πανω απο μια βδομαδα!

Σημερα κανοντας μια αγορα στο ebay μεσω paypal και κανοντας Log in στο https://www.i-cardonline.gr/ για να τσεκαρω την συναλλαγη και το υπολοιπο της καρτας μου,

στο μενου και στο πεδιο "Πληροφοριες καρτων" μου βγαζει το εξης:

"Δεν βρέθηκαν πληροφορίες για αυτή την κάρτα" ενω ολα τα αλλα πεδια στο μενου λειτουργουν.Αποτελεσμα δεν μπορω να δω την τελευταια συναλλαγη και βεβαια αυτο που με ενδιαφερει δηλαδη το υπολοιπο διαθεσιμο ποσο.

Πηρα τηλεφωνο,εστειλα και email,το ειπα και στο τμημα παραπονων.Ειπαν οτι υπαρχει προβλημα.

Παντως πολλα προβληματα τωρα τελευταια με τις prepaid της Κυπρου...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω... Τρελή φόλα! :cry:

 

Κάτι άλλο... Προπληρωμένη κάρτα τί χρειάζεται γιά να φτιάξεις?:confused: Πας απλά, δίνει τα χρήματα και στα δίνουν σε κάρτα ή θέλει τίποτα χαρτιά?:p

 

Τα παντα θελει, οτι και η πιστωτικη, ταυτοτητες φορ. δηλωση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

το Paypal απλα κανεις εγραφη με την καρτα που εχεις....επιβαιβεωση κανει αμεσως....!!

δλδ μπορεις να την χρησιμοποιησεις την καρτα αμεσως......!!

 

τωρα για να βγαλεις προπληρωμενη οπως ειπαν χρειαζετε τα παντα...!

# Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

# Λογαριασμούς ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λπ)

# Βεβαίωση αποδοχών από Εργοδότη

# ταυτοτητα και α.φ.μ !!!

 

αυτα ειναι απο την κυπρου...αλλα το 90% των τραπεζων πλεον αυτα ζητουν...!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

το Paypal απλα κανεις εγραφη με την καρτα που εχεις....επιβαιβεωση κανει αμεσως....!!

δλδ μπορεις να την χρησιμοποιησεις την καρτα αμεσως......!!

 

τωρα για να βγαλεις προπληρωμενη οπως ειπαν χρειαζετε τα παντα...!

# Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

# Λογαριασμούς ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λπ)

# Βεβαίωση αποδοχών από Εργοδότη

# ταυτοτητα και α.φ.μ !!!

 

αυτα ειναι απο την κυπρου...αλλα το 90% των τραπεζων πλεον αυτα ζητουν...!!

 

Σε αυτο δεν συμφωνω, οπως ειπα μπορει να παρει και 1 εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν συμφωνω, οπως ειπα μπορει να παρει και 1 εβδομαδα

 

επειδη ξανα εκανα πριν λιγο καιρο εγγραφη .. μου την εκανε απευθειας...δλδ βραδυ εκανα την εγραφη.... πρωϊ εδωσα παραγγελια απο ebay...!

 

Αλλα μπορει να ημουν και τυχερος...!! :p:p:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Το PayPal είναι συμβατό 100% με Alpha Bank Visa Enter?

 

Ναι εγώ αυτή χρησιμοποιώ εδώ και 6 μήνες. Έχω κάνει πολλές αγορές για εμένα και για φίλους μου χωρίς ποτέ να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ξανα εκανα πριν λιγο καιρο εγγραφη .. μου την εκανε απευθειας...δλδ βραδυ εκανα την εγραφη.... πρωϊ εδωσα παραγγελια απο ebay...!

 

Αλλα μπορει να ημουν και τυχερος...!! :p:p:)

 

Kαι το verification της κάρτας στο paypal πως το έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το verification της κάρτας στο paypal πως το έκανες?

 

Δεν είναι απαραίτητο για να ξεκινήσεις τις αγορές. Μόνο από ένα χρηματικό όριο και πάνω γίνεται απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν ειναι απαραιτητο.....

αγορες κανεις κανωνικα...

νομιζω ειναι μεχρι οριο 100ευρο

μετα απο κει...θελει επιβαιβεωση με τον κωδικο....!!

 

αν εννοουσες οτι γι'αυτο θελει καμια βδομαδα...!

Ναι.. αλλα δεν ειναι απαραιτητο για να ξεκινησεις αγορες....!!

 

:):)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα στο τηλεφωνο που ειχανε στο https://www.i-cardonline.gr/

για επικοινωνια 210 6477444 πλεον υπαρχουν ΜΟΝΟ ηχογραφημενες οδηγιες και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ καποιος να συνομιλησει με καποιον υπαλληλο για οποιαδηποτε πληροφορια.Απλα υπαρχει η επιλογη να αφησει καποιος ονομα και τηλεφωνο και υποτιθεται θα τον καλεσουνε...

Καλα κρασια...Πανε και οι Κυπριοι...

Με βλεπω για prepaid της Πειραιως πολυ συντομα.Δουλευει στο paypal σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν ειναι απαραιτητο.....

αγορες κανεις κανωνικα...

νομιζω ειναι μεχρι οριο 100ευρο

μετα απο κει...θελει επιβαιβεωση με τον κωδικο....!!

 

αν εννοουσες οτι γι'αυτο θελει καμια βδομαδα...!

Ναι.. αλλα δεν ειναι απαραιτητο για να ξεκινησεις αγορες....!!

 

:):)

 

OK αυτο δεν το ήξερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μιας και δεν ξέρω και πολλά από αυτά.Μια φίλη μου έχει λογαριασμό paypal και ξαφνικά ενώ έχει κάνει πολλές συναλλαγές στο παρελθόν της δέσμευσαν τον λογαριασμό,αν το λέω σωστά.Και δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει.Και το κακό είναι ότι είχε και χρήματα μέσα τα οποία δεν μπορεί καν να μεταφέρει.Ξέρει κάποιος τί θα μπορούσε να κάνει;

 

Με την περιγραφή που δινεις δεν μπορουμε να βοηθησουμε. Σε καθε περίπτωση ας στείλει ενα εμαιλ στο paypal.

 

Από ότι μου είπε της τον έχουν παγώσει.Χωρίς καμία ειδοποίηση.Δεν μπορεί να κάνει καμία συναλλαγή.Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσει να αποδεσμεύσει τα χρήματα που είχε μέσα;Σε mail δεν απαντούν όπως μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπε της τον έχουν παγώσει.Χωρίς καμία ειδοποίηση.Δεν μπορεί να κάνει καμία συναλλαγή.Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσει να αποδεσμεύσει τα χρήματα που είχε μέσα;Σε mail δεν απαντούν όπως μου είπε.

 

Δεν υπαρχει περίπτωση να μην απαντησει το paypal. Αλλος τροπος απο οτι βλεπω, μαλλον οχι .

 

Εδιτ

Πες στην ιδια να γράψει για να μην κάνουμε το σπασμένο τλφ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει. Αν καποιος σου στειλει χρηματα στο paypal και εσυ τα δεχτεις (για κατι που του πουλησες ας πουμε η ως gift) , υπαρχει τροπος να ακυρωσει αυτος την αποστολη των χρηματων και να τα παρει πισω η απο την στιγμη που πατησες αποδοχη δεν μπορει να κανει κατι τετοιο ? Χρειαζεται να τα μεταφερεις αμεσως σε τραπεζικο λογαριασμο για να τα προστατεψεις η και σαν paypal balance ειναι οκ ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτός να κάνει αμφισβήτηση της συναλλαγής με την πιστωτική του, ή εναλλακτικά να κάνει dispute στο paypal και να πει ότι ποτέ δεν παρέλαβε αυτό που του έστειλες. Αν τα στείλεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό είσαι προστατευμένος, καθότι δεν έχει ακουστεί μέχρι στιγμής το paypal να κάνει ανάκληση εμβασμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτός να κάνει αμφισβήτηση της συναλλαγής με την πιστωτική του, ή εναλλακτικά να κάνει dispute στο paypal και να πει ότι ποτέ δεν παρέλαβε αυτό που του έστειλες. Αν τα στείλεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό είσαι προστατευμένος, καθότι δεν έχει ακουστεί μέχρι στιγμής το paypal να κάνει ανάκληση εμβασμάτων.

 

To ερωτημα ειναι: μπορεις να τα μεταφέρεις στον τραπεζικο σου λογαριασμό πριν απο καποιο χρονικο διάστημα? και αν ναι ποιο ειναι αυτο το οριο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτός να κάνει αμφισβήτηση της συναλλαγής με την πιστωτική του, ή εναλλακτικά να κάνει dispute στο paypal και να πει ότι ποτέ δεν παρέλαβε αυτό που του έστειλες. Αν τα στείλεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό είσαι προστατευμένος, καθότι δεν έχει ακουστεί μέχρι στιγμής το paypal να κάνει ανάκληση εμβασμάτων.

Με αυτη την λογικη ομως μπορει να παρει και αυτο που του πουλησα και να προσπαθησει να παρει και τα χρηματα του πισω. Ποιος εγγυαται το τι πραγματικα συνεβη ? Αν σου τα στειλει ως gift παλι μπορει να κανει dispute ? Και επισης απο οσο ξερω αυτο ισχυει για αγορες μεσω ebay. Εγω αναφερομαι σε απλες συναλλαγες που δεν ειναι μεσω ebay.

To ερωτημα ειναι: μπορεις να τα μεταφέρεις στον τραπεζικο σου λογαριασμό πριν απο καποιο χρονικο διάστημα? και αν ναι ποιο ειναι αυτο το οριο?

Πολυ σωστη απορια. Ξερει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...