Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω την marsandroid και προσπαθώ να αποθηκεύσω τα ΑΡΝ settings και δεν μπορώ. τα γράφω και δεν τα αποθηκεύει... μου εμφανίζει μόνο της T-Mobile US...

 

Εάν έχεις χρησιμοποιήσει το market enabler, θα πρέπει να επαναφέρεις τις αρχικές ρυθμίσεις. Μετά θα μπορέσεις να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις APN. Διαφορετικά μπορεί να υπάρχουν ήδη εγκατεστημένες (νομίζω ότι ο Marsdroid έχει πάρει τη λίστα από τη ROM του Cyanogen που έχει τις ρυθμίσεις για πάρα πολλά δίκτυα κινητής ανά τον κόσμο).

 

Πφφφ... Ρε παιδιά, έχει κανείς να προτείνει καμιά καλή και stable ROM; Έλεος δηλαδή. :(

 

Την επίσημη ελληνική για το καινούριο radio (6.35.xx.xx) ή τη RAV Donut του Amon_Ra, εάν είσαι διατεθειμένος να γυρίσεις στο παλιό radio (3.22.xx.xx). Όλες οι 2.1 ROMs που υπάρχουν στο xda στηρίζονται στον kernel του Sanpei, οπότε μην περιμένεις να δεις μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Εξάλλου, μπορείς να τις δοκιμάσεις εσύ και να μας προτείνεις κάποια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλες οι 2.1 ROMs που υπάρχουν στο xda στηρίζονται στον kernel του Sanpei, οπότε μην περιμένεις να δεις μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Εξάλλου, μπορείς να τις δοκιμάσεις εσύ και να μας προτείνεις κάποια.

 

Έστω, όχι 2.1. Τουλάχιστον 1.6. Συμβιβάζομαι =P Και τώρα 1.6 τρέχω, αλλά κολλάει και θέλει να βγάζω μπαταρία. :(

Link to comment
Share on other sites

Έστω, όχι 2.1. Τουλάχιστον 1.6. Συμβιβάζομαι =P Και τώρα 1.6 τρέχω, αλλά κολλάει και θέλει να βγάζω μπαταρία. :(

 

H super eclair δεν αρεσε σε κανεναν? δεν βλεπω να την εχει δοκιμασει καποιος... εκ πρωτης οψεως μ αρεσε... λεπτομεριες απο αυριο ισως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για stable ROM μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο 1.5 με Sense UI (Επίσημη) ή κάποια 1.6 με καλύτερες επιλογές την RAv και τη CyanogenMOD.

Από τις 1.6 για την πρώτη που χρησιμοποίησα κάποτε..πολύ stable και γρήγορη αλλά είχε τη cpu ρυθμισμένη αρκετά ψηλά (πράγμα που αλλάζει με ένα app αν θες να το ψάξεις) και έτρωγε αρκετή μπαταρία.

Η cyanogen είναι αυτή που κατέληξα...έχει αρκετά πράγματα από eclair και είναι αρκετά stable. Παλιότερα είχε συχνά Updates...τώρα έχει πέσει γιατί ο Cyanogen ασχολείται και με NexusOne. Το θετικό είναι ότι σύντομα περιμένουμε eclair ROM από αυτόν αφού έχει λύσει το σημαντικό πρόβλημα του Hardware video acceleration και δουλεύει στα τελευταία προβλήματα που αφορούν την camera. Είναι γνωστός (όπως και ο Amon_RA) για το ότι βγάζει κάτι μόνο αν δουλεύει σωστά...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ... Ρε παιδιά, έχει κανείς να προτείνει καμιά καλή και stable ROM; Έλεος δηλαδή. :(

 

γτ ρε; εμένα μια χαρά πάει...

Link to comment
Share on other sites

γτ ρε; εμένα μια χαρά πάει...

εγω παντως σημερα ολη μερα δουλευω την sanpei και αν εξαιρεσεις οτι δεν μπορω να δω εικονες κ βιντεο απο την stock εφαρμογη ειμαι ευχαριστημενος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον προσλαμβάνει τον Cyanogen η HTC ή η Google ρε παιδιά να μας βγάλει μια επίσημη 2.1; Ένας άνθρωπος είναι (αν έχω καταλάβει σωστά) και κάνει μοναχός του αυτό που δεν μπορεί να κάνει όλη η ομάδα της HTC μήνες τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον προσλαμβάνει τον Cyanogen η HTC ή η Google ρε παιδιά να μας βγάλει μια επίσημη 2.1; Ένας άνθρωπος είναι (αν έχω καταλάβει σωστά) και κάνει μοναχός του αυτό που δεν μπορεί να κάνει όλη η ομάδα της HTC μήνες τώρα...

 

δεν ειναι θεμα αν μπορει η οχι πιστευω... απλα

1ον γινονται τρελες δοκιμες ωστε αυτο που θα σου δωσει να ειναι τελειο

2ο αν στο βγαλει μετα θα πρεπει να σκεφτει κατι ακομη καλυτερο, οποτε ετσι κερδιζει χρονο :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους για άλλη μια φορά!

 

Παρακολουθώντας το forum μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες:

1. Έχοντας το Magic απείραχτο με τα ακόλουθα στοιχεία

 

Sapphire PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.0829

Dec 8 2009, 17:38:48

 

τι ROM μπορώ να βάλω έτσι ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία με Bluetooth και γενικότερα να βελτιώσω το τηλέφωνό μου (π.χ. διάρκεια μπαταρίας, κάμερα κλπ);

 

2. Τι είναι το SPL και που χρειάζεται???:blink:

3. Ομοίως για το Radio...:blink:

4. Το Sense UI τι διαφορετικό κάνει στο τηλέφωνο;Δίνει δυνατότητα multitouch?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!

Edited by Clarisha
Link to comment
Share on other sites

2. Τι είναι το SPL και που χρειάζεται???:blink:

3. Ομοίως για το Radio...:blink:

4. Το Sense UI τι διαφορετικό κάνει στο τηλέφωνο;Δίνει δυνατότητα multitouch?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!

 

Έχεις ήδη το Sense UI. Είναι ένα περιβάλλον χρήσης που έχει φτιάξει η HTC, για να κάνει πιο λειτουργικό κι όμορφο το κινητό (κάποιοι διαφωνούν μ' αυτό). Οι ερωτήσεις σου για τα υπόλοιπα είναι ήδη απαντημένες στις FAQs.

 

Σε αυτή τη φάση, εάν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, νομίζω ότι η πληρέστερη 2.1 ROM είναι του Sanpei (φυσικά και γι' αυτό υπάρχουν διαφωνίες, αλλά δεδομένου ότι όλες οι υπόλοιπες χρησιμοποιούν το δικό του kernel - ένα πολύ βασικό κομμάτι του λειτουργικού συστήματος - οι διαφορές τους δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες).

 

Ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις την επίσημη 2.1 η οποία σύμφωνα με δηλώσεις της HTC αναμένεται μέσα στον Ιούνη (sic).

Link to comment
Share on other sites

Χθες αφού έβαλα πρώτα τη 2.1 του sanpei η οποία ήταν αργή, στη συνέχεια έβαλα τη marsdroid 1.6 που δεν μου άρεσε, κατέληξα να βάλω πάλι την επίσημη ελληνική.

 

Όμως δε μου δουλεύει το GPS!

Δοκίμασα hard reset και επανεκκίνηση με ανοικτό το gps αλλά τίποτα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα hard reset και επανεκκίνηση με ανοικτό το gps αλλά τίποτα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

Έκανες wipe πριν βάλεις την ελληνική αναβάθμιση; Κάνε ξανά εγκατάσταση, αλλά προηγούμενως, ενώ είσαι σε fastboot γράψε την εντολή:

 

fastboot erase system -w

Link to comment
Share on other sites

Vman σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..προς το παρόν λέω να παίξω λίγο με την επίσημη έκδοση να την χαρώ και αν ανακαλύψω κάτι που με ενοχλεί (όπως π.χ. η μεταφορά αρχείων με BT :mad: ) να την αλλάξω με κάποια custom.
Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipe πριν βάλεις την ελληνική αναβάθμιση; Κάνε ξανά εγκατάσταση, αλλά προηγούμενως, ενώ είσαι σε fastboot γράψε την εντολή:

 

fastboot erase system -w

 

Έκανα wipe αλλά δεν βοήθησε. Θα δοκιμάσω την εντολή το απόγευμα και θα γράψω τα αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τη rom της sanpei και μου φαίνεται μια χαρά μέχρι στιγμής. Βλέπω και φωτογραφίες και μουσική και όλα. Είναι λίγο αργή σε κάποια σημεία, αλλά μέχρι στιγμής δε με έχει προβληματίσει καθόλου. Αν κρατάει και η μπαταρία μια μέρα θα την κρατήσω:)

 

Μια ερώτηση τώρα...

Μου έβγαλε να κάνω system software update over the air...

Από ποιόν είναι αυτό το update??

Να το κατεβάσω ή όχι?:P:P

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

χθες πηρα και το 2ο email στο petition που ειχα στειλει σχετικα με κλειδωμα και bt και η απαντηση ειναι αν μη τη αλλο αχρηστη...

 

δεν εχουν καν ιδεα για πιο πραγμα μιλαω...

λενε να το στειλω για επισκευη!!! τι επισκευη λενε ρε παιδια? αν ειναι δυνατον...οτι να ναι ειναι στην HTC.

 

Ευτυχως που βγηκε τροπος να ξεκλειδωνει το κινητο οποτε δεν τους εχουμε αναγκη!

 

Η Cyanogenmod κανει καλη χρηση της μπαταριας? ποσο περιπου κρατα οταν χρησιμοποιειτε 3G/2G/GPRS?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση τώρα...

Μου έβγαλε να κάνω system software update over the air...

Από ποιόν είναι αυτό το update??

Να το κατεβάσω ή όχι?:P:P

 

Να μην το κατεβάσεις Λεωνίδα, γιατί προορίζεται για τη συσκευή από την οποία έγινε port η συγκεκριμένη ROM και πιθανότατα θα προκαλέσει μόνο προβλήματα, αν την εγκαταστήσεις.

 

Θα σε συμβούλευα να απεργοποιήσεις το OTA update και στην επίσημη ελληνική (αν την ξαναβάλεις), γιατί σε περίπτωση που βγει η 2.1 και δοθεί, όπως φημολογείται, OTA, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για αλλαγή και κλείδωμα του SPL.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

δοκίμασα και εγώ την rom του sanpei. Είναι πιο αργή από την original με sense αλλά σε καμία περίπτωση δεν με αποτρέπει από το να την κρατήσω για τώρα.

Μου έβγαλε να κάνω system software update over the air...

Από ποιόν είναι αυτό το update??

Να το κατεβάσω ή όχι?:P:P

Όντως και εμένα μου έβγαλε να κάνω system update over the air. Υποθέτω ότι καλύτερα να μην το κάνουμε...?

Link to comment
Share on other sites

Να μην το κατεβάσεις Λεωνίδα, γιατί προορίζεται για τη συσκευή από την οποία έγινε port η συγκεκριμένη ROM και πιθανότατα θα προκαλέσει μόνο προβλήματα, αν την εγκαταστήσεις.

 

Θα σε συμβούλευα να απεργοποιήσεις το OTA update και στην επίσημη ελληνική (αν την ξαναβάλεις), γιατί σε περίπτωση που βγει η 2.1 και δοθεί, όπως φημολογείται, OTA, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για αλλαγή και κλείδωμα του SPL.

 

Thx Βασίλη!

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα και εγώ, απλά μου έκανε εντύπωση που δεν ήταν by default απενεργοποιημένα τα updates.

Αυτό με την ελληνική δεν το είχα σκεφτεί. Άσε που προβλέπω πως μέχρι να βγει μπορεί να έχουμε αλλάξει και κινητό:ninja::ninja:

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

οσοι δοκιμασατε τη ρομ του sanpei ειχατε προβλημα με την μπαταρια ; δηλ. να αδειαζει γρηγορα ;

 

Αν αναλογιστώ πως το έβγαλα από το φορτιστή στις 8 και έχει πέσει ήδη στο 81%, μάλλον δεν γίνεται και η καλύτερη διαχείρηση. Βέβαια από τις 9 το πρωί είμαι και σε ένα υπόγειο που δεν έχει σήμα και αυτό επιρρεάζει, αλλά με τη vmasense που είχα μέχρι χθες δεν είχα πρόβλημα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

οσοι δοκιμασατε τη ρομ του sanpei ειχατε προβλημα με την μπαταρια ; δηλ. να αδειαζει γρηγορα ;

με την επισιμη ελληνικη μου κρατουσε περιπου 40 ωρες ανοιχτο... με του sanpei το αφησα χτες το βραδυ στις 1 στο 100% και σημερα το πρωι στις 10 ηταν στο 43% WTF! και αυτο χωρις καθολου χρηση! σε κατασταση αναμονης :S

 

ρε γμωτο μονο εγω εχω προβλημα με τις φωτογραφιες και τη μουσικη? δεν μου τις δειχνει στις default αλμουμ ουτε αν βαλω τους ηχους στον audio folder!

το αποτελσμα? δεν μπορω να βαλω δικο μου ηχο κλησης...

και στις φωτογραφιες δεν μπορω να τις δω, παρα μονο με fille manager :S

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι αρκετά ευχαρηστιμένος με την marsdroid. αλλά έχω στραβώσει γιατί δεν μπορώ να κάνω το htc sync να δουλέψει... βαριέμαι να ξαναγράφω όλες τις επαφές στο χέρι!!!!

 

 

 

υ.γ. ώρες ώρες μου λείπει το itunes...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια λίγο, γιατί έχω χαθεί... Τη Rom του Cyanogen, που μπορώ να τη βρω; Βλέπω στη σελίδα του, αλλά πουθενά στοιχεία κ.λπ.

 

Επίσης, σε ποια έχει βασιστεί; Στην 1.6;

 

Edit: Πρέπει να το βρήκα!

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι αρκετά ευχαρηστιμένος με την marsdroid. αλλά έχω στραβώσει γιατί δεν μπορώ να κάνω το htc sync να δουλέψει... βαριέμαι να ξαναγράφω όλες τις επαφές στο χέρι!!!!

 

 

 

υ.γ. ώρες ώρες μου λείπει το itunes...

 

Φίλε μου γιατί ζορίζεσαι με htc sync και itunes????

Δεν συγχρωνίζει με τις επαφές στο gmail σου?

Μη μου πεις πως τις παιρνούσες στο κινητό...:X:X:X

Μιλάμε για την μεγαλύτερη ευκολία του android κατά τη γνώμη μου...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...