Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να περιγραψει καποιος τον τροπο για να βγαλει κανεις μια paypal καρτα?

 

Μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε τραπεζα οπως η alpha bank. να φτιαξω εναν λογαριασμο και υστερα θα ζητησω μια καρτα debit, οπου θα την κανω paypal μεσω του paypal.com. Καπως ετσι ειναι? αν μπορει καποιος να τα γραψει πιο αναλυτικα! ευχαριστω!

paypal κάρτα δεν μπορείς να βγάλεις. τι να την κάνεις άλλωστε?

ούτε μπορείς να μετατρέψεις ελληνική κάρτα σε paypal. απλά θα χρησιμοποιείς την κάρτα που θα βγάλεις από ελληνική τράπεζα στο paypal έτσι ώστε να πληρώνεις με αυτή σε Site που δέχονται paypal.

Link to comment
Share on other sites

paypal κάρτα δεν μπορείς να βγάλεις. τι να την κάνεις άλλωστε?

ούτε μπορείς να μετατρέψεις ελληνική κάρτα σε paypal. απλά θα χρησιμοποιείς την κάρτα που θα βγάλεις από ελληνική τράπεζα στο paypal έτσι ώστε να πληρώνεις με αυτή σε Site που δέχονται paypal.

 

Ναι αλλά με τις πιστωτικές, electro visa, με αυτά δεν ξέρω τι παίζει. Όλα ίδια είναι?

 

paypal κάρτα δεν μπορείς να βγάλεις. τι να την κάνεις άλλωστε?

 

Ναι, χμ.. τι απάντηση περμένεις να σου δώσω τώρα?

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου παρουσιαστηκε καποιο προβλημα στο paypal.Εκανα μια αγορα στο ebay και καθως πηγα να πληρωσω μεσω paypal μου εβγαλε αυτο το μηνυμα

 

This payment cannot be completed because your credit card has been denied by your credit card issuer. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. You may want to try using a different credit card or choose eCheck instead. To do this, please click the More Payment Options link.

 

Εκανα κι αλλες συναλλαγες σημερα και δεν ξερω γιατι τωρα μου εβγαλε αυτο.Μηπως φταει το οτι δεν εχω γινει ακομα verified?Επισης εχω λεφτα μες στην καρτα,οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην φτανουν για την αγορα.Οποιος μπορει ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα αυτο μου βγαζει οταν πραγματι δεν υπάρχει υπόλοιπο στην κάρτα μου. Μήπως έχεις τίποτε δεσμευσεις σε πιστωτικές κάρτες;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε χρεωστικη εχω.Σημερα εβαλα 200 ευρω και χαλασα 112.Δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.Πως μπορω να δω μεσω νετ τις συναλλαγες που εχω κανει?
Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται τότε να μην έχουν περαστεί ακόμα τα χρήματα ή να έχουν μια ημέρα valeur. Αν τους πάρεις τηλ. τοτε θα σου πουν ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

βρηκα ποιο ειναι το προβλημα.δεν εχω λεφτα στην καρτα,γιατι πληρωσα 124 $ σε μια παραγγελια ομως ακυρωθηκε.ειδα οτι δεν μου εχουν στειλει ακομα τα λεφτα πισω.

ποσο συνηθως παιρνει αυτη η διαδικασια?υπαρχει περιπτωση να τα χασω τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τον 4 ψήφιο κωδικό και έκανα και αγορά.. αλλά το paypal δεν μου επέστρεψε πίσω το 1.5 ευρο.. πηρε ολόκληρο το ποσό απο την κάρτα.. :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τον 4 ψήφιο κωδικό και έκανα και αγορά.. αλλά το paypal δεν μου επέστρεψε πίσω το 1.5 ευρο.. πηρε ολόκληρο το ποσό απο την κάρτα.. :dizzy:

Αν θυμάμαι καλά στο επιστρέφει στο λογαριασμό του Paypal και όχι στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο επιστρέφει στο λογαριασμό του Paypal και όχι στην κάρτα.

 

Όπως λέει ο σουβλάκης.Πράμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιείται μόνο για αγορές μέσω νετ...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση βρε παιδια... εχω μια citibank visa συνδεδεμενη με το paypal εδω και δυο χρονια και δεν την εχω κανει verified. (Ουτε καν ξερω πως γινεται, απλα το διαβασα εδω μεσα σαν ορο.) Ολες οι αγορες μου γινοντουσαν παντα κανονικα και χωρις προβλημα. Προχτες, προσπαθωντας να κανω αγορα απετυχε και μου εμφανιστηκε το ιδιο μηνυμα που βγηκε και στον mike51.

This payment cannot be completed because your credit card has been denied by your credit card issuer. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. You may want to try using a different credit card or choose eCheck instead. To do this, please click the More Payment Options link.

 

Το πρωτο που εκανα ηταν να ελεγξω την καρτα μεσω phone banking γιατι ηξερα πως δε χρωσταω τιποτα και μου μπηκαν ψυλλοι στ'αυτια. Δεν υπηρχε κανενα προβλημα με την καρτα ομως, και μου ειπαν εκατο φορες πως δεν ειναι μπλoκαρισμενη για αγορες στο internet. Τη citibank γενικοτερα την εμπιστευομαι γιατι με παιρνουν τηλεφωνο αν εχουν αμφιβολιες πως εχω κανει μια αγορα, οποτε δεν πιστευω οντως να εχει γινει κατι με την καρτα.

 

Πως στο καλο το κανουμε αυτο το verify σε καρτα που εχουμε ΗΔΗ? Θα μπορουσα πολυ απλα να κατσω να διαβασω τα κατεβατα στο paypal, αλλα μια που το συζητατε ειπα να ρωτησω μπας και με βγαλετε απο τον κοπο. :P

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση βρε παιδια... εχω μια citibank visa συνδεδεμενη με το paypal εδω και δυο χρονια και δεν την εχω κανει verified. (Ουτε καν ξερω πως γινεται, απλα το διαβασα εδω μεσα σαν ορο.) Ολες οι αγορες μου γινοντουσαν παντα κανονικα και χωρις προβλημα. Προχτες, προσπαθωντας να κανω αγορα απετυχε και μου εμφανιστηκε το ιδιο μηνυμα που βγηκε και στον mike51.

This payment cannot be completed because your credit card has been denied by your credit card issuer. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. You may want to try using a different credit card or choose eCheck instead. To do this, please click the More Payment Options link.

 

Το πρωτο που εκανα ηταν να ελεγξω την καρτα μεσω phone banking γιατι ηξερα πως δε χρωσταω τιποτα και μου μπηκαν ψυλλοι στ'αυτια. Δεν υπηρχε κανενα προβλημα με την καρτα ομως, και μου ειπαν εκατο φορες πως δεν ειναι μπλoκαρισμενη για αγορες στο internet. Τη citibank γενικοτερα την εμπιστευομαι γιατι με παιρνουν τηλεφωνο αν εχουν αμφιβολιες πως εχω κανει μια αγορα, οποτε δεν πιστευω οντως να εχει γινει κατι με την καρτα.

 

Πως στο καλο το κανουμε αυτο το verify σε καρτα που εχουμε ΗΔΗ? Θα μπορουσα πολυ απλα να κατσω να διαβασω τα κατεβατα στο paypal, αλλα μια που το συζητατε ειπα να ρωτησω μπας και με βγαλετε απο τον κοπο. :P

Η αληθεια ειναι οτι εχεις αργησει παρα πολυ.Οταν πρωτοδηλωσες την καρτα στο paypal στο statement λογικα θα ειχες μια χρεωη απο το paypal 1.5 ευρω παραλληλα με ενα 4ψηφιο κωδικο για να κανεις verify την καρτα ετσι ωστε στο status να εμαφανιζεσαι ως verified.Τωρα αν εχεις κρατημενα ολα τα statements της καρτας ή μπορεις να βρεις ακρη μεσω αρχειου της τραπεζας καλως αλλιως δεν ξερω τι να σου προτεινω

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

A, ok, δηλαδη με λιγα λογια μου λες πως θα επρεπε να το εχω κανει ηδη. Εγω επειδη μου επετρεπε να κανω αγορες δεν ασχοληθηκα περισσοτερο με το θεμα και δεν ηξερα πως καποια στιγμη ισως να εμφανιζε προβλημα. Εντωμεταξυ προσφατα βοηθησα μια φιλη να εγγραφει και εκει ειδα πρωτη φορα πως χρειαζεται verification. Εμενα τετοια πραγματα δεν μου ειχε βγαλει οταν εκανα εγγραφη τοτε. Πιθανον να εχουν αλλαξει καποια πραγματα για λογους ασφαλειας. Θα το ψαξω λοιπον παραπανω, thanks!
Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά!!!

Επειδή δούλευα στη citibank, αυτή όπως και όλες οι τράπεζες δεν κρατάνε στα online αρχεία τους συναλλαγές πάνω από 6 μήνες. Αν ζητήσεις συναλλαγή παλαιότερη θα σε χρεώσουν!

Οπότε, βγάλε την κάρτα από το paypal και ξαναβάλτη για να κάνεις από την αρχή το verification

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλά κρασιά!!!

Επειδή δούλευα στη citibank, αυτή όπως και όλες οι τράπεζες δεν κρατάνε στα online αρχεία τους συναλλαγές πάνω από 6 μήνες. Αν ζητήσεις συναλλαγή παλαιότερη θα σε χρεώσουν!

Οπότε, βγάλε την κάρτα από το paypal και ξαναβάλτη για να κάνεις από την αρχή το verification

Νομιζω οτι το verification γινεται με επιλογη σου και οχι αυτοματα. Συνεπως αν δεν το ειχε ζητησει τοτε, εχει και τωρα την επιλογη διαθεσιμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.αγορασα ενα cd-dvd player για το αυτοκινητο απο hong kong διοτι βρηκα το ιδιο πολυ πιο φτηνα εκει απο οτι στην Ελλαδα.βεβαια ο κοπανος εγω δηλ.δεν ειχα υπολογισει τα εξοδα εκτελωνισμου και τη μιζα του εκτελωνιστη.παρολα αυτα βεβαια και απο οτι ειδα μου ηρθε περιπου 100 ευρω πιο φτηνα.το προβλημα μου ομως ειναι αλλου.μου ηρθε σπασμενο.τους εστειλα email και τους ενημερωσα.μου απαντησαν βεβαια αυτοι οτι dont worry κλπ αλλα δεν εχω δει φως απαντηση για να μου στειλουν τον αριθμο επιστροφης ,απο οτι μου επαν για να το γυρισω.τι παιζει τωρα.εχω πληρωσει με πιστωτικη μεσω paypal.υπαρχει δυνατοτητα απο την τραπεζα μου να μπλοκαρει την πληρωμη σε αυτους μεχρι να μου το αντικαταστησουν;
Link to comment
Share on other sites

Η χρεωση στην καρτα εχει ηδη γινει και πολυ πιθανον τα λεφτα τους να τα εχουν παρει.Οταν κανεις αγορα μεσω paypal τα λεφτα δεσμευονται σχεδον αυτοματως.μπορεις να το τσεκαρεις κιολας κανοντας ενα τηλ στην εξυπηρετηση πελατων της καρτας σου για να σου πουνε την κινηση της.Συνηθως η πληρωμη περναει στο συστημα σε 2-3 μερες απο την στιγμη που εχεις πραγματοποιησει πληρωμη μεσω Paypal
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει withdraw απο paypal ενα ποσό 150 στον τραπεζικό λογαριασμό μου στην Alpha. Εβαλα σωστά τα στοιχεία, IBAN κλπ και στο status του paypal μου βγάζει Completed. Το completed μου το έβγαλε την επόμενη μέρα απο τότε που έκανα την κίνηση για μεταφορά. Στον λογαριασμό της τράπεζας όμως δεν φαίνεται κάτι... μίλησα με το τμήμα εξυπηρέτησης και δεν βλέπουν κάποια κίνηση... να περιμένω μερικές ημέρες? Πέρασαν ήδη 3 εργάσιμες απο τότε που έβγαλε completed το status του paypal.

 

A... σε μια επιλογή που βγάζει επέλεξα "savings". Δεν ξέρω τι ήταν το άλλο... ο λογαριασμός που εχω είναι μισθοδοσίας.

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει withdraw απο paypal ενα ποσό 150 στον τραπεζικό λογαριασμό μου στην Alpha. Εβαλα σωστά τα στοιχεία, IBAN κλπ και στο status του paypal μου βγάζει Completed. Το completed μου το έβγαλε την επόμενη μέρα απο τότε που έκανα την κίνηση για μεταφορά. Στον λογαριασμό της τράπεζας όμως δεν φαίνεται κάτι... μίλησα με το τμήμα εξυπηρέτησης και δεν βλέπουν κάποια κίνηση... να περιμένω μερικές ημέρες? Πέρασαν ήδη 3 εργάσιμες απο τότε που έβγαλε completed το status του paypal.

 

A... σε μια επιλογή που βγάζει επέλεξα "savings". Δεν ξέρω τι ήταν το άλλο... ο λογαριασμός που εχω είναι μισθοδοσίας.

αν είναι μισθοδοσίας, κατά πάσα πιθανότητα είναι τρεχούμενος, δλδ current/checking και όχι savings. ωστόσο δε νομίζω να αποτελεί στοιχείο που μπορεί να επηρεάσει το έμβασμα.

 

Θα σου πρότεινα να περιμένεις μερικές ημέρες ακόμα. Μπορεί να καθυστερήσει, σε περίπτωση που χρησιμοποιούνται ανταποκρίτριες τράπεζες ή το έμβασμα δεν είναι STP ή το paypal λέει completed εννοώντας θα στα στείλουμε σύντομα. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα εβγαλα προχθες μια prepaid card απο την τραπεζα Κυπρου.(Ειμαι 17 χρονων)Η καρτα πανω δεν αναγραφει τιποτα στοιχεια μου το ονομα μου δηλαδη..Τωρα ενδιαφερομαι να δημηουργησω ενα λογαριασμο στο paypal και θα ηθελα να ξερω αν ειναι νομιμο λογω του οτι ειμαι 17 χρονων
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...έστω ότι στο paypal δηλώνω διεύθυνση οικίας...Κ παραγγέλνω κάτι από ebay...θα μου το φέρουν σπίτι μου κ αν με βρουν θα μου το δώσουν?Αν δεν με βρουν?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...έστω ότι στο paypal δηλώνω διεύθυνση οικίας...Κ παραγγέλνω κάτι από ebay...θα μου το φέρουν σπίτι μου κ αν με βρουν θα μου το δώσουν?Αν δεν με βρουν?
Με απλή αποστολή μπορεί να το αφήσουν και στην είσοδο του σπιτιού σου. Αν είναι συστημένο θα αφήσει ο ταχυδρόμος ειδοποιητήριο να πας να το παραλάβεις... ;)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω, επειδη δεν εχω πιστωτικη, αν βγαλω μια attica gift (ή οποιαδηποτε αλλη προπληρωμενη καρτα) και δημιουργησω λογαριασμο στο pay pal

 

1) η καρτα ποσο διαρκεια εχει, μπορω να τη φορτιζω οποτε θελω ετσι;

2) αν κανω πωληση μεσω e-bay πχ και πληρωθω μεσω Paypal ,γινεται να κανω αναλυψη χρημάτων;

αν οχι με την προπληρωμενη, υπαρχει καποια διαδικασια; τι μπορω να κανω;τι μου προτινετε;

Οι αναγκες μου εμενα για να καταλαβετε ειναι, να κανω και αγορα αλλα και πωληση μεσω ιντερνετ, αλλα να μην υπαρχουν μονο ιντερνετικα χρηματα,γιατι με ειχαν πληροφορησει οτι ναι μπορεις να κανεις πωληση αλλα τα χρηματα του paypal μπορεις να τα ξοδευεις μονο σε online αγορες. Μπορειτε να με διαφωτισετε; ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...