Jump to content

Acer F900


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως να επικοινωνήσεις με το αντίστοιχο service των laptop μήπως και σε διαφωτίσουν; Καλό θα ήταν να μας ενημερώσεις και εμάς εδώ εάν και όταν θα έχεις νεότερα.

Τα τηλέφωνα της acer δε γίνονται επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα. Τα φέρνουν απευθείας από την Αγγλία ή τη Γαλλία και τα διαθέτουν εδώ. Άρα αν σου παρουσιάσουν πρόβλημα πρέπει εσύ να τα στείλεις στο εξωτερικό. Δε ξέρω ακριβώς ποια είναι η διαδικασία.

Ίσως να πρέπει να φτιάξουμε ένα ξεχωριστό topic για τα θέματα εγγύησης και υποστήριξης για τα κινητά acer στην Ελλάδα επειδή από ότι βλέπω είμαστε πολλοί που το σκεφτόμαστε να αγοράσουμε κάποιο κινητό της αλλά φοβόμαστε λόγω έλλειψης κάλυψης.

Τρεις ερωτήσεις:

1. Η γλώσσα στο λειτουργικό μπορεί να αλλάξει σε ελληνικά;

2. Ποιο πρόγραμμα περάσατε για να γράφετε με ελληνικούς χαρακτήρες sms και e-mail; Που το βρήκατε;

3. Οι φορτιστές που έχει μέσα η συσκευασία είναι για αγγλικές πρίζες; Πως γίνεται η μετατροπή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Για το iGΟ σιγουρέψου ότι το αρχείο sys.txt είναι σεταρισμένο για να υποστηρίζει την ανάλυση της οθόνης της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μπαίνοντας στα εν λόγω αρχείο θα βρεις εκτός των άλλων κάτι σαν το παρακάτω παράδειγμα...

 

resolution_dir="320_240" ;

 

screen_x=320

screen_y=240

 

Άλλαξε τα αυτά βάση της ανάλυσης της οθόνης της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να προσθέσεις τις γραμμές που σου δίνει ο athanaso κάτω από το [device]. To sys.txt μπορείς να το τροποποιείς όπως θες, είχε ανοίξει ένα θέμα στους XDA που προτείνανε τις παραμέτρους που μπορούσε κανείς να εισάγει, γενικά είναι η ψυχή του iGO. Επίσης κάτι υπάρχει κι εδώ:

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewforum.php?f=51

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Το sys.txt που έχει μέσα στο igo8 είναι αυτό:

 

Δοκίμασε το attachment και φρόντισε να έχεις το iGO στον φάκελο /Storage Card/iGO8

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Χμ..... ποια έκδοση του iGO χρησιμοποιείς;

 

Δοκίμασε να αφαιρέσεις τελείως το sys.txt και ξαναδοκίμασε (θα το φτιάξει μόνο του).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτή ήταν και η αρχική λύση. Καλό πήγα να κάνω με το sys που έδωσα, αλλά δεν μας έκατσε. Για να δεις τι μπορείς να κάνεις όμως με αυτό και πως παραμετροποιεί τη συσκευή σου, ρίξε μια ματιά και εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σκεπτομαι να το αγορασω για να χρησιμοποιησω ενα προγραμμα cad το οποιο απαιτει αρκετη ram. Μπορουμε να αφαιρεσουμε ολα τα προγραμματα και αν ναι ποσο μπορουμε να εχουμε ελευθερη ram (max)?
:)
Link to comment
Share on other sites

σκεπτομαι να το αγορασω για να χρησιμοποιησω ενα προγραμμα cad το οποιο απαιτει αρκετη ram. Μπορουμε να αφαιρεσουμε ολα τα προγραμματα και αν ναι ποσο μπορουμε να εχουμε ελευθερη ram (max)?

 

 

Όταν λες να το αγοράσεις , εννοείς πως το βρήκες κάπου καινούριο ?

 

Επειδή έχει εξαντληθεί σε expansys και clove .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σκεπτομαι να το αγορασω για να χρησιμοποιησω ενα προγραμμα cad το οποιο απαιτει αρκετη ram. Μπορουμε να αφαιρεσουμε ολα τα προγραμματα και αν ναι ποσο μπορουμε να εχουμε ελευθερη ram (max)?

 

Δεν μπορείς να αφαιρέσεις τίποτα αλλά αυτό δεν είναι και υποχρεωτικό για να ελευθερώσεις RAM. Για να έχεις όσο περισσότερη RAM μπορείς, πρέπει να έχει σηκώσει η συσκευή όσο το δυνατό λιγότερες εφαρμογές. Δηλαδή today plugins και διάφορα shells τα ξεχνάς.

 

Ποιο πρόγραμμα cad θα δουλέψεις στη συσκευή; Αφενός δεν έχω δει πολλά να κυκλοφορούν για αυτές τις συσκευές και αφετέρου έχουν πολύ περιορισμένες δυνατότητες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ.

 

Γιατί σκέφτομαι είτε να πάρω αυτό σε λίγες βδομάδες, είτε να περιμένω για το Liquid, αλλά μάλλον θα έχει αρκετή διαφορά στην τιμή, ιδίως τον πρώτο καιρό...

 

το ΜΟΝΟ που με προβληματίζει στο F900 είναι η RAM.

 

Αλλά επειδή τα ωμά χαρακτηριστικά, λίγη σημασία έχουν , θα ήθελα να ρωτήσω,

 

αν κάποιος, σε οποιαδήποτε φάση, (χωρίς το ACER shell εννοείται), είχε κάποιο, έστω μικρό, πρόβλημα με RAM (δηλαδή να του "τελείωσε" ενώ έκανε πολλά πράγματα ταυτόχρονα κτλ)

 

Feedback will be appreciated :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ.

 

Γιατί σκέφτομαι είτε να πάρω αυτό σε λίγες βδομάδες, είτε να περιμένω για το Liquid, αλλά μάλλον θα έχει αρκετή διαφορά στην τιμή, ιδίως τον πρώτο καιρό...

 

το ΜΟΝΟ που με προβληματίζει στο F900 είναι η RAM.

 

Αλλά επειδή τα ωμά χαρακτηριστικά, λίγη σημασία έχουν , θα ήθελα να ρωτήσω,

 

αν κάποιος, σε οποιαδήποτε φάση, (χωρίς το ACER shell εννοείται), είχε κάποιο, έστω μικρό, πρόβλημα με RAM (δηλαδή να του "τελείωσε" ενώ έκανε πολλά πράγματα ταυτόχρονα κτλ)

 

Feedback will be appreciated :)

 

 

Οπως εχω αναφερει και σε προηγουμενο post αν βγαλουμε το acer shell εχουμε εως και 50 + ram ελευθερο και προσωπικα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα με ram.

ΑΕΛ λεμε
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους πήραν το F900 από expansys:

 

Τι ακριβώς περιείχε η συσκευασία;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με βασικό κριτήριο το gps, πιστεύω και εγώ ότι έκανες σωστή επιλογή.

 

Για το destinator 7 θα χρειαστείς αυτό το skin: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=12604

 

Thanks αλλα σε πιο φακελο το βαζω ?? Εχω το γνησιο destinator 7

ΑΕΛ λεμε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Thanks αλλα σε πιο φακελο το βαζω ?? Εχω το γνησιο destinator 7

 

Εδώ θα βρεις αναλυτικές και πλήρεις οδηγίες. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Thanks αλλα σε πιο φακελο το βαζω ?? Εχω το γνησιο destinator 7

 

πηγαίνοντας με τον file explorer στο Destinator/Skin. (τουλάχιστον στο δικό μου Dest7)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

επειδή αύριο αποχωρίζομαι το s8000 (jet)

είμαι ανάμεσα στο f900 και στο omnia το πρώτο...

τι λέτε?

καινούργιο f900 η μεταχειρισμένο ομνια?

είστε ευχαριστημένοι απτή συσκευή? σαν αυτονομία τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα καινούριο F900 λόγω οθόνης, GPS, τιμής. Την ίδια ram έχει νομίζω με το omnia. Απο μπαταρία με ελαφριά χρήση μου έχει κρατήσει και 3.5 μέρες περίπου, αλλά με βαριά χρήση (Wi-Fi κλπ...) το φορτίζω κάθε βράδυ όταν κοιμάμαι.

 

Ωραια

στο expansys λεει 100+ κομματια...

wifi/gps δεν νομιζω να με χρειαστουν τοσο συχνα...οποτε θα με τραβαει παραπανω... μονο με το αγγλικο μενου θα κανω μια υποχωρηση ... θα φρεσκαρω και τα αγγλικα μου..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους πήραν το F900 από expansys:

 

Τι ακριβώς περιείχε η συσκευασία;

:rolleyes:

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα

επειδή αύριο αποχωρίζομαι το s8000 (jet)

είμαι ανάμεσα στο f900 και στο omnia το πρώτο...

τι λέτε?

καινούργιο f900 η μεταχειρισμένο ομνια?

είστε ευχαριστημένοι απτή συσκευή? σαν αυτονομία τι λέει?

 

Συμφωνώ και εγώ στο F900. Εάν θες να ψάξεις περισσότερο το θέμα μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στους "Διαξιφισμούς" για να μην βγαίνουμε off topic εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα κι εγώ το F900 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά το GPS πραγματικά φυσάει.

To wifi μου φαίνεται κάπως αδύναμο αλλά όλα τα άλλα είναι super!

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις πέρνα το SPB Mobile Shell 3.0 που έχει full υποστήριξη στα ελληνικά, πέρνα και το Fingerkeyboard 2.1 που έχει κι αυτό ελληνικά και θα είσαι ok.

 

Υπαρχει περιπτωση να ναι αυτο που απ αυριο θα το χει στο μακρο (θεσ/νικη) στα 190 ευρω

μου εχει γυαλισει για τα καλα ... θα δουμε .. γιατι φευγω ταξιδακι κ γυρναω παρασκευη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer F900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...