Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους :)

Ακριβώς στην ίδια ημ/νια είμαι και εγώ παθόν όπως ποσταρα λίγο πιο πάνω με την NL post, τελικά όπως φαίνεται κάποιοι ποντικοί έφαγαν τον σάκο ολόκληρο αρκετά τα δέματα και αυτήν την φορά ...

 

Κι εγώ έχω από την ίδια ακριβώς ημερομηνία παραγγελία (η οποία εστάλη 14/11) που δεν έχω παραλάβει ως σήμερα. Κάτι πρέπει να συνέβη εκείνες τις μέρες όντως... Και δεν έχει και tracking για να καταλάβω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω από την ίδια ακριβώς ημερομηνία παραγγελία (η οποία εστάλη 14/11) που δεν έχω παραλάβει ως σήμερα. Κάτι πρέπει να συνέβη εκείνες τις μέρες όντως... Και δεν έχει και tracking για να καταλάβω τι γίνεται...

 

Και εγώ από 14.11 έχω που έχω παραγγείλει και έχει κολλήσει στην Ολλανδία. Εννοείται ότι έχω κάνει dispute εδώ και 1 βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!

Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το paypal εκτος απο να τους πάρουμε τηλέφωνο?

Οσες φορές τους έχω στειλει μήνυμα ολο αυτοματοποιημένα μειλ απαντουν :blink:

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!

Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το paypal εκτος απο να τους πάρουμε τηλέφωνο?

Οσες φορές τους έχω στειλει μήνυμα ολο αυτοματοποιημένα μειλ απαντουν :blink:

 

Μονο οταν απαντάς στο αυτοματοποιημενο που σε στέλνουν λαμβανεις απάντηση απο υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ιδια περίπτωση εχω και εγω 40 ημέρες απο την ημέρα αγοράς είμαι σε αναμονή η NL Post αναφέρει οτι το δέμα είναι Ελλάδα τα ΕΛΤΑ όμως οτι είναι Ολλανδία το πρόβλημα είναι ΕΔΩ οι σάκοι πρέπει να είναι δεκάδες και καταπλακωμένοι στο Αεροδρόμιο άλλη μια φορά ξεφτίλα...

Το Vickmail μου σύστησε υπομονή λίγες ημέρες ακόμα, αυτό κάνω και εγώ...

Επειδή ήμουν παθόν και τον Μάιο με τα χαμένα δέματα της Singpost δεν έχασα αποζημιώθηκα πλήρως ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπόν!

Να κοψετε το παραμύθι με τα Ελτα..Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι λένε ότι είναι εδώ και είναι εκεί..Όπως και η swiss παλιότερα που έλεγε έφτασαν Πόσο καιρό και τελικά τα δέματα ηταν παρατημένα σε κάτι αποθήκες στην Κίνα που τα λήστεψαν..οι nl έχει χασει την μπαλα με τον όγκο δεμάτων από τότε που έγινε αυτο με την swiss. Κάντε αναφορά στο paypal η μην παραγγελνετς αν βιάζεστε..την περασμένη εβδομάδα πήρα πακέτο απο 3/6 Οκτωβρίου παραγγελία με nl.. καλα Χριστούγεννα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν παω να κάνω check out στο ebay μου βγάζει αυτόματα την ισοτιμία του paypal, αν και έχω επιλέξει στις ρυθμίσεις του paypal σαν κύριο νόμισμα να είναι η λίρα και επιπλέον η μετατροπή να γίνεται με βάση την ισοτιμία της τράπεζας.

 

Επειδή το ποσό που πρέπει να πληρώσω είναι μεγάλο (2.100 λίρες) θα ωφεληθώ πολύ αν καταφέρω την πιο συμφέρουσα ισοτιμία.

 

Ή μήπως αυτό το exchange rate που βγάζει το paypal στο checkout του ebay είναι γενικό και η χρέωση του κάθε χρήστη γίνεται σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του;

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ (η διαφορά με την ισοτιμία του paypal βγαίνει περίπου 100 ευρώ περισσότερο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν παω να κάνω check out στο ebay μου βγάζει αυτόματα την ισοτιμία του paypal, αν και έχω επιλέξει στις ρυθμίσεις του paypal σαν κύριο νόμισμα να είναι η λίρα και επιπλέον η μετατροπή να γίνεται με βάση την ισοτιμία της τράπεζας.

 

Επειδή το ποσό που πρέπει να πληρώσω είναι μεγάλο (2.100 λίρες) θα ωφεληθώ πολύ αν καταφέρω την πιο συμφέρουσα ισοτιμία.

 

Ή μήπως αυτό το exchange rate που βγάζει το paypal στο checkout του ebay είναι γενικό και η χρέωση του κάθε χρήστη γίνεται σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του;

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ (η διαφορά με την ισοτιμία του paypal βγαίνει περίπου 100 ευρώ περισσότερο).

Mε τι καρτα προσπαθεις να πληρώσεις?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν παω να κάνω check out στο ebay μου βγάζει αυτόματα την ισοτιμία του paypal, αν και έχω επιλέξει στις ρυθμίσεις του paypal σαν κύριο νόμισμα να είναι η λίρα και επιπλέον η μετατροπή να γίνεται με βάση την ισοτιμία της τράπεζας.

 

Επειδή το ποσό που πρέπει να πληρώσω είναι μεγάλο (2.100 λίρες) θα ωφεληθώ πολύ αν καταφέρω την πιο συμφέρουσα ισοτιμία.

 

Ή μήπως αυτό το exchange rate που βγάζει το paypal στο checkout του ebay είναι γενικό και η χρέωση του κάθε χρήστη γίνεται σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του;

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ (η διαφορά με την ισοτιμία του paypal βγαίνει περίπου 100 ευρώ περισσότερο).

 

Έχουν αναφερθεί, τελευταία, πολλά περιστατικά με διπλές μετατροπές του paypal, ανεξάρτητα αν έχεις ορίσει να μην κάνει αυτό τη μετατροπή.

Διάβασε αυτό το νήμα και θα μάθεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι κολπο του paypal τωρα τελευταία. Υποτιθεται ότι προσπαθουν να το διορθώσουν ωστόσο δεν μπορουν να πεισουν κανένα ότι μια ολοκληρη τράπεζα οπως το Paypal δεν μπορεί να φτιάξει μια τέτοια σαχλαμάρα εναντίων των αγοραστών.

Δες το λινκ που παρέθεσε παραπάνω ο φίλος και ελπίζω να βγάλεις άκρη.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Eιναι κολπο του paypal τωρα τελευταία. Υποτιθεται ότι προσπαθουν να το διορθώσουν ωστόσο δεν μπορουν να πεισουν κανένα ότι μια ολοκληρη τράπεζα ????? οπως το Paypal δεν μπορεί να φτιάξει μια τέτοια σαχλαμάρα εναντίων των αγοραστών.

Δες το λινκ που παρέθεσε παραπάνω ο φίλος και ελπίζω να βγάλεις άκρη.

 

τράπεζα ?????

Link to comment
Share on other sites

Αντί να παίζουμε την κολοκυθιά, σκέψου λίγο γιατί σου δίνει λογαριασμό της Deutsche Bank για να στείλεις έμβασμα;

Αν ήταν τράπεζα θα σου έδινε λογαριασμό άλλης τράπεζας και μάλιστα με όλα τα γνωστά προβλήματα;

Σε κάθε περίπτωση, ψάξε λίγο στο google.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να παίζουμε την κολοκυθιά, σκέψου λίγο γιατί σου δίνει λογαριασμό της Deutsche Bank για να στείλεις έμβασμα;

Αν ήταν τράπεζα θα σου έδινε λογαριασμό άλλης τράπεζας και μάλιστα με όλα τα γνωστά προβλήματα;

Σε κάθε περίπτωση, ψάξε λίγο στο google.

 

Τι να ψάξω στο google. Γράφει το Google πόσα χρήματα διαχειρίζεται καθημερινά το PayPal και τι πουλάει?

Μπορείς να φορτώσεις το PayPal λεφτα ή όχι?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και στο Viva μπορεις να φορτώσεις χρήματα.

Αλλά τα χρήματα αυτά δεν αποτελούν κατάθεση κατά την έννοια του νόμου για την προστασία των καταθέσεων. Η Viva επίσης δεν έχει άδεια τραπέζης, ούτε το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και η Revolut δεν ειναι τραπεζα αλλά εφαρμογή.:ninja:

Το θέμα δεν ειναι ο τιτλος αλλά επι της ουσίας τι κανει..

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αγορασω απο ebay αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα : We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-1350. This happened because it has been denied by the card issuer.

γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αγορασω απο ebay αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα : We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-1350. This happened because it has been denied by the card issuer.

γιατι γινεται αυτο?

 

Ίσως δεν έχει χρήματα μέσα ή δεν έχει πληρωθεί κάποια δόση.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αγορασω απο ebay αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα : We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-1350. This happened because it has been denied by the card issuer.

γιατι γινεται αυτο?

 

Αν τα χρήματα που έχεις είναι οκ, τότε είναι μία ακόμα μλκια του ππ από τις τελευταίες, προσπάθεισε πάλι σήμερα που άλλαξε η μέρα,ωισως περάσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους,

Θελω να ρωτησω...εκανα μια αγορα απο geekbuying στις 10/11/2016 και εγινε shipped στις 12/11/2016.

Το tracking number ειναι αυτο RK519249836CN .Εχουν περασει 46 μερες και δεν εχει ερθει ακομα.Να κανω dispute??

Εχω κανει αρκετες παραγγελιες απο Κινα αλλα ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ωστε να χρειαστω το paypal.

To θεμα ειναι οτι ποτε δεν εχω κανει dispute,ειδα καποια βιντεακιακαι περιπου καταλαβα πως γινετε...αλλα θα ηθελα και την γνωμη

και αλλων συνφορουμητων.Εκει που λεει να περιγραψουμε,τι ακριβως πρεπει να γραψω??Οτι δεν εχω παραλαβει και να γραψω το τρακινγκ ναμπερ?

Το καταστημα μου λεει να περιμενω και να παω στο τοπικο μου ταχυδρομειο να παρω ενα χαρτι πως δεν εχω παραλαβει και να εχει

και σφραγιδα και να τους το στειλω,επισης να τους στειλω και μειλ και τις απαντησεις τους να τισ στειλω με screenshot....

Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω γιατι εχω πελαγωσει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους,

Θελω να ρωτησω...εκανα μια αγορα απο geekbuying στις 10/11/2016 και εγινε shipped στις 12/11/2016.

Το tracking number ειναι αυτο RK519249836CN .Εχουν περασει 46 μερες και δεν εχει ερθει ακομα.Να κανω dispute??

Εχω κανει αρκετες παραγγελιες απο Κινα αλλα ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα ωστε να χρειαστω το paypal.

To θεμα ειναι οτι ποτε δεν εχω κανει dispute,ειδα καποια βιντεακιακαι περιπου καταλαβα πως γινετε...αλλα θα ηθελα και την γνωμη

και αλλων συνφορουμητων.Εκει που λεει να περιγραψουμε,τι ακριβως πρεπει να γραψω??Οτι δεν εχω παραλαβει και να γραψω το τρακινγκ ναμπερ?

Το καταστημα μου λεει να περιμενω και να παω στο τοπικο μου ταχυδρομειο να παρω ενα χαρτι πως δεν εχω παραλαβει και να εχει

και σφραγιδα και να τους το στειλω,επισης να τους στειλω και μειλ και τις απαντησεις τους να τισ στειλω με screenshot....

Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω γιατι εχω πελαγωσει?

Ευχαριστω

 

Καλημέρα!

 

κοιτα εδώ το δεμα σου εφυγε από πεκινο στις 2016-12-06 11:53 Πεκίνο, αποστολή

αρα μηπως λιγο υπομονή? βεβαια μπορεις να παρεις τηλεφωνο στο 11120 από το σταθερο σου και να ρωτήσεις το τμημα εξωτερικου τι γινεται...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παω να κανω add στο credit cards μια mastercard απο eurobank και μου πεταει not accepted. Την καρτα την εβγαλα χθες σε εναν λογαριασμο με 1.20 euro που ηταν αδρανεις εως τωρα. Επεισης ο λογιαριασμος της χρεοστικης καρτας ειναι σε τρια ονοματα , παιζει μηπος ρολο αυτο και δεν την δεχετε?
Link to comment
Share on other sites

Παω να κανω add στο credit cards μια mastercard απο eurobank και μου πεταει not accepted. Την καρτα την εβγαλα χθες σε εναν λογαριασμο με 1.20 euro που ηταν αδρανεις εως τωρα. Επεισης ο λογιαριασμος της χρεοστικης καρτας ειναι σε τρια ονοματα , παιζει μηπος ρολο αυτο και δεν την δεχετε?

 

Έχεις γεμίσει τα φόρουμς ποστ και δεν κάνεις και αυτά που σου λεμε

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω μια πληρωμή και εμφανίζει το εξής:

 

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.

Select a different payment option.

 

Δεν ξέρω τι φταίει... η κάρτα; Ειναι visa της Alpha Bank χρεωστική που την έχω χρησιμοποιήσει επιτυχώς σε άλλες συναλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε κόβουν τα capital controls ;

Πριν τα Χριστούγεννα προσπαθούσα να αγοράσω παιχνίδια από Ελληνικό site και δεν με άφηνε.

Από την εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς, έμαθα ότι το κατάστημα ήταν δηλωμένο ως είδη καλών τεχνών και γι'αυτό με κόβουν τα cc.

Τελικά τα αγόρασα, αλλά από άλλο eshop.

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...