Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι 45 μέρες για dispute μετράνε από την ημέρα που πλήρωσα την παραγγελία η την ημέρα που έλαβα το μήνυμα ότι έγινε shipped?
Link to comment
Share on other sites

οι 45 μέρες για dispute μετράνε από την ημέρα που πλήρωσα την παραγγελία η την ημέρα που έλαβα το μήνυμα ότι έγινε shipped?

Από την ημέρα που πλήρωσες.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χθες μου εστειλαν καποια χρηματα στο paypal. Με αυτα τα χρηματα θελω να αγορασω κατι. Τα εχω στο balance. Μολις παω να τα στειλω μου λεει:

We're sorry, but we can't send your payment right now.

 

Τι μπορει να συμβαινει? Πρεπει επειγοντως να γινει η παραγγελεια σημερα. Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία μπορεί να γίνει σήμερα με την πιστωτική σου κάρτα. Τα άλλα είναι πιθανόν δεσμευμένα για ένα διάστημα.

Επιπλέον το Paypal δεν στέλνει σε μερικές χώρες. Βεβαιώσου ότι δέχεται paypal η χώρα που θα πληρώσεις

π.χ Ρωσία στέλνει χρήματα αλλά δεν λαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα μερος των χρηματων που μου εστειλαν να τα στειλω σε ενα αλλο λογαριασμο paypal με τον οποιο εχω συνεργαστει πολλες φορες. Αυτη τι στιγμη ειναι στο balance. Πρεπει να τα μεταφερω στην καρτα πρωτα? Εχω μπερδευτει
Link to comment
Share on other sites

Το να αγοράσεις και το να στείλεις είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Αν δεν περιγράφεις το πρόβλημα σου σωστά , θα συνεχίσεις να μπερδεύεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγγνωμη μιας και εχω μπερδευτει. Παμε απο την αρχη λοιπον. Μου εστειλαν ενα ποσο μεσω paypal στον λογαριασμο μου. Αυτο το ποσο εχει μπει στο balance. Θελω ενα μερος του ποσου να το στειλω σε εναν αλλο λογαριασμο paypal.
Link to comment
Share on other sites

Εάν πούλησες κάτι και είσαι νέος πελάτης , τα χρήματα μπορεί να δεσμεύονται για ένα διάστημα για αποφυγή απάτης.

Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι μπορεί να έχει μπει περιορισμός , σε αυτόν που θες να στείλεις τα χρήματα.

Η συμβουλή μου λοιπόν , αν πρέπει να πληρωθεί σήμερα , είναι να του τα στείλεις από την πιστωτική και όχι από το υπόλοιπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πιστωτικη καρτα. Αν τα βαλω στον λογαριασμο τραπεζης μου που εχω εκει καρτα και ειναι συνδεδεμενη στο paypal θα μπορεσω να τα στειλω σημερα η το αργοτερο αυριο? Λογικα ειναι η πρωτη περιπτωση και τα δεσμευσαν...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δεσμευμένα δεν μπορείς ούτε στην τράπεζα να τα στείλεις.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Θα μπορουσε το paypal για οτι προβλημα εχει να εξηγει τουλαχιστον το λογο και οχι να ψαχνω απο το πρωι τι φταιει. Πεταει ενα δε γινεται και ολα οκ.. Τεσπα. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια Βασιλη
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω αγορά από το vickmall και μου εμφανίζει αυτό:

PayPal gateway has rejected request. This transaction couldn't be completed. Please redirect your customer to PayPal (#10486: This transaction couldn't be completed).

Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Το ποιό πιθανό είναι να μην έχεις αρκετό υπόλοιπο στο λογαριασμό της κάρτας σου .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πραγματοποίησα μια συναλλαγή μέσω Paypal και το status της μετά απο παρέλευση 3 ημερών πήγε σε ''expired''. Στο site της τράπεζας που συνεργάζομαι το ποσό φαίνεται δεσμευμένο. 'Εχετε καμιά ιδέα; Λογικά δεν πρέπει να επιστραφεί το ποσό στο λογαριασμό μου εφόσον δεν πραγματοποιήθηκε η συναλλαγή;
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έκανα την ίδια ερώτηση στο νήμα των τραπεζικών θεμάτων και δεν πήρα απάντηση την κάνω και εδώ μήπως κάποιος έχει γνώση επί του θέματος.

Αντικατέστησα στο paypal την προπληρωμένη που είχα μέχρι τώρα με μια απλή enter-visa συνδεδεμένη με έναν λογαριασμό που άνοιξα μόνο για την χρήση αγορών από απόσταση.

Κατά την διαδικασία link and confirm παρατήρησα ότι paypal δεν πήρε μόνο το καθιερωμένο 1,5€ αλλά και άλλα 1,02€, ήρθα σε επικοινωνία και με την τράπεζα και μου είπαν ότι είναι χρήματα που έχει δεσμεύσει το paypal.Γνωρίζεται γιατί συνέβει αυτή η έξτρα κράτηση ;

 

Υ.Γ. Το ίδιο ακριβώς συνέβει και στη σύζυγο για το ίδιο θέμα στο δικό της paypal .

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έκανα την ίδια ερώτηση στο νήμα των τραπεζικών θεμάτων και δεν πήρα απάντηση την κάνω και εδώ μήπως κάποιος έχει γνώση επί του θέματος.

Αντικατέστησα στο paypal την προπληρωμένη που είχα μέχρι τώρα με μια απλή enter-visa συνδεδεμένη με έναν λογαριασμό που άνοιξα μόνο για την χρήση αγορών από απόσταση.

Κατά την διαδικασία link and confirm παρατήρησα ότι paypal δεν πήρε μόνο το καθιερωμένο 1,5€ αλλά και άλλα 1,02€, ήρθα σε επικοινωνία και με την τράπεζα και μου είπαν ότι είναι χρήματα που έχει δεσμεύσει το paypal.Γνωρίζεται γιατί συνέβει αυτή η έξτρα κράτηση ;

 

Υ.Γ. Το ίδιο ακριβώς συνέβει και στη σύζυγο για το ίδιο θέμα στο δικό της paypal .

 

το χω πάθει κι εγώ όταν συνέδεσα την AMEX. Με alpha bank είσαι;

Επιστράφηκε το ποσό, αλλά πήρε κάμποσο καιρό. Το γιατί, εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω.....

 

Αλλά με κάρτες της Πειραιώς που έχω κάνει link αρκετές φορές, πρόβλημα δεν είχα! Μία κ μοναδική χρέωση του 1,5 ευρώ, που έκανε περίπου 5-7 εργάσιμες ημέρες για να επιστραφεί, ίσως κ λίγο παραπάνω..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

το χω πάθει κι εγώ όταν συνέδεσα την AMEX. Με alpha bank είσαι;

Επιστράφηκε το ποσό, αλλά πήρε κάμποσο καιρό. Το γιατί, εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω.....

 

Αλλά με κάρτες της Πειραιώς που έχω κάνει link αρκετές φορές, πρόβλημα δεν είχα! Μία κ μοναδική χρέωση του 1,5 ευρώ, που έκανε περίπου 5-7 εργάσιμες ημέρες για να επιστραφεί, ίσως κ λίγο παραπάνω..

 

Ναι με Alpha Bank είμαι , το ποσό το έχει παρακρατήσει το paypal ; και για να σου το επιστρέψει έκανες κάποια ενέργεια ;

Και γώ μέχρι πρότινος με Eurobank κανένα πρόβλημα, τώρα με την Alpha...δεν ξέρω όμως είναι θέμα της τράπεζας ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Και να μην το είχα πει χιλιάδες φορές, καλά θα ήτανε...

Όποτε προσθέτουμε μια κάρτα στο paypal, αυτό προκειμένου να επιβεβαιωσει οτι είναι ενεργη κάνει μια δεσμευση 1 ευρω, που ποτέ δεν την επιβεβαιώνει και επομένως αποδεσμευεται.

 

Καμία σχέση με τη διαδικασια του 1,5 ευρώ που έρχεται σε δεύτερο χρόνο.

 

Γι αυτό όποτε προσθέτουμε κάρτα στο PayPal, να έχουμε πάντα επαρκες διαθέσιμο υπολοιπο για τις 2 παραπάνω κινήσεις, αλλιώς θα μας βγάλει το κλασικό μήνυμα ότι απορρίφθηκε απο την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει πολλές αγορές απο ebay και διάφορα άλλα μαγαζιά όλα με paypal.

Αυτο που παρατηρώ ειναι οτι :

Εκανα αγορά απο buyincoins ένα ταμπλετ σε δολάρια τα οποία αντιστοιχούν σε 90 ευρώ.

Η τράπεζα μου το χρέωσε οκ τοσο όσα είχε.

Παίρνω κατι θήκες ζελατίνες εκτός ebay με paypal πάντα , πλήρωσα μπαμ όσα έκαναν.

 

Κάνω μια αγορά προχθές απο ebay 58 ευρώ σε δικά μας , δεν θυμάμαι ποσο ήταν σε δολάριο.

Κοιτάω σήμερα μου χρέωσε 59 + κατι ψιλά.

 

Ξέρω οτι φόρο συναλλάγματος πληρώνουμε παντού εφόσον δεν πληρώνουμε σε usd.

Τωρα πως το ένα στην αρχή δεν μου χρέωσε ενω στο ebay ναι ???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και να μην το είχα πει χιλιάδες φορές, καλά θα ήτανε...

Όποτε προσθέτουμε μια κάρτα στο paypal, αυτό προκειμένου να επιβεβαιωσει οτι είναι ενεργη κάνει μια δεσμευση 1 ευρω, που ποτέ δεν την επιβεβαιώνει και επομένως αποδεσμευεται.

 

Καμία σχέση με τη διαδικασια του 1,5 ευρώ που έρχεται σε δεύτερο χρόνο.

 

Γι αυτό όποτε προσθέτουμε κάρτα στο PayPal, να έχουμε πάντα επαρκες διαθέσιμο υπολοιπο για τις 2 παραπάνω κινήσεις, αλλιώς θα μας βγάλει το κλασικό μήνυμα ότι απορρίφθηκε απο την τράπεζα.

 

Επαρκές υπόλοιπο υπήρχε και την κάρτα μια χαρά την πήρε, δεν ήταν αυτή η απορία μου. Το ποσό 1,02€ δεν ήξερα ότι το δεσμεύει το paypal, είχα μείνει σε αυτό που είχε γίνει την προηγούμενη φορά που πρόσθεσα κάρτα και τότε μου είχε πάρει μόνο το 1,5€.

Ερώτηση 1η==>Την προσθήκη την έκανα την Κυριακή και μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει το email με τον 4ψήφιο κωδικό, πόσες μέρες διαρκεί συτή η διαδικασία ξέρουμε ;

Ερώτηση 2η==>Το ποσό 1,02€ πότε επιστρέφεται, μετά την επιβεβαίωση την νέας κάρτας ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Επαρκές υπόλοιπο υπήρχε και την κάρτα μια χαρά την πήρε, δεν ήταν αυτή η απορία μου.

Δεν εκφράστηκε από εσένα, εκφράστηκε από άλλους παραπάνω

 

Το ποσό 1,02€ δεν ήξερα ότι το δεσμεύει το paypal, είχα μείνει σε αυτό που είχε γίνει την προηγούμενη φορά που πρόσθεσα κάρτα και τότε μου είχε πάρει μόνο το 1,5€.

Ερώτηση 1η==>Την προσθήκη την έκανα την Κυριακή και μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει το email με τον 4ψήφιο κωδικό, πόσες μέρες διαρκεί συτή η διαδικασία ξέρουμε ;

Δεν θα σου έρθει κανένα email με κανέναν τετραψήφιο. Σίγουρα την έχεις ξανακάνει την διαδικασία? Δες post #20 εδώ.

Ερώτηση 2η==>Το ποσό 1,02€ πότε επιστρέφεται, μετά την επιβεβαίωση την νέας κάρτας ;

Δεν έχει να κάνει με την επιβεβαίωση της κάρτας, αλλά με το χρόνο μετά τον οποίο η τράπεζά σου αποδεσμεύει τις ανιπεβεβαίωτες συναλλαγές. Υπομονή, συνήθως πάνω από εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκφράστηκε από εσένα, εκφράστηκε από άλλους παραπάνω

 

 

Δεν θα σου έρθει κανένα email με κανέναν τετραψήφιο. Σίγουρα την έχεις ξανακάνει την διαδικασία? Δες post #20 εδώ.

 

Δεν έχει να κάνει με την επιβεβαίωση της κάρτας, αλλά με το χρόνο μετά τον οποίο η τράπεζά σου αποδεσμεύει τις ανιπεβεβαίωτες συναλλαγές. Υπομονή, συνήθως πάνω από εβδομάδα.

Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες η αλήθεια είναι ότι έχω να κάνω την διαδικασία πάνω από 3-4 χρόνια. Θυμόμουν ότι ερχόταν και κάποιο email από το PayPal όταν ολοκληρώνεται η διαδικασία, αλλά μάλλον αυτό γίνεται αφού πάρω και βάλω τον 4ψήφιο.Σε κάθε περίπτωση μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί στο ebanking μου ο κωδικός της συναλλαγής.

 

EDIT: Λοιπόν, ερχόμενος σπίτι είδα στο ebanking μου ότι είχε περαστεί ο 4ψήφιος κωδικός, τον έβαλα και όλα καλά. Σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση και την βοήθεια.

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στο κόσμο του pay pal και πρόσφατα μόλις χθες έκανα την πρώτη μου παραγγελία, ένα κινητό τηλέφωνο. Η εταιρια μου έστειλε το mail σχετικά με την αγορά, η παραγγελία μου είναι σε φάση processing και στον λογαριασμό μου(χρεωστική κάρτα) έχουν δεσμευτεί τα χρήματα. Σήμερα π άνοιξα το mail Μου είχα ένα mail από το pay pal στο οποίο μου έλεγαν πως ο λογαριασμός μου έγινε limited λόγω ασυνήθιστης κίνησης. Μου ζητάει κάποιες εξτρά πληροφορίες όπως ταυτότητα, driver license κ' credit card statement. Η πληρωμή έχει ολοκληρωθεί; θα καταθέσω τα έγραφα ώστε να άρω το limited αλλά υπάρχει η πιθανότητα να χαθούν τα χρήματα η να μην ολοκληρωθεί η παραγγελία από τη στιγμή που τα χρήματα έχουν δεσμευτεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στο κόσμο του pay pal και πρόσφατα μόλις χθες έκανα την πρώτη μου παραγγελία, ένα κινητό τηλέφωνο. Η εταιρια μου έστειλε το mail σχετικά με την αγορά, η παραγγελία μου είναι σε φάση processing και στον λογαριασμό μου(χρεωστική κάρτα) έχουν δεσμευτεί τα χρήματα. Σήμερα π άνοιξα το mail Μου είχα ένα mail από το pay pal στο οποίο μου έλεγαν πως ο λογαριασμός μου έγινε limited λόγω ασυνήθιστης κίνησης. Μου ζητάει κάποιες εξτρά πληροφορίες όπως ταυτότητα, driver license κ' credit card statement. Η πληρωμή έχει ολοκληρωθεί; θα καταθέσω τα έγραφα ώστε να άρω το limited αλλά υπάρχει η πιθανότητα να χαθούν τα χρήματα η να μην ολοκληρωθεί η παραγγελία από τη στιγμή που τα χρήματα έχουν δεσμευτεί;

Μπές μέσα στη σελίδα του paypal και δες απο εκει τι εχει γίνει. Εχει γεμίσει ο κόσμας με μυνήματα spam που ζητάνε στοιχεία και φυσικά ειναι απάτη

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...