Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο το πρώτο ποστ εως τωρα, λεμε οτι στο ππ στελνεις με το send money και οχι με το request. Με το request σε θεωρει εμπορο κ οτι εκανες request τα χρήματα από τον πελάτη. Δινει ομως διορία 21 ημερες στον πελάτη να δει αν είναι εντάξει το προϊόν κ οχι ελλατωματικο, για να σε πληρωσει ή οχι.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει 2ο account Paypal και έχω στείλει 20€ στο balance του από το κύριο που έχω. Θέλω να αγοράσω από ebay ένα αντικείμενο από Αγγλία που κοστίζει 20,91GBP (στερλίνες). Τι μου προτείνετε να κάνω; Να στείλω όσα επιπλέον χρειάζονται σε GBP balance και να κάνω μετατροπή τα € που έχω ήδη στο balance πριν την αγορά; Να στείλω το υπόλοιπο κι αυτό σε € και αναγκαστικά να αφήσω το paypal να κάνει τη μετατροπή;

 

Υ.Γ. Είναι ανταλλακτικό αυτοκινήτου. Υπάρχει καμία περίπτωση λέτε να περάσει η αγορά χωρίς πρόβλημα με πληρωμή μέσω Ελληνικής κάρτας από το κύριο pp account μου;

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Οι παραπανισιες χρεωσεις πανε συννεφο.. Αγορα απο everbuying, με στελνει υποχρεωτικά στο balance του paypal, ηθελα καρτα, αλλα ok ας πληρωσω απο το balance. Ελα ομως που παει εις βαρος μου τουλαχιστον 5% η ισοτιμια.. Δοκιμαζω αλλο νομισμα, ότι και να διαλεξω στο site, τα ιδια.. ευρω δλδ.

 

 

Όταν έχεις χρήματα στο balance, όλες οι πληρωμές σου (εσωτερικού και εξωτερικού) γίνονται από αυτό το πορτοφόλι και αν αγοράζεις σε συνάλλαγμα χρησιμοποιείται η ισοτιμία του payapal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας θέλω να κάνω κ εγώ αγορά απο εξωτερικό πιο τρόπο προτείνετε για να φορτώσουμε το balance?https://www.youtube.com/watch?v=K8x3MOvjeK4

 

Έχει γραφτεί πολλές φορές αλλά θα το πούμε ακόμη μια.

Το φόρτωμα γίνεται είτε με αποστολή χρημάτων από άλλο balance (φίλου/γνωστού), είτε με τη μέθοδο Send από mail που ελέγχεις είτε με έμβασμα (μέχρι 500€/μήνα) από λογαριασμό (ΙΒΑΝ) που έχεις συνδέσει στο paypal. Εάν δεν έχεις συνδέσει πριν από τα CC, μπορείς μόνο είτε με τηλεφώνημα (γρήγορα αποτελέσματα) είτε με μήνυμα γράφοντας και τον ΙΒΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Και είναι παράλογο που έχω άγνοια εφόσον τώρα άρχισα να ασχολούμαι με paypal? Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ζήτησα και την βοήθεια του forum πρωτού κάνω κάθε ενέργεια! Εσύ που είσαι τόσο ενημερωμένος μήπως μπορείς να μου πεις που έκανα το λάθος και με θεωρεί πωλητή? Γιατί με αυτή σου την απάντηση δε με βοηθάς καθόλου!!!

Απλώς, κατά τη γνώμη μου και μένα, πριν κάνεις τη συγκεκριμένη συναλλαγή με το request Money, έπρεπε ή να ρωτήσεις εδώ, ή να διαβάσεις μερικά posts πιο πίσω. Έχει γραφεί και αναφερθεί πάρα πολλές φορές, όπως σου απάντησαν, ότι με αυτόν τον τρόπο στο Pay-Pal φαίνεσαι σαν πωλητής, ενώ με το send Money to a friend, φαίνεται σαν απλή συναλλαγή μεταξύ δύο ατόμων, γι' αυτό και τα χρήματα μεταφέρονται άμεσα.

 

Να ενημερώσω και εγώ σχετικά με μία συναλλαγή που προσπάθησα να κάνω σήμερα. Πάντα με την ίδια κάρτα, visa EUROBANK πιστωτική, στις αρχές των calitals control δεν μπορούσα να κάνω κάποια αγορά. Υπόψιν οι αγορές που πραγματοποιώ, είναι της τάξης των 5-13 ευρώ, κυρίως θήκες για smartphones/tablets. Τους τελευταίους μήνες, έκανα κανονικά τέσσερες διαφορετικές αγορές, που όμως δεν ήταν από Κίνα. Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω ένα back baterry cover για το lumia 640XL, αξίας 8 ευρώ περίπου, αλλά «έφαγα πόρτα». Έχω τσεκάρει, χωρίς να είναι σίγουρο, ότι οι αγορές μέσω Ebay που γίνονται σε μαγαζιά εκτός Κίνας, προχωρούν κανονικά, ενώ από Κίνα τρώμε άκυρο. Το έχει τσεκάρει και κάποιος άλλος αυτό, ή είναι εντελώς τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει 2ο account Paypal και έχω στείλει 20€ στο balance του από το κύριο που έχω. Θέλω να αγοράσω από ebay ένα αντικείμενο από Αγγλία που κοστίζει 20,91GBP (στερλίνες). Τι μου προτείνετε να κάνω; Να στείλω όσα επιπλέον χρειάζονται σε GBP balance και να κάνω μετατροπή τα € που έχω ήδη στο balance πριν την αγορά; Να στείλω το υπόλοιπο κι αυτό σε € και αναγκαστικά να αφήσω το paypal να κάνει τη μετατροπή;

 

Υ.Γ. Είναι ανταλλακτικό αυτοκινήτου. Υπάρχει καμία περίπτωση λέτε να περάσει η αγορά χωρίς πρόβλημα με πληρωμή μέσω Ελληνικής κάρτας από το κύριο pp account μου;

 

Όπως έγραψα παραπάνω, έχοντας χρήματα στο balance, το paypal θα τραβήξει όσα χρήματα έχεις εκεί και τα υπόλοιπα θα τα πάρει από την κάρτα, αν έχεις συνδεδεμένη. Μπορεί, βέβαια, να μην περάσει η κάρτα, οπότε δεν θα πραγματοποιηθεί η συναλλαγή.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία μετατροπή αφού με χρήματα στο balance τα αναλαμβάνει όλα το paypal.

 

 

@giachtas

Ένας από τους (πολλούς) λόγους μπορεί να είναι και το ότι έχουμε 31/1 και πιθανά η Eurobank να έχει φτάσει στο μηνιαίο όριό της. Άλλος ότι δεν πέρασε η κάρτα στο συγκεκριμένο πωλητή και μπορεί να περάσει σε άλλον. Είναι πολλοί οι λόγοι.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις και balance σε άλλο νόμισμα αλλά αυτό φορτώνεται μόνο με πληρωμές (αν είσαι πωλητής) στο συγκεκριμένο νόμισμα ή φόρτωμα στο συγκεκριμένο με την αντίστοιχη επιβάρυνση από την τράπεζά σου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συνδεδεμένη κάρτα στο "εφεδρικό" account και ούτε προτίθεμαι να συνδέσω. Από θέμα ισοτιμίας τι γίνεται ρώτησα αλλά αυτό που έγραψε μετά ο φίλος -ότι δεν τραβάει από το balance αν πρόκειται για αγορά σε διαφορετικό νόμισμα- καταλαβαίνω σωστά ότι καθιστά μονόδρομο την μετατροπή του balance μου σε λίρες και την συμπλήρωση από το κύριο account με αποστολή των επιπλέον χρημάτων που χρειάζονται επίσης σε λίρες;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ στον εφεδρικό που τον έχεις για να φορτώνεις τον κύριο αλλά για τον κύριο που χρησιμοποιείς για τις αγορές σου.

 

Και ξαναλέω ότι δεν χρειάζεται να μετατρέψεις τα € σου σε £ αφού θα γίνει με την ισοτιμία του paypal.

Έχοντας χρήματα στο balance, πρώτα πληρώνει από αυτά και στη συνέχεια τραβάει το υπόλοιπο από την κάρτα, αν αυτή περνάει, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

"Εφεδρικός" είναι ο 2ος του οποίου το balance φορτώνω με send από τον "κύριο" για να κάνω αγορές με αυτόν (τον "εφεδρικό"). Ο "κύριος" μου είναι πλέον άχρηστος για αγορές, καθώς με paypal ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά από εξωτερικό. Τέλος πάντων η ερώτησή μου είναι αν θα έχω κανένα όφελος στο να μετατρέψω εκ των προτέρων ό,τι έχει το balance σε GBP σε σχέση με το να πληρώσω κατευθείαν και να μου κάνει τη μετατροπή εκείνη τη στιγμή το paypal και με προβλημάτισε αυτό που έγραψε ο Dihnekis300 ότι δε μπορεί να γίνει με balance πληρωμή σε άλλο νόμισμα.
Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή θα γίνει σε κάθε περίπτωση από το paypal με τη δική του ισοτιμία, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Επομένως, δεν κερδίζεις κάτι.

Ο Dihnekis δεν έγραψε αυτό που μετέφερες αλλά συγκεκριμένα για το αυστραλιανό $, και αμφιβάλω για την ορθότητα του

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω φτιάχνοντας ενα δεύτερο προφίλ σε PayPal εννοείται με διαφορετικό email χωρίς να του βαλω καποια καρτα παταω send money απο το κανονικο που εχει την κάρτα κ αγοραζω κατευθείαν με τον δεύτερο αφου παρει τα λεφτά?? ο δεύτερος επειδή ειναι νεο προφιλ θα εχει θέμα στην αρχή???

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρώτο ποστ εως τωρα, λεμε οτι στο ππ στελνεις με το send money και οχι με το request. Με το request σε θεωρει εμπορο κ οτι εκανες request τα χρήματα από τον πελάτη. Δινει ομως διορία 21 ημερες στον πελάτη να δει αν είναι εντάξει το προϊόν κ οχι ελλατωματικο, για να σε πληρωσει ή οχι.

Και όμως εγώ παντού βλέπω να αναφέρεται σαν λύση το request! Πρώτη φορά ακουσα για το send money από έναν και μονο συμφορουμητη αφού όμως είχα κάνει το request και με συμβούλεψε να το παρω πίσω και να κάνω το send money! Ήταν η πρώτη φορά που το άκουγα και τον ευχαριστώ πολύ καθώς τώρα που έγινε η χοντραδα πεσατε όλοι να μου πείτε ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος! Στο μεταξύ παντού λένε για το request ενω πουθενα δε διαβασα οτι με αυτον τον τροπο θα φανεις σαν πωλητης και φυσικά δεν θα ήταν δυνατόν να διαβάσω όλα τα ποστ από την αρχή μέχρι που να τυχω κάποιον που να λέει για το send money! Όπως και α έχει δε θεωρω πως έκανα εγώ κάποιο τραγικό λάθος γιατί με τόσα που διαβάσεις online δεν ξέρεις αν πάντα πιο είναι το σωστό! Τώρα ότι έγινε έγινε. Το refound θα το παρω μετά τις 21 μέρες? Το άλλο που Ρώτησα ήταν εάν ή revolut είναι μονόδρομος για αγορές που δεν δέχονται ΠΠ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι διαφορετική.

Όταν ανακαλύφθηκε το κόλπο με το Request, από ένα μέλος του insomnia, αμέσως μετά την εφαρμογή των CC, διαδόθηκε η μέθοδος αμέσως και πάρα πολλοί άρχισαν να κάνουν αγορές με αυτό τον τρόπο.

Προφανώς, μετά την αλματώδη αύξηση του αριθμού των μελών του paypal που χρησιμοποιούσε τη μέθοδο, το paypal άρχισε να εφαρμόζει τους περιοριστικούς όρους (δέσμευση 21 ημερών).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι διαφορετική.

Όταν ανακαλύφθηκε το κόλπο με το Request, από ένα μέλος του insomnia, αμέσως μετά την εφαρμογή των CC, διαδόθηκε η μέθοδος αμέσως και πάρα πολλοί άρχισαν να κάνουν αγορές με αυτό τον τρόπο.

Προφανώς, μετά την αλματώδη αύξηση του αριθμού των μελών του paypal που χρησιμοποιούσε τη μέθοδο, το paypal άρχισε να εφαρμόζει τους περιοριστικούς όρους (δέσμευση 21 ημερών).

 

Αυτό ακριβώς! Αυτό πιστεύω και εγώ και το είχα αναφέρει και σε ένα προηγούμενο ποστ! Σε ευχαριστώ που το επιβεβαιώνει και συ γιατί όλοι πέσαν να με φάνε ότι όλοι λένε για το send money και εγώ σαν ανιδεη πήγα και έκανα το request!!! Το θέμα είναι αν θα παρω πίσω τα χρήματα καθώς όντως δεν είμαι πωλητής και δε ξέρω πως θα αποδειχθεί ότι είμαι αξιόπιστη..

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα δεσμεύονται για 21 μέρες, για τους λόγους που έχουν αναφερθεί.

Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόσθεσα μια κάρτα (revolut-mastercart) στο PP και με χρέωσε 0,93€ με ένδειξη pending (αυτό έγινε 27/1) και συνεχίζει μέχρι σήμερα να είναι Pending.

Σήμερα πήγα να δω στο PP τα στοιχεία της κάρτας, μήπως κάτι δεν πάει καλά, και έλειπε το CSV. Το έβαλα ξανά και έκανα update. Ελέγχοντας στη συνέχεια την κίνηση της κάρτας διαπίστωσα ότι με χρέωσε ξανά με 0,93€ με ένδειξη pending.

Τι πρέπει να κάνω για να φύγει το pending;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα 0,93€ αντιστοιχούν σε 1$ και θα επιστραφούν σε 10-15 μέρες.

Δεν χρειάζεται να ξαναγράφεις τoν κωδικό αφού και τώρα αν μπεις πάλι θα λείπει.

Σε χρέωσε πάλι επειδή έκανες edit στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόσθεσα μια κάρτα (revolut-mastercart) στο PP και με χρέωσε 0,93€ με ένδειξη pending (αυτό έγινε 27/1) και συνεχίζει μέχρι σήμερα να είναι Pending.

Σήμερα πήγα να δω στο PP τα στοιχεία της κάρτας, μήπως κάτι δεν πάει καλά, και έλειπε το CSV. Το έβαλα ξανά και έκανα update. Ελέγχοντας στη συνέχεια την κίνηση της κάρτας διαπίστωσα ότι με χρέωσε ξανά με 0,93€ με ένδειξη pending.

Τι πρέπει να κάνω για να φύγει το pending;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να μην πας να ξαναδεις.

Το CSV δεν εμφανιζεται για λογους ασφαλειας. Πιστευω να εννοεις στο paypal

To pending θα φυγει καποια στιγμη και τα 0,93€ θα σου επιστραφουν

Αλλα πρεπει να την κανεις και verify την καρτα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να μην πας να ξαναδεις.

Το CSV δεν εμφανιζεται για λογους ασφαλειας. Πιστευω να εννοεις στο paypal

To pending θα φυγει καποια στιγμη και τα 0,93€ θα σου επιστραφουν

Αλλα πρεπει να την κανεις και verify την καρτα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Από ότι θυμάμαι με άλλη κάρτα που είχα προσθέσει πριν πολύ καιρό σου στέλνει το PP (PayPal) κωδικό με τον οποίο κάνεις το verify. Με το νέο περιβάλλον στο paypal έχω χαθεί. Αν σου είναι εύκολο, που πρέπει να πάω να κάνω verify;

Το pending πόσο παραμένει , για να ξέρω πότε θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο.

Στην πρώτη σελίδα αριστερά έχει Bank Accounts abd Cards

Θα βρεις την κάρτα και θα πατήσεις confirm.

 

Αμέσως μετά θα βρεις τον κωδικό στο e-banking, αν έχεις ή τηλεφωνείς στην τράπεζα και στο paypal βρίσκεις την κάρτα και πατάς verify

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Από ότι θυμάμαι με άλλη κάρτα που είχα προσθέσει πριν πολύ καιρό σου στέλνει το PP (PayPal) κωδικό με τον οποίο κάνεις το verify. Με το νέο περιβάλλον στο paypal έχω χαθεί. Αν σου είναι εύκολο, που πρέπει να πάω να κάνω verify;

Το pending πόσο παραμένει , για να ξέρω πότε θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

 

Οπως σου τα ειπε ο makap. Αλλα μην ανησυχεις . Ολα θα σου επιστραφουν . Μην σε πιανει πανικος για το 0,93€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ για τις δύο χρεώσεις των 0,93 και ποτέ να μην επιστραφούν δεν με απασχολεί, είναι μικρό το ποσό.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως εκκρεμεί κάτι, δεν προχωρά η διαδικασία και περιμένω άδικα, ενώ θα έπρεπε να επικοινωνήσω πχ με PP.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα την κάνεις verified μπορείς να αγοράζεις από όλους τους πωλητές που δέχονται paypal, αλλά και μόνη της περνάει σαν κάρτα εξωτερικού, χωρίς, όμως, την προστασία του paypal.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ για τις δύο χρεώσεις των 0,93 και ποτέ να μην επιστραφούν δεν με απασχολεί, είναι μικρό το ποσό.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως εκκρεμεί κάτι, δεν προχωρά η διαδικασία και περιμένω άδικα, ενώ θα έπρεπε να επικοινωνήσω πχ με PP.

 

Εκκρεμει κατι. Να ακολουθησεις αυτο που σου ειπε ο makap και να κανεις confirm την καρτα σου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...