Jump to content

Κάνει να αφήνουμε όλο το βράδυ το κινητό για φόρτιση


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά με ενδιαφέρουν απόψεις στο αν κάνει να αφήνουμε όλο το βράδυ το κινητό για φόρτιση.

Χαλάει η μπαταρία;

υπάρχει προστασία υπερφόρτωσης;

Πρέπει να το αποφεύγουμε ή όχι;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

οταν η μπαταρια τελειωσει το φορτισμα απλα σταματα να παιρνει ρευμα..αλλα νομιζω πως αυτη η διαδικασια,να την αφηνεις ολο το βραδυ, την εξασθενει λιγο.
Link to comment
Share on other sites

αλλα νομιζω πως αυτη η διαδικασια,να την αφηνεις ολο το βραδυ, την εξασθενει λιγο.

 

Αυτό είχα και γω στο μυαλό μου:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δε πειράζει.Το μόνο κακό που κάνουμε είναι αυτό στο περιβάλλον,με το να ξοδεύουμε ενέργεια
Link to comment
Share on other sites

το να την αφησεις 1-2-5 φορες δεν πειραζει αλλα αν το κανεις καθημερινα σιγα σιγα την εξασθενει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν το τηλέφωνο λέει ότι έχει τελειώσει η φόρτιση, τότε η μπαταρία δεν παίρνει άλλο ρεύμα και το κινητό δεν δουλεύει με το ρεύμα της μπαταρίας αλλά με το ρεύμα του δικτύου(γιαυτό αν το αφήσουμε στην μπρίζα χωρίς να το πειράζουμε για καμιά βδομάδα, δεν θα το δούμε να φορτίζει ποτέ και δεν θα έχει πέσει ούτε μία γραμμή).

 

Δεν κάνεις κακό στην μπαταρία σε καμία περίπτωση, ούτε σπαταλάς ρεύμα απο το δίκτυο(σιγά το ρεύμα δηλαδή...) γιατί ήδη χρησιμοποιήται απο το κινητό.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συνήθως βράδυ το βάζω να φορτίσει πριν κοιμηθώ.. οπότε το αφήνω όλο το βράδυ. Στο παλιό μου το κινητό χρόνια το έκανα και η μπαταρία ήταν μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι της γνωμης οτι βλαπτει την διαρκεια ζωης της μπαταριας...καλυτερα ειναι να το αποφευγεις
Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι κόβει το κύκλωμα μετά την πλήρη φόρτιση λογικό είναι να μην επηρεάζεται η μπαταρία. Το κάνει όμως;
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το κανει γιατι αλλιως θα ειχαμε μπαταριες να εκρηγνυνται!!!

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι επειδή η μπαταρία σιγά σιγά αποφορτίζεται και από μόνη της τότε σταδιακά ξανανοίγει το κύκλωμα φόρτισης, την φορτίζει λίγο και μετά κλέινει κ.ο.κ. και αυτοί οι συνεχόμενοι μικροκύκλοι φόρτισης - εκφόρτισης εν τέλει φθείρουν λίγο την μπαταρία. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Προσωπικά το έχω αφήσει αρκετές φορές all night long αλλά φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν επηρεάστηκε ή όχι η μπαταρία. Πάντως δεν χάλασε γρήγορα...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι επειδή η μπαταρία σιγά σιγά αποφορτίζεται και από μόνη της τότε σταδιακά ξανανοίγει το κύκλωμα φόρτισης, την φορτίζει λίγο και μετά κλέινει κ.ο.κ. και αυτοί οι συνεχόμενοι μικροκύκλοι φόρτισης - εκφόρτισης εν τέλει φθείρουν λίγο την μπαταρία.

αυτο ακριβως που λες ισχυει

 

Προσωπικά το έχω αφήσει αρκετές φορές all night long αλλά φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν επηρεάστηκε ή όχι η μπαταρία. Πάντως δεν χάλασε γρήγορα...

δεν χαλαει η μπαταρια παρα πολυ..ειναι πολυ μικρη η διαφορα.μου ειχαν πει οτι αν το κανω συστηματικα και οι μπαταρια εχει πχ 1 χρονο ζωης τοτε σε αυτο το χρονο θα εχω χασει καμία 10αρια μερες(το παραδειγμα ειναι μπακαλικο μην με παρετε με τις πετρες:grin: )

Link to comment
Share on other sites

Όταν το τηλέφωνο λέει ότι έχει τελειώσει η φόρτιση, τότε η μπαταρία δεν παίρνει άλλο ρεύμα και το κινητό δεν δουλεύει με το ρεύμα της μπαταρίας αλλά με το ρεύμα του δικτύου(γιαυτό αν το αφήσουμε στην μπρίζα χωρίς να το πειράζουμε για καμιά βδομάδα, δεν θα το δούμε να φορτίζει ποτέ και δεν θα έχει πέσει ούτε μία γραμμή).

 

Δεν κάνεις κακό στην μπαταρία σε καμία περίπτωση, ούτε σπαταλάς ρεύμα απο το δίκτυο(σιγά το ρεύμα δηλαδή...) γιατί ήδη χρησιμοποιήται απο το κινητό.

 

Οταν εννοεις δικτυο τι εννοεις?????Το κινητο παιρνει παντα ρευμα απο την μπαταρια.

 

Κάπου άκουσα ότι επειδή η μπαταρία σιγά σιγά αποφορτίζεται και από μόνη της τότε σταδιακά ξανανοίγει το κύκλωμα φόρτισης, την φορτίζει λίγο και μετά κλέινει κ.ο.κ. και αυτοί οι συνεχόμενοι μικροκύκλοι φόρτισης - εκφόρτισης εν τέλει φθείρουν λίγο την μπαταρία. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Προσωπικά το έχω αφήσει αρκετές φορές all night long αλλά φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν επηρεάστηκε ή όχι η μπαταρία. Πάντως δεν χάλασε γρήγορα...

 

Ακριβως ετσι ειναι.

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα το αφήνω και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Ούτε στο παλιό μου, ούτε στο νέο
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Eγώ το αποφεύγω,πάντως δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα επειδή το άφηνα όλο το βράδυ στην φόρτιση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγω 9 στις 10 φορες βραδυ το φορτιζω προσπαθωντας να τελειωσει η μπαταρια

 

Σιγουρα οπως αναφερατε κοβεται το κυκλωμα μετα την πληρη φορτιση αλλιως θα ειχαμε ενα σωρο εκρηξεις

Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι επειδή η μπαταρία σιγά σιγά αποφορτίζεται και από μόνη της τότε σταδιακά ξανανοίγει το κύκλωμα φόρτισης, την φορτίζει λίγο και μετά κλέινει κ.ο.κ. και αυτοί οι συνεχόμενοι μικροκύκλοι φόρτισης - εκφόρτισης εν τέλει φθείρουν λίγο την μπαταρία. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Προσωπικά το έχω αφήσει αρκετές φορές all night long αλλά φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν επηρεάστηκε ή όχι η μπαταρία. Πάντως δεν χάλασε γρήγορα...

 

Αυτό ακριβώς ισχύει.

 

Επιπροσθέτως, στην πραγματικότητα αυτοί οι «μικροκύκλοι» δεν την εξασθενούν απλώς την μπαταρία, της αλλάζουν τα πέταλα εάν γίνονται κάθε μέρα.

 

Hint: όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία εάν φορτίζετε το κινητό σας κλειστό, με εξαίρεση τα S60. Γενικά, καλό είναι να φορτίζετε τα κινητά σας κλειστά και όχι ανοιχτά. Όταν τα φορτίζετε ανοιχτά, οι μπαταρίες δεν φορτίζονται εντελώς, αλλά στο περίπου 80-90% της χωρητικότητάς τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ισχύει.

 

Επιπροσθέτως, στην πραγματικότητα αυτοί οι «μικροκύκλοι» δεν την εξασθενούν απλώς την μπαταρία, της αλλάζουν τα πέταλα εάν γίνονται κάθε μέρα.

 

Hint: όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία εάν φορτίζετε το κινητό σας κλειστό, με εξαίρεση τα S60. Γενικά, καλό είναι να φορτίζετε τα κινητά σας κλειστά και όχι ανοιχτά. Όταν τα φορτίζετε ανοιχτά, οι μπαταρίες δεν φορτίζονται εντελώς, αλλά στο περίπου 80-90% της χωρητικότητάς τους.

 

Τα S60 σε τί διαφέρουν και γιατί εξαιρούνται?

 

Ρωτάω γιατί ένα Nokia 6120 classic μου, ηλικίας 1 χρόνου, εμφανίζει μικρότερη ζωή μπαταρίας και χρειάζεται περισσότερη ώρα για να φορτίσει από το Sony-Ericsson μου που μετράει πάνω από 2 χρόνια! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τα S60 σε τί διαφέρουν και γιατί εξαιρούνται?

 

Ρωτάω γιατί ένα Nokia 6120 classic μου, ηλικίας 1 χρόνου, εμφανίζει μικρότερη ζωή μπαταρίας και χρειάζεται περισσότερη ώρα για να φορτίσει από το Sony-Ericsson μου που μετράει πάνω από 2 χρόνια! :worry:

 

Για να το πούμε απλοϊκά, ας πούμε ότι κλείνεις το S60 και το βάζεις να φορτίσει. Κατά την διαδικασία της φόρτισης, το κινητό δεν θα είναι εντελώς κλειστό, αλλά θα δουλεύουν κάποια τμήματα του λειτουργικού του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα συχνά στις παλιότερες συσκευές, και δεν έβλεπα κάποια, ορατή τουλάχιστον, διαφορά, αλλά από τότε που έγινε διαθέσιμη η φόρτιση μέσω usb, τα φορτίζω στο pc, παρεϊτσα με το iPod :D
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...