Jump to content

[Επίσημο] Nokia N86 (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αγγλία γενικά,φέρνει η νόκια τα κινητά πιο γρήγορα, απ΄ότι στην Ελλάδα?

Γενικά ναι. Μετά την επίσημη κυκλοφορία, να υπολογίζεις 2 με 3 βδομάδες για να έρθει επίσημα και στην Ελλάδα. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 533
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια sorry αν ειναι χαζη η ερωτηση η οθονη του σε μεγεθος ειναι το ιδιο με το "απλπ" 95αρι....???
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 2,6" όπως επίσης και στο Ν85. Η μεγάλη του διαφορά όμως με το απλό 95άρι είναι οτι και του Ν86 όπως και του Ν85 είναι ΑΜΟLED με τα αμέτρητα πλεονεκτήματα και μεγάλο μειονέκτημα που συνεπάγεται.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι. Μετά την επίσημη κυκλοφορία, να υπολογίζεις 2 με 3 βδομάδες για να έρθει επίσημα και στην Ελλάδα. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις. :)

 

Ωωωωωωωωχχ.....Άρα θα έρθει Ιούλιο με Αύγουστο???:(

Ή μήπως είναι και αυτό χαζή φήμη........:confused: Αααααα ρε νοκια:mad:

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 2,6" όπως επίσης και στο Ν85. Η μεγάλη του διαφορά όμως με το απλό 95άρι είναι οτι και του Ν86 όπως και του Ν85 είναι ΑΜΟLED με τα αμέτρητα πλεονεκτήματα και μεγάλο μειονέκτημα που συνεπάγεται.

 

αν βγαζει τον "ιδιο" ηχο στα ηχεία με τα απλα 95αρια:up: και αν στην καμερα φτανει το θεικο 82 σε βραδυνές photos κτλ τοτε 100% θα ειναι το επομενο κινητο μου.......:)

αντε να δουμε περιμενουμε με μεγαλη αγωνια.......

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι χειροτερο στον ηχο απο το ν95 ας πουμε το οποιο εγω το θεωρουσα εξαιρετικο...ειδικα μπροστα στα ηχεια του 82....

(μιλαω παντα για τον ηχο που βγαινει απο τα ηχεια και οχι απο τα ακουστικα....)

 

 

 

Μα απο ποτε ειναι κριτηριο ποιοτητας ηχου τα αστεια ηχεια που εχει καθε κινητο τηλεφωνο οσο καλη προσπαθεια και να εχει γινει στην ακουστικη τους ? (που συνηθως δεν γινεται καν προσπαθεια)

 

Το κατα ποσο μπορει να αναπαραγει σωστα σε ευρος συχνοτητων , με αξιοπρεπη ενταση κλπ κλπ διαφορα ειδη μουσικης ενα κινητο μονο με ακουστικα και κατα προτιμηση οχι με αυτα που δινουν μαζι με την συσκευη μπορει να το δει καποιος .

Αν και εδω που τα λεμε και αυτο το κομματι υποκειμενικο ειναι μεχρι ενα σημειο , εδω υπαρχει ακομα κοσμος που πραγματικα πιστευει οτι τα Walkman κινητα της SE παιζουν καλα μουσικη . (Τα ακουστικα που δινουν μαζι παντως ναι , συνηθως ειναι αρκετα καλα)

 

Ναι, 2,6" όπως επίσης και στο Ν85. Η μεγάλη του διαφορά όμως με το απλό 95άρι είναι οτι και του Ν86 όπως και του Ν85 είναι ΑΜΟLED με τα αμέτρητα πλεονεκτήματα και μεγάλο μειονέκτημα που συνεπάγεται.

 

 

Επειδη ομως σαν συσκευη τον περισσοτερο χρονο της θα τον περναει με πληροφοριες στην οθονη και οχι δειχνοντας φωτογραφιες και εικονες γενικοτερα για να απολαμβανεις την ζωντανια στα χρωματα , το τεραστιο μειονεκτημα της αναγνωσιμοτητας κατω απο δυνατο φως ειναι ακρως εκνευριστικο .

Ειχα σιχαθει την ζωη μου με το Ν85 καθε μερα , ειδικα στο αυτοκινητο να προσπαθω να δω τι στο διαολο γραφει στην οθονη οταν με καλουσε καποιος και ακομα χειροτερα οταν προσπαθουσα να διαβασω ενα μηνυμα .

Και το Ν86 προφανως και δεν εχει βελτιωθει σε αυτον τον τομεα παρ'οτι υπο συνθηκες θα μπορουσε να βελτιωθει η κατασταση με λιιιιγο καλυτερα φιλτρα προστασιας στο πλαστικο που την καλυπτει .

Το αστειο ειναι να δεις την οθονη τους χωρις το πλαστικο της προσοψης , πραγματικα σε κουραζει με την ενταση της .

 

Τουλαχιστον το καημενο το Ν95 μπορουσες να δεις τι δειχνει η οθονη του ακομα και 15 Αυγουστου στην παραλια , εστω και αν η μπαταρια του κρατουσε λιγοτερο απο το μπανιο σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

... το τεραστιο μειονεκτημα της αναγνωσιμοτητας κατω απο δυνατο φως ειναι ακρως εκνευριστικο .

Ειχα σιχαθει την ζωη μου με το Ν85 καθε μερα , ειδικα στο αυτοκινητο να προσπαθω να δω τι στο διαολο γραφει στην οθονη οταν με καλουσε καποιος και ακομα χειροτερα οταν προσπαθουσα να διαβασω ενα μηνυμα .

Και το Ν86 προφανως και δεν εχει βελτιωθει σε αυτον τον τομεα παρ'οτι υπο συνθηκες θα μπορουσε να βελτιωθει η κατασταση με λιιιιγο καλυτερα φιλτρα προστασιας στο πλαστικο που την καλυπτει ...

 

Υπαρχει γενικότερα καποια λυση για αυτό το προβλημα; Και ρωταω για το Ν86 έχοντας στο μυαλό μου κ το Ν85 που έχω ήδη στα χέρια μου... Αυτή τη στιγμή στο κινητό έχω ένα διάφανο αυτοκόλλητο προστατευτικό οθόνης, από το οποίο περίμενα να με βοηθήσει κάτω από το δυνατό φως, αλλά τζίφος... Υπάρχουν γενικότερα τέτοια προστατευτικά οθόνης που να μπορούν να βελτιώσουν τη κατάσταση? Γιατί είχα στο μυαλό μου το Ν86 ως αντικαταστάτη του Ν85, αλλά η οθόνη είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ κουραστικη στον ήλιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάτι. Αυτο είναι γενικότερα το μεγάλο μειονέκτημα των oled οθονών.

 

 

 

Επιπλεον προστατευτικα οθονης που να μπορει ο χρηστης να βαλει μονος του φυσικα και δεν υπαρχουν , αφου δεν μιλαμε για κατι "χειροπιαστο" αλλα "στρωσεις" επανω στο πλαστικο κομματι της προσοψης που καλυπτει την οθονη της συσκευης .

 

Και φυσικα σε αυτο το κομματι μπορει να βελτιωθει η κατασταση , χωρις φυσικα να μπορει να λυσει το προβλημα εντελως , αφου ειναι χαρακτηριστικη ιδιοτητα τους σαν αυτοφωτα στοιχεια .

Δεν θα ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα που γινεται χρηση τετοιας τεχνολογιας απο κατασκευαστη κινητων και φυσικα και απο την Νοκια . Φυσικα το επισης υπαρκτο μειονεκτημα αυτης της λυσης που ειναι μεταξυ αλλων η μειωση στην "ζωντανια" των χρωματων που βλεπει ο χρηστης ειναι ακρως αντιθετο με την λογικη χρησης αυτων των οθονων που ειναι η "ζωντανια" αυτη .

 

Αλλο δεν ειναι πρακτικο , δεν προσφερει καποιο πλεονεκτημα ουσιαστικα και εχει και αυτο σαν λυση μειονεκτηματα και αλλο το δεν γινεται .

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα ρε παιδια οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα με τις οθονες αυτες...

μαλιστα,σημαντικο μείον αυτο.......

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα ρε παιδια οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα με τις οθονες αυτες...

μαλιστα,σημαντικο μείον αυτο.......

 

 

Πιιθανοτατα το παραβλεπουν ολοι μιας κ τη περισσοτερη ωρα οχι μονο δεν αντιμετωπιζεις προβλημα με την οθονη, αλλα χαζοχαιρεσαι μαλιστα με τα εντονα χρωματα της. Και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους: σε απλο φως του ηλιου δεν εχεις κανενα προβλημα. Βλεπεις κανονικοτατα. Εκει που δε βλεπεις απολυτως τιποτα, παρα μονο ενα μαυρο πραγμα σαν να ειναι σβηστη η οθονη ειναι οταν εχεις το κλασικο ελληνικο καλοκαιρινο ηλιο. Οπου δε πα να κανεις οτι θες, αν δε βρεις τροπο να φερεις καλη σκια πανω στην οθονη δε θα δεις τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο κατω απο ηλιο αλλα και σε μερες με περιεργη συνεφια,(οχι τη μουντη τη σκουρα της βροχης) παλι ευκρινια γιοκ!

 

Το ειχα αναφερει απ τους πρωτους(ισως και ο πρωτος εδω μεσα) μιας και μου ειχε κανει μεγαλη(αρνητικη)εντυπωση αυτο!:(

 

Και μαλιστα ειχα παρομοιαση την οθονη του με των windows mobiles που βεβαια εκει παιζει ρολο κ η διαφορετικη φιλοσοφια λογο τατς!!

 

Και το Samsung S8300 ομως που πηρα και εχει και αυτο oled τα ιδια πανω κατω ειναι αντιθετα το ξαναλεω με το SE C905 που το βραδυ υστερη σε σχεση με τα ανωτερο αλλα μερα ειναι σαφως πιο ευδιακριτο κατι που καταλαβαινεις αμεσως απ την απλη αναγνωση ενος μνμ εως τη προεπισκοπιση του θεματος που θες να βγαλεις με τη φωτογραφικη..

Αυτα για οσους ενδιαφεροντε!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καλα που μας τα ειπατε ολα αυτα παιδες...που για μενα ειναι πολυ σοβαρα...

 

αν ειναι να μην μπορω να διαβασω ενα sms το καλοκαιρι στην παραλια η σε περιεργη συννεφιά οπως λετε τοτε τι να τα κανω τα ζωντανα χρωματα και ολα τα σχετικα.......

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καλα που μας τα ειπατε ολα αυτα παιδες...που για μενα ειναι πολυ σοβαρα...

 

αν ειναι να μην μπορω να διαβασω ενα sms το καλοκαιρι στην παραλια η σε περιεργη συννεφιά οπως λετε τοτε τι να τα κανω τα ζωντανα χρωματα και ολα τα σχετικα.......

 

Ναι ειναι αρκετα σημαντικο..ειδικα στην Ελλαδα που εχουμε αρκετο ηλιο και για μεγαλο διαστημα καλοκαιρι :happy:

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

οι photos ειναι πολυ καλες αλλα για τις νυχτερινές κραταω και παλι επιφυλάξεις.........

 

πραγματικα το κινητο με ενα χενον φλας δεν θα ειχε ανταγωνιστή στο θεμα καμερας.......

Link to comment
Share on other sites

Nokia N86 Sample Photos From Nokia S60 Meetup at NY Flagship Store

http://thenokiablog.com/2009/04/25/nokia-n86-photos-nokia-s60-meetup/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες side by side με το Ν97

http://mynokiablog.com/2009/04/27/videos-and-photos-nokia-n97-and-nokia-n86/

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

οσο το βλεπω αυτο το κινητακι τοσο πιο πολυ κολαω μαζι του!!!!!!

αν η καμερα του καταφερει να χτυπησει αυτη του ν82 τοτε μαλλον θα ειναι το επομενο κινητο μου....αν και μεταξυ μας το είπα και το ξαναλεω κραταω τις επιφυλάξεις μου για το θεμα αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κολλημένος είμαι,δεν είσαι ο μόνος......Με το που βγει το πήρα!Αλλά πότε θα βγει???Ένας θεός ξέρει...........
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Οι photos είναι απο την παρουσίαση του m-r (έχει δεκάδες ακόμα και ένα ωραίο βιντεάκι).

 

http://www.mobile-review.com/articles/2009/birulki-13.shtml

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άλλαξαν τον τρόπο που βγαίνει η κάρτα μνήμης κ το έκαναν σαν το Ε66 που πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας? Αν το καπάκι είναι της "πλάκας" βλέπω να κουνιέται σαν βαρκούλα σε 20 μποφορ (υπρβολικό αλλλά αυτό που ήρθε :lol:)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί άλλαξαν τον τρόπο που βγαίνει η κάρτα μνήμης κ το έκαναν σαν το Ε66 που πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας? Αν το καπάκι είναι της "πλάκας" βλέπω να κουνιέται σαν βαρκούλα σε 20 μποφορ (υπρβολικό αλλλά αυτό που ήρθε :lol:)

 

 

Μετα απο μερικα ανοιξε κλεισε για να βαλεις την καρτα μνημης ναι αρχιζει και χανει την αρχικη "στιβαρη"¨αισθηση που εχει .

Αν και προσωπικα εχω απλα αρκεστει στα 8 γιγα που εχει και δεν ασχολουμαι με το να χρησιμοποιησω καρτα μνημης .

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ίσως και ο λόγος που επιλέξαν να βάλουν την θύρα μέσα απο το πίσω καπάκι. Τόσο η εσωτερική μαζική μνήμη όσο και η θύρα microUSB, μειώνουν στο ελάχιστο την ανάγκη για εισαγωγή-εξαγωγή της κάρτας μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...