Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αγορά από ebay πριν από λίγο,η χρεωστική alpha έφαγε πόρτα,η πιστωτική είναι στο prossesing και θα μου πούνε.

 

άντε να δούμε φως στον ορίζοντα επιτέλους......

LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

Μολις δοκιμασα να κανω μια αγορα απο BANGGOOD μεσω PAYPAL (Πιστωτικη ALPHA MASTERCARD)και εφαγα πορτα! :(

 

Δεν έχει σημασία το μαγαζί. Ούτε απο το eBay μπόρεσα να αγοράσω με τη Mastercard.

Με American Express όμως, κανένα πρόβλημα.

 

 

Έχω και μια ερώτηση: στο PayPal έχω δηλώσει και επιβεβαιώσει 4 κάρτες: 3 πιστωτικές (Mastercard, Visa, American Express της Alpha) και μια χρεωστική Mastercard της Eurobank. Γιατί όμως όταν επιλέγω τρόπο πληρωμής στη λίστα βγάζει μόνο την American Express και την πιστωτική Mastercard;

Primary έχω τη Visa...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι "κοι" μαζευτηκαν... :lol:

Παντως οντως μαλλον ειναι λιγες οι επιτυχεις αγορες σε σχέση με το συνολο.. Αλλα αυτο δεν εξηγεί γιατί καποιες και οχι καποιες άλλες.. Οπότε και το θεμα των εκλογων είναι λιγακι τραβηγμενο

 

αυτο το "κοι" δεν το επιασα.....ελπιζω να μην εννοεις καποιο κομμα ή κατι τετοιο....

και αυτο με τις εκλογες δεν το σκεφτηκα μονος μου το γραφουν παρα πολλες ειδησεογραφικες σελιδες στο ιντερνετ.

Και εξηγειτε οτι καποιοι μπορουν και καποιοι ολοι γιατι οι τραπεζες εχουν ορια και αναλογα με την χρηση στην καθε τραπεζα τα ορια τελειωνουν και ετσι δεν γινονται συναλλαγες, απλα πραγματα.

 

εννοώ ότι ο λογαριασμός που έχει δηλωμένη την κάρτα έχει και balance και έτσι δε μπορώ να στείλω σε συγγενή χωρίς κάρτα...

 

α δεν το καταλαβα, τοτε ναι δεν μπορεις δυστυχως! το δοκιμασα και εγω και παει απο το balance, αν βαλεις μεγαλυτερο ποσο μπορει να παρει και απο την καρτα αλλα θα παρει και ολο το balance.

 

Δεν έχει σημασία το μαγαζί. Ούτε απο το eBay μπόρεσα να αγοράσω με τη Mastercard.

Με American Express όμως, κανένα πρόβλημα.

 

Δεν παει ετσι ακριβως, εγω πχ απο τον Αυγουστο αγορασα απο banggood, ενω απο paypal δεν μπορω....αναγκαστηκα να κανω 2 φορες request money και 1 φορα send money για να κανω την δουλεια μου.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι ακριβως, εγω πχ απο τον Αυγουστο αγορασα απο banggood, ενω απο paypal δεν μπορω....αναγκαστηκα να κανω 2 φορες request money και 1 φορα send money για να κανω την δουλεια μου.

Δε μιλάω για απευθείας συναλλαγή, μιλάω για συναλλαγή μέσω PayPal.

Το πρόβλημα είναι η τράπεζα ή\και ο τύπος της κάρτας, όχι το μαγαζί απ' όπου αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το "κοι" δεν το επιασα.....ελπιζω να μην εννοεις καποιο κομμα ή κατι τετοιο....

και αυτο με τις εκλογες δεν το σκεφτηκα μονος μου το γραφουν παρα πολλες ειδησεογραφικες σελιδες στο ιντερνετ.

Και εξηγειτε οτι καποιοι μπορουν και καποιοι ολοι γιατι οι τραπεζες εχουν ορια και αναλογα με την χρηση στην καθε τραπεζα τα ορια τελειωνουν και ετσι δεν γινονται συναλλαγες, απλα πραγματα.

 

 

 

α δεν το καταλαβα, τοτε ναι δεν μπορεις δυστυχως! το δοκιμασα και εγω και παει απο το balance, αν βαλεις μεγαλυτερο ποσο μπορει να παρει και απο την καρτα αλλα θα παρει και ολο το balance.

 

 

 

Δεν παει ετσι ακριβως, εγω πχ απο τον Αυγουστο αγορασα απο banggood, ενω απο paypal δεν μπορω....αναγκαστηκα να κανω 2 φορες request money και 1 φορα send money για να κανω την δουλεια μου.

 

 

Το κοι ,ειναι κύριοι .

Οπως "κος" Στουρνάρας ...

Link to comment
Share on other sites

Το κοι ,ειναι κύριοι .

Οπως "κος" Στουρνάρας ...

 

σορρυ ρε παιδια παρεξηγηση! :lol: σορρυ Roid :(

αλλο νομιζα, δεν πειραζει αστο νυσταζω και βλεπω αλλα εγω...

Ναι ειπα να ειμαι ευγενικος αντι να τους ριχνω μπινελικια οπως συνηθως....:lol::lol::lol:

ασχετο πριν λιγη ωρα εκανα αγορα απο banggood αλλα απευθειας με την καρτα μου το ειπα?

ναι εχει και paypal αλλα ειπα να μην χαλασω το balance το κραταω για το ebay....

 

Δε μιλάω για απευθείας συναλλαγή, μιλάω για συναλλαγή μέσω PayPal.

Το πρόβλημα είναι η τράπεζα ή\και ο τύπος της κάρτας, όχι το μαγαζί απ' όπου αγοράζουμε.

 

α ναι, αλλα μπορει να εχει τελειωσει και το ημερισιο οριο της τραπεζας! δλδ σε αλλες ωρες μερες να αγοραζεις με την ιδια καρτα μεσω paypal απευθειας παντα.

Αν διαβασεις εδω μεσα αλλοι λενε πχ με alpha καρτα δεν αγορασαν και αλλοι αγορασαν, οπως το ιδιο και με eurobank και αλλες, αρα δεν εχει να κανει μονο με τον τυπο καρτας και τι τραπεζα ειναι, αλλα και με το οριο που εχει η τραπεζα και τι εχει απομεινει την συγκεκριμενη στιγμη της συναλλαγης, πως αλλιως εξηγειται οτι αλλοι με ιδια καρτα και τραπεζα αγοραζουν και αλλοι οχι?

 

Μπορεί να έχω στείλει και 10 μηνύματα σε πωλητές και όλοι μου ρίχνουν άκυρο για paypal...

 

μου το εχουν πει φιλοι δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα εγω, επειδη οτι ηθελα απο το ali, τα βρηκα στο banggood και στο ebay δεν το προτιμαω, επισης οι πωλητες εχουν υπερβολικα χαμηλο feedback σε σχεση με του ebay και εννοειτε οτι προτιμω paypal.

2 φορες εχω παρει απο Ali ολες ολες και ηταν πριν τα C.C και ειχα πληρωσει με την καρτα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να έχουν χαλαρώσει πολύ τα cc. Πριν μία εβδομάδα μέσω winkbank και λεφτά στο λεπτό δεν γινόταν συναλλαγές.Τώρα σου δίνει δυνατότητα 420€ ημερήσιο όριο και 3200 € τον μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ πόσες μέρες να κάνω verify μια κάρτα και μου βγάζει συνέχεια το παρακάτω μήνυμα: The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να έχουν χαλαρώσει πολύ τα cc. Πριν μία εβδομάδα μέσω winkbank και λεφτά στο λεπτό δεν γινόταν συναλλαγές.Τώρα σου δίνει δυνατότητα 420€ ημερήσιο όριο και 3200 € τον μήνα.

 

Αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό....!!!!

Δηλαδή στην ουσία, μας διπλασιάζει (σχεδόν) το όριο ανάληψης που μπορούμε να κάνουμε....?

Έχεις κάποιο link που να το επιβαβαιώνει αυτό?

Edited by kokalo
Προσθήκη

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω την εφαρμογη στο κινητο εστειλα λεφτα στην κορη μου 420 .απο εκει δεν ξερω αν της επιτρεψει να τραβηξει πανω απο 420 την εβδομαδα .τους ειχα πάρει τηλέφωνο την τράπεζα πριν μια εβφομαδα και μου ειχαν επιβεβαίωση οτι εχουν μπλοκαρει οι συναλαγες λογο cc και δεν ξέρουν ουτεκαι αυτοι ποτε θα αρθεί το μετρο.
Link to comment
Share on other sites

€420 είναι το εβδομαδιαίο όριο, έτσι κι αλλιώς. Ακόμα και να μπορείς να στείλεις πάνω απο €420 την εβδομάδα, δεν θα μπορεί να τα πάρει.
Link to comment
Share on other sites

€420 είναι το εβδομαδιαίο όριο, έτσι κι αλλιώς. Ακόμα και να μπορείς να στείλεις πάνω απο €420 την εβδομάδα, δεν θα μπορεί να τα πάρει.

 

Στο λεφτά στο λεπτό 420 είναι το ημερήσιο όριο αλλά έχει περιορισμό ως προς το μήνα (3000 σε εμένα).

Link to comment
Share on other sites

€420 είναι το εβδομαδιαίο όριο, έτσι κι αλλιώς. Ακόμα και να μπορείς να στείλεις πάνω απο €420 την εβδομάδα, δεν θα μπορεί να τα πάρει.
Το όριο των 420 είναι ανά κάρτα! Όταν στέλνεις λεφτά στο λεπτό ο παραλήπτης δεν χρησιμοποιεί κάρτα και δεν χρειάζεται καν να έχει λογαριασμό στην Πειραιώς ή σε τράπεζα γενικά. Άρα δεν μπορεί να εφαρμοστεί όριο στον παραλήπτη παρά μόνο στον αποστολέα.

Άλλωστε και προ cc οι κάρτες είχαν ημερήσιο όριο ανάληψης πχ. η δική μου ήταν 600 ευρώ. Μπορούσα όμως να τραβήξω από το ΑΤΜ τα 600 και να στείλω και άλλα 600 με λεφτά στο λεπτό και να τα παραλάβει ο άλλος κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι όπως τα λέτε, η Πειραιώς θα αποκτήσει πρόβλημα ρευστότητας: όλοι θα στέλνουν καθημερινά 400αρια στον εαυτό τους, όπως κάνουμε εμείς με το request στο PayPal (για να κάνω κάπως on-topic ένα εντελώς off-topic θέμα ;) )
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, αλλά η ερώτηση είναι άλλη....

Αν μπορούμε και να στείλουμε με το "Λεφτά στη στιγμή" 420€ (και να τα κάνουμε ανάληψη οι ίδιοι πιθανώς... ;) ), και να κάνουμε ανάληψη κανονικά με την κάρτα μας από ΑΤΜ.....

 

 

Edit: Βλέπω σχολιάστηκε....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κατα τις 13.00 πραγματοποιησα αγορα 08,00 ευρω κανονικα με το paypal (πρωην καρτα citibank ) χωρις να υπαρχουν χρηματα στο balance!!
Link to comment
Share on other sites

Geek application 25 ευρώ αγορά ΟΚ! Το app είναι συνδεδεμένο με paypal το οποίο είναι συνδεδεμένο με χρεωστική mastercard της eurobank.

Χωρίς balance φυσικά!!! =)

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Eχουν ενημερωθεί η επιτρεπόμενες συναλλαγές μέσω καρτών στης 15 Σεπτεμβρίου: επιτρέπονται οι συναλλαγές στα e-shops εξωτερικού εκτός των κάτωθι κατηγοριών:

- είδη ένδυσης και υπόδησης

- οικιακός εξοπλισμός

- ηλεκτρονικά είδη / εξοπλισμός

- καλλυντικά

- οικονομικές υπηρεσίες (μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό)

- έργα τέχνης, δημοπρασίες, ενεχυροδανειστήρια, συλλογές γραμματοσήμων / νομισμάτων

- τυχερά παιχνίδια, στοιχηματικές εταιρείες και video games

- κοσμηματοπωλεία, καταστήματα ρολογιών και ασημικών

- υπηρεσίες telemarketing

- φιλανθρωπικές οργανώσεις

- υπηρεσίες γνωριμιών

Αλλα οπως ειπαμε ειναι με της ωρες τους :p αμα θελει πληρωνει αν θελει δεν πληρωνει

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανει και με τις ωρες συναλλαγων. Καθε τραπεζα εχει πλαφον ενα συγκεκριμενο ποσο για αγορες απο εξωτερικο. Ισως απο τις 12 τη νυχτα μεχρι τις πρωινες ωρες να δεχονται συναλλαγες, μετα το μεσημερι (ισως) ξεπερνιεται το οριο και απορριπτονται οι συναλλαγες. Οποιοι κανετε επιτυχεις συναλλαγες, να αναφερετε και την ωρα αν θελετε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τώρα δεν μπόρεσα να αγοράσω από το eBay. Μου βγάζει μήνυμα να βάλω άλλη κάρτα. Αυτό βγάζει και σε εσάς όταν δεν την δέχεται;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανει και με τις ωρες συναλλαγων. Καθε τραπεζα εχει πλαφον ενα συγκεκριμενο ποσο για αγορες απο εξωτερικο. Ισως απο τις 12 τη νυχτα μεχρι τις πρωινες ωρες να δεχονται συναλλαγες, μετα το μεσημερι (ισως) ξεπερνιεται το οριο και απορριπτονται οι συναλλαγες. Οποιοι κανετε επιτυχεις συναλλαγες, να αναφερετε και την ωρα αν θελετε.

 

Πειραιώς χρεωστική Sep 18, 2015 13:29:34 $209.99 USD ...Δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμο αυτό με την ώρα πάντως ...

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Paypal με Amex σε minideal.net περασε κανονικοτατα! :)

Ποσό ~ 150€

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν πουλήσουμε κατι απο ebay, τα λεφτα μπαινουν στο balance?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πουλήσουμε κατι απο ebay, τα λεφτα μπαινουν στο balance?

 

Ναι.

Αλλά προσοχή, αν εισαι καινουργιος πωλητής μπορεί να κανουν κ 21 ημερες να γινουν διαθέσιμα!

Επίσης, υπαρχουν καποιοι αγοραστές που μπορούν να βάλουν σαν προυποθεση οτι τα λεφτά αου θα είναι διαθέσιμα μολις παραλάβουν το προιον που τους εστειλες.

Γενικότερα εχουν κ τα δύο κρατήσεις από κάθε πώληση όπως κ όρια αγγελιών/ποσού ανά μήνα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...