Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που λέει αυτό για τις 3 μέρες και το κλείσιμο;

 

Aυτό

If you received the item but it's not as described by the seller, you can change the reason for your claim.

σημαίνει αυτό

Αν λάβατε το αντικείμενο και δεν είναι σύμφωνα με την περιγραφή του πωλητή, μπορείτε να αλλάξετε τον λόγο (την αιτιολογία) του claim σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και την Papaya, αν σε ενδιαφέρουν virtual κάρτες.

Χωρίς κόστος εγγραφής και συμβατή με PP.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά θέλω και πλαστικό γιατί καμιά φορά τις χρησιμοποιώ σε pos και ακόμα πιο σπάνια σε ανάληψη μετρητών.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 56 μέρες αναμονής έκανα κι εγώ dispute. Έγραψα πως αν μου κάνουν άμεσο refund θα ξαναπαραγγείλω απο το κατάστημα αλλά δεν το πιστεύω μιας και στον οδηγό για dispute στο site του Vickmall έχουν σαν 2ο βήμα το escalate to claim. Άρα μάλλον θα πρέπει κανονικά να το κάνω κι εγώ αμέσως και να μην περιμένω άδικα απάντηση απο το Vickmall...

 

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε escalate γιατί τότε το Vick θα απαντησει σχεδόν άμεσα... τώρα νομίζω έχει 20 μέρες περιθώριο.

 

Στάλθηκε από το ThL W200S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Κάνε escalate γιατί τότε το Vick θα απαντησει σχεδόν άμεσα... τώρα νομίζω έχει 20 μέρες περιθώριο.

 

Στάλθηκε από το ThL W200S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έκανα. Τώρα περιμένω το μήνυμα απο την paypal για περισσότερες πληροφορίες έτσι ώστε να ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω και γω προβλημα με μια παραγγελια απο το vickmall που δεν παρελαβα ποτε...εχω κανει claim και μου ζηταει περισσοτερες πληροφοριες το paypal εγω τι πρεπει να στειλω?π.χ η φωτο απο τα ελτα που δειχνει οτι δεν εχω παραλαβει ειναι ενα αποδεικτικο στοιχειο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα dispute και escalate σε claim.

Ψάχνω να βρω τρόπο για να ανεβάσω στοιχεία για το tracking αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο (Το paypal δεν μου έχει ζητήσει ακόμα κάποια στοιχεία).

Από το google βρήκα τα παρακάτω, τα οποία όμως δεν ανταποκρίνονται με την πραγματικότητα

Κάποια βοήθεια;

 

=======================================

Τo upload your information to the Resolution Center:

 

Log in to your PayPal account.

Click Resolution Centre near the top of the page.

Click Resolve next to your dispute.

Click Resolve Complaint on the Claim Details page.

Select I will provide other evidence for this dispute by fax, file attachment, or note and click Continue.

Click Browse and find the file you want to attach.

Click Open.

Enter a brief description (up to 100 characters).

Click Upload File.

When you’ve attached all of your files, click Send Files

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα dispute και escalate σε claim.

Ψάχνω να βρω τρόπο για να ανεβάσω στοιχεία για το tracking αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο (Το paypal δεν μου έχει ζητήσει ακόμα κάποια στοιχεία).

Από το google βρήκα τα παρακάτω, τα οποία όμως δεν ανταποκρίνονται με την πραγματικότητα

Κάποια βοήθεια;

 

=======================================

Τo upload your information to the Resolution Center:

 

Log in to your PayPal account.

Click Resolution Centre near the top of the page.

Click Resolve next to your dispute.

Click Resolve Complaint on the Claim Details page.

Select I will provide other evidence for this dispute by fax, file attachment, or note and click Continue.

Click Browse and find the file you want to attach.

Click Open.

Enter a brief description (up to 100 characters).

Click Upload File.

When you’ve attached all of your files, click Send Files

δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις πριν στο ζητησουν παντως εμενα μολις μου το ζητησαν ειχε επιλογη να προσθεσω καποιον φακελο η καποιο φαξ μολις εμπαινα στο resolution center και μου εβγαζε κατω κατω τα open cases οταν παταγα εκει view μου εδινε την δυνατοτητα να ανεβασω αυτα που προειπα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω πάρει refund στις 19 Μαΐου στο PayPal αλλά δεν τα έχω δει ακόμα στην revolut πόσο κάνει να εμφανιστεί είναι λογικό;

 

Αν λέγοντας "έχω πάρει refund" εννοείς ότι είδες το ποσό της επιστροφής στο paypal balance σου, τότε δεν έχεις να περιμένεις τίποτα άλλο. Εκεί θα μείνουν και δεν πρόκειται να πάνε στη Revolut γιατί ο πωλητής σου έκανε το refund δια της πλαγίας οδού (το κάνουν μερικές φορές). Αν πήρες απλά ειδοποίηση από το Paypal ότι θα πιστωθούν κλπ. θα χρειαστεί να περιμένεις 5-6 μέρες ακόμα για να τα δεις στη revolut.

Link to comment
Share on other sites

με τη νεα εμφανιση του paypal, θυμαστε/ξερετε απο που αλλαζουμε την μετατροπη του νομισματος να την κανει η τραπεζα μας και οχι το paypal?

ειναι κριμα να χανω 4 ευρω στα 110.

πολυ κριμα

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

με τη νεα εμφανιση του paypal, θυμαστε/ξερετε απο που αλλαζουμε την μετατροπη του νομισματος να την κανει η τραπεζα μας και οχι το paypal?

ειναι κριμα να χανω 4 ευρω στα 110.

πολυ κριμα

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding

Link to comment
Share on other sites

Αν λέγοντας "έχω πάρει refund" εννοείς ότι είδες το ποσό της επιστροφής στο paypal balance σου, τότε δεν έχεις να περιμένεις τίποτα άλλο. Εκεί θα μείνουν και δεν πρόκειται να πάνε στη Revolut γιατί ο πωλητής σου έκανε το refund δια της πλαγίας οδού (το κάνουν μερικές φορές). Αν πήρες απλά ειδοποίηση από το Paypal ότι θα πιστωθούν κλπ. θα χρειαστεί να περιμένεις 5-6 μέρες ακόμα για να τα δεις στη revolut.

 

Δεν το είδα στο balance είδα ότι απλά είχε γίνει το refund όταν μπήκα στο ακάουντ τελικά χθες τα είδα στην revolut

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου έγινε refund απο την υπηρεσία του PayPal για το κόστος αποστολής και το έβαλε στο balance και όχι στην κάρτα revolut τώρα τι γίνεται; μπορώ να το βάλω στην revolut γενικά με τις χρεώσεις τι γίνεται αν θέλω να αγοράσω κάτι μετατροπή θα κάνει το PayPal και θα κρατήσει προμήθεια; είναι η πρώτη φορά που μπαίνουν balance και δεν έχω ίδια τι παίζει δώστε τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα στο balance είδα ότι απλά είχε γίνει το refund όταν μπήκα στο ακάουντ τελικά χθες τα είδα στην revolut

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου έγινε refund απο την υπηρεσία του PayPal για το κόστος αποστολής και το έβαλε στο balance και όχι στην κάρτα revolut τώρα τι γίνεται; μπορώ να το βάλω στην revolut γενικά με τις χρεώσεις τι γίνεται αν θέλω να αγοράσω κάτι μετατροπή θα κάνει το PayPal και θα κρατήσει προμήθεια; είναι η πρώτη φορά που μπαίνουν balance και δεν έχω ίδια τι παίζει δώστε τα φώτα σας

 

Αφου το ποσό της επιστροφης μπηκε στο balance , εκει θα μεινει. Δεν χρειαζεται να το πας στην καρτα. Οταν πας να κανεις οποιαδηποτε αγορα με paypal θα πληρωσεις με αυτο. Επειδη μιλας για ¨κοστος αποστολής¨βγαζω το συμπέρασμα οτι το ποσό θα ειναι μικρο, επομενως και η διαφορα κοστους μετατροπής συναλαγματος (απο το να την κανει το paypal ή να την κανει η καρτα) θα ειναι αμεληταία .....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα στο balance είδα ότι απλά είχε γίνει το refund όταν μπήκα στο ακάουντ τελικά χθες τα είδα στην revolut

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου έγινε refund απο την υπηρεσία του PayPal για το κόστος αποστολής και το έβαλε στο balance και όχι στην κάρτα revolut τώρα τι γίνεται; μπορώ να το βάλω στην revolut γενικά με τις χρεώσεις τι γίνεται αν θέλω να αγοράσω κάτι μετατροπή θα κάνει το PayPal και θα κρατήσει προμήθεια; είναι η πρώτη φορά που μπαίνουν balance και δεν έχω ίδια τι παίζει δώστε τα φώτα σας

 

Για να σου δώσει λεφτά πίσω πρέπει να έχεις συνδέσει αριθμό λογαριασμού τραπέζης και να το έχεις δηλώσει ότι θέλεις τα λεφτά σου να πάνε εκεί. Υπόψη για αυτή την κίνηση κρατάει μια μικρή προμήθεια.

Αλλιώς τα αφήνεις στο balance σού.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσει λεφτά πίσω πρέπει να έχεις συνδέσει αριθμό λογαριασμού τραπέζης και να το έχεις δηλώσει ότι θέλεις τα λεφτά σου να πάνε εκεί. Υπόψη για αυτή την κίνηση κρατάει μια μικρή προμήθεια.

Αλλιώς τα αφήνεις στο balance σού.

 

Πολλες φορες οταν γινεται refund απο πωλητη τα χρηματα πηγαινουν μονα τους στην καρτα απο την οποια αντλήθηκαν για να γινει η πληρωμη.

Αλλες φορες ομως ο πωλητης δεν κανει πραγματικο refund δηλαδη επιστροφη χρηματων , αλλα βαζει απλα το πσοό στον λογαριασμό σου στο balance.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες οταν γινεται refund απο πωλητη τα χρηματα πηγαινουν μονα τους στην καρτα απο την οποια αντλήθηκαν για να γινει η πληρωμη.

Αλλες φορες ομως ο πωλητης δεν κανει πραγματικο refund δηλαδη επιστροφη χρηματων , αλλα βαζει απλα το πσοό στον λογαριασμό σου στο balance.

 

Το refund έχει γίνει απο υπηρεσία του PayPal και μπήκαν στο balance υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στην revolut? Αν όχι μπορώ να αγοράσω κανονικά πράγματα και με τι προμήθειες αν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Το refund έχει γίνει απο υπηρεσία του PayPal και μπήκαν στο balance υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στην revolut? Αν όχι μπορώ να αγοράσω κανονικά πράγματα και με τι προμήθειες αν υπάρχουν

Δεν μπορεις να τα μεταφερεις σε καρτα. Μονο σε τραπεζικο λογαριασμο αν εχεις συνδεμενο. Αλλα κρινεται ασυμφορο επειδη μαλλον θα εχεις και προμηθεια εισερχομενου εμβασματος. Ειναι προτιμωτερο να κανεις αγορες με αυτα τα χρηματα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το refund έχει γίνει απο υπηρεσία του PayPal και μπήκαν στο balance υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στην revolut? Αν όχι μπορώ να αγοράσω κανονικά πράγματα και με τι προμήθειες αν υπάρχουν

Γιατί θες να τα μεταφερεις στην κάρτα;Θες να τα πάρεις στο χέρι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τα μεταφερεις σε καρτα. Μονο σε τραπεζικο λογαριασμο αν εχεις συνδεμενο. Αλλα κρινεται ασυμφορο επειδη μαλλον θα εχεις και προμηθεια εισερχομενου εμβασματος. Ειναι προτιμωτερο να κανεις αγορες με αυτα τα χρηματα

Να ρωτησω και εγώ γιατί ίσως με αφορά στο μέλλον αν σου επιστέψει πχ 200 ευρώ στο balance και εσύ θέλεις μετά να αγοράσεις κάτι που κάνει 210 γίνεται να τα πληρωσεις σε συνδιασμό; Δηλ 200 από balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα που έχεις συνδεδεμένη. Ή θα σου πει ότι επειδή δεν επαρκεί το balance τα τραβάει όλα από την κάρτα και τα 200 μένουν εκεί ως εχουν...

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγώ γιατί ίσως με αφορά στο μέλλον αν σου επιστέψει πχ 200 ευρώ στο balance και εσύ θέλεις μετά να αγοράσεις κάτι που κάνει 210 γίνεται να τα πληρωσεις σε συνδιασμό; Δηλ 200 από balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα που έχεις συνδεδεμένη. Ή θα σου πει ότι επειδή δεν επαρκεί το balance τα τραβάει όλα από την κάρτα και τα 200 μένουν εκεί ως εχουν...

Αν η αγορα και το balance ειναι σε ιδιο νομισμα, γινεται αυτο που λες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτο μένει να αποδειχθεί και στην πράξη. Άρα αν μου τα πιστωσει σε δολάρια αγοράζω σε δολάρια και ας είναι μεγαλύτερη η αξία και τα πέρνει συνδυαστικά (σε κατάστημα που δεν έχουμε θέμα με τα καπιταλ βέβαια) ευχαριστώ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το ThL W200S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Νικο ευχαριστω πολυ.

Μου ελυσες τα χερια !

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ποσό της επιστροφης μπηκε στο balance , εκει θα μεινει. Δεν χρειαζεται να το πας στην καρτα. Οταν πας να κανεις οποιαδηποτε αγορα με paypal θα πληρωσεις με αυτο. Επειδη μιλας για ¨κοστος αποστολής¨βγαζω το συμπέρασμα οτι το ποσό θα ειναι μικρο, επομενως και η διαφορα κοστους μετατροπής συναλαγματος (απο το να την κανει το paypal ή να την κανει η καρτα) θα ειναι αμεληταία .....

 

Είναι 27 €δεν είναι και πολύ μικρό

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί θες να τα μεταφερεις στην κάρτα;Θες να τα πάρεις στο χέρι;

 

Θέλω να τα βάλω στην revolut που κάνει καλύτερη μετατροπή συναλαγματος

Link to comment
Share on other sites

Είναι 27 €δεν είναι και πολύ μικρό

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θέλω να τα βάλω στην revolut που κάνει καλύτερη μετατροπή συναλαγματος

 

Είναι πολύ μικρό το ποσό για να ψάχνεις τι να το κάνεις. Μιλάμε για διαφορές της τάξης των 50 λεπτών-1€ το πολύ. Αν πάλι ο χρόνος σας μερικών είναι τόσο φθηνός που αξίζει να ασχολείστε για τέτοια θέματα τόσο πολύ τι να πω... Πάντως μεταφορά στη Revolut δεν γίνεται άμεσα με κανέναν τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...