Jump to content

LG Viewty Smart / Viewty II (GC900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε johnb μπορεις να ανεβασεις μια φωτο να την δω? Στο imageturbo ομως... Να δω αναλυση.

εκτος αν υπαρχει στο φορουμ!

 

Οκ βρηκα ο,τι καλυτερο :

 

μίνι συγκριτικό Renoir - Viewty Smart

 

(με σταθεροποιητή εικόνας και αυτόματη εστίαση χωρίς Intelligent Shot)

 

Renoir--------------------Viewty Smart

http://img269.imageshack.us/img269/341/p0507091039.th.jpghttp://img200.imageshack.us/img200/5525/p1037050709.th.jpg

Renoir--------------------Viewty Smart

http://img16.imageshack.us/img16/5206/p0507091041.th.jpghttp://img161.imageshack.us/img161/1660/p1041050709.th.jpg

Renoir--------------------Viewty Smart

http://img16.imageshack.us/img16/411/p0507091044.th.jpghttp://img7.imageshack.us/img7/4829/p1042050709.th.jpg

Renoir--------------------Viewty Smart

http://img43.imageshack.us/img43/9158/p050709104401.th.jpghttp://img31.imageshack.us/img31/4586/p1045050709.th.jpg

 

Ίσως βρήκα και τη λύση για τον αισθητήρα διαβάζοντας σε ένα forum πως μπαίνεις στο κρυφό μενού (1809#*900#) και πας στο "others" μετά στο "proximity test" και εκεί αυτός έκανε calibration. Εγώ πρώτα το απενεργοποίησα και μετά έκανα calibration και βγήκα από το μενού. Είχε αλλάξει η τιμή σε 3395 νομίζω από 3367. Τώρα σε απόλυτο σκοτάδι η οθόνη δείχνει να παραμένει ανοιχτή...

 

Έχοντας στα χέρια μου και τα 2 κινητά, μπορώ να πω ότι συνολικά με κερδίζει το viewty για τους εξής λόγους. Η ταχύτητα του μενού είναι μακράν καλύτερη από του Renoir και η ποιότητα της οθόνης απλά δε συγκρίνεται. Η διαφορά στη ταχύτητα φαίνεται ακόμα περισσότερο όταν η κάρτα μνήμης είναι γεμάτη. Η οθόνη ανταποκρίνεται καλύτερα στο smart. Για παράδειγμα προσπαθούσα να σβήσω μια εικόνα στο Renoir και δε μπορούσα εύκολα ενώ καμιά φορά η οθόνη άκουγε ότι ήθελε και άλλαζε σελίδα μόνη της. Όσον αφορά τα βίντεο, σίγουρα το Renoir κερδίζει μιας και έχει πολύ καλή συμβατότητα με τα xvid-divx. Ωστόσο εμένα μου άρεσε η ιδέα του 3GP στο smart μιας και υπάρχει συμβατότητα με πολλά περισσότερα κινητά. Πολλές φορές ήθελα να μοιραστώ βίντεο με άλλους αλλά δε γινόταν επειδή αυτοί είχαν κινητό χωρίς υποστήριξη divx. Τέλος ο τρόπος που απαντάς στις εισερχόμενες κλήσεις είναι απογοητευτικός στο smart αφού πρέπει να σύρεις ένα εικονίδιο προς τα αριστερά και αυτό σημαίνει πως δύσκολα θα απαντήσεις σε κάποια εισερχόμενη κλήση όταν οδηγείς ή γενικά όταν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις με το ένα χέρι.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και καινουργιος στον χωρο του λγ μπορω να πω οτι το κινητο ειναι αρκετα καλο. Το μενου οντως πολυ γρηγορο, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των φωτογραφιων, και ειδικα του βιντεο.

 

Εχω ομως μερικα προβληματακια/ερωτησεις.

 

-Τα shortcuts στην αρχικη οθονη μπορουν να αλλαξουν?? η να προσθεθουν αλλα?? και αν ναι πως??

 

-Μπορω να παρω με καποιο προγραμμα sip calls?? στο νοκια ειχα το fring εδω βρηκα το nimbuzz αλλα δεν εχει επιλογη για σιπ.. εχετε καμια ιδεα??

 

-που μπορω να βρω προγραμματακια η παιχνιδια??

 

Ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι, αλλά το κινητό έχει πρόβλημα μιας και το "καλιμπράρισμα" που κάνουν είναι σχετικό... Νομίζω είναι θέμα firmware, γιατί δεν έχω ακούσει αντίστοιχα προβλήματα σε άλλα κινητά. Εγώ απλά κατέθεσα μια λύση που απευθύνεται σε όσους έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Όταν μιλάς με hands free η οθόνη θα σβήσει κάποια στιγμή για εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Κατάλαβα φίλε μου. Στο αρένα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα , γι αυτό δεν ήξερα.

Ναι, μοιραία θα σβήσει κάποια στιγμή η οθόνη, αλλά δεν το έχω παρατηρήσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

είναι εύκολο κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι η παρακάτω έκδοση (η 1η) κάνει για το δικό μου κινητό που έχει Cosmote menu;

 

http://www.mylgcellphone.com/index.php/topic,246.msg644.html#new

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έψαξα και εδω και στο google αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό! Έκανα αποστολή απο ένα νοκια στο κινητό τις επαφές που είχα!Αλλά αντί να τις πάει στο καταλογο τις πήγε στο φάκελο Αλλα! Μετά αποφάσισα να αρχίσω να τις γράφω αλλά όταν πατάω αποθηκευση στο κινητό βγάζει μήνυμα ότι απέτυχε! Ενω στην sim τις περναει.. Στο κινητο δοκιμασα και με ελληνικους κ λατινικούς χαρακτήρες αλλά τίποτε.. Τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εχω το τηλέφωνο εδω κ δυο εβδομάδες και είμαι ευχαριστημένος από την λειτουργία του αν και όχι ο καταλληλότερος να εκφράσω εμπεριστατωμένη άποψη μιας και είναι το πρώτο μου tuch screen κινητό.

 

Δυο θέματα με απασχολούν:

1. Οταν είμαι στην οθόνη με το πληκτρολόγιο (για γράψιμο μην) και το γυρίζω σε οριζόντια θέση τις περισσότερε φορές δεν γυρίζει πάει να γυρίσει και επανέρχεται στην κάθετη θέση ή αργεί χαρακτηριστικά να γυρίσει. Εχετε αντιμετοπίσει το ίδιο πρόβλημα και αν ναι πως λύνεται?

 

2. Εχω σετάρει τα στοιχεία του λογ. mail που έχω στην hellas on line αλλά όταν μπαίνω να κατεβάσω τα μαιλ μου δεν συνδέεται, ξέρει κανείς τι παίζει?

 

Μπάμπης

Link to comment
Share on other sites

δε μπορείς να τις αντιγράψεις στη sim και μετά από τη sim στο lg?

 

Ουτε αυτό δουλεύει! Αλλά κι αν δούλευε δεν θα ήταν λογικό να περνάς πρώτα στη sim και μετα στο κινητό! Κι απότι έψαξα δεν πρέπει να το έχουν τα δικά σας κινητά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εχω το τηλέφωνο εδω κ δυο εβδομάδες και είμαι ευχαριστημένος από την λειτουργία του αν και όχι ο καταλληλότερος να εκφράσω εμπεριστατωμένη άποψη μιας και είναι το πρώτο μου tuch screen κινητό.

 

Δυο θέματα με απασχολούν:

1. Οταν είμαι στην οθόνη με το πληκτρολόγιο (για γράψιμο μην) και το γυρίζω σε οριζόντια θέση τις περισσότερε φορές δεν γυρίζει πάει να γυρίσει και επανέρχεται στην κάθετη θέση ή αργεί χαρακτηριστικά να γυρίσει. Εχετε αντιμετοπίσει το ίδιο πρόβλημα και αν ναι πως λύνεται?

 

Μπάμπης

 

και εμενα κανει ακριβως το ιδιο..μετα απο 3-4 φορες καθετε στην οριζοντια θεση... δεν ξερω τι φταιει παντος...

Αν και καινουργιος στον χωρο του λγ μπορω να πω οτι το κινητο ειναι αρκετα καλο. Το μενου οντως πολυ γρηγορο, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των φωτογραφιων, και ειδικα του βιντεο.

 

Εχω ομως μερικα προβληματακια/ερωτησεις.

 

-Τα shortcuts στην αρχικη οθονη μπορουν να αλλαξουν?? η να προσθεθουν αλλα?? και αν ναι πως??

 

-Μπορω να παρω με καποιο προγραμμα sip calls?? στο νοκια ειχα το fring εδω βρηκα το nimbuzz αλλα δεν εχει επιλογη για σιπ.. εχετε καμια ιδεα??

 

-που μπορω να βρω προγραμματακια η παιχνιδια??

 

Ευχαριστω για την βοηθεια

 

καμια βοηθεια παιδακια?? :)

Link to comment
Share on other sites

ΤA προγραμματα στις αρχικες οθώνες αλλάζουν εάν πατήσουμε παρατεμμένα πάνω στην οθόνη.

 

Δεν δουλευει, δεν κανει τπτ αν παταω παρατεταμενα.. καμια αλλη ιδεα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει, δεν κανει τπτ αν παταω παρατεταμενα.. καμια αλλη ιδεα?? :)

 

Τα εικονίδια που αλλάζουν είναι αυτά της καρτέλας "Συντόμευση" και αλλάζουν εφόσον πατήσεις πάνω σε ένα από τα υπάρχοντα εικονίδια παρατεταμένα. Δοκίμασε το πάλι.

tzexer
Link to comment
Share on other sites

απέκτησα πολύ πρόσφατα το GC900 και συνάντησα τα εξής: ο τρόπος απάντησης στις εισερχόμενες κλήσεις είναι πολύ απλός με πλήκτρα αποδοχή - SMS - απόρριψηΤο accelerometer δουλεύει άψογα και γενικά είναι πολύ γρήγορο. Βρήκα ανούσια την ύπαρξη του "κύβου" γιατί ουσιαστικά είναι απλά 4 εικόνες που δεν τροποποιούνται σύμφωνα με τις δικές σου προτιμήσεις και αποτελούν συντόμευση των 4 "desktops" του κινητού. Πιο πολύ για εφέ υπάρχει. Ίσως θα μπορούσε να υπάρχει κάποια usb υπόδοχη στο σημείο του πλήκτρου του κύβου. Τέλος η κάμερα αν και έξυπνη πράγματι παράγει φωτογραφίες με πολύ θόρυβο ακόμα και στα 3mp! Αν δεν εμφανίζετε φωτογραφίες από το κινητό σας και απλά θέλετε να τις βλέπετε στην οθόνη του κινητού σας είναι οκ.

Επίσης συνδεόμενος με wi-fi και χωρίς αν πειράξω τίποτα βλέπω κανονικά τα βίντεο του youtube!

Δεν μετάνιωσα για την αγορά μου γιατί ήξερα τί ζητούσα και τί περίμενα με τα 350€ που διέθεσα.

tzexer
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια που αλλάζουν είναι αυτά της καρτέλας "Συντόμευση" και αλλάζουν εφόσον πατήσεις πάνω σε ένα από τα υπάρχοντα εικονίδια παρατεταμένα. Δοκίμασε το πάλι.

 

ευχαριστω, το εκανα και επιασε... ετσι μπορω να εκμετταλευτω τον κυβο βαζοντας πολλες συντομευσεις.

 

Κανεις να χρησιμοποιει προγραμμα navigator και να το βρηκε καλο??

 

Επισης ψαχνω και προγραμμα να κανω κλησεις μεσω voip... Οτι εχετε ευχαριστηση :D

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση είναι η GC900AT_V10d και δεν έχω cosmote menu.

 

H δικιά μου έκδοση είναι GC900AT_V10a. η διαφορά στο τελευταίο γράμμα τι να σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την v10d!υπαρχουν πολλες αλλαγες στο μενου και το κινητο ειναι πλεον πιο γρηγορο!
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

μεσω του pc suite την εγκατεστησα.ο τροπος απαντησης πλεον ειναι διαφορετικος,εχει 3 νεα παιχνιδια στο m-toy,το calibration του αισθητηρα γινεται πλεον απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου και πολλα άλλα!
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μες στη βδομαδα λεω να αγορασω το τηλεφωνακι και μπορω να πω πως απο τι εχω δεει μεχρι τωρα ειναι καλο.... πολες απαντησεισ πειρα και απο τα θεματα του Arena αφου εχουν και το ιδιο λογισμικο, αυτο που δεν ξερω ακομα και θελω να σας ρωτησω μπορω να αλλαξω εικονες στις συντομευσεις του desktop? να βαλω δηλαδη δικες μου εικονες στις συντομευσεις του κυβου... σε ενα βιντεακι στο youtube ειδα καποιος να το εχει κανει!! ξερεις κανεις πως?
Link to comment
Share on other sites

μεσω του pc suite την εγκατεστησα.ο τροπος απαντησης πλεον ειναι διαφορετικος,εχει 3 νεα παιχνιδια στο m-toy,το calibration του αισθητηρα γινεται πλεον απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου και πολλα άλλα!

 

έβγαλε και σε μένα μήνυμα αναβάθμισης. Εσύ τι τρόπο ακολούθησες για να το αναβαθμίσεις; Μέσω του προγράμματος; Ή μέσω του οδηγού που έχουν ανεβάσει τα παιδιά εδώ στο forum;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μες στη βδομαδα λεω να αγορασω το τηλεφωνακι και μπορω να πω πως απο τι εχω δεει μεχρι τωρα ειναι καλο.... πολες απαντησεισ πειρα και απο τα θεματα του Arena αφου εχουν και το ιδιο λογισμικο, αυτο που δεν ξερω ακομα και θελω να σας ρωτησω μπορω να αλλαξω εικονες στις συντομευσεις του desktop? να βαλω δηλαδη δικες μου εικονες στις συντομευσεις του κυβου... σε ενα βιντεακι στο youtube ειδα καποιος να το εχει κανει!! ξερεις κανεις πως?

Όχι δεν μπορείς να το κάνεις.Αυτός που το έκανε, το έκανε μέσω χακαρίσματος, εδώ δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτό ακόμη (με την έννοια ότι δεν έχουμε ανεβάσει κάποιον οδηγό λόγου χάρη.Από όσο ξέρω , επιπλέον κανείς από το φόρουμ δεν το έχει κάνει.).Προσωπικά, δεν ασχολήθηκα, γιατί το να αλλάξεις εικόνες στον κύβο μέσω μιας διαδικασίας λίγο επίφοβης, δεν αξίζει τον κόπο.

έβγαλε και σε μένα μήνυμα αναβάθμισης. Εσύ τι τρόπο ακολούθησες για να το αναβαθμίσεις; Μέσω του προγράμματος; Ή μέσω του οδηγού που έχουν ανεβάσει τα παιδιά εδώ στο forum;

Λογικά, θα το έκανε κανονικά μέσω του pc suite, δε θα χρησιμοποίησε τον οδηγό.Αυτή η διαδικασία, αν ο μη γένοιτο κάτι πάει στραβά, δεν ακυρώνει την εγγύηση.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

ok πέρασα και εγώ τη τελευταία έκδοση μέσω του προγράμματος και όχι του οδηγού, ωστόσο το πρόβλημα με το wi-fi σε ορισμένα κλειδωμένα δίκτυα επιμένει να υπάρχει.

 

Δεν λειτουργεί όμως η επεξεργασία εικόνας (όπως είχα διαβάσει σε ξένες ιστοσελίδες). Μπορεί κάποιος από εδώ που να χει περάσει αυτή την έκδοση, αν του κάνει το ίδιο;

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα, αν περάσω μια αναβάθμιση και δε μου κάνει, μπορώ να πάω προς τα πίσω επιλέγοντας κάποια άλλη παλιότερη που δούλευε εφόσον ακολουθήσω τις οδηγίες του οδηγού που έχετε ανεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

ok πέρασα και εγώ τη τελευταία έκδοση μέσω του προγράμματος και όχι του οδηγού, ωστόσο το πρόβλημα με το wi-fi σε ορισμένα κλειδωμένα δίκτυα επιμένει να υπάρχει.

 

Δεν λειτουργεί όμως η επεξεργασία εικόνας (όπως είχα διαβάσει σε ξένες ιστοσελίδες). Μπορεί κάποιος από εδώ που να χει περάσει αυτή την έκδοση, αν του κάνει το ίδιο;

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα, αν περάσω μια αναβάθμιση και δε μου κάνει, μπορώ να πάω προς τα πίσω επιλέγοντας κάποια άλλη παλιότερη που δούλευε εφόσον ακολουθήσω τις οδηγίες του οδηγού που έχετε ανεβάσει;

 

ουτε εμενα δουλευει η επεξεργασια εικονας,και δεν στρωνει με τιποτα,5 factory reset του εκανα και δεν ειδα φως.δεν με ενοχλει ιδιεταιρα ομως γιατι την χρησιμοποιω σπανια.αν δεν το ανεφερες θα το καταλαβαινα μετα απο καιρο.

προσεξες καμια αλλη δυσλειτουργια?

εγω παντως δεν θα γυρνουσα με τιποτα στην πρωτη εκδοση,ειχα μεγαλο προβλημα με τον τροπο απαντησης.

ελπιζω στην επομενη εκδοση να διορθωθει το προβλημα.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...