Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συνήθως σε αυτή την περίπτωση δεν σου ζητάει το τετραψήφιο , αλλά να του πεις πόσο σε χρέωσε.

Προσοχή η απάντηση πρέπει να δωθει σε USD και όχι σε ευρώ.

 

μου ζητάει 4ψήφιο, αλλά στην αναλυτική της τράπεζάς μου, γράφει κάτι άσχετα νούμερα,κτλ άσε που η χρέωση είναι διαφορετική από αυτή που θα έπρεπε.

Αναγκάστικα, να ξαναστείλω αίτημα για αποστολή κωδικού, και αναμένω τη σωστή χρέωση αυτή τη φορά.

 

Υ.Γ. Στον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό(άρα ένα ebanking) ανήκουν και η amex και η mastercard που έχω, όταν έκανα link τη δεύτερη πριν 1-2 μήνες περίπου, ο κωδικός μου εμφανίστηκε με το σωστό τρόπο….

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Παιδιά το τελευταίο 4 μηνο ή και 5μηνο εκανα κανονικά τις αγορες μου απο ebay μεσω paypal. Σήμερα που πήγα να κάνω αγορά, το paypal λεει "Your account access is limited" και αυτο γιατί δεν εχω επιβεβαιώσει την πιστωστική. Πείτε μου ... πώς θα μάθω πότε χρεώθηκε το 1.5 ευρώ ωστε να ζητησω κίνηση λογαριασμού για τη συγκεκριμένη ημερομηνία; Το γράφει κάπου μεσα στον λογαριασμό μας του paypal; Και πως γίνεται τοσο καιρο να με αφήνει να κάνω αγορές ενώ σήμερα ζητά τον κωδικό (4ψηφιο) ωστε να επιβεβαιώσει την πιστωτική;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Παιδιά το τελευταίο 4 μηνο ή και 5μηνο εκανα κανονικά τις αγορες μου απο ebay μεσω paypal. Σήμερα που πήγα να κάνω αγορά, το paypal λεει "Your account access is limited" και αυτο γιατί δεν εχω επιβεβαιώσει την πιστωστική. Πείτε μου ... πώς θα μάθω πότε χρεώθηκε το 1.5 ευρώ ωστε να ζητησω κίνηση λογαριασμού για τη συγκεκριμένη ημερομηνία; Το γράφει κάπου μεσα στον λογαριασμό μας του paypal; Και πως γίνεται τοσο καιρο να με αφήνει να κάνω αγορές ενώ σήμερα ζητά τον κωδικό (4ψηφιο) ωστε να επιβεβαιώσει την πιστωτική;

 

Αν είχες χρήματα στο PayPal balance σου έπαιρνε από εκεί.

 

Το 1.5 ευρώ το βλέπεις στον λογαριασμό της κάρτας σου, είτε όταν έρθει είτε αν πας στην Τράπεζα να ζητήσεις εκεί ενημέρωση. Εγώ που σύνδεσα χρεωστική (και την βλέπω με ebanking) σε 2 μέρες που είδα οτι μου πήρε τα χρήματα, πήγα είδα online την συναλλαγή και είδα το 4ψήφιο κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ακυρωσω μια συναλαγη? Με εστηλαν λεφτα και καταλαθος εκανα refund την συναλαγη και τωρα πηγαινουν πισω
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ακυρωσω μια συναλαγη? Με εστηλαν λεφτα και καταλαθος εκανα refund την συναλαγη και τωρα πηγαινουν πισω

Θα ζητήσεις από το Ebay να σε ξαναπληρώσει , θα δεις στην δημοπρασία ότι θα φαίνεται απλήρωτη.

Θα ζητήσεις να σε πληρώσουν πάλι ή να ακυρώσεις την δημοπρασία ( resolve a problem)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ακυρώσεις χρήματα δικά σου που έστειλες, Δεν μπορεί να ακυρώσεις χρήματα αλλουνού που τα έκανες refund . Δεν είναι δυνατόν πλέον .
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με στηλανε λεφτα και περιμενα ποσες μερες να φανουνε στο λογοριασμο μου. Βλεπω οτι στη συναλαγη επρεπε να αποδεχτω τα λεφτα. Τα αποδεχομαι αλλα παλι δεν βλεπω τα λεφτα στο λογαριασμο. Ξαναμπαινω παυπαλ και παταω καταλαθος refund και με βγαζει οτι εγινε συναλαγη refund to .... ταδε, πως μπορω να ακυρωσω αυτη τη συναλαγη?
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας refund έχεις ακυρώσει την συναλλαγή. Δυνατότητα ανάκλησης της ακύρωσης δεν υπάρχει .

Μπορείς πολύ απλά να ζητήσεις να σε ξαναπληρώσουν .

Την συναλλαγή έπρεπε να την αποδεκτείς γιατί στα στείλανε σε ένα νόμισμα το οποίο δεν αποδέχεσαι αυτόματα. Πρέπει να ανοίξεις και άλλα νομίσματα , ώστε να μην έχεις αυτό το πρόβλημα.

Αν δεν έβλεπες τα χρήματα στο λογαριασμό σου , η μόνη λογική εξήγηση είναι να είταν pending δηλαδή δεν είχαν εκαθαριστεί ( πληρωμή με έμβασμα )

Ελπίζω να μην ταχυδρόμησες το αντικείμενο , αλλιώς απλά το κλαίς.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μια συναλαγη στο αλιεξπρες που με στηλανε στο πευπαλ τα λεφτα. Δεν εκλεισα την συναλαγη στο αλι ακομα γιατι δεν εβλεπα τα λεφτα στο λογαριασμο μου. Τωρα μαλλον θα ανοιξω disput στο αλι να τελειωνουμε με τους κινεζους
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να αποκτήσει ΔΟΛΑΡΙΑΚΗ πιστωτική κάρτα ώστε να μην έχει θέμα με χρεώσεις αλλαγής νομίσματος; Να συνδέεται μάλιστα και με λογαριασμό ταμιευτηρίου που να είναι σε δολάρια και γενικά να παίζει μόνο με δολάρια ΗΠΑ αυτή η κάρτα.

Έχετε καμία ιδέα πώς μπορεί να γίνει; Μήπως με κάποια πολυεθνική τράπεζα (hsbc ;;; ) ή με κάποιον άλλον τρόπο;; Ευχαριστώ

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να αποκτήσει ΔΟΛΑΡΙΑΚΗ πιστωτική κάρτα ώστε να μην έχει θέμα με χρεώσεις αλλαγής νομίσματος; Να συνδέεται μάλιστα και με λογαριασμό ταμιευτηρίου που να είναι σε δολάρια και γενικά να παίζει μόνο με δολάρια ΗΠΑ αυτή η κάρτα.

Έχετε καμία ιδέα πώς μπορεί να γίνει; Μήπως με κάποια πολυεθνική τράπεζα (hsbc ;;; ) ή με κάποιον άλλον τρόπο;; Ευχαριστώ

 

Χωρίς να είμαι γνώστης των τραπεζικών.Τί νόημα θα είχε αυτό;Στον λογαριασμό σε τη νόμισμα θα έκανες την κατάθεση;Σε ευρώ προφανώς.

Πάλι αλλαγή νομίσματος δεν πρέπει να γίνει;

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να αποκτήσει ΔΟΛΑΡΙΑΚΗ πιστωτική κάρτα ώστε να μην έχει θέμα με χρεώσεις αλλαγής νομίσματος; Να συνδέεται μάλιστα και με λογαριασμό ταμιευτηρίου που να είναι σε δολάρια και γενικά να παίζει μόνο με δολάρια ΗΠΑ αυτή η κάρτα.

Έχετε καμία ιδέα πώς μπορεί να γίνει; Μήπως με κάποια πολυεθνική τράπεζα (hsbc ;;; ) ή με κάποιον άλλον τρόπο;; Ευχαριστώ

 

Όπως και να έχει κάποια στιγμή δεν θα τα έκανες ευρώ; Πάλι στην ίδια φάση είσαι.

Shining like a work of art

Hanging on a wall of stars

Are you what I think you are?

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια αν γινεται . εχω παραγγειλει απο 2/12 ενα τηλεφωνο και απο 3/12 και μεχρι σημερα εμφανιζετε σαν information recieve. αλλοι χρηστες που παρηγγειλαν μετα απο μενα εχουν ηδη παραλλαβει με απλο ταχυδρομια απο το ιδιο σαιτ. μεχρι ποτε πρεπει να περιμενω μεχρι να ανοιξω θεμα στο paypal? απο τη στιγμη που το ανοιγω το θεμα με καλυπτει αν περασουν οι 45 μερες?
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης των τραπεζικών.Τί νόημα θα είχε αυτό;Στον λογαριασμό σε τη νόμισμα θα έκανες την κατάθεση;Σε ευρώ προφανώς.

Πάλι αλλαγή νομίσματος δεν πρέπει να γίνει;

 

Όπως και να έχει κάποια στιγμή δεν θα τα έκανες ευρώ; Πάλι στην ίδια φάση είσαι.

 

Σενάριο:

Έχω δολαριακό λογαριασμό στην hsbc και δολαριακή (usd) πιστωτική κάρτα.

Αυτό σημαίνει μηδενικές προμήθειες για αγορές, κτίσιμο κεφαλαίου (από διαδικτυακά κέρδη) σε άλλο νόμισμα (οπότε ίσως προστατεύομαι σε περίπτωση που πάμε σε δραχμή). Δεν θα κάνω deposit σε αυτόν τον λογαριασμό σε ευρώ, θα "φυλάω" απλώς τα κέρδη που θα έχω από το διαδίκτυο (μόνο θα κάνω withdrawal τα δολάρια από το paypal στον usd λογαριασμό ταμιευτηρίου).

 

Η ερώτηση έχει να κάνει πιο πολύ με το αν μπορεί κάποιος έλληνας πολίτης, εντός της ελληνικής επικρατείας να λαμβάνει statement με τις κινήσεις της πιστωτικής κάρτας του που να είναι σε USD.

 

Αν ήμουν αμερικανός πολίτης και δημιουργούσα λογαριασμό σε USD (σε κάποιο ταξίδι μου στην Αμερική) δεν θα είχα ΔΟΛΑΡΙΑΚΟ λογαριασμό + δολαριακή πιστωτική κάρτα + δολαριακό statement ;

 

(επειδή όμως η hsbc είναι ας πούμε πολυεθνική, θα μπορούσα να τον διαχειρίζομαι από την ελλάδα και να κάνω ανάληψη ΔΟΛΑΡΙΑ με μηδέν κόστος).

 

Τι πιστεύετε; Γίνεται;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Σενάριο θα μείνει απλά.

α) Δεν μπορείς να κατεβάσεις δολάρια από το Paypal , σε λογαριασμό στην Ελλάδα.

β) Η πολυδιαφημισμένη ως "Παγκόσμια τράπεζα " HSBC δεν σου ανοίγει λογαριασμό στις Η.Π.Α. εκτός να πας εκεί και ανοίξεις.

Πιστωτική κάρτα στις Ηνωμένες πολιτείες προϋποθέτει να είσαι κάτοικος της χώρας.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

rodriguez, αν τα κερδη που εχεις σε usd μπορουν να στα στείλουν με neteller αντί για paypal, τοτε αυτή είναι η λύση σου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά...

Έχω ένα θέμα με την πρόσβαση του paypal

Έληξε η κάρτα και πάω σήμερα να βάλω την νέα ....δεν θυμάμαι τον κωδικό πρόσβασης γιατί δεν το χρησιμοποιώ συχνά και πάω να κάνω επαναφορά κωδικού....εκεί μου ζητάει να απαντήσω 2 ερωτήσεις τις όποιες επειδή ο λογαριασμός είναι χρόνια εγώ δεν τις θυμάμαι....υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω reset τον κωδικό; Πως μπορώ να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους...; Eίχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα; Αναμένω τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή χρονιά κατ' αρχας με υγεία .Το πρόβλημα που έχω ειναι με την εισαγωγή κάρτας στο λογαριασμό pay pal που έχω.Εχω φτιάξει λοιπον εδω και δύο μερες το λογαριασμό και προσπαθώ να βάλω μια καρτα για να κάνω αγορές ,χρησιμοποιώ λοιπον μια electron visa του ταμιευτηριου και καθε φορα που προσπαθώ να την εισαγω μου την αποριπτει λεγωντας οτι δεν είναι δεκτη να επικοινωνήσω με την τράπεζα ή να βαλω αλλη κάρτα.Υπάρχει λοιπον προβλημα με την κάρτα ?(σκέφτομαι να πάρω μια prepaid ) ή είναι κάτι άλλο ?
Link to comment
Share on other sites

μου έγινε refund από μια αγορά και μπήκαν τα χρήματα στον λογαριασμό του paypal.Έχω συνδεδεμένη μόνο πιστωτική και όχι κάποιο λογαριασμό τράπεζας.

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να στείλω τα χρήματα στην πιστωτική;

Link to comment
Share on other sites

μου έγινε refund από μια αγορά και μπήκαν τα χρήματα στον λογαριασμό του paypal.Έχω συνδεδεμένη μόνο πιστωτική και όχι κάποιο λογαριασμό τράπεζας.

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να στείλω τα χρήματα στην πιστωτική;

 

και αν ξερει καποιος να μας πει και για τις mastercard debit αν δεχονται refund απο paypal γιατι ακουσα οτι ειναι πολιτικη της mastercard να μη δεχεται επιστροφες ποσων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε προσφατες αγορες κινητων μου απο κινεζικο σιτε αφησα τις τιμες σε δολαρια οπως ειναι στο σιτε και στις επιλογες του paypal εβαλα την επιλογη 2,να κανει την μετατροπη η τραπεζα.Ειναι λογικο για 178€ να χρεωνει 3.5€ προμηθεια,για 151€ 3€ προμηθεια και για 134€ 2,7€?Η καρτα που χρεωθηκε ειναι χρεωστικη VISA της Πειραιως.

Αν εβαζα το paypal να κανει την μετατροπη,τι χρεωσεις θα ειχα?

Link to comment
Share on other sites

οι χρεώσεις σου είναι ακριβώς 2% άρα λογικές.

Με PAYPAL θα έδινες 2,5-3%

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Για να μην εχεις τετοιες χρεωσεις πρεπει να ειναι σε ευρω η αγορα σου?

Σε κινεζικα σιτε οταν κανεις checkout και αλλαξεις σε ευρω,εχει καποια σημασια αυτο η θα χρεωθεις παλι μετατροπη?

Edited by XronisRR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει αλλαξει κατι στο paypal?

Πριν 20 μερες ειχα κανει την τελευταια μου αγορα μεσο paypal και την εκανα χωρις πρόβλημα , όπως και ολες τις προηγουμενες.

Σημερα παω να κανω μια και το site της εταιριας μου βγαζει αυτό το μηνυμα :

" PayPal gateway has rejected request. Instruct the customer to retry the transaction using an alternative payment method from the customers PayPal wallet. The transaction did not complete with the customers selected payment method (#10417: Transaction cannot complete)."

Παω στο paypal και βλεπω ότι λεει για το SEPA https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/sepa?&mpch=ads&mplx=3484-141228-12439-318

Ξερει κανενας τι παιζει και τι πρεπει να κανουμε? Το paypal γραφει ότι θα ερθει email με πληροφοριες για το τι πρεπει να κανεις και δεν μου εχει ερθει κατι.

Και θελω να βαλω την παραγγελια μεχρι το βραδυ, γιατι το site εχει εκπτωσεις που ληγουν σημερα, και δεν ξερω τι να κανω.

Αν ξερει καποιος ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...