Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στις 14/5 τώρα λέει θα φέρουν καινούργιες συσκευές στο expansys...ότι να ναι...κ έχω κάνει κατάθεση απο την προηγούμενη βδομάδα...μας δουλεύουν? κάθε φορά που παίρνω μου το πάνε για πιο μετα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.expansys.com/p.aspx?i=179082

 

εδώ λέει σε 14 μέρες θα φέρουν 21 κομμάτια. χαμός γίνεται ή μας κοροϊδεύουν. ευτυχώς πρόλαβα την πρώτη παρτίδα, γιατί θα είχαν σπάσει τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com/p.aspx?i=179082

 

εδώ λέει σε 14 μέρες θα φέρουν 21 κομμάτια. χαμός γίνεται ή μας κοροϊδεύουν. ευτυχώς πρόλαβα την πρώτη παρτίδα, γιατί θα είχαν σπάσει τα νεύρα μου.

 

τους πήρα τηλ και μου είπαν 14/5. Εμένα έχουν σπάσει ήδη άσε....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ώρα 11.10 και η μπαταρία είναι στο 89%. αυτό σημαίνει ότι το τηλέφωνο τρώει 2,5-3% ανα 1 ώρα. αρα με μέσω όρο μέχρι αύριο τέτοια ώρα θα έχει φάει το 60% της μπαταρίας αν δεν κάνω λάθος. που σημαίνει ότι 2 πραγματικές μέρες δεν τις βγάζει. θα δείξει στην πράξη όμως :)

 

μόλις ήρθαν και οι θήκες σιλικόνης που πήρα απο το ebay. για αυτούς που δεν θέλουν θήκη και δεν θέλουν δαχτυλιές είναι πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

τους πήρα τηλ και μου είπαν 14/5. Εμένα έχουν σπάσει ήδη άσε....

 

Τα ίδια και εγώ ρε ****το,κατάθεση την προηγούμενη Δευτέρα και δεν ξέρουν λέει αν έχουν πάρει το έμβασμα,καφενείο εντελώς μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ώρα 11.10 και η μπαταρία είναι στο 89%. αυτό σημαίνει ότι το τηλέφωνο τρώει 2,5-3% ανα 1 ώρα. αρα με μέσω όρο μέχρι αύριο τέτοια ώρα θα έχει φάει το 60% της μπαταρίας αν δεν κάνω λάθος. που σημαίνει ότι 2 πραγματικές μέρες δεν τις βγάζει. θα δείξει στην πράξη όμως :)

 

οι ενδειξεις δεν ειναι απολυτα σωστες.

για παραδειγμα εμενα σε stand by απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι χανει μονο 2 στα 100.

οχι σε flight mode.

σε λειτουργια τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

τα άτομα στο ελληνικό γραφείο είναι εντελώς για σφαλιάρες. πραγματικά δεν ασχολούνται. αφού τους έπαιρνα τηλέφωνο και μου λέγανε ότι δεν μπορούν να δουν την παραγγελία μου και ότι έχει κολλήσει το "σύστημα πασιέντζα", άσχετα αν εγώ μπορούσα να το δω απο το internet!

 

καθίστε μακριά απο το ελληνικό γραφείο της expansys, δεν υπάρχουν τα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

οι ενδειξεις δεν ειναι απολυτα σωστες.

για παραδειγμα εμενα σε stand by απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι χανει μονο 2 στα 100.

οχι σε flight mode.

σε λειτουργια τηλεφωνου.

 

πως γίνεται αυτό? εμένα πέφτει τώρα χωρίς να το χρησιμοποιώ. δηλαδή το βράδυ τι δουλεύει απο μόνο του λιγότερο?

 

ώρα 12.45 η μπαταρία χωρίς χρήση είναι στο 84% μόλις τώρα το έκανα reset και δείχνει 80% ότι θέλει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όσο για τον sisferas... στην υπογραφή του έχει 2 διαφορετικά link. ποιο απο τα 2 πρέπει να δω?

 

αν θελεις να βλεπεις και να ακους τισ φωνες (4)οπως στην φωτογραφια απο τα λινκ κανε και τα δυο(λινκ).εσυ θα δοκιμασεις τι σου αρεσει και κρατας μετα .οι tts ειναι πολυ καλες γιατι λενε και σε πια οδο να στριψεις μετα κτλ. περι γουστου βεβαια....

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

τις διαφορές τους ρωτάω. το ένα έλεγε high quality ενώ το άλλο όχι. γενικά το καλύτερο πιο είναι?
Link to comment
Share on other sites

τα άτομα στο ελληνικό γραφείο είναι εντελώς για σφαλιάρες. πραγματικά δεν ασχολούνται. αφού τους έπαιρνα τηλέφωνο και μου λέγανε ότι δεν μπορούν να δουν την παραγγελία μου και ότι έχει κολλήσει το "σύστημα πασιέντζα", άσχετα αν εγώ μπορούσα να το δω απο το internet!

 

καθίστε μακριά απο το ελληνικό γραφείο της expansys, δεν υπάρχουν τα άτομα.

 

Ναι ρε ****το,τώρα μετά από τόσες μέρες μου είπαν να τους ξαναστείλω το αποδεικτίκό κατάθεσης:mad:πέρα από αυτούς οι οποίοι πρέπει να είναι την Κύπρο από ότι κατάλαβα μπορούμε να μλάμε με άλλο γραφείο της expansys πχ,Αγγλία?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά την ωραία παρουσίαση του WebVirus λέω και εγώ με την σειρά μου να κάνω την παρουσίαση μου.

 

Αρχικά σχετικά με την παραγγελία από expansys. Την κάνω Δευτέρα 27 Απριλίου πρωί με περίπου 8 συσκευές διαθέσιμες. Πληρώνω μέσω paypal και μου κονφιρμάρουν την πληρωμή άμεσα αλλά θέλουν λίγο αργότερα να ελέγξουν μερικές επιπλέον πληροφορίες, σκανάρω άμεσα ταυτότητα και ένα λογαριασμό κοινής ωφελείας που έτυχε να έχω μαζί μου και τους τα στέλνω με email. μετά από λίγο τα μου στέλνουν ότι όλα ΟΚ και η συσκευή είναι έτοιμη για αποστολή. Μετά τις 5 το απόγευμα το status αλλάζει, η συσκευή γίνεται μη διαθέσιμη πέφτει το σχετικό παραπονιάρικο μήνυμα στους εδώ, λαμβάνω απάντηση την επόμενη ημέρα ότι προσπαθούν να ετοιμάσουν την παραγγελία μου για αποστολή και τελικά την Τετάρτη το μεσημέρι επιβεβαιώνεται ότι το τηλέφωνο ταξιδεύει για Ελλάδα όπου και φθάνει στην DHL Πέμπτη πρωί. Τους καλώ και λόγο τριημέρου τους ρωτάω αν μπορώ να παραλάβω από εκεί και να μην περιμένω μέχρι σήμερα να το παραλάβω, δέχονται καί έτσι πέρασα το πρώτο τρίημερο μαζί με το νεό μου απόκτημα....

 

Πάμε τώρα στην ουσία. Το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα ήταν το HTC Ρ3600 με μαγειρεμένη ΡΟΜ και αρκετά πράγματα πάνω. Τα καλά του diamond 2 τα έχουν πει όλοι και τα έχουμε διαβάσει σε αρκετές παρουσιάσεις...εγώ θα πω αυτά που δεν μου άρεσαν....που αν και μπορεί να φανούν πολλά στην ουσία είναι ανεπαίσθητα και το τηλεφώνο είναι πραγματικά κορυφαίο...

 

Η πρώτη εντύπωση που λαμβάνεις απο "διαμάντι 2" είναι η ποιότητα κατασκευής. Όμορφο στιβαρό και τελικά αρκετά λεπτό και ελαφρύ σε σχέση με αυτό που είχα, Μετά το ανοίγεις και χαζεύεις. ωραία χρώματα, ζωντανή οθόνη και σε γενικές γραμμές εύχρηστο το TF3D, ΑΛΛΑ....πολύ ευαίσθητο στον χειρισμό. Τι θέλω να πω....αρκετές φορές παρατήρησα ότι τα μεγάλα μου δάκτυλα χτυπάγανε αλλού αντί για εκεί που ήθελα. Επίσης όταν προσπαθείς να βρεις ένα όνομα κάνοντας την κίνηση με τον αντίχειρα προς τα πάνω ή προς τα κάτω, αυτό "φεύγει" με μεγάλη ταχύτητα και δεν σταματάει. Αν πάλι κατα λάθος πατήσεις κάτι, ενεργοποιεί άμεσα την εντολή και ξαφνικα βρίσκεσαι να καλείς κάποιον χωρίς να το καταλάβεις...το ίδιο και με τα προγράμματα, που αν πατήσεις πάνω σε ένα πρόγραμμα για να πας πάνω η κάτω την λίστα, αυτό ξεκινάει το πρόγραμμα αντί για να κάνει scrolling. Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και ένα ΝΟΚΙΑ 5800 για την σύζυγο μου, εκεί οι φιλανδοί έχουν επιλέξει σε συγκεκριμένες οθόνες για να ενεργοποιήσεις μία εντολή να χρειάζεται διπλό πάτημα, κάτι που το βλέπω πολύ λογικό και τελικά αποφεύγεις τα άσκοπα μπρος πίσω. Στο διαμάντι ουσιαστικά ο τρόπος που το έχουν στήσει αρκετές φορές σε καθυστερεί παρά να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι ότι αυτό ίσως να διορθωθεί με την νέα έκδοση των windows και κατά συνέπεια φαντάζομαι μία βελτιωμένη έκδοση του TF3D που στην ουσία δεν είναι και τόσο τρισδιάστατο παρά μόνο όταν αλλαζει το ρολόι στην πρώτη σελίδα.

 

Επόμενο ενοχλητικό σημείο είναι ο καιρός. Πολύ λίγες πληροφορίες και μόνο από το Accuweather χωρίς την δυνατότητα προσαρμογής αλλά ούτε και κάποιας επιπλέον ανάλυσης. Έτσι του έβαλα σαν ξεχωριστό πρόγραμμα το spb weathera αλλά και εδώ με περίμενε ακόμα μία απογοήτευση....δεν μπορώ πουθενά να βρω τον φάκελο με τα templates του spb για να βάλω το weather plugin του meteo, το οποίο έχει πολύ καλές πληροφορίες και ένταση ανέμων που με ενδιαφέρει για την περιοχή μου. Ελπιζω ότι και αυτό αργότερα θα το βρω και μακάρι να μπορεί να ενσωματωθεί στο TF3D.

 

Επεξεργασία μηνυμάτων - Από το tab του TF3D μπορείς να γράψεις κάποιο κείμενο αλλά δυστυχώς δεν σε πάει στην σελίδα των μηνημάτων να δεις τι έχεις να διαλέξεις να διαγράψεις κλπ διάφορα μηνύματα. Τώρα όσο αφορά το γράψιμο των μηνυμάτων είναι όμορφο (και με το plugin του θοδωρή για τα ελληνικά)γράφεις και με predictive text και στις δύο γλώσσες, απλά στα ελληνικά μηνύματα τα γράμματα φεύγουν με κεφαλαία. Βέβαι πάλι τα δάχτυλα μου δεν χτυπάνε πάντα τα σωστά γράμματα οπότε πάλι έχουμε λίγο καθυστέρηση όσον αφορά την λειτουργικότητα του τηλεφώνου αλλά και πάλι είναι καλύτερο από το προηγούμενο, ειδικά με την μικρή δόνηση που κάνει κάθε φορά που πατάς ένα πλήκτρο. Επίσης κρίμα που στα sms δεν έχουν την ωραία απεικόνιση με τον φάκελο που έχουν τα email.

 

Ήχοι - μεγάλη ποικιλία και με το ηχέιο στα πλαγία επιτέλους ακούς όταν σε καλούν. Αλλά ενω στην προηγούμενη συσκευή μπορούσα να περάσω ότι ήθελα για ήχο σε μηνύματα, εδώ ακόμα δεν το έχω καταφέρει και περιορίζουμε μόνο σε αυτά που μόυ διαθέτει η συσκευή. Οι ήχοι κλήσης όμως είναι πολλοί και εδώ μπορείς να βάλεις και δικούς σου σε αντίθεση με αυτούς των μηνημάτων.

 

Ημερολόγιο - Χάθηκε πλεόν η ετήσια επισκόπηση που ήταν χρήσιμη μερικές φορές αλλά σε εμφάνιση τώρα είναι καλύτερο.

 

web browising - το opera είναι πολύ όμορφο και πρακτικό, αλλά δεν υποστηρίζει όπως κατάλαβα σελίδες με flash, (η τουλάχιστον δεν το κατάφερα), οπότε εκεί πρέπει να εγκαταστήσουμε το flash player πρώτα και μετά αυτές τις σελίδες να τις ανοίγουμε με τον mobile internet explorer που είναι δυστυχώς λίγο αργός.

 

Φωτογραφική μηχανή...πολύ καλή και σίγουρα πιο ποιοτική από αυτή που είχα συνηθήσει μέχρι τώρα. Μειονέκτημα να μην έχει κάποιο πλήκτρο στα πλάγια.

 

wifi - έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο ασθενές και δεν πιάνει πολλά δικτια αλλά ακόμα και το δικό μου στο σπίτι μου μερικές φορές στον κήπο η στον κάτω όροφο δεν το βρίσκει την στιγμή που με το 3600 έβλεπα δίκτια και από την γειτονεία. Επίσης εδώ πρέπει να πω ένα μεγάλο μειονέκτημα των windows mobile όταν πατήσεις μία εφαρμογή που θέλει σύνδεση με ιντερνετ, αυτά πάνε και ενεργοποιούν με την μία το 3G ή ότι άλλο έχεις εκείνη την στιγμή με αποτέλεσμα συνεχείς χρεώσεις σε αντίθεση με το ΝΟΚΙΑ που μπορώ να συγκρίνω το οποίο συνεχώς σε ρωτάει και μάλιστα αν αναγνωρίσει δίκτιο (το οποίο έχεις χρησιμοποιήσει και πριν) σου δίνει την δυνατότητα επιλογής...ενώ εδώ με το παραμικρό τρέξε να κλείνεις το data connection.....και όχι μόνο αυτό αλλά παλιά πατούσαμε στο πάνω μέρος της οθόνης και μπορούσαμε άμεσα να πάμε στον communication manager και να το κλείσουμε ενώ τώρα απλά μας αναφέρει την σύνδεση αλλά για να κλείσουμε πάμε μέσω άλλης διαδικασίας (ίσως έχει κάποιο κόλπο που δεν το έχω ψάξει ακόμα).

 

navigation - το πρώτο πράγμα που είδα είναι ότι το destinator 7 που είχα δεν δείχνει πλεόν καλά στο διαμάντι2 λόγο υψηλής ανάλυσης και ουσιαστικά το προγραμμα καταλαμβάνει μικρότερο χώρο στην οθόνη σε σχέση με πριν με αποτέλεσμα να έχει κενά. έτσι πρέπει να βρω νέο πρόγραμμα ίσως κάτι από HTC Touch HD. Το IGO8 δεν κατάφερα να το λειτουργήσω παρόλο που είπαν να αλλάξω το sys.txt και το sygic για κάποιο λόγο δεν μου αναγνώριζε του χάρτες. Εδώ όποιος μπορεί να βοήθεσει με ΠΜ για το που να κατεβάσω προγράμματα χάρτες και τρόπο εγκατάστασης θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

 

Βίντεο δεν το συζητάω βάλτε με την μία το core player και τα παίζει όλα και καλά θα έλεγα.

 

Το stylus είναι άθλιο και σε σχέση με το ποηγούμενο που είχα θα το έλεγα ψεύτικο μου δίνει την αίσθηση ότι θα σπάσει και μόνο που το κρατάω....ευτυχώς δεν χρειάζεται η χρήση του συχνά.

 

Σε γενικές γραμμές αν δεν οδηγάς και είσαι συγκεντρωμένος μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο άνετα....αλλά πίσω από το τιμόνι τελικά ίσως είναι χρήσιμο το voice commander του θοδωρή.

 

Μπαταρία....σε αντίθεση με την πλειοψηφία του κόσμου δεν το φόρτισα με το που το πήρα, την έβαλα και άρχισα να του φορτώνω προγράμματα και διάφορα άλλα καλούδια. στην πορεία την φόρτισα την πρώτη ημέρα από τον υπολογιστή και την επόμενη μετά από πολύ παιχνίδι και ενώ ήταν σε μία γράμμη πριν πεθάνει την έβαλα πλεόν στον φορτιστή και της έδωσα ένα καλό φόρτισμα. Σήμερα (ημέρα 4) είμαι με 2 γραμμές υπόλοιπο και νομίζω ότι είναι καλά. Απενεργοποιήσα και το 3g γιατί τελικά συχνά πυκνά στο δίκτιο της vodafone τουλάχιστον και ενώ δείχνει ότι έχει σήμα, στην πράξη είναι μαιμού, καταναλώνει πολύ ένέργεια με τις συχνές ενναλαγές από σύστημα σε σύστημα και συν όλα τα άλλα δεν το χρησιμοποιώ για βίντεο κλήσεις οπότε και ποιός ο λόγος να το έχω ενεργό. Το μπλε δόντι πάντως καταναλώνει αρκτετή ενέργεια και μου κάνει εντύπωση πόσο γρήγορα κατεβαίνει η στάθμη όταν μιλάς η ακούς μουσική μέσω ΒΤ. Τα ασύρματα ακουστικά που έχω πάντως συνδέθηκαν άμεσα και μία χαρά και δεν παρουσιάσαν κανένα πρόβλημα.

 

Αυτά λοιπόν μέχρι στιγμής και φυσικά ότι βγαίνει στην πορεία θα σας το μεταφέρω, ελπίζω να βοήθησα και με το καλό να το παραλάβετε όσοι το έχουν παραγγείλει.

 

Το τηλέφωνο είναι φανταστικό και ότι γράφω παραπάνω είναι λεπτομέρειες που ίσως να είναι λίγο σπαστικές για το γούστο μου αλλά όλα διορθώνονται και σίγουρα με τις πρώτες μαγειρεμένες ΡΟΜ θα πετάει σαν συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι ρε ****το,τώρα μετά από τόσες μέρες μου είπαν να τους ξαναστείλω το αποδεικτίκό κατάθεσης:mad:πέρα από αυτούς οι οποίοι πρέπει να είναι την Κύπρο από ότι κατάλαβα μπορούμε να μλάμε με άλλο γραφείο της expansys πχ,Αγγλία?

 

Τα γραφεία του expansys.com.gr είναι στη Γαλλία.

 

Μπες κατευθείαν στο expansys.com για να το πάρεις από Αγγλία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφεία του expansys.com.gr είναι στη Γαλλία.

 

Μπες κατευθείαν στο expansys.com για να το πάρεις από Αγγλία.

 

Ναι έχεις δίκιο είναι Γαλλία,το έχω παραγγείλει ήδη μέσω εμβάσματος:(

 

Παιδιά πολύ καλές οι παρουσιάσεις!μπράβο!μας παρατείνετε την αγωνία σε εμάς που το περιμένουμε:p

Link to comment
Share on other sites

....πολύ ευαίσθητο στον χειρισμό. Τι θέλω να πω....αρκετές φορές παρατήρησα ότι τα μεγάλα μου δάκτυλα χτυπάγανε αλλού αντί για εκεί που ήθελα. Επίσης όταν προσπαθείς να βρεις ένα όνομα κάνοντας την κίνηση με τον αντίχειρα προς τα πάνω ή προς τα κάτω, αυτό "φεύγει" με μεγάλη ταχύτητα και δεν σταματάει. Αν πάλι κατα λάθος πατήσεις κάτι, ενεργοποιεί άμεσα την εντολή και ξαφνικα βρίσκεσαι να καλείς κάποιον χωρίς να το καταλάβεις...το ίδιο και με τα προγράμματα, που αν πατήσεις πάνω σε ένα πρόγραμμα για να πας πάνω η κάτω την λίστα, αυτό ξεκινάει το πρόγραμμα αντί για να κάνει scrolling. Επειδή την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και ένα ΝΟΚΙΑ 5800 για την σύζυγο μου, εκεί οι φιλανδοί έχουν επιλέξει σε συγκεκριμένες οθόνες για να ενεργοποιήσεις μία εντολή να χρειάζεται διπλό πάτημα, κάτι που το βλέπω πολύ λογικό και τελικά αποφεύγεις τα άσκοπα μπρος πίσω. Στο διαμάντι ουσιαστικά ο τρόπος που το έχουν στήσει αρκετές φορές σε καθυστερεί παρά να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι ότι αυτό ίσως να διορθωθεί με την νέα έκδοση των windows και κατά συνέπεια φαντάζομαι μία βελτιωμένη έκδοση του TF3D που στην ουσία δεν είναι και τόσο τρισδιάστατο παρά μόνο όταν αλλαζει το ρολόι στην πρώτη σελίδα.

 

φίλε μου είναι καθαρά θέμα δικιάς σου χρήσης. εγώ δεν έχω πρόβλημα με το δάχτυλο, και σίγουρα θα το συνηθίσεις. τα 6.5 wm δεν θα σε σώσουν σε αυτό που αναφέρεις.

 

Επόμενο ενοχλητικό σημείο είναι ο καιρός. Πολύ λίγες πληροφορίες και μόνο από το Accuweather χωρίς την δυνατότητα προσαρμογής αλλά ούτε και κάποιας επιπλέον ανάλυσης. Έτσι του έβαλα σαν ξεχωριστό πρόγραμμα το spb weathera αλλά και εδώ με περίμενε ακόμα μία απογοήτευση....δεν μπορώ πουθενά να βρω τον φάκελο με τα templates του spb για να βάλω το weather plugin του meteo, το οποίο έχει πολύ καλές πληροφορίες και ένταση ανέμων που με ενδιαφέρει για την περιοχή μου. Ελπιζω ότι και αυτό αργότερα θα το βρω και μακάρι να μπορεί να ενσωματωθεί στο TF3D.

 

μπορείς να το βάλεις μέσα στο TF3D. αν δεις μερικές σελίδες πίσω είχα αναφέρει ένα πρόγραμμα που μπορείς να βάλεις today plugins μέσα στο TF3D. οπότε θα είσαι κομπλέ.

 

 

Επεξεργασία μηνυμάτων - Από το tab του TF3D μπορείς να γράψεις κάποιο κείμενο αλλά δυστυχώς δεν σε πάει στην σελίδα των μηνημάτων να δεις τι έχεις να διαλέξεις να διαγράψεις κλπ διάφορα μηνύματα.

 

Στο Start Menu βάλε ένα add με το messages και θα είσαι οκ ;)

 

Τώρα όσο αφορά το γράψιμο των μηνυμάτων είναι όμορφο (και με το plugin του θοδωρή για τα ελληνικά)γράφεις και με predictive text και στις δύο γλώσσες, απλά στα ελληνικά μηνύματα τα γράμματα φεύγουν με κεφαλαία. Βέβαι πάλι τα δάχτυλα μου δεν χτυπάνε πάντα τα σωστά γράμματα οπότε πάλι έχουμε λίγο καθυστέρηση όσον αφορά την λειτουργικότητα του τηλεφώνου αλλά και πάλι είναι καλύτερο από το προηγούμενο, ειδικά με την μικρή δόνηση που κάνει κάθε φορά που πατάς ένα πλήκτρο. Επίσης κρίμα που στα sms δεν έχουν την ωραία απεικόνιση με τον φάκελο που έχουν τα email.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=487991

 

με αυτό το πρόγραμμα μπορείς εύκολα με το ήδη υπάρχον g sensor της htc, (είχα προτείνει ένα πρόγραμμα πιο παλιά εδω μέσα το οποίο δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό) να δηλώσεις ποια προγράμματα εκτός απο αυτά που έχει ήδη μέσα η htc θες να γυρίζουν σε landscape. εγώ όταν θέλω να γράψω ο,τι θέλω γυρίζω την οθόνη landscape και γράφω με το fingerkeyboard ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ πολυ πιο εύκολα, γρήγορα και χωρις λαθη.

 

Ήχοι - μεγάλη ποικιλία και με το ηχέιο στα πλαγία επιτέλους ακούς όταν σε καλούν. Αλλά ενω στην προηγούμενη συσκευή μπορούσα να περάσω ότι ήθελα για ήχο σε μηνύματα, εδώ ακόμα δεν το έχω καταφέρει και περιορίζουμε μόνο σε αυτά που μόυ διαθέτει η συσκευή. Οι ήχοι κλήσης όμως είναι πολλοί και εδώ μπορείς να βάλεις και δικούς σου σε αντίθεση με αυτούς των μηνημάτων.

 

πάρε ότι ήχο θες για τα μηνύματα και βάλτο μέσα στο φάκελο My Documents. τότε θα τον δεις και στους ήχους των μηνυμάτων :rolleyes:

 

Ημερολόγιο - Χάθηκε πλεόν η ετήσια επισκόπηση που ήταν χρήσιμη μερικές φορές αλλά σε εμφάνιση τώρα είναι καλύτερο.

 

δεν το χρησιμοποιώ δεν το ξέρω.

 

web browising - το opera είναι πολύ όμορφο και πρακτικό, αλλά δεν υποστηρίζει όπως κατάλαβα σελίδες με flash, (η τουλάχιστον δεν το κατάφερα), οπότε εκεί πρέπει να εγκαταστήσουμε το flash player πρώτα και μετά αυτές τις σελίδες να τις ανοίγουμε με τον mobile internet explorer που είναι δυστυχώς λίγο αργός.

 

υπομονή και θα φτιάξει. μην ξεχνάς ότι αξιολογούμε μια συσκευή της htc, όχι ένα πρόγραμμα της Opera που δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

 

wifi - έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο ασθενές και δεν πιάνει πολλά δικτια αλλά ακόμα και το δικό μου στο σπίτι μου μερικές φορές στον κήπο η στον κάτω όροφο δεν το βρίσκει την στιγμή που με το 3600 έβλεπα δίκτια και από την γειτονεία. Επίσης εδώ πρέπει να πω ένα μεγάλο μειονέκτημα των windows mobile όταν πατήσεις μία εφαρμογή που θέλει σύνδεση με ιντερνετ, αυτά πάνε και ενεργοποιούν με την μία το 3G ή ότι άλλο έχεις εκείνη την στιγμή με αποτέλεσμα συνεχείς χρεώσεις σε αντίθεση με το ΝΟΚΙΑ που μπορώ να συγκρίνω το οποίο συνεχώς σε ρωτάει και μάλιστα αν αναγνωρίσει δίκτιο (το οποίο έχεις χρησιμοποιήσει και πριν) σου δίνει την δυνατότητα επιλογής...ενώ εδώ με το παραμικρό τρέξε να κλείνεις το data connection.....και όχι μόνο αυτό αλλά παλιά πατούσαμε στο πάνω μέρος της οθόνης και μπορούσαμε άμεσα να πάμε στον communication manager και να το κλείσουμε ενώ τώρα απλά μας αναφέρει την σύνδεση αλλά για να κλείσουμε πάμε μέσω άλλης διαδικασίας (ίσως έχει κάποιο κόλπο που δεν το έχω ψάξει ακόμα).

 

λοιπόν...

http://www.modaco.com/content/pocket-pc-software/246171/new-free-utility-nodata/

αυτό το πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις τη σύνδεση μέσω τηλεφώνου και να το ανοίγεις όποτε θες εσύ.

 

όσο για το άλλο αν πας στα Settings και βρεις το End Key, μπορείς να του ορίσεις ότι όταν σου κρατάω πατημένο το End key θέλω να κάνεις terminate data calls. οπότε πάει και αυτό το πρόβλημα.

 

navigation - το πρώτο πράγμα που είδα είναι ότι το destinator 7 που είχα δεν δείχνει πλεόν καλά στο διαμάντι2 λόγο υψηλής ανάλυσης και ουσιαστικά το προγραμμα καταλαμβάνει μικρότερο χώρο στην οθόνη σε σχέση με πριν με αποτέλεσμα να έχει κενά. έτσι πρέπει να βρω νέο πρόγραμμα ίσως κάτι από HTC Touch HD. Το IGO8 δεν κατάφερα να το λειτουργήσω παρόλο που είπαν να αλλάξω το sys.txt και το sygic για κάποιο λόγο δεν μου αναγνώριζε του χάρτες. Εδώ όποιος μπορεί να βοήθεσει με ΠΜ για το που να κατεβάσω προγράμματα χάρτες και τρόπο εγκατάστασης θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

 

έχεις pm....

 

 

Το stylus είναι άθλιο και σε σχέση με το ποηγούμενο που είχα θα το έλεγα ψεύτικο μου δίνει την αίσθηση ότι θα σπάσει και μόνο που το κρατάω....ευτυχώς δεν χρειάζεται η χρήση του συχνά.

 

δεν θα συμφωνήσω. ναι μεν το άλλο ήταν μαγνητικό αλλά και αυτό μια χαρά είναι. άσε που δεν το χρησιμοποιώ και συχνά.

 

 

----------

Ως προς τον υπόλοιπο κόσμο, μην τρομάξετε απο τα πράγματα που ανέφερε ο φίλος απο πάνω. όπως είδατε τα περισσότερα πράγματα τα έλυσα και έχω να λύσω και άλλα (απλώς δοκιμάζω και ξανα δοκιμάζω πριν προτείνω). είμαι σίγουρος ότι το θέμα της μπαταρίας θα λυθεί με μία νέα radio, και στο τέλος θα έχουμε μία απο τις καλύτερες συσκευές που βγήκαν μέχρι σήμερα. (τουλάχιστον μέσα στην 10αδα. και όχι Δημήτρη το μηλόφωνο δεν είναι μέσα στη 10άδα!)

 

τέλος να αναφέρω ότι τα ελληνικά γραφεία της Expansys είναι απέναντι απο το Μέγαρο Μουσικής σε ένα χρυσό κτήριο σε μία γωνία. όταν λέμε γραφεία εννοώ ένα γραφειάκι ενοικιαζόμενο γιατί έχω πάει εκεί μια φορά να τους τα χώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορείς να το βάλεις μέσα στο TF3D. αν δεις μερικές σελίδες πίσω είχα αναφέρει ένα πρόγραμμα που μπορείς να βάλεις today plugins μέσα στο TF3D. οπότε θα είσαι κομπλέ.

 

Θοδωρή δεν ξέρω εάν εννοούμε το ίδιο αλλά τέτοιου είδους plugin δεν μπαίνουν στο TF3D αλλά μπορούν να τρέχουν παράλληλα με αυτό με extra προγράμματα τύπου Second Today, TouchFlo detacher, κτλ.

 

δεν μπορώ πουθενά να βρω τον φάκελο με τα templates του spb για να βάλω το weather plugin του meteo, το οποίο έχει πολύ καλές πληροφορίες και ένταση ανέμων που με ενδιαφέρει για την περιοχή μου.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=166459

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

όχι γιάννη δεν εννοούμε το ίδιο. ορίστε πάλι το λινκ για να βάζεις today plugin στο tf3d.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=508102

 

δεν είναι το second today η τα άλλα που ανέφερες. :)

Link to comment
Share on other sites

 

τέλος να αναφέρω ότι τα ελληνικά γραφεία της Expansys είναι απέναντι απο το Μέγαρο Μουσικής σε ένα χρυσό κτήριο σε μία γωνία. όταν λέμε γραφεία εννοώ ένα γραφειάκι ενοικιαζόμενο γιατί έχω πάει εκεί μια φορά να τους τα χώσω.

 

Θα σε ενοχλήσω για λεπτομέρειες γιατί με βλέπω να κατεβαίνω βόλτα στο μέγαρο:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το βάλεις μέσα στο TF3D. αν δεις μερικές σελίδες πίσω είχα αναφέρει ένα πρόγραμμα που μπορείς να βάλεις today plugins μέσα στο TF3D. οπότε θα είσαι κομπλέ.

 

εντάξει αλλά ακούγεται λίγο ζόρικο και επικύνδυνο λέω να περιμένω λίγο....

 

Στο Start Menu βάλε ένα add με το messages και θα είσαι οκ ;) - και έτσι έχω κάνει...;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=487991

 

με αυτό το πρόγραμμα μπορείς εύκολα με το ήδη υπάρχον g sensor της htc, (είχα προτείνει ένα πρόγραμμα πιο παλιά εδω μέσα το οποίο δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό) να δηλώσεις ποια προγράμματα εκτός απο αυτά που έχει ήδη μέσα η htc θες να γυρίζουν σε landscape. εγώ όταν θέλω να γράψω ο,τι θέλω γυρίζω την οθόνη landscape και γράφω με το fingerkeyboard ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ πολυ πιο εύκολα, γρήγορα και χωρις λαθη.

 

 

θα το δοκιμάσω γιατί η αλήθεια είναι ότι σε σχέση όπως είπα με το ΝΟΚΙΑ 5800 το gsensor το δικό μας είναι λίγο αργό στην λειτουργία του και δεν βοηθάει πάντα....θα κατεβάσω και το fingerkeyboard να το δοκιμάσω

 

πάρε ότι ήχο θες για τα μηνύματα και βάλτο μέσα στο φάκελο My Documents. τότε θα τον δεις και στους ήχους των μηνυμάτων :rolleyes: Έτσι έκανα και μάλιστα τα έβαλα στο κομμάτι που λέει windows->rings αλλά ενώ αναγνωρίζει τους ήχους κλήσεις τους ήχους μηνυμάτων δεν τους βλέπει....

 

λοιπόν...

http://www.modaco.com/content/pocket-pc-software/246171/new-free-utility-nodata/

αυτό το πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις τη σύνδεση μέσω τηλεφώνου και να το ανοίγεις όποτε θες εσύ. καλόοοοοοοο......

 

όσο για το άλλο αν πας στα Settings και βρεις το End Key, μπορείς να του ορίσεις ότι όταν σου κρατάω πατημένο το End key θέλω να κάνεις terminate data calls. οπότε πάει και αυτό το πρόβλημα.

 

 

 

έχεις pm....thanks

 

δεν θα συμφωνήσω. ναι μεν το άλλο ήταν μαγνητικό αλλά και αυτό μια χαρά είναι. άσε που δεν το χρησιμοποιώ και συχνά. αναφέρομαι στο πιο παλιό του Ρ3600 που δεν ήταν μαγνητικό αλλά ήταν πολύ σκληρό το υλικό του, σε αυτό το αισθάνομαι κούφιο αλλά όπως είπες και είπα και εγώ δεν χρειάζεται και συχνά οπότε δεν μας καίει και τόσο

 

 

Γενικά να πω ότι αυτά που ανέφερε όπως είπε και ο webvirus δεν ήταν για να τρομάξουν το κόσμο και όντως το τηλέφωνο είναι απίθανο και μοναδικό.....ότι είπα είναι μικρό ενοχλήσεις που παρατήρησα σε μία πρώτη επαφή με το τηλέφωνο και έχοντας δουλέψει ένα θεωρητικά πιο απλοικό (και σίγουρα πιο φθηνό) τηλέφωνο από την ΝΟΚΙΑ (το 5800) που ενώ δεν έχει windows mobile μπορεί πολύ καλά να ανταγωνιστεί τα δικά μας....

 

Παρόλο ταύτα το HTC Diamond 2 είναι ένα κορυφαίο τηλέφωνο και η δυνατότητα όπως απέδειξε ο webvirus να βάζουμε και να βγάζουμε προγράμματα το κάνει μοναδικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα υπόψιν, thanks for the link!

 

Το έχεις δοκιμάσει; Δουλεύει σωστά;

 

ναι δουλεύει άψογα και το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

ωραίες οι παρατηρήσεις σας. :) Πάντως εμένα μόλις ήρθε confirmation ότι εστάλη!

Ότι να ναι...το πρωί τους παίρνω και μου λένε σε 2 βδομάδες και τώρα βλέπω το mail και μου λέει εστάλη...:lol:

 

Τελικά όσον αφορά τη φόρτηση να το χρησιμοποποιήσω στην αρχή και μετά φόρτηση όπως είπε ο φίλος πιο πάνω ή κατευθιαν φόρτηση? :O

 

@ WebVirus: Η θήκη σιλικόνης πόσο σου κόστισε με μεταφορικά κλπ γτ δεν έχω χρησιμοποιήσει ebay ξανά

Link to comment
Share on other sites

ωραίες οι παρατηρήσεις σας. :) Πάντως εμένα μόλις ήρθε confirmation ότι εστάλη!

Ότι να ναι...το πρωί τους παίρνω και μου λένε σε 2 βδομάδες και τώρα βλέπω το mail και μου λέει εστάλη...:lol:

 

Εμένα τώρα μου στείλανε οτι λαβανε την πληρωμη ελπίζω να ειμαι και εγω τυχερος!

Link to comment
Share on other sites

η θήκη με τα μεταφορικά νομίζω μου πήγε 5 ευρώ x2 γιατί πήρα και του πατέρα μου. γελοίο ποσό.

 

ναι μεν έχει κάνει λίγο το D2 πιο μεγάλο, αλλά είναι καλυμένο απο κάτω και γύρω γύρω.

 

αν σου είπαν ότι εστάλη τότε στην καλύτερη να το έχεις αύριο, στην χειρότερη μεθαύριο...

 

όσο για τον tsour_ee, λίγο χλωμό το κόβο αλλά θα δείξει. τέτοια ώρα αυτοί ετοιμάζονται για το σπίτι τους, και η courier έχει σταματήσει.

 

να αναφέρω ότι μόλις ανοίξετε το τηλέφωνο (το οποίο μάλλον δεν θα έχει ελληνικό αντάπτορα για την μπρίζα οπότε πηγαίνετε να αγοράσετε) θα είναι φορτισμένο στο 90% (περίεργο ξέρω)

 

ξέχασα να πω ότι η μπαταρία μου βρίσκετε στο 74% απο το πρωί. κανονικά τώρα με τα στατιστικά που έδειχνε απο το πρωί θα έπρεπε να έχω 47% μπαταρία. πρέπει να το πάω σε παπά. κάτσε να κάνω κανα reset.

 

ok μετά το reset λέει 72%... με λίγα λόγια απο το πρωί έχει φάει 20% μπαταρία. δεν μπορώ να πω πως είναι υπερβολικό το νούμερο, ούτε κανένα μικρό γιατί δεν το έχω ενοχλήσει όλη μέρα σήμερα

Link to comment
Share on other sites

η θήκη με τα μεταφορικά νομίζω μου πήγε 5 ευρώ x2 γιατί πήρα και του πατέρα μου. γελοίο ποσό.

 

ναι μεν έχει κάνει λίγο το D2 πιο μεγάλο, αλλά είναι καλυμένο απο κάτω και γύρω γύρω.

 

αν σου είπαν ότι εστάλη τότε στην καλύτερη να το έχεις αύριο, στην χειρότερη μεθαύριο...

 

όσο για τον tsour_ee, λίγο χλωμό το κόβο αλλά θα δείξει. τέτοια ώρα αυτοί ετοιμάζονται για το σπίτι τους, και η courier έχει σταματήσει.

 

να αναφέρω ότι μόλις ανοίξετε το τηλέφωνο (το οποίο μάλλον δεν θα έχει ελληνικό αντάπτορα για την μπρίζα οπότε πηγαίνετε να αγοράσετε) θα είναι φορτισμένο στο 90% (περίεργο ξέρω)

 

ξέχασα να πω ότι η μπαταρία μου βρίσκετε στο 74% απο το πρωί. κανονικά τώρα με τα στατιστικά που έδειχνε απο το πρωί θα έπρεπε να έχω 47% μπαταρία. πρέπει να το πάω σε παπά. κάτσε να κάνω κανα reset.

 

ok μετά το reset λέει 72%... με λίγα λόγια απο το πρωί έχει φάει 20% μπαταρία. δεν μπορώ να πω πως είναι υπερβολικό το νούμερο, ούτε κανένα μικρό γιατί δεν το έχω ενοχλήσει όλη μέρα σήμερα

 

Ας έρθει και έχω το φορτιστή από το QTEK s200:)Σε μένα θα έρθει πρώτα η θήκη και η sd από το ebay είμαι σίγουρος!μέχρι τότε με το QTEK το οποίο θα το αποχωριστώ με βαριά καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...