Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά είχα βάλει την smoki 0.8 άλλα έχω τρομερά παράπονα...για να γυρίσω στην αρχική version του κινητού χωρίς root χωρίς τπτ πρέπει να κάνω hard reset και σβήνονται όλα?

 

Απλα τρεχεις το RUU απ το σαιτ της ειτσ τι σι και εισαι ενταξει.και τι παραπονα ειχατε απ την smoki?εγω βλεπω ενα βιντεο τωρα και μοιαζει μια χαρα...?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλα τρεχεις το RUU απ το σαιτ της ειτσ τι σι και εισαι ενταξει.και τι παραπονα ειχατε απ την smoki?εγω βλεπω ενα βιντεο τωρα και μοιαζει μια χαρα...?

 

Εγώ είχα την 0. 7. 6 και ήταν φοβερή. Προβλήματα και κωλύματα παρουσιάζονται εάν δεν κάνεις full wipe & partition SD. Κατά τα άλλα είναι πολύ πιο γρήγορη από την 1. 5 που είχε. Όποιος έχει πρόβλημα ας μου στείλει pm.

 

Απο Samsung Galaxy S με Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ή δεν είναι εύκολο να βρεθεί εκτελέσιμο αρχείο με rom 32Β το οποίο να μπορούσε να περαστεί στο τηλέφωνο. Σημειωτέον δεν έμπεινε σε fastboot δεν μπορούσε να μπεί μέσω sd card , δεν υπήρχε στα γνωστά HTC site αρχείο exe για 32B. Μετά από ψάξιμο αρκετών ωρών και άπειρες δοκιμές ο vman ανακάλυψε ένα αραβικό exe το οποίο θεωρητικά είχε σωστό μέγεθος (κοντά στα 60 mb ). Το κατεβάζουμε και ω του θαύματος ξεκινά η εγκατάσταση φορτώνει και μόλις φτάνει στο 88% κολλάει. Αναμονή, τίποτα. Πέντε λεπτά, 10 λεπτά κολλημένο.

Βγάζουμε μπαταρία, πάμε πάλι από την αρχή ξεκινάει και γίνεται το θαύμα

Το τηλέφωνο ανοίγει και για boot screen παρουσιάζεται................. το σήμα του αραβικού provider ETISALAT. Το πρώτο δειγμα ότι δεν τα είχαμε κάνει σαλάτα.

Ωραία, τουλάχιστον τώρα ξέραμε ότι το τηλέφωνο δουλέυει, η ρομ ήταν για 32Β και πλέον όλα θα ήταν εύκολα. Είχαμε λοιπόν ένα πολύ ωραίο Αραβικό magic (ταίριαζε και το όνομα Arabic magic) με εφαρμογές όπως iquiran imekka χωρίς market, το οποίο το έβλεπε το sdk. Ο δρόμος λοιπόν είχε ανοίξει να κάνουμε στο magic ότι θέλουμε. Πάμε για rooting όμως η rom είχe perfect cpl . Με τις οδηγίες του vman βάζαμε βγάζαμε και τέλος καταφέραμε να περάσουμε στο κινητό rom του RA που έχει και στο blog και το κινητό να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση.

Θα ήθελα και μέσα από το forum να ευχαριστησω τον vman για το χρόνο,τις γνώσεις

 

Εχω και εγω ενα 32Β απο ισπανια.

Την ιδια "απερισκεψια" εκανα και εγω φιλε!

οπως και εγω εγκατεστησα τη ROM της ETISALAT.

μονο που εγω δε βρισκω τροπο να τη βγαλω και εχω κολλησει σε αυτη.

θα ηθελα λιγο βοηθεια γιατι το κινητο ειναι σχεδον αχρηστο τωρα.

Edited by grtasios
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ.

 

vman το δοκιμασα και αυτο. οτι και να κανω στο fastboot μου δεινει FAILED (remote: not allow)

Link to comment
Share on other sites

vman το δοκιμασα και αυτο. οτι και να κανω στο fastboot μου δεινει FAILED (remote: not allow)

 

Θα πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις το perfected SPL ακολουθώντας με προσοχή τις οδηγίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις το perfected SPL ακολουθώντας με προσοχή τις οδηγίες εδώ.

 

το δοκιμασα και δεινει : backup FAILED: could not run command

επεισεις

σε HBOOT οταν φορτωνω sappimg.zip μου δεινει main version is older

Link to comment
Share on other sites

εχω εδώ και 2 μέρες stable CM6 και είναι πολύ καλή. Γρήγορη και δεν κολλάει καθόλου! αλλά δεν κάνει mount την sd στον υπολογιστή με το usb.. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

εχω εδώ και 2 μέρες stable CM6 και είναι πολύ καλή. Γρήγορη και δεν κολλάει καθόλου! αλλά δεν κάνει mount την sd στον υπολογιστή με το usb.. Καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασες σε άλλο υπολογιστή? κανονικά πρέπει να σου βγάλει μια οθόνη με ένα android και ένα κουμπάκι "mount" από κάτω. Επίσης δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις mount από recovery (μόλις μπεις στη recovery έχει επιλογή toggle usb αν θυμάμαι καλά.

 

Εγώ στη stable για κάποιο λόγο δεν έχω χάρτες. Η εφαρμογή google maps δεν είναι καν εγκατεστημένη. Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν τέλεια. Ξανακατέβασα το gapps αλλά τίποτα. Μήπως εδώ που το κατεβάζω http://bit.ly/bKZwgL να μην είναι σωστό το αρχείο?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το gmaps...ουτε στο market δεν το βρισκω

 

Θα ηθελα επισης να ξερω κανα tip για να κανω την cm να τρεχει πιο γρηγορα, συνηθως τρεχει στην αρχη και μετα μου κολαει του κερατα...ακομα και ο φιλος μου σημερα μου ειπε το κινητο μου ειναι καθυστερημενο και βεβαια καποιες φορες με εκνευριζει τοσο πολυ που λεω να βαλω την rom της htc....

Edited by tass0s
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες σε άλλο υπολογιστή? κανονικά πρέπει να σου βγάλει μια οθόνη με ένα android και ένα κουμπάκι "mount" από κάτω. Επίσης δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις mount από recovery (μόλις μπεις στη recovery έχει επιλογή toggle usb αν θυμάμαι καλά.

 

Εγώ στη stable για κάποιο λόγο δεν έχω χάρτες. Η εφαρμογή google maps δεν είναι καν εγκατεστημένη. Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν τέλεια. Ξανακατέβασα το gapps αλλά τίποτα. Μήπως εδώ που το κατεβάζω http://bit.ly/bKZwgL να μην είναι σωστό το αρχείο?

 

Ούτε εγώ είχα τους χάρτες αλλά τους έβαλα από το AppBrain me direct install. Το εικονίδιο για mount μου το εμφανίζει το πατάω αλλά δεν το βλέπει στον υπολογιστή. Δοκίμασα και στο λαπτοπ μου... μήπως φταίει κάτι άλλο; Από recovery το βλέπει κανονικα.

 

εδιτ: Τώρα είδα πως εδώ Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Συσκευές και εκτυπωτές μου το εμφανίζει σαν απροσδιόριστη συσκευή HTC Dream. Me stock Rom δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.. Τα drivers έίναι σωστά νομίζω..

Edited by iGNiTEd
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είχα τους χάρτες αλλά τους έβαλα από το AppBrain me direct install. Το εικονίδιο για mount μου το εμφανίζει το πατάω αλλά δεν το βλέπει στον υπολογιστή. Δοκίμασα και στο λαπτοπ μου... μήπως φταίει κάτι άλλο; Από recovery το βλέπει κανονικα.

 

εδιτ: Τώρα είδα πως εδώ Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Συσκευές και εκτυπωτές μου το εμφανίζει σαν απροσδιόριστη συσκευή HTC Dream. Me stock Rom δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.. Τα drivers έίναι σωστά νομίζω..

 

Τελικά εγώ τους έβαλα με το market enabler.

 

Τα drivers νομίζω δεν παίζουν ρόλο στο συγκεκριμένο θέμα. Το laptop της δουλειάς για παράδειγμα που έχω και δεν μπορώ να εγκαταστήσω drivers το βλέπει κανονικά με CM6...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τοσην ωρα προσπαθω να βαλω την stock ρομ(ναι ειμαι βλακας, το ξερω)αλλα δεν βρισκει το τηλεφωνο...και δεν μπορω να κανω αυτο μς to have disk γιατι μου λεει οτι δεν περιεχει καποιον οδηγο...

 

Τα εχω κανει ολα μπ****ελο το κινητο μου ειναι οτι να ναι, και δεν εχω ιδεα πως να το φτιαξω...:cry::cry::cry:

Edited by tass0s
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και δεινει : backup FAILED: could not run command

επεισεις

σε HBOOT οταν φορτωνω sappimg.zip μου δεινει main version is older

 

Ποια είναι τα στοιχεία του κινητού σου (SPL, radio, 32A ή 32B);

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να φτιάξεις και να χρησιμοποιήσεις goldcard.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά......

μόλις έβαλα την CM6 αλλά μου έχει κάποιο πρόβλημα στο market προσπάθησα να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές αλλά δεν κατεβαίνουν με τίποτα (titanium backup) κάποιες άλλες κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κολλάνε τα google apps...στην πρώτη οθόνη που πρέπει να πατήσω το android για να συνεχίσω, κολλάει εκεί...
x
Link to comment
Share on other sites

δεν βρίσκει την εφαρμογή, ή απλά δεν την κατεβάζει..?

 

δεν την κατεβάζει.... συγκεκριμένα facebook, titanium backup!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να ανοίξεις το google talk και έπειτα το μάρκετ...φυσιολογικά θα κατέβουν...;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι θα γινει, η HTC δεν νοιαζεται για τις "ελευθερες" συσκευες της?Τώρα η Rogers θα βγάλει αναβαθμιση 2.1 αλλα φυσικα την φτιαχνει η HTC γιατι όμως δεν ακούμε τιποτα για το κανονικο "ευρωπαικό" Magic.Επειδη δεν πληρωνουμε σε καποια εταιρεια συμβολαιο δεν θα μας βγαλει κανεις αναβαθμιση?Αφου μπήκε στον κοπο να φτιαξει για την Rogers, δεν μπορει να δωσει και στον υπολοιπο λαό?......

Και στο hero δεν εδωσαν αναβαθμιση?Το ιδιο με το magic δεν είναι?

Τι γίνεται????:wacko::wacko::confused::confused:

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα στοιχεία του κινητού σου (SPL, radio, 32A ή 32B);

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να φτιάξεις και να χρησιμοποιήσεις goldcard.

 

Ειχα ηδη gold card. Ενταξει το magic, vman. Κατεβασα ενα παλαιοτερο flashrec.apk το οποιο εκανε backup και download το recovery cyanogen. απο εκει και περα ηταν ολα ευκολα. Περασα την Cyanogen 5.0.8-DS απο το blog σου.

Ευχαριστω που ασχοληθικες φιλε!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δύο ερωτήσεις.

Έχω την 1.5 rooted,πως θα το κάνω να αποθηκεύονται οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης? ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω?

Επίσης κάποιο πρόβλημα που μου παρουσιάζεται: έχω έναν ήχο σε mp3, όταν λοιπόν χτυπάει το κινητό κόβεται και συνεχίζεται ο ήχος, σαν να κολάει... πρέπει να κάνω κάτι?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι θα γινει, η HTC δεν νοιαζεται για τις "ελευθερες" συσκευες της?Τώρα η Rogers θα βγάλει αναβαθμιση 2.1 αλλα φυσικα την φτιαχνει η HTC γιατι όμως δεν ακούμε τιποτα για το κανονικο "ευρωπαικό" Magic.Επειδη δεν πληρωνουμε σε καποια εταιρεια συμβολαιο δεν θα μας βγαλει κανεις αναβαθμιση?Αφου μπήκε στον κοπο να φτιαξει για την Rogers, δεν μπορει να δωσει και στον υπολοιπο λαό?......

Και στο hero δεν εδωσαν αναβαθμιση?Το ιδιο με το magic δεν είναι?

Τι γίνεται????:wacko::wacko::confused::confused:

Αν υπαρξει αναβαθμιση τελικα σε 2.1, θα υπαρξει οντως ειδοποιηση στο κινητο και θα κανει μονο του αναβαθμιση οπως ισχυριζεται η htc?? Πρεπει να εχουμε κλικαρισμενο τον αυτοματο ελεγχο για ενημερωσεις απλα;

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρξει αναβαθμιση τελικα σε 2.1, θα υπαρξει οντως ειδοποιηση στο κινητο και θα κανει μονο του αναβαθμιση οπως ισχυριζεται η htc?? Πρεπει να εχουμε κλικαρισμενο τον αυτοματο ελεγχο για ενημερωσεις απλα;

 

δυστηχως σε μυνημα που τους εστειλα για αυτο το θεμα:

Dear Mr. Tassos, Thank you for contacting us, Kindly be informed that Currently there is no plan to upgrade your phone to Android 2.1. The result of our analysis showed that an upgrade to your phone may impact the user experience and we ultimately decided that an upgrade was not recommended. Your phone will still receive support, and we thank you for your patience and understanding

και μετα τους ειπα για την rogers και το hero...:

Dear Mr. Tassos, Thank you for contacting us, Kindly be informed that this is a result of the tests carried out by the HTC engineers, none of the HTC Magic devices is receiving this upgrade, please note that any information that does not come from the HTC website can only be considered as rumors and speculations.

 

Τελος πάντων...

Εχω και ενα αλλο προβλημα: παω να κανω flash στην recovery (amon ra) το eng spl και μου λεει αυτο: Can't mount /dev/block/mmcblk0p1 (No such file or directory) E: Can't mount SDCARD(κατι τετοιο) τι γίνεται?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...