Jump to content

Πρόστιμα ΟΑΣΑ


andreas_dimit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγα σημερα στον οασθ,κατεβαλα το προστιμο και εκανα εγγραφη αναφορα του περιστατικου ζητωντας να μου δωθουν τα στοιχεια του για λογους ηθικης δικαιωσης καθως και το εισητηριο ειχα ακυρωσει,και μου πηρε τα μη ακυρωμενα που ειχα,και μιλησε με μεγαλη αγενεια για μενα και το επαγγελμα μου.

μου ειπαν πως μεσα σε 20 μερες θα μου στειλουν απαντηση με τα στοιχεια του.

Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως δεν νομιζω να βγαλεις ακρη, αμα δεν εχεις το εισητηριο στα χερια σου.

 

Βεβαια το προστιμο ειναι για γελια και απορω με ποια λογικη το εκοψε. Επισης αν στο εισητηριο σου δεν φαινοταν η επικυρωση προφανως δεν θα φαινοταν και σε αλλους που βρισκονταν εκεινη τη στιγμη μεσα στο λεωφορειο και ειχαν χρησιμοποιησει το ιδιο μηχανακι. Σε εκεινους δεν εβαλε προστιμο?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω.γιαυτο και δεν επιθυμω να μου γυρισει ο ^%$οασθ τα 30ευρω πισω,αλλα να μου δωσει τα στοιχεια του ελεγκτη καθως η συμπεριφορα του ηταν ακρως προσβλητικη.

η "ακυρωση" του εισητηριου φαινοταν, απλα ηταν καπως θολη.δεν μπορουσες δλδ να χρησιμοποιησεις ξανα το ιδιο εισητηριο.

για κακη μου τυχη ειμουν η 1η που ελεγξε καθως μολις ειχα ανεβει στο λεωφορειο.φαντασου σκηνικο.

μιλαω στο κινητο,ανεβαινω στο λεωφορειο απο την πισω πορτα κρατωντας στο ενα χερι το κινητο και στο αλλο τα εισητηρια.η τσαντα μου περασμενη στον ωμο,.χτυπαω το εισητηριο και καθομαι στην θεση διπλα απο το μηχανημα.αυτος μπηκε απο πισω μου και προφανως ΕΙΔΕ πως χτυπησα το εισητηριο.με το που καθομαι ,ερχεται και μου λεει το εισητηριο σας.του το δινω και με το που λεει "εδω δε βλεπω καθαρα,δωστε την ταυτοτητα σας" κλεινω το τηλεφωνο.

αλλα οπως μου ειπε και μια κυρια στον οασθ" ευκαιρια ψαχνουν για να δειξουν πως εργαζονται"

εκεινη την ωρα του ειπα να το χτυπησω και απο την αλλη για να δει πως οντως ετσι τα βγαζει αλλα αρνηθηκε...του ειπα να ρωτησουμε και τον οδηγο (καθως ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΑΝ ΤΟ !@#$%^ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΕ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΘΑΡΑ)αλλα αρχισε να φωναζει.

το λεωφορειο ηταν σχετικα αδειο,μονο 4-5 ατομα (αναμεσα στα οποια μια φοιτητρια μου,οποτε ειναι και μια αλλη παραμετρος αυτη)ειχε πιο μπροστα τα οποια με το που ακουσαν τι εγινε αρχισαν να κοιτανε τα εισητηρια τους.πρωτη που ελεγχθηκε ειμουν εγω,οποτε δε ξερω οι αλλοι τι θα εκαναν...κι εκεινη την ωρα δεν σκεφτηκα να του πω 'δες και των αλλων..." αλλα εδω του ειπα να το χτυπησω επι τοπου να δει πως ετσι τα βγαζει και δε δεχτηκε...αλλα τι λεμε ρε παιδια,...

ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΩ.

 

 

20 μερουλες..αν δε στειλουν τιποτα ξανα πισω στον οασθ,εν αναγκη ξανα αιτηση αλλα αυτη την φορα με στοιχεια.σε ποιον την παραδισω κτλ!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πρωτη που ελεγχθηκε ειμουν εγω,οποτε δε ξερω οι αλλοι τι θα εκαναν...κι εκεινη την ωρα δεν σκεφτηκα να του πω 'δες και των αλλων..." αλλα εδω του ειπα να το χτυπησω επι τοπου να δει πως ετσι τα βγαζει και δε δεχτηκε...αλλα τι λεμε ρε παιδια,...

ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΩ.

Δεν έλεγξε τελικά τα εισιτήρια των άλλων?:worry:

Εγώ πάντως αν ήμουν σίγουρος ότι με είδε να ακυρώνω το εισιτήριο και δεν μου το έδινε(= σίγουρος ότι πάει να μου παίξει "φουστιά" ), δεν θα του έδινα τα στοιχεία μου.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις το εξης απλο, τον διαολοστελνεις και δεν δεχεσαι κανενα ελεγχο. Ας φωναζε την αστυνομια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγξε τελικά τα εισιτήρια των άλλων?:worry:

Εγώ πάντως αν ήμουν σίγουρος ότι με είδε να ακυρώνω το εισιτήριο και δεν μου το έδινε(= σίγουρος ότι πάει να μου παίξει "φουστιά" ), δεν θα του έδινα τα στοιχεία μου.:mad:

oχι.και αλλές φορές που έχει γίνει έλεγχος με το που τσιμπανε τον πρωτο παραβάτη(η το πρωτο θυμα οπως στην περιπτωση μου) κατεβαινουν χωρις να ελεγξουν τους αλλους.

το θεμα ειναι πως πρωτα παιρνει τα στοιχεια σου και μετα στου επιστρεφει το εισητηριο(καθως γραφει και τον αριθμο εισητηριου στο μπλοκακι του).

εμενα μου επεστρεψε την ταυτοτητα μου ,την εβαλα στην θεση της, του ζητησα τα εισητηρια(και το χτυπημενο και 2 ή 3 ακομα που ειχα) και αρχισε τα "στα εδωσα"

τοτε τι κανεις??

εγω επεμεινα πως δε μου τα εδωσε,αναποδογυρισα την τσαντα μου και η απαντηση του ηταν "δε ξερω εγω στα εδωσα"

εκει ζητησα τα στοιχεια του και αρνουμενος να μου τα δωσει μου ειπε "ο αριθμος μου ειναι στο χαρτι απανα.κανε ο,τι θες" και μαλιστα φωναζοντας.. ε εκει τα πηρα κι εγω,αρχισα τις φωνες αλλα τιποτα

 

στον οασθ παντως σημερα,ειδα πως οσοι γονεις πηγαιναν επειδη ειχαν πιασει τα παιδια τους ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ, ουδεις πληρωνε.σε ολους(3-4 οση ωρα παρεμεινα εγω εκει) ελεγαν "οκ,μη πληρωνετε τιποτα,αλλα να μην ξανασυμβει"

 

δλδ σε μενα που ακυρωσα το εισητηριο κανονικα και μου βαζουν προστιμο και με κανουν ρομπα ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΙΠΟΤΑ??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στον οασθ παντως σημερα,ειδα πως οσοι γονεις πηγαιναν επειδη ειχαν πιασει τα παιδια τους ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ, ουδεις πληρωνε.σε ολους(3-4 οση ωρα παρεμεινα εγω εκει) ελεγαν "οκ,μη πληρωνετε τιποτα,αλλα να μην ξανασυμβει"

 

δλδ σε μενα που ακυρωσα το εισητηριο κανονικα και μου βαζουν προστιμο και με κανουν ρομπα ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΙΠΟΤΑ??

τι λες τωρα????τι σκατα διακρισεις ειναι αυτες?:confused:

ρομπα επρεπε να τους κανεις και μήνυση..τι σοι μήνυση κολλα σε αυτη τη περιπτωση?ααααα για κατσε τα λεωφορεία δεν εχουν καμερα που καταγραφει οτι γίνεται..θα μπορουσες να βρεις το λεωφορείο με τον οδηγο και να δεις το βιντεο και τρεχα γύρευε...τουλαχιστον τωρα ξερεις πως να αντιδρασεις αν σου ξανατυχει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ρίσκαρε, γιατί πιθανών να έβρισκε και άλλα δυσανάγνωστα εισιτήρια οπότε αν τους έγραφε, θα τον έτρωγαν ζωντανό και θα φαινόταν πλέον στα χαρτιά ότι υπήρχε πρόβλημα στο μηχάνημα. Ενώ έτσι φαίνεται πως, μόνο εσύ είχες δυσανάγνωστο εισιτήριο και αυτός το κεφάλι του ήσυχο.

Μου έχει τύχει πάντως να πιάνουν κάποιον χωρίς εισιτήριο και μετά να συνεχίζουν τον έλεγχο. Μάλιστα έτυχε μια φορά με ελέγξουν πρώτο και δεν είχα εισιτήριο, ούτε ταυτότητα (καλό είναι γενικά να μην κουβαλάς την ταυτότητα μαζί σου, πολύ πιθανών να γλίτωνες τώρα το πρόστιμο :rolleyes: ). Μου ζήτησε να τον ακολουθήσω στην αστυνομία και καθώς προχωρούσαμε στο λεωφορείο από πίσω προς τον οδηγό, αυτός έλεγχε ταυτόχρονα τα εισιτήρια. Αφού κατεβήκαμε, με άφησε να φύγω:D.

Εννοείται πως ΔΕΝ δικαιολογήσαι όταν φταις, αλλά τον αφήνεις απολαύσει την "νίκη" του. (και για να μην γίνεις νούμερο στο αστικό ;))

Έχω την εντύπωση πως γενικά δεν θέλουν να ασχοληθούν με την Αστυνομία.

 

Από την στιγμή όμως που σε έγραψε στο μπλοκάκι του, δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα μπορούσες να κάνεις.:( Ίσως, να έβλεπες και τα εισιτήρια των άλλων και σε περίπτωση που είχαν το ίδιο πρόβλημα πηγαίνατε μαζί στα γραφεία του οασθ, ως μάρτυρες. Θα φαινόταν πως δεν τους έλεγξε όλους όπως θα έπρεπε.;)

Τώρα μπορεί σε να πνίγει το δίκιο σου αλλά, σημασία έχει τι μπορείς να αποδείξεις και για 30 ευρώ προσωπικά δεν θα το κυνηγούσα παραπάνω.:)

 

Δεν θα έπρεπε όμως στην καρτέλα να γράφει και το όνομά του?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα????τι σκατα διακρισεις ειναι αυτες?

ρομπα επρεπε να τους κανεις και μήνυση..τι σοι μήνυση κολλα σε αυτη τη περιπτωση?ααααα για κατσε τα λεωφορεία δεν εχουν καμερα που καταγραφει οτι γίνεται..θα μπορουσες να βρεις το λεωφορείο με τον οδηγο και να δεις το βιντεο και τρεχα γύρευε...τουλαχιστον τωρα ξερεις πως να αντιδρασεις αν σου ξανατυχει κατι τετοιο...

χωρις το εισητηριο δεν μπορω να αποδειξω τπτ..ασε που δεν ξερω ποιο οχημα ηταν!!ακομα και να γινοταν ομως,τι θα εβγαινε??

και εμενα μου εκανε εντυπωση η "διακριση"

2 γονεις ηταν εκει,και οι 2 ηταν με το πασο των παιδιων στα χερια και το χαρτακι της παραβασης.κανενα παιδι απο τα 2 δεν ειχε κοψει εισητηριο και η απαντηση και στους 2 ηταν "καλα φυγε αλλα να μην το ξανακανει"

υπηρχε και ενας κυριος που του βαλαν προστιμο επειδη ειχε μπλε εισητηριο.και αυτον τον αφησαν.

απορω.εγω που εκοψα εισητηριο και απλα ειχα την ατυχια να μην ειναι σωστο το μηχανημα(το μελανι να ειναι στα τελευταια του και αλλα σημεια να τα βγαζει εντονα και αλλα θολα) ειμαι ο βλακας της υποθεσης,που και πληρωσα και μου βαλαν προστιμο και μου ΕΚΛΕΨΕ και τα υπολοιπα εισητηρια μου?

 

Δεν το ρίσκαρε, γιατί πιθανών να έβρισκε και άλλα δυσανάγνωστα εισιτήρια οπότε αν τους έγραφε, θα τον έτρωγαν ζωντανό και θα φαινόταν πλέον στα χαρτιά ότι υπήρχε πρόβλημα στο μηχάνημα. Ενώ έτσι φαίνεται πως, μόνο εσύ είχες δυσανάγνωστο εισιτήριο και αυτός το κεφάλι του ήσυχο.

Μου έχει τύχει πάντως να πιάνουν κάποιον χωρίς εισιτήριο και μετά να συνεχίζουν τον έλεγχο. Μάλιστα έτυχε μια φορά με ελέγξουν πρώτο και δεν είχα εισιτήριο, ούτε ταυτότητα (καλό είναι γενικά να μην κουβαλάς την ταυτότητα μαζί σου, πολύ πιθανών να γλίτωνες τώρα το πρόστιμο ). Μου ζήτησε να τον ακολουθήσω στην αστυνομία και καθώς προχωρούσαμε στο λεωφορείο από πίσω προς τον οδηγό, αυτός έλεγχε ταυτόχρονα τα εισιτήρια. Αφού κατεβήκαμε, με άφησε να φύγω:D.

Εννοείται πως ΔΕΝ δικαιολογήσαι όταν φταις, αλλά τον αφήνεις απολαύσει την "νίκη" του. (και για να μην γίνεις νούμερο στο αστικό

Έχω την εντύπωση πως γενικά δεν θέλουν να ασχοληθούν με την Αστυνομία.

 

Από την στιγμή όμως που σε έγραψε στο μπλοκάκι του, δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα μπορούσες να κάνειςσως, να έβλεπες και τα εισιτήρια των άλλων και σε περίπτωση που είχαν το ίδιο πρόβλημα πηγαίνατε μαζί στα γραφεία του οασθ, ως μάρτυρες. Θα φαινόταν πως δεν τους έλεγξε όλους όπως θα έπρεπε.;)

Τώρα μπορεί σε να πνίγει το δίκιο σου αλλά, σημασία έχει τι μπορείς να αποδείξεις και για 30 ευρώ προσωπικά δεν θα το κυνηγούσα παραπάνω.:)

 

Δεν θα έπρεπε όμως στην καρτέλα να γράφει και το όνομά του?:confused:

τα εισητηρια των αλλων πως να τα δω?αφου με κατεβασε απο το λεωφορειο..ο μονος μαρτυρας που εχω ειναι η φοιτητρια μου αλλα δεν θελω να το κανω θεμα στην σχολη.ξερεις πως οι ποερισσοτεροι φοιτητες,αφορμη ψαχνουν να κουτσομπολεψουν και να κατηγορησουν..ποσο μαλλον η συγκεκριμενη που στην περασμενη εξεταστικη την εκοψα:lol::lol::lol:

 

για τα 30 ευρω δε με νοιαζει.τους το διευκρινιζω και στην αιτηση που συμπληρωσα για να μαθω το ονομα του.δεν ζητω να μου επιστραφουν τα ΄λεφτα.να τα δωσουν στον ελεγκτη να τα βαλει εκει που τα βαζει συνηθως.

το θεμα ειναι ηθικη δικαιωση.

 

 

το ονομα λογικα το εγραφε στην καρτελα του την οποια αρνηθηκε να μου δειξει.μου πεταξε το "ο αριθμος μου ειναι γραμενος στο χαρτι σου" και εφυγε.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ο μονος μαρτυρας που εχω ειναι η φοιτητρια μου αλλα δεν θελω να το κανω θεμα στην σχολη.ξερεις πως οι ποερισσοτεροι φοιτητες,αφορμη ψαχνουν να κουτσομπολεψουν και να κατηγορησουν..ποσο μαλλον η συγκεκριμενη που στην περασμενη εξεταστικη την εκοψα:lol::lol::lol:

 

Τώρα εξηγούνται όλα! Η φοιτήτριά σου, σε καταράστηκε. :lol:

 

το ονομα λογικα το εγραφε στην καρτελα του την οποια αρνηθηκε να μου δειξει.μου πεταξε το "ο αριθμος μου ειναι γραμενος στο χαρτι σου" και εφυγε.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς τους θα πρέπει να φαίνονται τα στοιχεία...

 

 

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ο.Α.Σ.Θ.

Το προσωπικό κίνησης (οδηγοί, σταθμάρχες, ελεγκτές) είναι υποχρεωμένο να φέρει την υπηρεσιακή στολή (σύμφωνα με όσα ορίζει ο εσωτερικός κανονισμός του Ο.Α.Σ.Θ.) και να συμπεριφέρεται ευγενικά προς το επιβατικό κοινό.

*

 

Οι οδηγοί του Ο.Α.Σ.Θ. υποχρεούνται να σταματούν το λεωφορείο, για επιβίβαση ή αποβίβαση επιβατών, στα σημεία που έχουν τοποθετηθεί οι πινακίδες στάσεων και να φροντίζουν για την επιβίβαση ή αποβίβαση του επιβατικού κοινού με την ενδεδειγμένη προσοχή και ασφάλεια, ιδιαίτερα στα άτομα με αναπηρίες ή άλλα εμποδιζόμενα άτομα. Στα ως άνω καθήκοντα βασικό στοιχείο αποτελεί η υποχρέωση του οδηγού να μην κινείται το λεωφορείο με ανοιχτή πόρτα, ως και να μην ανοίγει τη πόρτα για αποβίβαση επιβατών προ της ακινητοποίησης του λεωφορείου ή να μην ξεκινά πριν αποβιβαστούν ή επιβιβαστούν οι επιβάτες και κλείσει τις πόρτες.

*

 

Οι οδηγοί, κατά την οδήγηση του λεωφορείου, υποχρεούνται να τηρούν τον Κ.Ο.Κ., να αποφεύγουν τους αδικαιολόγητους ελιγμούς, τις υψηλές ταχύτητες, ως και τα απότομα φρεναρίσματα ή ξεκινήματα και γενικώς να οδηγούν το λεωφορείο με την ενδεδειγμένη και πρέπουσα ταχύτητα, ώστε η εκτέλεση του δρομολογίου, ως και η διέλευση του λεωφορείου από κάθε στάση, να γίνεται περίπου στον προγραμματισμένο χρόνο.

*

 

Οι οδηγοί, κατά την διάρκεια της οδήγησης, δεν επιτρέπεται να καπνίζουν, να χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο ή ραδιόφωνο.

*

 

Οι ελεγκτές κομίστρου πρέπει να επιδεικνύουν ή να έχουν τοποθετημένη σε εμφανές σημείο την υπηρεσιακή τους ταυτότητα κατά την διάρκεια του ελέγχου των εισιτηρίων.

 

 

... και μου φαίνεται περίεργο που σε κατέβασε από το λεωφορείο :blink: Δεν είχες άλλο εισιτήριο να "χτυπήσεις" ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

λες να με καταραστηκε?:lol:

 

αφου σου λεω καλε πως μου πηρε και ακομα 2-3 που ειχα!!!!

του ζητησα εξ αρχης να χτυπησω ή το ιδιο απο την αλλη πλευρα η καποιο αλλο για να δει πως το μηχανημα τα βγαζει ετσι αλλα αρνηθηκε.και τον οδηγο του ειπα να ρωτησουμε και μαλιστα εκανα κινηση να παω κατα εκει,αλλα μου ειπε "κατεβαινουμε απο το λεωφορειο"

αφου με κατεβασε και εγραψε στο μπλοκακι του ζητησα τα εισητηρια (χτυπημενο+τα υπολοιπα 2 ή 3) για να κανω ενσταση και μου ειπε ' στα εδωσα" ενω δε μου ειχε δωσει τπτ!

 

για να μην σε μπερδεψω..φαντασου μια δεσμιδα εισητηριων. εγω παντα ξεχωριζω το ενα,το χτυπαω και μετα τα εχω ολα μαζι.με το που κατεβω απο το λεωφορειο,απλα πεταω το 1ο.αν δω πως εχω χρησιμοποιησει το τελευταιο,παω σε περιπτερο και αγοραζω και αλλη δεσμιδα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αφου σου λεω καλε πως μου πηρε και ακομα 2-3 που ειχα!!!!

του ζητησα εξ αρχης να χτυπησω ή το ιδιο απο την αλλη πλευρα η καποιο αλλο για να δει πως το μηχανημα τα βγαζει ετσι αλλα αρνηθηκε.και τον οδηγο του ειπα να ρωτησουμε και μαλιστα εκανα κινηση να παω κατα εκει,αλλα μου ειπε "κατεβαινουμε απο το λεωφορειο"

αφου με κατεβασε και εγραψε στο μπλοκακι του ζητησα τα εισητηρια (χτυπημενο+τα υπολοιπα 2 ή 3) για να κανω ενσταση και μου ειπε ' στα εδωσα" ενω δε μου ειχε δωσει τπτ!

 

για να μην σε μπερδεψω..φαντασου μια δεσμιδα εισητηριων. εγω παντα ξεχωριζω το ενα,το χτυπαω και μετα τα εχω ολα μαζι.με το που κατεβω απο το λεωφορειο,απλα πεταω το 1ο.αν δω πως εχω χρησιμοποιησει το τελευταιο,παω σε περιπτερο και αγοραζω και αλλη δεσμιδα!

 

Το κατάλαβα αυτό με την δεσμίδα, αλλά το περίεργο είναι ότι σε κατέβασε. Θα πρέπει δηλαδή να σε κατεβάσει, για να σε γράψει;

 

Δεν ξέρουμε και τα δικαιώματά μας, να πάρει...:angry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

για αυτο δεν πρέπει να μας αφήνετε στις εξεταστικές!πότε δεν ξέρετε πότε θα μας χρειαστείτε!!!

Μην αναλώνεσαι όμως!ότι έγινε-έγινε ελπίζω να καταφέρεις να βρεις το δίκιο σου.περιμένω για την απάντηση από την αίτηση σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα αυτό με την δεσμίδα, αλλά το περίεργο είναι ότι σε κατέβασε. Θα πρέπει δηλαδή να σε κατεβάσει, για να σε γράψει;

 

Δεν ξέρουμε και τα δικαιώματά μας, να πάρει...:angry:

δεν γνωριζω και δεν σκεφτηκα να ρωτησω στον οασθ.αλλωστε ειχα τοσα πολλα να ρωτησω : αν οφειλε να δειξει την ταυτοτητα ελεγκτη(κατι που το ηξερα αλλα ηθελα να τονισω πως αρνηθηκε να το κανει) αν επρεπε να μου επιστρεψει το ακυρωμενο εισητηριο μαζι με τα αχτυπητα , κτλ κτλ

 

αν δεν με κατεβαζε και ελεγχε ολο το λεωφορειο(τα αλλα 4-5-6 ατομα) θα εβλεπε πως οποια εισητηρια ειχαν χτυπηθει στο πισω μηχανημα θα ηταν θολα.συνεπως δε θα μπορουσε να με γραψει.αρα?σκοπος του ηταν να γραψει καποιον για να δειξει πως δουλευει(?),για να παρει καποιο μπονους(?), για χ ψ λογους.

εμενα ολο το σκηνικο εκει με οδηγει.σκοπιμως κρατησε και το εισητηριο για να μην μπορω να αποδειξω πως για το "δισαναγνοστο"(ουτε το ονομα μου δεν εγραψε σωστα που απλα το αντεγραφε) εισητηριο δεν ηταν κατι που εκανα εγω επιτηδες.

 

για αυτο δεν πρέπει να μας αφήνετε στις εξεταστικές!πότε δεν ξέρετε πότε θα μας χρειαστείτε!!!

Μην αναλώνεσαι όμως!ότι έγινε-έγινε ελπίζω να καταφέρεις να βρεις το δίκιο σου.περιμένω για την απάντηση από την αίτηση σου ;)

 

 

καλη μου,πως να την περασω την συγκεκριμενη?(εχω κρατησει σε αρχειο τα γραπτα μαργαριταρια http://img697.imageshack.us/i/22063118551728522014469.jpg/)

 

να την χρειαστω σε τι?ακομα και στον οασθ να την κουβαλησω ακρη εφοσον δεν εχω εισητηριο στα χερια μου δε βγαζω.ασε που δε θα το εκανα ποτε αυτο γιατι μετα αν σε πιασουν στο στομα τους,αντε να γλιτωσεις.(κι εμεις τα ιδια δε καναμε?:lol:)

ειναι ο λογος μου απεναντι στον δικο του ουσιαστικα και επειδη κορακας κορακου ματι δε βγαζει, δεν εχω ελπιδες.

αλλωστε για αυτο τον λογο δε ζητω επιστροφη χρηματων αλλα τα στοιχεια του!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ελαβα χτες απαντητικη επιστολη.

 

"σε απαντηση της αιτησης σας ,σας ευχαριστησουμε για τις παρατηρησεις σας, τις οποιες λαμβανουμε σοβαρα υποψην μας, για την διορθωση τυχον αστοχως ενεργειών και την βελτιωση των παρεχομενων υπηρεσιων. (:Dκλαιν μαιν δλδ)

Οσον αφορα την χορηγηση των στοιχειων του υπαλληλου μας, σας πληροφορουμε οτι λογω των σχετικων διαταξεων, για την προστασια των προσωπικων δεδομενων δεν μπορουμε να ικανοποιησουμε το αιτημα σας.Δεσμευομαστε ομως, να τα θεσουμε στην διαθεση σας με την προσκομιση,σχετικης προς τουτο εισαγγελικης εντολης"

 

 

 

και ερωτω

 

ΤΟΥΣ ΞΕΧ#Ζ#ΙΣ Η ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ?

 

το κειμενο ειναι οπως ακριβως το εχουν γραψει, με τα κοματα που εχουν βαλει και τις εκφρασεις που χρησιμοποιουν..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πιασε το αυγο και κουρευτο δηλαδη....:lol:

 

γνωμη μου ειναι πως σε τετοιες περιπτωσεις καλυτερο ειναι να ηρεμησεις μετα απο μερικες μερες χωρις να ασχοληθεις,,,δεν αξιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ξεχέζεις, πας στον εισαγγελέα.;)
χωρις εισητηριο,χωρις αντιγραφο της αιτησης προς τον οασθ, χωρις τιποτα απολυτως ουσιαστικα ,τι θα βγει??
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και καταληγουμε σε αυτο που ειπα...το ξεχνας αλλα αλλη φορα ξερεις τι πρεπει να κανεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν 5 χρονια ενας αγενεστατος ελεγκτης στη θεσσαλονικη μου ειχε κοψει προστιμο ολοκληρο ενω ειχα χτυπησει φοιτητικο εισητηριο, γιατι ειχα ξεχασει το πασο. Μολις ανακαλυψα οτι δεν ειχα πασο του δειχνα βιβλίαριο σπουδων με σφραγιδες εκεινου του ετους, αλλα εκεινος τιποτα. Μια κυρια που ακουγε τί γινοτανε πηρε το μερος μου κ αυτος της φωναξε.

Μου δωσε την κωλοκληση κ πηγα στα γραφεια του ΟΑΣΘ οπου εκανα γραπτη αναφορα στην οποια κατηγγειλα τον ελεγκτη. Το τελικο αποτελεσμα ηταν να μου απαπντησουν με γραμμα κ να μου τη σβησουν. (περα που αν πας με το πασο εκει, σου μειωνεται κατευθειαν η τιμη του προστιμου).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ορθώς σου έκοψε ολόκληρο πρόστιμο, καθώς χωρίς πάσο για τον ελεγκτή δεν θεωρείσαι φοιτητής. Εσύ πρέπει να αποδείξεις δηλαδή ότι είσαι φοιτητής με πάσο. Φαντάσου ο κάθε παραβάτης να επικαλείτο φοιτητική ιδιότητα και να έκοβαν μισό πρόστιμο σε όλους. Επίσης χωρίς πάσο, δεν δικαιούσαι μειωμένο κόμιστρο, ότι και να δείξεις.

 

Το αν έπρεπε να σου κόψει μισό πρόστιμο επειδή έτσι κι αλλιώς είχες πληρώσει τη μισή τιμή του κανονικού εισιτηρίου, είναι κάτι το οποίο δεν το ξέρω, αλλά πιστεύω πως είναι λίγο αδύνατο. Μισό πρόστιμο κόβουν όταν επιδεικνύεις πάσο αλλά δεν έχεις χτυπήσει καθόλου εισιτήριο.

 

Γραπτή αναφορά δεν ξέρω αν χρειαζόταν, αν πήγαινες απλά με πάσο και εισιτήριο και έλεγες τι έγινε θα γινόταν η δουλειά. Και εγώ έχω πάρει πρόστιμο πίσω, δεν χρειάζονται τσαμπουκάδες και δήθεν, επιχειρήματα θέλουν.

Πιστεύω πως ο ελεγκτής θα την έβγαλε καθαρή καθώς από τη μία στο θέμα του σεβασμού και της αγένειας ο κάθε ένας συνήθως έχει διαφορετική άποψη, από την άλλη στο θέμα του προστίμου ακολούθησε την γραμμή και τις οδηγίες που ακολουθούν όλοι οι ελεγκτές.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα πριν λίγους μήνες με έπιασαν και εμένα χωρίς πάσο. Ο ελεγκτής μου έκοψε πρόστιμο που νομίζω έλεγε ότι δεν κρατούσα πάσο μαζί μου και μου είπε εντός 15θημέρου κλπ. να πάω στο μετρό Συντάγματος με το πάσο μου για να τη διαγράψουν, όπως και έγινε.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Πέρυσι τον Απρίλιο τσίμπησα 60€ πρόστιμο στο ΜΕΤΡΟ. Ο λόγος; Είχα κόψει μισό εισιτήριο, είχα την κάρτα ISIC (διεθνής φοιτητική ταυτότητα). Ο ελεγκτής μου είπε ότι δεν ισχύει και ότι πρέπει να πληρώσω πρόστιμο. Εκείνες τις μέρες είχαν κυκλοφορήσει κάποια δημοσιεύματα στον τύπο όπου έλεγαν για μισό εισιτήριο για φοιτητές διεθνής φοιτητικής ταυτότητας. Μου απάντησε ότι ενδέχεται να ισχύσει, δεν είναι τελεσίδικο. Η πλάκα είναι ότι το μέτρο ισχύει σύμμφωνα με τα λεγόμενά του ελεγκτή, από 1/5 και μετά, αλλά αυτό δεν το βήκα ούτε στο δελτίο τύπου....Τελικά κατέθεσα ένσταση και το πρόστιμο σβήστηκε.
Link to comment
Share on other sites

Τους έκοψαν αλλά δεν θα το πληρώσουν...

Υπάρχουν 40.000 απλήρωτα πρόστιμα στον ΟΑΣΘ και τα έξοδα για να τα διεκδικήσει είναι πάρα πολλά και δεν τους συμφέρει... Εκτός των άλλων υπάρχει και δωρεάν νομική υποστήριξη από τους δικηγόρους των Επιβατών Θεσσαλονίκης...

Πάντως απ' ότι το κόβω άλλα 2-3 τέτοια περιστατικά να γίνουν, θα λες στους ελεγκτές ότι είσαι στους Επιβάτες Θεσσαλονίκης και ούτε πρόστιμο θα σου κόβουν ούτε αστυνομία θα φωνάζουν... Δεν νομίζω να είναι διατεθειμένοι να μένουν στα αστυνομικά τμήματα 4-5 ώρες για ένα πρόστιμο και να κινδυνεύουν να περάσουν αυτόφωρο... Το Σάββατο οι ελεγκτές είπαν στην μαθήτρια ότι αν τύχει και την ξαναπετύχουν χωρίς εισιτήριο δεν θα τις κόψουν πρόστιμο...

 

 

Υ.Γ. Όταν το Σάββατο φώναξε ο κόσμος που ήταν έξω από το αστυνομικό τμήμα "Λευτεριά στους ελεγκτές" γελούσαν και οι μπάτσοι...

 

 

 

Μια 15χρονη μαθήτρια έστειλε τους ελεγκτές στο τμήμα! «Λευτεριά... στους ελεγκτές»

 

Το περιστατικό έγινε χτες το βράδυ στην γραμμή 14, περίπου στις 8.30μ.μ. Όταν οι ελεγκτές του ΟΑΣΘ ζήτησαν εισιτήριο από την 15χρονη μαθήτρια... αυτή τους δήλωσε ότι είναι μέλος του κινήματος «δεν πληρώνω» και ότι κάνει συνειδητή πολιτική πράξη , για τον λόγο αυτό, αρνείται να δώσει τα στοιχεία της, στους ελεγκτές και θα τα δώσει μόνο αν της τα ζητήσει κάποιος αστυνομικός. Τους δήλωσε, ότι επιθυμεί να κατεβεί στην επόμενη στάση, γιατί εκεί την περιμένει ο πατέρας της και ότι δεν έχουν δικαίωμα να την κρατήσουν.

 

Ο οδηγός έκλεισε τις πόρτες και οι ελεγκτές παρεμπόδισαν την έξοδο της ανήλικης φράζοντας την πόρτα με το σώμα τους, προκειμένου να μη μπορέσει να κατεβεί, ώστε να την οδηγήσουν, παρά την θέληση της στο τέρμα (σιδηροδρομικό σταθμό), όπου είχαν ειδοποιήσει την αστυνομία να τους περιμένει. ΄Οταν έφτασαν στο τέρμα, την κρατούσαν μέσα στο λεωφορείο μαζί με άλλες δύο συμμαθήτριες της, που δεν είχαν εισιτήριο, λέγοντας τους, ότι περιμένουν την αστυνομία Η ανήλικη τους έλεγε συνεχώς, ότι διαπράττουν παράνομη κατακράτηση εις βάρος της κι ότι δεν έχουν δικαίωμα, να τους περιορίσουν την έξοδο από το λεωφορείο.

 

Μόλις ήρθε το περιπολικό, η μαθήτρια επέδειξε το δελτίο της αστυνομικής ταυτότητας στους αστυνομικούς, αφ' ενός για να μην θεωρηθεί, ότι διαπράττει το αδίκημα της απείθειας αλλά και για να μην έχουν το δικαίωμα να την προσαγάγουν στο τμήμα, προκειμένου να εξακριβωθούν τα στοιχεία της. Ακολούθωςζήτησε από τα αστυνομικά όργανα, να οδηγηθούν οι ελεγκτές στην αστυνομία, διότι την κρατούσαν για μισή τουλάχιστον ώρα, παράνομα και χωρίς την θέληση της, πράγμα και το οποίο έκαναν.

 

Στο αστυνομικό τμήμα, δήλωσε ότι επιθυμεί την καταγραφή των όσων έγιναν στο δελτίο συμβάντος, προκειμένου να ενεργήσουν οι αστυνομικοί τα νόμιμα. Η ενέργεια αυτή, ήταν νομικά ορθή, προκειμένου να μην καταβληθεί στο κράτος, το παράβολο μηνύσεως αξίας 100 ευρώ. Τόσο η ανήλικη, όσο και οι γονείς της, δήλωσαν ρητά στους αστυνομικούς, ότι δεν δέχονται να μην καταγραφεί το περιστατικό στο βιβλίο συμβάντων.

 

΄Εξω από το τμήμα συγκεντρώθηκαν τριάντα άτομα, του κινήματος « ΕΠΙΒΑΤΕΣ» Θεσσαλονίκης, οι οποίοι φώναζαν ειρωνικά το σύνθημα: « Λευτεριά στους ελεγκτές».

 

Αφού έγινε η καταγραφή του περιστατικού, στο δελτίο συμβάντων, ενημερώθηκε τηλεφωνικά η εισαγγελέας υπηρεσίας και στις 11.45 μ.μ. αφέθηκαν οι ελεγκτές. Η εισαγγελική αρχή, έχει την υποχρέωση να κρίνει και να αποφασίσει, για την άσκησης ποινικής διώξεως ή μη εις βάρος των ελεγκτών, σύμφωνα με τα πραγματικά περιστατικά, που θα περιέλθουν σε γνώση της.

 

Η ανήλικη δήλωσε στους ελεγκτές, ότι θα συνεχίζει να μην πληρώνει εισιτήριο, ως πράξη πολιτικής ανυπακοής. Ο ένας εξ' αυτών, την διαβεβαίωσε, ότι την επόμενη φορά που θα την δει, δεν πρόκειται να της κάνει έλεγχο και να της ζητήσει εισιτήριο, αλλά την παρακάλεσε απλά, να μην το κάνει θέμα...κι αρχίσει να φωνάζει μέσα σ' όλο το λεωφορείο « ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ», γιατί θα τον εκθέσει.

Οι ελεγκτές πέρασαν ένα όμορφο Σαββατόβραδο στο αστυνομικό τμήμα, γιορτάζοντας επί τρεις ώρες «χαρούμενα» την Αποκριά!!! Την επόμενη φορά ας μασκαρευτούν σε .. μαθήτριες για να μην κινδυνεύουν. ΄Αϊντε και καλά κούλουμα...

 

 

Tην Δευτέρα στις 5 το απόγευμα σχόλασα, και πήρα το λεωφορείο από Πειραιά προς Νίκαια. Στην επόμενη στάση μπήκαν 2 ελεγκτές. Στην δήλωση μου ότι δεν έχω εισιτήριο, μου ζήτησαν τα στοιχεία μου. Αρνήθηκα να τα δώσω, λέγοντάς τους ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα, εκτός αν ανάμεσα στους επιβάτες υπάρχει αστυνομικός. Αμέσως πήραν τηλέφωνο στην αστυνομία λέγοντας το περιστατικό. Μόλις έκλεισαν το τηλέφωνο, σηκώθηκα χαμογελώντας και πάτησα το κουμπί για να κατέβω. Μπήκαν μπροστά στην πόρτα, και μου είπαν ότι δεν με αφήνουν, μέχρι να έρθει η αστυνομία, ενώ συγχρόνως ακινητοποίησαν το λεωφορείο. Τους είπα ότι είμαι μέλος της κίνησης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, ότι αυτό που κάνω είναι πολιτική πράξη άρνησης στο χαράτσι των αυξήσεων και ζήτησα ήρεμα από τον οδηγό να μου ανοίξει την πόρτα, λέγοντας και στους 3 ότι δεν είμαι υποχρεωμένη να περιμένω, και ότι είναι παράνομο να με κρατούν. Αρνήθηκαν, και τότε εγώ πήρα τηλέφωνο την αστυνομία, και έδωσα το νούμερο του λεωφορείου, της γραμμής και σε ποιο σημείο ήμασταν εκείνη την ώρα, ζητώντας να έρθουν αμέσως, γιατί τελείτε εις βάρος μου αδίκημα παράνομης κράτησης. Αμέσως μετά, ζήτησα τα στοιχεία τους, κι αυτοί αρνήθηκαν. Τους ενημέρωσα, πάντα ευγενικά και ήρεμα, ότι θα περιμένουμε μεν μαζί την αστυνομία, αλλά αμέσως μετά το αστυνομικό τμήμα, εγώ μεν θα πάω σπίτι μου, αυτοί δε και οι 3, θα κρατηθούν αυτόφωρο. Ω! του θαύματος, ο οδηγός χωρίς να πει τίποτα , πήγε το λεωφορείο αμέσως στην στάση και άνοιξε τις πόρτες. Κατεβήκαμε ακριβώς μπροστά στην είσοδο super market, όπου και στέκονταν υπάλληλοι που άρχισαν να παρακολουθούν το σκηνικό φωνάζοντας συγχρόνως και συναδέλφους τους. Είπα στους ελεγκτές να περιμένουν να καλέσω και τον δικηγόρο μου. Τους γύρισα την πλάτη 1 λεπτό για να μιλήσω σε σύντροφο του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, οπότε και ακούω γέλια και φωνές. Γύρισα και είδα με έκπληξη ότι οι ελεγκτές είχαν εξαφανιστεί!!! ‘ Οσον αφορά τον κόσμο μέσα στο λεωφορείο, ναι μεν δεν μίλησε κανείς υπέρ μου, κανείς όμως δεν είπε κουβέντα που ακινητοποιήθηκε το λεωφορείο, και όλοι ήταν παγωμένοι και έκπληκτοι. Οι υπάλληλοι του super market, με έβαλαν στην μέση ζητώντας να μάθουν περισσότερα για το τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση, και κάποιοι μάλιστα ήταν σχετικά ενημερωμένοι.

 

Παρά το γεγονός της συμμετοχής μου από την αρχή στις κινητοποιήσεις στα διόδια και τα λεωφορεία, ήταν η πρώτη φορά που αντιμετώπισα μόνη μου ελεγκτές. ‘Ενοιωσα φόβο και ντροπή, όμως σκέφτηκα ότι έχω και δίκιο. Και πιστέψτε με, η ικανοποίησή που ένοιωσα μετά ήταν μεγάλη. Το μόνο λάθος μου, ήταν ότι όταν ζήτησα τα στοιχεία των ελεγκτών, δεν ζήτησα και στοιχεία από επιβάτες. Δεν πειράζει, πρωτάρα ήμουνα. Την επόμενη όμως??

από άλλο φόρουμ

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο πάντως που δεν αφήνουν τους μαθητές του ΕΑΠ να κόβουν μισό εισητήριο.Ένα σωρό λεφτά δίνουμε στο κράτος για τα μαθήματα , και στο κάτω κάτω ΑΕΙ είναι και μάλιστα του κράτους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...