Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK, ευχαριστώ! Σε τι διαφέρει η primary κάρτα από τη μη primary?

 

Οταν εχεις μια καρτα primary, οταν θας πας να πληρωσεις κατι μεσω paypal θα εχει προεπιλεγμενη την εκαστοτε καρτα (primary) για πληρωμη. Αυτο μπορεις να το αλλαξεις και γενικα να διαλεξεις μηπως θελεις απο αλλη καταχωρημενη καρτα που εχεις να τραβηξει τα λεφτα.

Δεν έχει καποια αλλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα παραπάνω κατα λάθος χτες έβγαλα την amex από το paypal.

1 λοιπόν μετα από επικοινωνία με το paypal μου είπαν ότι η χρέωση είναι δοκιμαστική και δεν προχωράει η αν προχωρήσει στα γυρνάει αργότερα.... για να δούμε.

2 η amex στην alpha φαίνεται οτι δεν μπόρεσε να προστεθεί ξανά επειδή ειναι τα cc.

Εγώ πιστεύω οτι το paypal δεν με άφησε.

Το paypal αργότερα είπε ότι επειδή έγιναν πολλές προσπάθειες να μπει ξανά η κάρτα το νούμερο αυτό δεν μπορεί ποτε και με την καμια να προστεθεί σε οποιοδήποτε paypal και η μόνη λύση είναι Αλλαγή καρτας.

Δοκιμαστικές χρεώσεις έγιναν στην Alpha Visa μου. Έμειναν για 5-10 λεπτά στις εκκρεμείς συναλλαγές και εξαφανίστηκαν.

 

Σύνδεσα την πιστωτική ΑΜΕΧ μου τον Αύγουστο. Πήρα μάλιστα 2 κωδικούς επιβεβαίωσης επειδή ο πρώτος άργησε να έρθει.

Μάλλον κάποιο παροδικό πρόβλημα δεν σε άφησε να την προσθέσεις στο λογαριασμό σου. Ίσως έχει σχέση με το παρακάτω...

ΠΡΟΣΟΧΗ

Μετα από άπειρες αγορές τους τελευταίου μήνες με την AMEXpremium να πω οτι χτες με 3 διαφορετικά paypal και με 3 διαφορετικές amex premium ηταν η πρώτη μερα που δεν προχώρησαν οι αγορές.

Εγιναν πολλές δοκιμές σε κινεζομαγαζα και ebay.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ

Πριν 2 ώρες έκανα αγορά $16 απο το FastTech. Σαν να ξεμπλόκαρε.

Link to comment
Share on other sites

για να το εξαντλήσουμε όσο γίνεται το θεμα να ρωτήσω αν καποιος έχει αφαιρέσει μια καρτα και να την έχει ξαναπροσθεσει αμέσως η καποια άλλη στιγμη?
Link to comment
Share on other sites

για να το εξαντλήσουμε όσο γίνεται το θεμα να ρωτήσω αν καποιος έχει αφαιρέσει μια καρτα και να την έχει ξαναπροσθεσει αμέσως η καποια άλλη στιγμη?

Το έκανα όταν άρχισαν τα CC με δύο πιστωτικές της Alpha. Δεν ζήτησε νέα επιβεβαίωση για την κάρτα. Μάλλον είχε κρατήσει τα στοιχεία της, παρά την διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποση ωρα, αφου σου εχουν κανει restore το λογαριασμο μπορεις να αγορασεις ξανα;

 

Χτες προσπαθουσα με αγγλικο pp να αγορασω κατι, κ το pp μου μπλοκαρε το λογαριασμο γιατι φοβηθηκαν λεει οτι ηταν compromised.

Εκανα verify με ανεβασμα id κ πριν 2-3 ωρες ηρθε μνμ οτι ειμαι restored.

Εχω προσπαθησει να αγορασω παλι error. Κ μαζι τους που μιλησα, καμια ακρη δεν εβγαλα!

 

Γγκρρρ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε παιδια και την αστεια ερωτηση αλλα εχω πολυ καιρο να χρησιμοποιησω την ασφαλεια (κανοντας Dispute) του PAYPAL (ευτυχως), οποτε αν μπορει καποιος να με ενημερωσει, οι 45 ημερες προθεσμια ισχυει η γινανε 180? :O
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Θέλω να βάλω στο balance μου κάποια χρήματα.... Αν στείλω πχ. 80 ευρώ σένα φίλο μου.... Μπορεί να μου τα ξανά στείλει? Και τι χρέωση θα έχουμε... Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Θέλω να βάλω στο balance μου κάποια χρήματα.... Αν στείλω πχ. 80 ευρώ σένα φίλο μου.... Μπορεί να μου τα ξανά στείλει? Και τι χρέωση θα έχουμε... Ευχαριστώ

 

Μπορεις να το κανεις.Τα στελνεις και μετα στα στελνει πισω.Η χρεωση θα ειναι για 80 ευρω 3,07 ευρω.Αυτη η χρεωση θα γινει αφου στειλεις τα χρηματα.Μετα μεταφορα απο balance σε balance γινετε δωρεαν οποτε μονο τα 3.07 θα χρεωθεις.

Link to comment
Share on other sites

3€ ποπο. Δεν ειναι και λιγα. Βασικα πρεπει πχ να εχω 83.07 στην κάρτα? Λογικα ναι ε? Και το ποσό που κραταει ειναι 3 ευρω οσα και χρήματα να στειλεις? Ευχαριστώ φιλε...
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έστειλε στο balance μου κάποια χρήματα, απο λάθος δικόμου έδωσα λάθος εμαιλ γίνεται ανάκληση απο τον φίλο μου και πώς
Link to comment
Share on other sites

Για να μου πει κάποιος προσθεσα την κάρτα revolut στο paypal πως την κάνω κύρια κάρτα αυτή κ δευτερεύουσα την άλλη της Πειραιώς?
xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

3€ ποπο. Δεν ειναι και λιγα. Βασικα πρεπει πχ να εχω 83.07 στην κάρτα? Λογικα ναι ε? Και το ποσό που κραταει ειναι 3 ευρω οσα και χρήματα να στειλεις? Ευχαριστώ φιλε...

3,4% του ποσού, σύν €0,35

 

80x3,4%=2,72
      +0,35
-------------------
      [b]€3,07[/b]

Link to comment
Share on other sites

Για να μου πει κάποιος προσθεσα την κάρτα revolut στο paypal πως την κάνω κύρια κάρτα αυτή κ δευτερεύουσα την άλλη της Πειραιώς?
Πας add or edit debit card, επιλέγεις την revolut και πατάς στο set primary.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εκανα το κολπο με το send money και εβαλα τα λεφτα στο καινουργιο λογαριασμο που εφτιαξα και οχι στον παλιο που ειχα γτ επρεπε να συνδεσω και μια καρτα κατι που δεν ειχα αλλη.παρειγκειλα απο ebay κανονικα μεσω balance πειραζει ομως που ο λογαριασμος δεν ειναι verified?? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εκανα το κολπο με το send money και εβαλα τα λεφτα στο καινουργιο λογαριασμο που εφτιαξα και οχι στον παλιο που ειχα γτ επρεπε να συνδεσω και μια καρτα κατι που δεν ειχα αλλη.παρειγκειλα απο ebay κανονικα μεσω balance πειραζει ομως που ο λογαριασμος δεν ειναι verified?? Ευχαριστω

 

Όχι, έτσι κάνουμε πολλοί νομίζω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal app πως μπορούμε να βάλουμε να κάνουμε login με κινητό και pin αντί για email και password? Το έχει σαν option στα settings της εφαρμογής αλλά για να δουλέψει πρέπει να έχεις ορίσει από πριν ένα pin μέσα από το σάιτ του PayPal. Δεν το βρίσκω όμως που είναι. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις για μεταφορά χρημάτων από πρωτευον καρτα σε δευτερευον ειναι ειναι ιδια... Οπως πχ. Να στειλω εγω σε ενα φιλο..?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να ρωτήσω στη eurobank για να βγάλω κάρτα για paypal αλλά μου είπαν οτι λόγω των capital controls δε μπορούν να μου κάνουν νεο λογαριασμό, οπότε έχω μείνει μόνο σην επιλογή της εθνικής. Στην εθνική έχω μια ΕθνοCash Plus Maestro, πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν έχουν κάρτες που συνεργάζονται με paypal, τι χαρτιά χρειάζομαι κλπ.

Αυτό που δε ξέρω και θέλω να ρωτήσω εσάς είναι αν μπορώ να κάνω συναλλαγή με το vickmall.com μέσω paypal απο κάποια κάρτα της εθνικής, και ποιά θα είναι αυτή η κάρτα;

Χρεωστική Debit Mastercard? Πιστωτική go Mastercard? Πιστωτική go Visa? ποιά;;;;

 

Υ: Συγνώμη αλλά είμαι λίγο(πολύ) άσχετος σε αυτά :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...