Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο που δε καταλαβα στους οδηγους ειναι οτι στο link που εδωσες παραπανω λες οτι αν την βαζετε για πρωτη φορα του cyanogen ακολουθειστε τις οδηγιες εδω και σε παει σε αλλο οδηγο που εκει ομως εχεις την test2, εννοειται οτι βαζω την 3 ή πρεπει να βαλω πρωτα την 2 και μετα να γυρισω πισω να βαλω την 3?

 

αυτο δε καταλαβα :(

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το κάνω για όσους δεν ξέρουν τη διαδικασία εγκατάστασης μιας ROM. Μπορείς να εγκαταστήσεις απευθείας την test3. Δε χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση της test1 ή της test2. Εξάλλου, στην test3 γράφω:

 

Update: Ο Cyanogen και ο zinxv διόρθωσε κάποια προβλήματα στον kernel που είχε δώσει αρχικά με την test3. Μπορείτε να εγκαταστήσετε τον καινούριο kernel, κάνοντας "Flash zip from sd card" από τη recovery χρησιμοποιώντας το bc-5.0.7-test3_HF1-ebi1-signed.zip. Εάν εγκαθιστάτε την test3 πρώτη φορά, απλά ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω vman για τις οδηγιες ολα πηγαν καλα :)

 

κατι αλλο, σχετικα με ελληνικο πληκτρολογιο, θα εμφανιστει μοο του στην επανεκινηση? γτ τωρα εβαλα ελληνικα αλαλ δε το δειχνει ακομα

 

διαβασα προηγουμενο Post οποτε λυθηκε η απορια

 

κατι αλλο, εχει κανεις βαλει μια εφαρμογη ωστε να αναβοσβηνει το trackball οτνα ερχεται μνμ ή αναπαντητη?

δουλευει αυτη?

Edited by georpapa

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια κ καλως σας βρηκα.Μολις γραφτηκα στο φορουμ και εχω καμποσες αποριες(λογικο...).Θα εκτιμουσα καθε βοηθεια...Λοιπον,τα στοιχεια του κινητου μου,ειναι αυτα

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

1)Στο επισημο σαιτ της HTC εχει βγει αναβαθμιση ROM me HTC Sence.Να την εγκαταστησω η δεν αξιζει?

2)Ειμαι παντελως ασχετος,αλλα διαβαζω τις περισσοτερες σελιδες του φορουμ.Παρολ αυτα τι οφελη θα εχω με το να εγκαταστησω πιο καινουργια εκδοση του Android 1.5 που φοραει το κινητο μου?

3)Κατι πιο πρακτικο:σε παλαιοτερα κινητα που ειχα,ολα ειχαν τη δυνατοτητα με καποιο κουμπι να ενεργοποιουν η οχι,προφιλ ηχων.Π.χ. στους εξωτερικους χωρους ειχα ενεργο το αντιστοιχο προφιλ,με δυνατη την ενταση ηχου,ενω στο σπιτι,το αντιστοιχο προφιλ με χαμηλοτερης εντασης ηχους.Κατι αντιστοιχο υπαρχει για το Magic?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1)Στο επισημο σαιτ της HTC εχει βγει αναβαθμιση ROM me HTC Sence.Να την εγκαταστησω η δεν αξιζει?

Θα σου προτεινα να βαλεις καποια custom rom, για να μην αποκτισεις perfect SpL. διαβασε το HTC Magic FAQ στην πρωτη σελιδα.. θα σου λυσει μαλλον ολες τις απορειες!

2)Ειμαι παντελως ασχετος,αλλα διαβαζω τις περισσοτερες σελιδες του φορουμ.Παρολ αυτα τι οφελη θα εχω με το να εγκαταστησω πιο καινουργια εκδοση του Android 1.5 που φοραει το κινητο μου?

κυριως θα γινει ποιο ομορφο και θα εχει περισσοτερες δυνατοτητες...

 

3)Κατι πιο πρακτικο:σε παλαιοτερα κινητα που ειχα,ολα ειχαν τη δυνατοτητα με καποιο κουμπι να ενεργοποιουν η οχι,προφιλ ηχων.Π.χ. στους εξωτερικους χωρους ειχα ενεργο το αντιστοιχο προφιλ,με δυνατη την ενταση ηχου,ενω στο σπιτι,το αντιστοιχο προφιλ με χαμηλοτερης εντασης ηχους.Κατι αντιστοιχο υπαρχει για το Magic?

Ευχαριστω εκ των προτερων

δοκιμασε το volume control, μπορεις να το βρεις στο market. με ενα widget σου ανοιγει κατευθειαν την ενταση του ηχου για να τη χαμηλωσεις η να τη δυναμωσεις σε οποιο επιπεδο θελεις. δεν κσανει ακριβως αυτο που ζητας αλλλα νομιζω οτι θα σου φανει πολυ χρησιμο

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=6350470&postcount=1

- Εδω η 5.0.7 του Cyanogen, ειναι με διαφορετικο kernel;;

Μπορει ο Βασιλης να μας διαφωτισει σε σχεση με την εκδοση που δινει ο Cyanogen στο σαιτ του;

... ειναι overclocked(αδιαφορο) ,εχει διαφορετικο launcher ,καθως και οτι μπορεις να την εγκαταστησεις με λευκη ή μαυρη μπαρα!! .... και απο τα screenshots ,φαινεται να μοιαζει περισσοτερο στην εμφανιση του νεξους ....

... παρακολουθω το θρεντ αυτο μερες τωρα ,μιας και δεν βρισκω το αναλογο θρεντ του Cyanogen για το magic στους XDA παρα μονο για το G1, ... εκτος και αν εχω στραβωμαρα..... ή ειναι το ιδιο; :confused:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 1.5 κ θελω να βαλω καποια πιο καινουργια.Ποια μου προτεινετε?Απο οσες εχουν βγει,ειναι καποια εκδοση official?Επισης,το περιφημο Sense UI,ειναι κατι το ιδιαιτερο ωστε να το βαλω?
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία επίσημη αναβάθμιση είναι αυτή με το Sense UI (1.5). Όλες οι υπόλοιπες είναι ανεπίσημες.

 

Από τη στιγμή που έχεις το παλιό radio θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις τη Cyanogen v5.0.7 test3 (2.1).

 

Εάν θελήσεις να βάλεις την επίσημη ελληνική έκδοση με το Sense UI, ακολούθησε αυτό τον οδηγό. Μην τρέξεις το RUU, γιατί θα κλειδώσει το SPL σου και χρειάζεται extra διαδικασία και κόπος, για να το ξεκλειδώσεις.

 

Μια γεύση από Sense UI μπορείς να πάρεις στο video:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GCodXvFrz5E]Sense UI video[/ame]

 

Πολλές πληροφορίες θα βρεις στις FAQ στο πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω.Απ οτι διαβασα ομως στο μπλογκ σου,δεν εχει τεραστια διαφορα η 1.5 απ την 1.6 παρα μονο στο gps κ καποιες αλλες ρυθμισεις που δεν με ενδιαφερουν,οποτε μαλλον προς το παρον θα μεινω με αυτην που εχω...

Χαζη ερωτηση,αλλα ειπες οτι η τελευταια επισημη αναβαθμιση ειναι αυτη με το Sense UI(1.5).Δηλαδη το Sense UI,υπαρχει κ στην δικη μου εκδοση?Ειπαμε,χαζη ερωτηση....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω.Απ οτι διαβασα ομως στο μπλογκ σου,δεν εχει τεραστια διαφορα η 1.5 απ την 1.6 παρα μονο στο gps κ καποιες αλλες ρυθμισεις που δεν με ενδιαφερουν,οποτε μαλλον προς το παρον θα μεινω με αυτην που εχω...

Χαζη ερωτηση,αλλα ειπες οτι η τελευταια επισημη αναβαθμιση ειναι αυτη με το Sense UI(1.5).Δηλαδη το Sense UI,υπαρχει κ στην δικη μου εκδοση?Ειπαμε,χαζη ερωτηση....

 

H Cyanogen που σου πρότεινα προηγουμένως είναι 2.1 και όχι 1.6. Μια σημαντική αλλαγή στη 2.1 είναι η λειτουργία του bluetooth για λήψη και αποστολή αρχείων. Επιπλέον, μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιες εφαρμογές (πχ Google goggles κά) οι οποίες εγκαθίστανται μόνο σε Android 1.6 και παραπάνω. Όσο για το gps και τις άλλες ρυθμίσεις που διάβασες στο blog μου, μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Είναι αλλαγές που έχω κάνει στην επίσημη ελληνική έκδοση με το Sense UI (1.5).

 

Εσύ δεν έχεις το Sense UI. Είδες το video; Μοιάζει αυτό με το interface του κινητού σου;

Link to comment
Share on other sites

Οχι,οχι,καμια σχεση,δεν μοιαζει καθολου το interface του βιντεο με το δικο μου και η αληθεια ειναι οτι θα μ αρεσε να το βαλω.Αρα να υποθεσω οτι αν ειναι να βαλω κατι,να βαλω την cyanogen ετσι?

Θα διαβασω λεπτομερειες στο μπλογκ σου κ επανερχομαι με ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το Magic έχει ενσωματωμένο δέκτη ραδιοφώνου;

Αν όχι, ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω από το μάρκετ για να έχω τους ελληνικούς ραδιοφωνικόύς σταθμούς;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=6350470&postcount=1

- Εδω η 5.0.7 του Cyanogen, ειναι με διαφορετικο kernel;;

Μπορει ο Βασιλης να μας διαφωτισει σε σχεση με την εκδοση που δινει ο Cyanogen στο σαιτ του;

... ειναι overclocked(αδιαφορο) ,εχει διαφορετικο launcher ,καθως και οτι μπορεις να την εγκαταστησεις με λευκη ή μαυρη μπαρα!! .... και απο τα screenshots ,φαινεται να μοιαζει περισσοτερο στην εμφανιση του νεξους ....

... παρακολουθω το θρεντ αυτο μερες τωρα ,μιας και δεν βρισκω το αναλογο θρεντ του Cyanogen για το magic στους XDA παρα μονο για το G1, ... εκτος και αν εχω στραβωμαρα..... ή ειναι το ιδιο; :confused:

 

Απ' όσο κατάλαβα ο συγκεκριμένος έχει κάνει build τη ROM από τον κώδικα του Cyanogen και απλά έχει βάλει στον kernel τη δυνατότητα για υπερχρονισμό του επεξεργαστή (αυτό συνήθως έχει κόστος στη διάρκεια της μπαταρίας). Τα υπόλοιπα είναι θέμα αισθητικής.

 

Η ROM είναι η ίδια για το Magic και το G1, οπότε στο thread του G1 μπορείς να δεις κάποια θέματα. Στο thread του Magic υπάρχει ένα θέμα για το port σε Magic 32A, όπου γίνεται συζήτηση αποκλειστικά για Magic.

 

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το Magic έχει ενσωματωμένο δέκτη ραδιοφώνου;

Αν όχι, ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω από το μάρκετ για να έχω τους ελληνικούς ραδιοφωνικόύς σταθμούς;

Ευχαριστώ

 

Το Magic δεν έχει δέκτη ραδιοφώνου. Υπάρχει η εφαρμογή Radiotime η οποία είναι επί πληρωμή. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με εφαρμογές απευθύνσου στο κατάλληλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω να κάνω τη διαδικασία που αναγράφεται εδώ και παίρνω συνέχεια errors στην recovery image!

 

Πχ. πάω flash zip from sdcard και βλέπω κάτω Can't mount /dev/block/mmcblk0p1 (invalid arguement)

Cant mount SDCARD

 

όπως κι αν πάω να κάνω upgrade ένα παρτισιον από ext2->ext3 --> Run 'fs ext3' via adb!

 

Καμμιά ιδέα;

Edited by Gtklocker

Έχω κι εγώ blog!

http://archlinux.me/gtklocker/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω να κάνω τη διαδικασία που αναγράφεται εδώ και παίρνω συνέχεια errors στην recovery image που έχω φτιάξει!

 

Πχ. πάω flash zip from sdcard και βλέπω κάτω Can't mount /dev/block/mmcblk0p1 (invalid arguement)

Cant mount SDCARD

 

όπως κι αν πάω να κάνω upgrade ένα παρτισιον από ext2->ext3 --> Run 'fs ext3' via adb!

 

Καμμιά ιδέα;

 

Τι εννοείς έχεις φτιάξει recovery image; Τι έχεις κάνει μέχρι τώρα από αυτά που αναγράφονται στον οδηγό; Δώσε στοιχεία του κινητού σου (radio & SPL).

 

Από τη στιγμή που μπορείς να τρέξεις recovery, έχεις ήδη rooted κινητό. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο οδηγό;

 

Δε χρειάζεται να έχεις partitions ext2 ή ext3 στην κάρτα σου, για να κάνεις root το κινητό σου και ούτε είναι θέμα αναβάθμισης να μετατρέψεις το ext2 σε ext3.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στο 7, ακολουθώντας αυστηρά τα βήματα σου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να κάνει Mount την sdcard. ;)

Έχω κι εγώ blog!

http://archlinux.me/gtklocker/

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στο 7, ακολουθώντας αυστηρά τα βήματα σου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να κάνει Mount την sdcard. ;)

 

Χρησιμοποίησε άλλη κάρτα SD ή, αν δεν έχεις άλλη, κάνε format αυτή που έχεις και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, τζίφος. :(

 

Κι επειδή μια εικόνα = 1000 λέξεις:

 

[ATTACH]16153[/ATTACH]

 

Resultats: με το http://www.theandroidkitchen.com/fileshare/Sapphire-32A-Updates/?download=recovery-RA-Magic32A-6.35-v1.6.2.img που μου πρότεινε ο vman, τοv οποίο χιλιοευχαριστώ (να'σαι καλά mate ;)) όλα δούλεψαν τζιτζι.

Edited by Gtklocker

Έχω κι εγώ blog!

http://archlinux.me/gtklocker/

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις ασχοληθει με το dev tools στη rom του cyanogen?

 

αν εχει ιδεα ολα αυτα σε τι βοηθανε και πως ακριβως αξιοποιουνται

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αυτό τοcyanogen, πώς το κάνω εγκατάσταση; Μπερδεύτηκα με τους πυρήνες κι όλα αυτα !

Έχω κι εγώ blog!

http://archlinux.me/gtklocker/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αυτό τοcyanogen, πώς το κάνω εγκατάσταση; Μπερδεύτηκα με τους πυρήνες κι όλα αυτα !

 

ακολουθεις τις οδηγιες εδω ακριβως

http://magic-tips.blogspot.com/2010/04/cyanogen-v507-test1.html οπως εχουν διατυπωθει με μονη διαφορα οτι κατεβαζεις την cyanogen 5.0.7 test3

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μπορει να επιβεβαιωθει; ... CM 5.0.7 test4 .... ειναι οντως;; .... δεν πολυ καταλαβα και πρεπει να φυγω ... τωρα το ειδα !! :ninja: ... το θρεντ της 5.0.7 στο σαιτ του cyanogen παντως δεν ειναι ενημερωμενο ;;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μπορει να επιβεβαιωθει; ... CM 5.0.7 test4 .... ειναι οντως;; .... δεν πολυ καταλαβα και πρεπει να φυγω ... τωρα το ειδα !! :ninja: ... το θρεντ της 5.0.7 στο σαιτ του cyanogen παντως δεν ειναι ενημερωμενο ;;

 

Είναι πράγματι η test4. Πιθανότατα δεν πρόλαβαν να ενημερώσουν το site του Cyanogen. Εάν έχει αλλάξει ο kernel, η συγκεκριμένη αναβάθμιση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Magic 32A μέχρι να βγει το αντίστοιχο port. Υπομονή μερικές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...