Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρε παιδιά λύστε μου μια απορία . Έχω την smoki 0.7.6 ρομ και είμαι στην wind από βδομάδα θα αλλάξω δύκτιο και θα πάω vodafon τη κάνω απλά αλλάζω sim η θέλει ξανά εγκατάσταση όλα από την αρχή???

 

απλα αλλαζεις την σιμ

 

Το handcent το είχα αλλά με εκνεύριζε το γεγονός ότι κάθε φορά που ερχόταν νέο μήνυμα και το διάβαζα από αυτήν την εφαρμογή, έπρεπε να μπω να το διαβάσω και από την εφαρμογή του htc για μηνύματα ειδάλλως δεν έσβηνε η ειδοποίηση ότι έχω νέο μήνυμα :wacko: . Τεσπα, θα το δοκιμάσω... Θα διαγράψω και την εφαρμογή Greek keyboard (κάπως έτσι λέγεται) και θα αναφέρω τα αποτελέσματα..:)

 

απενεργοποιησε την ειδοποιηση της native εφαρμογης μεσα απο τις ρυθμισεις της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Από τότε που έβαλα την Cyanogen 6. Κάθε φορά που το κινητό κλείνει και πάω να το ανοίξω μπαίνει σε ένα rebooting loop. Φαίνεται δηλαδή να ανοίγει κανονικά και αφού ανίξει το κινητό και βρει σήμα μετά από 5-10 δευτερόλεπτα κάνει reboot.

 

Αυτό μέχρι στιγμής το αντιμετώπιζα παίρνωντας τηλέφωνο στο κινητό ακριβώς τη στιγμή που ερχόταν το σήμα. Δεν το πετύχαινα αμέσως αλλά με 2-3 προσπάθειες τελικά τα κατάφερνα.

 

Τώρα δεν πιάνει ούτε αυτό το κόλπο. Έχει κανείς κάποια ιδέα?? Wipe εννοείται πως έχω δοκιμάσει αλλά πάλι τα ίδια μου κάνει...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ναι περίεργο πρόβλημα αυτό...

Εμένα μου δημιουργήθηκε όταν έκανα restart το κινητό..δηλαδή πατημένο το κόκκινο και επιλογή restart. Με wipe και εγκατάσταση cm6 δε λύθηκε. Αναγκάστικα να βάλω cm5 για να δουλέψει σωστά το κινητό...μετά έκανα ένα backup να το έχω και έβαλα πάλι καθαρή cm6 και είναι οκ...φοβάμαι να ξανακάνω restart παντως...κάνω πάντα shut down πλέον...

Θα λυθούν αυτά στην stable πιστεύω...

 

Σήμερα βγήκε στο market η εφαρμογή chrome to phone αλλά δε τη βρίσκω με το magic μου...δεν ξέρω αν φταίει το κινητό ή η χώρα...λέτε να αλλάξει με το market enabler; (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)

Ξέρω ότι μπορώ να το βάλω από δω http://code.google.com/p/chrometophone/downloads/list αλλά έχω περιέργεια...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι περίεργο πρόβλημα αυτό...

Εμένα μου δημιουργήθηκε όταν έκανα restart το κινητό..δηλαδή πατημένο το κόκκινο και επιλογή restart. Με wipe και εγκατάσταση cm6 δε λύθηκε. Αναγκάστικα να βάλω cm5 για να δουλέψει σωστά το κινητό...μετά έκανα ένα backup να το έχω και έβαλα πάλι καθαρή cm6 και είναι οκ...φοβάμαι να ξανακάνω restart παντως...κάνω πάντα shut down πλέον...

Θα λυθούν αυτά στην stable πιστεύω...

 

Είναι γνωστό bug και οφείλεται σε προβληματική συνεργασία κάποιων εφαρμογών και του 3g. Λύνεται εύκολα αν τη στιγμή που ανοίξει το κινητό το βάλεις σε plane mode εμποδίζοντας έτσι τη λειτουργία του 3g. Αν μετά από λίγο ενεργοποιησεις το κινητό αυτο θα λειτουργει κανονικά, χωρίς rebooting loops.

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την CM6 που προσωπικά δεν πολυψήνομαι να βάλω μιας και δεν είχα καλή εμπειρία με την 5, υπάρχει καμία γρήγορη και πλήρως λειτουργική 2,1 ή 2,2 να βάλω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι περίεργο πρόβλημα αυτό...

Εμένα μου δημιουργήθηκε όταν έκανα restart το κινητό..δηλαδή πατημένο το κόκκινο και επιλογή restart. Με wipe και εγκατάσταση cm6 δε λύθηκε. Αναγκάστικα να βάλω cm5 για να δουλέψει σωστά το κινητό...μετά έκανα ένα backup να το έχω και έβαλα πάλι καθαρή cm6 και είναι οκ...φοβάμαι να ξανακάνω restart παντως...κάνω πάντα shut down πλέον...

Θα λυθούν αυτά στην stable πιστεύω...

 

Σήμερα βγήκε στο market η εφαρμογή chrome to phone αλλά δε τη βρίσκω με το magic μου...δεν ξέρω αν φταίει το κινητό ή η χώρα...λέτε να αλλάξει με το market enabler; (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)

Ξέρω ότι μπορώ να το βάλω από δω http://code.google.com/p/chrometophone/downloads/list αλλά έχω περιέργεια...

 

Εγώ πλέον έχω γυρίσει στην CM5. Όταν βγει καινούρια CM6 θα ξαναδοκιμάσω.

Το chrome to phone το είχα εγκαταστήσει στην CM6 αλλά στο μάρκετ δεν το είχα βρει ποτέ. Πάντως δούλευε κανονικά.

Αλλιώς κατεβασέ το από εδώ:http://code.google.com/p/chrometophone/

Υπάρχει και το linkpush. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά τη δουλειά του την κάνει.

 

Είναι γνωστό bug και οφείλεται σε προβληματική συνεργασία κάποιων εφαρμογών και του 3g. Λύνεται εύκολα αν τη στιγμή που ανοίξει το κινητό το βάλεις σε plane mode εμποδίζοντας έτσι τη λειτουργία του 3g. Αν μετά από λίγο ενεργοποιησεις το κινητό αυτο θα λειτουργει κανονικά, χωρίς rebooting loops.

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

 

Δεν το ήξερα αυτό. Θα ξαναδοκιμάσω να δω αν προλαβαίνω όταν ανοίξει να το βάλω σε plane mode.

Ευχαριστώ.

 

Edit---> To δοκίμασα και δούλεψε!!! Thx. Ξαναγυρνάω στο froyo προς το παρόν αφού άλλο πρόβλημα δεν είχα...

 

Εκτός από την CM6 που προσωπικά δεν πολυψήνομαι να βάλω μιας και δεν είχα καλή εμπειρία με την 5, υπάρχει καμία γρήγορη και πλήρως λειτουργική 2,1 ή 2,2 να βάλω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγώ δεν έχω βρει καμία σοβαρή εκτός από τη CM. Κάποιοι λένε για τη smoki πως είναι καλή, αλλά εγώ είχα πολλά προβλήματα και δεν άντεξα πάνω από 2 μέρες.

Αλήθεια γιατί δεν σου άρεσε η CM? Θες sense UI? ή είναι κάτι άλλο που σε χάλασε?

Edited by Boss82
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε boss82 αυτό που χάλασε είναι το ότι μετά από μια δυο βδομάδες άρχιζε να κολλάει και να είναι αρκετά αργή. Για να επανέλθει έπρεπε να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων και φτου από την αρχή να κάνεις ρυθμίσεις, να περνάς εφαρμογές κτλ κτλ. Συν το ότι κρατούσε ελάχιστα η μπαταρία, βέβαια δεν έχω κοιτάξει αν έχει βγεί κάποιο update που να τα διορθώνει όλα αυτά. Είχα βάλει την stable΄που είχαν κάνει πορτ για το νέο ράδιο...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είχα κατεβάσει το Ndrive στην δοκιμαστική έκδοση αλλά πέρασε η μία εβδομάδα και τώρα έχει λήξει ο χάρτης και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω. Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα μήνυμα με οδηγίες πως μπορώ να έχω απεριόριστα τον ελληνικό χάρτη και αν μπορεί να μου πει και της Σουηδίας καθώς είμαι ομογενής και θα τον ήθελα;

 

Έχω βρει 2 (νομίζω διαφορετικές) ελληνικές ρομ αλλά δεν ξέρω ούτε την διαδικασία να περάσω κάποια, ούτε αν γίνεται καθότι το κινητό μου το πήρα από το ebay και είναι από το hong kong. Μπορεί κάποιος να μου πει αν θα ήταν καλό να ασχοληθώ να περάσω κάποια ρομ και το πως; Επίσης θα χαθούν τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα και οι ρυθμίσεις; πως θα τα σώσω;

Οι 2 ρομ είναι:

http://techblog.gr/mobile/htc-magic-greek-rom-sense-ui-09782/

http://magic-tips.blogspot.com/2010/01/htc-magic-3054013.html

(Αν προτείνεται εσείς κάποια ρομ να περάσω ακόμα και εκτός από αυτές πείτε μου γιατί είμαι άσχετος με το θέμα!)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

αν θες τον χάρτη τον αγοράζεις...στο φόρουμ απαγορεύονται συζητήσεις για παράνομο λογισμικό!!
Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται:rolleyes:

στο eshop κοστιζει η συσκευη 159€ λογω crazy sundays! οσοι το θελετε, τρεξτε να προλαβεται!

περισσοτερα εδω:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή σκέφτηκα να πάρω άλλο κινητό και να δώσω το Magic στον αδερφό μου, αντί να το πάρει από άλλον, έχετε να προτείνεται κάτι;

Σκεφτόμουν το Nexus, αλλά "δεν έχει ψιλό παλιώσει"; Τώρα, για Desire, με τίποτα, γιατί θέλω η μπαταρία να κρατάει.

 

Καμιά ιδέα; Περιμένουμε κάποιο καινούριο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή σκέφτηκα να πάρω άλλο κινητό και να δώσω το Magic στον αδερφό μου, αντί να το πάρει από άλλον, έχετε να προτείνεται κάτι;

Σκεφτόμουν το Nexus, αλλά "δεν έχει ψιλό παλιώσει"; Τώρα, για Desire, με τίποτα, γιατί θέλω η μπαταρία να κρατάει.

 

Καμιά ιδέα; Περιμένουμε κάποιο καινούριο μοντέλο;

Mια χαρα ειναι η μπαταρια φιλε για τετοιο κινητο.Εγω ειμαι υπερευχαριστημενος με desire.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι η μπαταρια φιλε για τετοιο κινητο.Εγω ειμαι υπερευχαριστημενος με desire.

 

Το έχει συγγενικό μου πρόσωπο, και η μπαταρία του δε κρατάει. :worry:

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια λεει να βαλω 2.1 στο κινητο μ ?? τι λετε?και αν ναι καποιος ευκολος οδηγος για να το κανω ? ΤΗΝΧ! ακουσα οτι κολλαει το κινητο και αν βαλεις 2.1 δεν μπορεις να πας πισω στην 1.5 ? Edited by nokpos
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ξερει κανεις πως μπορω να κανω το magic να παιζει video απο νοκια ν95-96 με αναλυση 640-480 αν θυμαμε καλα!
Link to comment
Share on other sites

1) Παιδιά πήρα μια νέα μνήμη 8 GB να αλλάξω την παλιά (2GB). Υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνω ένα copy και να μεταφέρω τα περιεχόμενα της παλιάς στη νέα; Με τις εφαρμογές τι γίνεται; Θα πρέπει να την επαναγκαταστήσω όλες; :( Ελπίζω όχι

2) Xρησιμοποιώ NDRIVE ένα χρόνο για Ελλάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μήπως κάποιος ένα pm για χάρτη Δυτικής Ευρώπης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το Google Chrome to Phone που ανέφερα πιο πριν ότι μου φαίνεται χαζό να μη φαίνεται στο market στην Ελλάδα το έψαξα λίγο και, επειδή βαριόμουν να ψάξω το market enabler, κατέβασα από το market το "My Market" το οποίο από ότι καταλαβαίνω κάνει την ίδια δουλειά χωρίς να επηρεάζει το standard Market App μας.

 

Βρήκα το google chrome to phone και το εγκατέστησα (αφού βέβαια απεγκατέστησα την παλιά έκδοση που είχα κατεβάσει και βάλει manually). Νομίζω ότι θα κάνει και updates κανονικά μέσα απο κει...

 

Επίσης πλάκα έχει το AppBrain μαζί με το Fast Web Installer που σου επιτρέπει να δίνεις εντολή από το site τους να κάνει κατευθείαν install εφαρμογές!

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει παιδια να το βαλω το rc3 ή να περιμενω το final γιατι το θελω για εντελως καθημερινη χρηση χωρις προβληματα που θα με καθυστερησουν...
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα πρόβλημα με το WiFi έκανα καταλαθος απόρριψη ενός δικτύου από το τηλ καί δεν μπορεί να το ξαναβρεί με τπτ όλα τα άλλα τα βλέπει μία χαρά υπάρχει κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με ένα reset της συσκευής? Το έκανα και εγώ και μετά απλώς το έκλεισα, το άνοιξα και έφτιαξε. Δοκίμασε :)
Link to comment
Share on other sites

Τι λεει παιδια να το βαλω το rc3 ή να περιμενω το final γιατι το θελω για εντελως καθημερινη χρηση χωρις προβληματα που θα με καθυστερησουν...

 

Εχει βγει η RC3? Εγω εχω την RC2 και μου φαινεται μια χαρα για καθημερινη χρηση. .

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ξερει κανεις πως μπορω να κανω το magic να παιζει video απο νοκια ν95-96 με αναλυση 640-480 αν θυμαμε καλα!
βαλε την rom του smoki 0.7.7 και θα εχεις την αναλυση 640Χ480
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με κάποιο τρόπο να αποθηκεύσω οτιδήποτε έχω στο κινητό έτσι ώστε οταν κάνω hard reset να τα επαναφέρω όλα όπως ήταν (εφαρμογές,συντομεύσεις,widgets κ.τ.λ.) και να μην χρειάζεται να τα κατεβάζω πάλι ένα ένα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...