Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παντως δοκιμασα να στειλω χρηματα σε ενα δευτερο λογαριασμο paypal που δημιουργησα μεσω της επιλογης send money to family and friends και πηγε να μου τα τραβηξει απο το balance, δεν μου εβγαζε τη δυνατοτητα να επιλεξω την καρτα που εχω συνδεδεμενη. Οποτε ακυρο το send money to friends για εμενα προς το παρον. Συνεχιζω να ειμαι "πωλητης"...

 

καλημερα! θα το κανεις οταν δεν θα εχεις balance! το λεει στο Paypal οτι τραβαει απο εκει πρωτα!

αμα λεει ξεπερασεις το ποσο, σου χρεωνει και την καρτα.

 

Καλα.! Η αλφαβανκ visa αρνείται πεισματικά κ με το send money όπως κ με το request money. Μας εχει μαμησει με το θεμα της η κwλοτραπεζα.......

 

η eurobank παντως τα κανει ολα....μαπα τραπεζα εχεις...:Ppp

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση.

 

Έφτιαξα για πρώτη φορά λογαριασμό στο PayPal με σκοπό να αγοράσω από κινέζικο. Ο λογαριασμός είναι unverified.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ας πούμε ότι με το request money καταφέρνω και βάζω το ποσό που θέλω (με χρεωστικής της Πειραιώς θα προσπαθήσω) στον λογαριασμό. Αν για κάποιο λόγο θέλω το ποσό που πέρασα στο PayPal να το επιστρέψω στη χρεωστική τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να γίνει verified ο λογαριασμός για να μπορέσει να γίνει κάτι τέτοιο;

δεν μπορεις να επιστρεψεις χρηματα την χρεωστικη, για να επιστρεψεις χρηματα πρεπει να εχεις καταχωρημενο τραπεζικο λογαριασμο(bank account).

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω παντως δοκιμασα να στειλω χρηματα σε ενα δευτερο λογαριασμο paypal που δημιουργησα μεσω της επιλογης send money to family and friends και πηγε να μου τα τραβηξει απο το balance, δεν μου εβγαζε τη δυνατοτητα να επιλεξω την καρτα που εχω συνδεδεμενη. Οποτε ακυρο το send money to friends για εμενα προς το παρον. Συνεχιζω να ειμαι "πωλητης"...

τι σε πειραζει που θα τα παρει απο το ενα balance και θα τα παει στο αλλο μαζι με οσα αλλα χρηματα θα τραβηξει απο την καρτα σου? για μεταφορα απο balance σε balance δεν χρεωνει τιποτα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1684&m=HTQ

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ2398&topicID=&m=ARA

 

When you send money, we use your PayPal balance first. If you don’t have enough money in your PayPal balance, we’ll use the payment method you select.

 

Το λέει και στο helpcenter, αν το ποσό φτάνει το παίρνει από το balance, αλλιώς βάζουμε την κάρτα. Αρα μας κάνει! :)

 

καλά νέα : http://www.capital.gr/story/3059136/n-xristodoulakis-erxontai-7-3-allages-sta-capital-controls

 

5. Χαλάρωση στη δυνατότητα διαδικτυακών συναλλαγών με το εξωτερικό

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έκανα μια δοκιμή τώρα να μεταφέρω λεφτά στο Balance από MasterCard της Εθνικής και μου εμφανίζει το μήνυμα:

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

Τι παίζει;

 

Πάντως το 1€ σε κάθε προσπάθεια που κάνω να περάσω λεφτά στο Balance το τραβάει από την κάρτα.

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα...για να κάνω τη διαδικασία send money..πρέπει να ανοίξω καινούριο λογαριασμό paypal?...και να ξανακαταχωρίσω τα στοιχεία της κάρτας μου?...η απλά να φτιάξω ένα δεύτερο email? με το request πήρα ενα τεράστιο άκυρο,ποιά είνα ακριβώς η διαδικασία για το send?? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καταφερα να βαλω χρηματα στο balance σε ενα νεο λογαριασμο paypal αλλα δεν με αφηνει να κανω αγορες.Τι κανω λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Σήμερα μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να φορτώσω χρήματα στο balance του PayPal (μέσω πιστωτικής Diners). Έχω βρει και το κινητό που θέλω από Gearbest, πάω να κάνω την συναλλαγή αλλά το Paypal προσπαθεί να τραβήξει τα χρήματα από την πιστωτική που έχω συνδεδεμένη με το λογαριασμό μου και όχι από το balance μου. Αφαίρεσα την πιστωτική, αλλά και πάλι ενώ η μόνη διαθέσιμη επιλογή πληρωμής είναι το balance, μου ζητάει να συνδέσω μια πιστωτική κάρτα για να ολοκληρώσω τη συναλλαγή. Πώς μπορώ να πληρώσω τον Κινέζο μέσω του balance μου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Σήμερα μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να φορτώσω χρήματα στο balance του PayPal (μέσω πιστωτικής Diners). Έχω βρει και το κινητό που θέλω από Gearbest, πάω να κάνω την συναλλαγή αλλά το Paypal προσπαθεί να τραβήξει τα χρήματα από την πιστωτική που έχω συνδεδεμένη με το λογαριασμό μου και όχι από το balance μου. Αφαίρεσα την πιστωτική, αλλά και πάλι ενώ η μόνη διαθέσιμη επιλογή πληρωμής είναι το balance, μου ζητάει να συνδέσω μια πιστωτική κάρτα για να ολοκληρώσω τη συναλλαγή. Πώς μπορώ να πληρώσω τον Κινέζο μέσω του balance μου;

 

Μήπως το primary νομισμα σου δεν επαρκεί για να τον πληρώσεις; και γι' αυτό το paypal δεν σε αφήνει;

Τα λεφτά είναι available στο balance επίσης; Γιατί αν έκανες νέο λογαριασμό και με send money ελαβες χρήματα από παλιότερο, ίσως σε βλέπει σαν νέο χρήστη και σου τα έχει "μαγκωμένα" για 21 ημέρες... Ο λογαριασμός είναι verified? unverified? όλα ειναι σημαντικά!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

To balance μου είναι 154 ευρώ και πρέπει να πληρώσω τον Κινέζο 149. Άρα επαρκεί για να τον πληρώσω. Επίσης τα 154 ευρώ είναι άμεσα διαθέσιμα στο paypal

 

Available balance in EUR (primary): €154.21 EUR

Total balance (all currencies, available and pending) converted to EUR: €154.21 EUR

 

O Paypal λογαριασμός είναι ενεργός εδώ και δεκαετία κι έχω κάνει άπειρες συναλλαγές μέσω ebay. Βέβαια πάντα είχα linked μια πιστωτική κάρτα και οι συναλλαγές γινόντουσαν μέσω αυτής. Τώρα αποφάσισα να φορτώσω στο balance μου μήπως και παρακάμψω τα capital controls.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα...για να κάνω τη διαδικασία send money..πρέπει να ανοίξω καινούριο λογαριασμό paypal?...και να ξανακαταχωρίσω τα στοιχεία της κάρτας μου?...η απλά να φτιάξω ένα δεύτερο email? με το request πήρα ενα τεράστιο άκυρο,ποιά είνα ακριβώς η διαδικασία για το send?? ευχαριστώ.

Eγώ έκανα ένα 2ο λογαριασμό στον οποίο δεν έβαλα κάρτα αλλά έδωσα πάλι τα ίδια στοιχεία ονοματεπώνυμο,διεύθυνση κτλ.Πήγα στο κανονικό μου paypal πάλι όπου έχω συνδεδεμένη μια κάρτα eurobank και μια alpha amex και έκανα send money to family and friends 4€ στον νέο λογαριασμό για μια μικρή αγορά που ήθελα να κάνω απο ebay.Με ρώτησε αν θα πληρώσω εγώ τo fee ή ο παραλήπτης και απάντησα εγώ.Ετσι στο άλλο paypal μου έλαβα 3,51€.Πάτησα accept στην πληρωμή και μετά μου έβγαλε μια επιλογή που έλεγε ότι αν σκοπεύω να ξοδεύω πάνω απο 750$ ή 1000€ το μήνα να συνδέσω πιστωτική κάρτα ή τραπεζικό λογαριασμό.Πάτησα όχι,τα χρήματα περάστηκαν άμεσα στο balance και απο αυτόν τον νέο λογαριασμό έκανα κανονικά την αγορά που ήθελα.

Να πω εδώ ότι στο paypal balance του κανονικού μου λογαριασμού είχα 1.95€ υπόλοιπο,οπότε για να συμπληρώσει τα 4€ τράβηξε 2.05€ απο την κάρτα της eurobank που την έχω primary στο paypal.Με την alpha amex είχα βάλει στις 17-8 με το request money 50€ με την πρώτη προσπάθεια.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα ένα 2ο λογαριασμό στον οποίο δεν έβαλα κάρτα αλλά έδωσα πάλι τα ίδια στοιχεία ονοματεπώνυμο,διεύθυνση κτλ.Πήγα στο κανονικό μου paypal πάλι όπου έχω συνδεδεμένη μια κάρτα eurobank και μια alpha amex και έκανα send money to family and friends 4€ στον νέο λογαριασμό για μια μικρή αγορά που ήθελα να κάνω απο ebay.Με ρώτησε αν θα πληρώσω εγώ τo fee ή ο παραλήπτης και απάντησα εγώ.Ετσι στο άλλο paypal μου έλαβα 3,51€.Πάτησα accept στην πληρωμή και μετά μου έβγαλε μια επιλογή που έλεγε ότι αν σκοπεύω να ξοδεύω πάνω απο 750$ ή 1000€ το μήνα να συνδέσω πιστωτική κάρτα ή τραπεζικό λογαριασμό.Πάτησα όχι,τα χρήματα περάστηκαν άμεσα στο balance και απο αυτόν τον νέο λογαριασμό έκανα κανονικά την αγορά που ήθελα.

Να πω εδώ ότι στο paypal balance του κανονικού μου λογαριασμού είχα 1.95€ υπόλοιπο,οπότε για να συμπληρώσει τα 4€ τράβηξε 2.05€ απο την κάρτα της eurobank που την έχω primary στο paypal.Με την alpha amex είχα βάλει στις 17-8 με το request money 50€ με την πρώτη προσπάθεια.

 

Οπότε...κάνω έναν καινούριο λογαριασμό paypal...με διαφορετικό email,και δε προσθέτω καμία κάρτα...μόνο στοιχεία προσωπικά..επαρκεί αυτό για κάνω send?....

Link to comment
Share on other sites

To balance μου είναι 154 ευρώ και πρέπει να πληρώσω τον Κινέζο 149. Άρα επαρκεί για να τον πληρώσω. Επίσης τα 154 ευρώ είναι άμεσα διαθέσιμα στο paypal

 

Available balance in EUR (primary): €154.21 EUR

Total balance (all currencies, available and pending) converted to EUR: €154.21 EUR

 

O Paypal λογαριασμός είναι ενεργός εδώ και δεκαετία κι έχω κάνει άπειρες συναλλαγές μέσω ebay. Βέβαια πάντα είχα linked μια πιστωτική κάρτα και οι συναλλαγές γινόντουσαν μέσω αυτής. Τώρα αποφάσισα να φορτώσω στο balance μου μήπως και παρακάμψω τα capital controls.

 

Κάνε μετατροπή το balance σε $ και όχι σε € και λογικά τότε θα στο πάρει.Κάπου διάβασα οτι πρέπει να είναι σε $ και όχι € για να γίνει η συναλλαγή.Δοκίμασε το και πές μας το αποτέλεσμα.Εγώ προσωπικά το balance το έχω σε $ για αυτόν το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έκανα προσπάθεια να στείλω χρήματα από τον πρώτο μου λογαριασμό paypal στον δεύτερο που δημιούργησα..επέλεξα το friends or family..και μου έβγαλε...This transaction cannot be completed...μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δε το δέχτηκε?...στον δεύτερο λογαριασμό paypal.έδωσα διαφορετικό email...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν,έκανα προσπάθεια να στείλω χρήματα από τον πρώτο μου λογαριασμό paypal στον δεύτερο που δημιούργησα..επέλεξα το friends or family..και μου έβγαλε...This transaction cannot be completed...μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δε το δέχτηκε?...στον δεύτερο λογαριασμό paypal.έδωσα διαφορετικό email...

 

ok δικό μου λάθος..έπρεπε να ενεργοποιήσω το δεύτερο email...το έκανα πήγα να εκτελέσω πατώντας send money με δικό μου το fee..και μου έβγαλε...This payment cannot be completed because your credit card has been declined by your credit card issuer. Please use a different credit card or complete this payment by adding funds to your PayPal balance using your bank account (it takes 2-3 days).....τελικά τι συμβαίνει?...η καρτα ειναι visa alpha bank χρεωστική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έκανα μια δοκιμή τώρα να μεταφέρω λεφτά στο Balance από MasterCard της Εθνικής και μου εμφανίζει το μήνυμα:

The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

Τι παίζει;

 

Πάντως το 1€ σε κάθε προσπάθεια που κάνω να περάσω λεφτά στο Balance το τραβάει από την κάρτα.

 

Anyone; Δοκίμασα και με άλλο Browser (μήπως έφταιγαν τα cookies) αλλά πάλι τα ίδια. Η κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη με κανένα λογαριασμό PayPal και ο λογαριασμός μου είναι unverified.

Link to comment
Share on other sites

Vasileios δεν απαντησα στο πμ γιατι ειχα κανει μια δοκιμη με το γνωστο τροπο αλλα μου λεει πρεπει να περιμενουν 21 ημερες δεσευμενα. Εκανα refund και δεν εεχουν φανει στο λογαριασμο της χρεωστικης. Ξερεις ποτε φαινονται; Σε ευχαριστώ πάντως για την προθεση να βοηθησεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο send money για 40 δολλαρια ζηταει 1.66 δολλαρια απο καρτα και 0.00 απο balance or bank account.

Εχει δοκιμασει καποιος να συνδεσει το paypal με τραπεζικο λογαριασμο; ή λογω cc θα φαω ακυρο αν το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έκανα προσπάθεια να στείλω χρήματα από τον πρώτο μου λογαριασμό paypal στον δεύτερο που δημιούργησα..επέλεξα το friends or family..και μου έβγαλε...This transaction cannot be completed...μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δε το δέχτηκε?...στον δεύτερο λογαριασμό paypal.έδωσα διαφορετικό email...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ok δικό μου λάθος..έπρεπε να ενεργοποιήσω το δεύτερο email...το έκανα πήγα να εκτελέσω πατώντας send money με δικό μου το fee..και μου έβγαλε...This payment cannot be completed because your credit card has been declined by your credit card issuer. Please use a different credit card or complete this payment by adding funds to your PayPal balance using your bank account (it takes 2-3 days).....τελικά τι συμβαίνει?...η καρτα ειναι visa alpha bank χρεωστική.

 

Alpha visa και εγω και ποτε δεν καταφερα οπως και πολλα μηνυματα εδω μεσα να κανουμε τιποτα.....η συγκεκριμενη τρωει παντα "πορτα" οποτε η μονη λυση που βλεπω ειναι Eurobank...απο Δευτερα με βλεπω για εκει...

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Οσοι τρωτε πορτα με καρτες εθνικης,πειραιως και αλφα, ειναι γιατι το paypal με την eurobank ειχαν "στενες" σχεσεις......γι αυτο και οι καρτες της eurobank περνανε με την πρωτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Anyone; Δοκίμασα και με άλλο Browser (μήπως έφταιγαν τα cookies) αλλά πάλι τα ίδια. Η κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη με κανένα λογαριασμό PayPal και ο λογαριασμός μου είναι unverified.

ποιας τραπεζας ειναι η καρτα? τι καρτα ειναι?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2ο λογαριασμο paypal με Visa Πειραιώς , και εστειλα με το send money to family 100 ευρω στον κανονικο μου λογαριασμο του paypal που ειναι συνδεδεμενος με κaρτα της Alpha και που δεν μπορουσα να κανω τιποτα.

Μπηκαν αμεσως και εγινε και δεσμευση και απο την τραπεζα!!

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα...για να κάνω τη διαδικασία send money..πρέπει να ανοίξω καινούριο λογαριασμό paypal?...και να ξανακαταχωρίσω τα στοιχεία της κάρτας μου?...η απλά να φτιάξω ένα δεύτερο email? με το request πήρα ενα τεράστιο άκυρο,ποιά είνα ακριβώς η διαδικασία για το send?? ευχαριστώ.

η διαδικασια για το send περιγραφεται λεπτομερως σε προηγουμενο Post μου, ριξε μια ματια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποιος θελει βοηθεια ας μου στειλει pm, βλεπω οτι ολοι εχετε θεματακια, θελω να απαντησω αλλα ειναι πολλα τα post.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

MasterCard Εθνικής.

Κανε και ενα verification του λογαριασμου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια, για να βοηθησουμε οσους εχουν alpha, εθνικη και πειραιως, οταν κανετε send money με επιτυχια, να γραφετε στο post σας την ωρα την τραπεζα και την καρτα σας (οχι τον αριθμο ετσι).

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για να βοηθησουμε οσους εχουν alpha, εθνικη και πειραιως, οταν κανετε send money με επιτυχια, να γραφετε στο post σας την ωρα την τραπεζα και την καρτα σας (οχι τον αριθμο ετσι).

 

Το post μου έγινε 19:04 κ η μεταφορα με το send money εγινε με την πρωτη στις 18:55 με χρεωστικη πειραιως visa :D

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...