Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες καλημερα.

Προσπαθω εδω και μερες να κανω add a bank account στο Paypal αλλα δεν τα καταφερνω. Μπαινω στο wallet, link a bank account, βαζω το ΙΒΑΝ της τραπεζας ειτε απ ευθειας ειτε πατωντας Add a foreign SEPA Bank αλλα μου βγαζει μηνυμα Sorry, we are not able to process your request, please try again later η You cannot add a bank at this time. Καμμια ιδεα τι τρεχει και δεν το δεχεται?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί το θέμα αυτό πολλές φορές.

Το paypal έχει κλειδώσει αυτή τη δυνατότητα από τον ΙΟΥΛ που επιβλήθηκαν τα CC.

Ο μόνος τρόπος να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό είναι είτε να τους τηλεφωνήσεις (λύση με άμεσο αποτέλεσμα) είτε να τους στείλεις μήνυμα νε τον ΙΒΑΝ μέσω του Message Center (λύση που καθυστερεί επειδή έχουν πολλά μηνύματα όπως λένε).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..καλα την ψιλιαστηκα, πισω απο καθε δυσκολια βρισκονται τα..C/C..Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι, εδω ειναι εισαγωγη συναλλαγματος, οχι το αντιθετο..

Ευχαριστω για την πληροφορια.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί το θέμα αυτό πολλές φορές.

Το paypal έχει κλειδώσει αυτή τη δυνατότητα από τον ΙΟΥΛ που επιβλήθηκαν τα CC.

Ο μόνος τρόπος να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό είναι είτε να τους τηλεφωνήσεις (λύση με άμεσο αποτέλεσμα) είτε να τους στείλεις μήνυμα νε τον ΙΒΑΝ μέσω του Message Center (λύση που καθυστερεί επειδή έχουν πολλά μηνύματα όπως λένε).

χρεωστική μέσω τηλεφώνου η email μπορούν να μας συνδέσουν η μόνο bank account? Ούτε εγώ μπορώ να συνδέσω κάρτα και λογαριασμό της Πειραιώς!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..καλα την ψιλιαστηκα, πισω απο καθε δυσκολια βρισκονται τα..C/C..Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι, εδω ειναι εισαγωγη συναλλαγματος, οχι το αντιθετο..

Ευχαριστω για την πληροφορια.

 

Δεν ξέρω τι έχεις σκοπό να κάνεις αλλά το Add a Bank Account έχει στόχο αφενός το top up, δηλαδή φόρτωμα του balance με εμβάσματα αφετέρου τη μεταφορά των χρημάτων του balance στον τραπεζικό λογαριασμό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χρεωστική μέσω τηλεφώνου η email μπορούν να μας συνδέσουν η μόνο bank account? Ούτε εγώ μπορώ να συνδέσω κάρτα και λογαριασμό της Πειραιώς!

 

Για κάθε θέμα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις σκοπό να κάνεις αλλά το Add a Bank Account έχει στόχο αφενός το top up, δηλαδή φόρτωμα του balance με εμβάσματα αφετέρου τη μεταφορά των χρημάτων του balance στον τραπεζικό λογαριασμό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για κάθε θέμα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο.

κάρτα Πειραιώς μέσω τηλ δεν μπορούν να προσθέσουν.πήρα τώρα.Μου πρόσθεσαν οκ τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη η κάρτα.αρα εάν πάω να αγοράσω θα μπορώ να διαλέξω τον λογαριασμό έτσι να πάρει από εκεί τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις σκοπό να κάνεις αλλά το Add a Bank Account έχει στόχο αφενός το top up, δηλαδή φόρτωμα του balance με εμβάσματα αφετέρου τη μεταφορά των χρημάτων του balance στον τραπεζικό λογαριασμό.
Στο balance μαζευονται λεφτακια απο refunds και θα ηθελα να τα βαλω..πισω στην τσεπη μου..αλλα αφου δεν γινεται..

Γιατι ομως τα χρηματα αυτα δεν τα βαζουν πισω στην Revolut απο οπου και πληρωθηκαν? Refunds απο Ebay τα κρατανε στο balance. Επρεπε να υπαρχει καποια επιλογη γι αυτο..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

κάρτα Πειραιώς μέσω τηλ δεν μπορούν να προσθέσουν.πήρα τώρα.Μου πρόσθεσαν οκ τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη η κάρτα.αρα εάν πάω να αγοράσω θα μπορώ να διαλέξω τον λογαριασμό έτσι να πάρει από εκεί τα χρήματα;

 

Εάν θα στείλεις χρήματα με έμβασμα από το λογαριασμό που πρόσθεσες στο paypal, θα μπουν στο balance και θα μπορείς να αγοράζεις από οποιονδήποτε πωλητή δέχεται paypal αλλά με το αρνητικό ότι όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα η μετατροπή από τα € θα γίνεται με την ισοτιμία του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο balance μαζευονται λεφτακια απο refunds και θα ηθελα να τα βαλω..πισω στην τσεπη μου..αλλα αφου δεν γινεται..

Γιατι ομως τα χρηματα αυτα δεν τα βαζουν πισω στην Revolut απο οπου και πληρωθηκαν? Refunds απο Ebay τα κρατανε στο balance. Επρεπε να υπαρχει καποια επιλογη γι αυτο..

 

Τα χρήματα του balance μεταφέρονται είτε σε άλλο balance είτε σε συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι μονο για USA

 

Ειναι και για UK σιγουρα, αλλα θα ηταν ιδανικό αν ειχα περισσοτερες πληροφοριες.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και για UK σιγουρα, αλλα θα ηταν ιδανικό αν ειχα περισσοτερες πληροφοριες.

 

https://creditapply.paypal.com/apply?guid=9I4VCP0C

 

Μόλις κάνεις apply θα σου ζητήσει login και θα σε βγάλει σε μια σελίδα όπου πρέπει να εισάγεις ημερομηνία γέννησης και 9ψήφιο SSN (Social Security Number). Αν έχουν και στο UK SSN τότε είναι και για εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Χρησιμοποίησα τον τρόπο που στέλνεις χρήματα από ένα λογαριασμό paypal σε έναν άλλο με σκοπό να μπουν χρήματα στο balance.

Ο λογαριασμός που έστειλα χρήματα ήταν 2 χρονών αλλά δεν είχα κάνει verified την χρεωστική κάρτα της eurobank. Όταν πήγα να στείλω το ποσό των 223 ευρώ για κάποιο λόγο δεν με άφησε να προχωρήσω. Έπειτα εκτύπωσα κίνηση λογαριασμού της κάρτας που είχα συνδεδεμένη.

Μου έβγαζε λογιστικό υπόλοιπο 322 και διαθέσιμο υπόλοιπο 99 ευρώ. Ρώτησα σε έναν υπάλληλο και μου είπε ότι τα χρήματα είναι δεσμευμένα από κάποια εταιρία. Πέρασαν 15 μέρες και κανένα νεότερο. Στη κατάσταση του paypal δεν εμφανίζεται καμία κίνηση. Σήμερα έκανα verified την κάρτα και έστειλα 1 ευρώ με την ίδια διαδικασία, η οποία λειτούργησε κανονικότατα. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να αποδεσμευτούν τα 223 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τπτ, σε περιπτώσεις που δεσμεύονται, αν δεν υπάρχει εξέλιξη αποδεσμεύονται σε 30 εργασιμες νομίζω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα σοβαρό θέμα. Θέλω να κάνω μια αγορά των 630€ από Αγγλία. Πως μπορεί να γίνει με τα CC? Στην PP έχω συνδέσει την πιστωτική μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Χρησιμοποίησα τον τρόπο που στέλνεις χρήματα από ένα λογαριασμό paypal σε έναν άλλο με σκοπό να μπουν χρήματα στο balance.

Ο λογαριασμός που έστειλα χρήματα ήταν 2 χρονών αλλά δεν είχα κάνει verified την χρεωστική κάρτα της eurobank. Όταν πήγα να στείλω το ποσό των 223 ευρώ για κάποιο λόγο δεν με άφησε να προχωρήσω. Έπειτα εκτύπωσα κίνηση λογαριασμού της κάρτας που είχα συνδεδεμένη.

Μου έβγαζε λογιστικό υπόλοιπο 322 και διαθέσιμο υπόλοιπο 99 ευρώ. Ρώτησα σε έναν υπάλληλο και μου είπε ότι τα χρήματα είναι δεσμευμένα από κάποια εταιρία. Πέρασαν 15 μέρες και κανένα νεότερο. Στη κατάσταση του paypal δεν εμφανίζεται καμία κίνηση. Σήμερα έκανα verified την κάρτα και έστειλα 1 ευρώ με την ίδια διαδικασία, η οποία λειτούργησε κανονικότατα. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να αποδεσμευτούν τα 223 ευρώ;

 

Νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις το θέμα της δέσμευσης, πολύ περισσότερο αφού δείχνεις να μην αναγνωρίζεις από ποια "εταιρεία" έγινε. Συνήθως γίνεται με κάποιες κρατήσεις που κάνουμε (ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτ/των κλπ) αλλά και αγορές μέχρι να αποσταλεί το δέμα, οπότε η δέσμευση αλλάζει σε είσπραξη αλλά αφού πέρασαν 15 μέρες και δεν θυμάσαι αν είναι δική σου ενέργεια ψάξτο.

Link to comment
Share on other sites

Απο το balance του paypal σε balance φιλου στελνω χρηματα με το sent και γραφοντας το mail του; Μεταφερονται αμεσως;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προτείνει λύσεις για αυτό που ρωτήθηκε.

Αν εχετε καλύτερη λύση μπορείτε να την αναφέρεται .Προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν οφελούν.

Φιλε μου για αυτο τον λογο υπαρχει και σχετικο νημα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425862

Μπορουμε λοιπον να προτεινουμε αυτο σχετικα,και οχι στοχευμενα.

Και φυσικα θα υπαρχουν μικρες αντιπαραθέσεις.Αλλα μεχρι εκει,τα χωραφια θα τα χωρισουμε αλλου.:)

 

@nikos_kallithea

Προφανως τιποτα καλυτερο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κάρτα εξωτερικού έχει τα υπέρ και τα κατά της και, στο διάστημα των 6-7 μηνών που έγιναν γνωστές στη χώρα μας, από την ανάγκη να βρούμε λύση στις αγορές από το εξωτερικό, έχουμε διαπιστώσει ότι υπάρχουν και προβλήματα στη χρήση τους. Αρκετοί έχουν βγάλει μια και εξυπηρετούνται και λιγότεροι έχουν βγάλει δύο ή και περισσότερες, για τους δικούς του λόγους καθένας.

 

Επειδή το θέμα των CC θα τραβήξει για αρκετό διάστημα ακόμη, κατά την ταπεινή μου άποψη, θα πρέπει σε κάθε νέο συμφορουμίτη που ενδιαφέρεται για σχετική λύση να προτείνουμε τις κάρτες γενικά και links, στα οποία μπορεί να διαβάσει και να ενημερωθεί για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα κάθε μιας, ώστε, ενημερωμένος, να μπορεί να αποφασίσει ποια του ταιριάζει στις πεποιθήσεις (ναι, παίζει κι αυτό) και τις ανάγκες του και ποια θα τον εξυπηρετήσει καλλίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το balance του paypal σε balance φιλου στελνω χρηματα με το sent και γραφοντας το mail του; Μεταφερονται αμεσως;

Ξερω οτι αυτο δεν ειναι σωστο , αλλα επειδη επεσα πανω σε μια μικρη αντιπαραθεση, και η ερωτηση μου "χαθηκε", την επαναφερω για να αυξησω τις πιθανοτητες να παρω απαντηση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες τέτοια (ανέξοδη) μεταφορά αλλά δεν ξέρω να σου πω πότε εμφανίστηκαν στο άλλο balance.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες τέτοια (ανέξοδη) μεταφορά αλλά δεν ξέρω να σου πω πότε εμφανίστηκαν στο άλλο balance.

 

Χρησιμοποιοντας το sent και το mail του αποδεκτη;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιοντας το sent και το mail του αποδεκτη;

 

Απο balance σε balance με χρηση του εμαιλ τα χρήματα μεταφέρονται άμεσα και χωρις καμια χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιοντας το sent και το mail του αποδεκτη;

 

Ακριβώς, έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση και συγνώμη αν έχει είδη απαντηθεί.

Έκανα μια αγορά από ebay,

2 power bank xiaomi 16000 απο αυτόν

http://m.ebay.com/itm/MI-16000mAh-Xiaomi-License-USB-Power-Bank-Battery-Charger-For-Mobile-Phone-/311428012509?varId=610488506051&txnId=643907568021

 

Είμαι 99% σίγουρος ότι στην θέση brand όταν έκανα την παραγγελία έγραφε xiaomi.

Ενώ τώρα γράφει UNBRANDED.

Παρέλαβα χθες, οι συσκευασίες εκτός από το ότι δεν ήταν και σε τέλεια κατάσταση, δεν υπήρχαν ζελατινες πάνω ούτε οδηγίες χρήσης. Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι είναι fake και όχι Original.

Το καλώδιο ας πούμε έχει λογότυπο xiaomi ενώ το γνήσιο δεν έχει. Όσο το power bank φορτίζει, αν συνδέσω το κινητό δεν φορτίζει. Ενώ στο γνήσιο γίνεται ταυτόχρονα να φορτίζει και το κινητό και το power bank.

Έχω στείλει 2 μηνύματα στον πωλητή και στο ένα ζητούσα τα χρήματα μου πίσω.

Μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω?

Και αν ναι πως?

Γιατί το s6 μου με fake προϊόν δεν πρόκειται να το φορτίσω.

Ευχαριστώ

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή γράφει αυτό :

''ManualImportant notice: this product has two variations: one is originally Xiaomi factory made, and another is made by Xiaomi licensed factory.This listing represents Xiaomi Licensed product.It may look slightly different from the original factory made, and no Series bar but it is 100% legal and authorized by Xiaomi. Please review the license certificate attached."

Δηλαδή σου λέει να διαβάσεις το επισυναπτόμενο που είναι στα κινέζικα.

Κάνε ένα dispute στο paypal και ότι βγει...

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...