Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ύστερα από πολλές προσπάθειες αλλαγής ROM (αποτυχημένες) το HTC Diamond 2 που έχω μου έβγαλε τα εξής προλήματα:

 

1ον: Δεν ακουώ τον συνομιλητή μου από το ακουστικό του κινητού-αλλά από το USB Handset ακούω μια χαρά.

 

2ον: Δεν ακούγεται μουσική (χωρίς να έχω συνδέσει το Handsfree).Αλλά ο ήχος εισαγωγής όταν ανοίγει το κιν ακούγεται.

 

3ον: Δεν αναγνωρίζει το PC μου το κινητό

 

4ον: Έχω ενεργοποιήσει την επιλογή που λέει "When device is turned on, DO not charge the battery when connected to the PC". Αλλά μόλις το συνδέσω στο PC το κιν φορτίζει.

 

Ενέργειες που έκανα για να λύσω τα προβλήματα:

 

Έχω δοκιμάσει Soft και Hard reset ουκ ολίγες φορές.

 

Ξανα-εγκαταστάση του ActiveSynce στο PC.

 

Θα ήθελα κάποιος να με ΒΟΗΘΗΣΕΙ σε αυτά τα θέματα. Να επαναλάβω ότι το κιν ΔΕΝ αναγνωρίζεται απο το PC και ΔΕ μπορώ να κάνω καμία ενέργεα με το ActiveSync.

nikolakis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Βάλε τη συσκευή σε bootloader, συνέδεσε τη με το PC και προσπάθησε να περάσεις την official ROM.

 

(Για να μπει σε bootloader... κάνε soft reset έχοντας πατημένο το Volume down στα αριστερά τη συσκευής. Άφησέ το όταν θα δεις την εικόνα των τριών χρωμάτων. Εκεί θα είναι σε bootloader mode.)

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη συσκευή σε bootloader, συνέδεσε τη με το PC και προσπάθησε να περάσεις την official ROM.

 

(Για να μπει σε bootloader... κάνε soft reset έχοντας πατημένο το Volume down στα αριστερά τη συσκευής. Άφησέ το όταν θα δεις την εικόνα των τριών χρωμάτων. Εκεί θα είναι σε bootloader mode.)

 

Μπραβο ρε φιλε. :)

 

Εγω μετα απο την απαντηση που σου ειχε δωσει ο geraks δε θα ασχολουμουν ξανα. :X

Link to comment
Share on other sites

Μπα τίποτα Δυστυχώς.

 

Μπραβο ρε φιλε. :)

 

Εγω μετα απο την απαντηση που σου ειχε δωσει ο geraks δε θα ασχολουμουν ξανα. :X

 

Όταν κάνεις πολλές προσπάθειες για να πετύχεις κάτι και στο τέλος δε τα καταφέρνεις είσαι λίγο δικαιολογημένος να μιλήσεις και λίγο απότομα.Ήταν λάθος.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
nikolakis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπα τίποτα Δυστυχώς.

 

Κάνε μια επανεκκίνηση στο PC σου και ξαναδοκίμασε. Εκεί είναι το πρόβλημα. Εάν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε και σε άλλον υπολογιστή.

 

Μπραβο ρε φιλε. :)

 

Εγω μετα απο την απαντηση που σου ειχε δωσει ο geraks δε θα ασχολουμουν ξανα. :X

 

Εάν υπάρχει καλή διάθεση και πρόθεση, όλα γίνονται. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση στο PC σου και ξαναδοκίμασε. Εκεί είναι το πρόβλημα. Εάν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε και σε άλλον υπολογιστή.

 

 

 

Εάν υπάρχει καλή διάθεση και πρόθεση, όλα γίνονται. :rolleyes:

 

Το πρόβλημα παραμένει..Μήπως γνωρίζεις εάν μπορώ να κάνω τίποτα απο το κιν για να λυθεί το πρόβλημα?Ίσως κάποια διαγραφή κάποιων αρχείων που επηρεάσαν το ηχείο ή το USB?

nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις πολλές προσπάθειες για να πετύχεις κάτι και στο τέλος δε τα καταφέρνεις είσαι λίγο δικαιολογημένος να μιλήσεις και λίγο απότομα.Ήταν λάθος.

 

Δεκτο.

 

Στο θεμα σου τωρα...

Προσπαθησε να σβησεις μεσα απο το PC σου το ζευγαρι που ειχες κανει παλιοτερα με το Active Sync.

Επισης ανοιξε το Active Sync στο τηλεφωνο σου και σβησε και απο εκει το οποιο υπαρχον ζευγαρι εχεις δημιουργησει.

 

Επειτα προσπαθησε απο την αρχη να τα συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο.

 

Στο θεμα σου τωρα...

Προσπαθησε να σβησεις μεσα απο το PC σου το ζευγαρι που ειχες κανει παλιοτερα με το Active Sync.

Επισης ανοιξε το Active Sync στο τηλεφωνο σου και σβησε και απο εκει το οποιο υπαρχον ζευγαρι εχεις δημιουργησει.

 

Επειτα προσπαθησε απο την αρχη να τα συνδεσεις.

 

Τι εννοείς "ζευγάρι"?Στο κινητό δεν έχω αλλάξει τίποτα από τις προσπάθειες που έκανα για αλλαγή ROM. (αν έχει κάποια σχέση αυτό)

nikolakis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι εννοείς "ζευγάρι"?

 

Το partnairship, δηλαδή τη σύνδεση μεταξύ συσκευής και υπολογιστή.

 

Μήπως γνωρίζεις εάν μπορώ να κάνω τίποτα απο το κιν για να λυθεί το πρόβλημα?Ίσως κάποια διαγραφή κάποιων αρχείων που επηρεάσαν το ηχείο ή το USB?

 

Από εκεί δεν μπορείς να κάνει τίποτα παρά μόνο hard reset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το partnairship, δηλαδή τη σύνδεση μεταξύ συσκευής και υπολογιστή.

Ακριβως.

 

 

 

Από εκεί δεν μπορείς να κάνει τίποτα παρά μόνο hard reset.

 

Αυτο ειναι το καλυτερο για να ξερεις σιγουρα οτι ειναι ολες οι ρυθμισεις στο default.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

 

 

 

 

 

Αυτο ειναι το καλυτερο για να ξερεις σιγουρα οτι ειναι ολες οι ρυθμισεις στο default.

Δε γίνεται να σβήσω κάποιο partnership διότι η επιλογή είναι disable.Να σημειώσω ότι μόλις συνέδεσα ένα άλλο HTC και το αναγνώρισε κανονικά.Αλλά και πάλι δε μπορώ να σβήσω κάποιο partnership.

 

Mόλις έσβησα το partnership αλλά κ πάλι τπτ.Μονο φορτίζει το κιν παρ'οτι δεν έχω δώσει τετοια εντολή.

Edited by geraks
nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να σβήσω κάποιο partnership διότι η επιλογή είναι disable.Να σημειώσω ότι μόλις συνέδεσα ένα άλλο HTC και το αναγνώρισε κανονικά.Αλλά και πάλι δε μπορώ να σβήσω κάποιο partnership.

 

Mόλις έσβησα το partnership αλλά κ πάλι τπτ.Μονο φορτίζει το κιν παρ'οτι δεν έχω δώσει τετοια εντολή.

 

start/settings/connections/usb to pc και δες αν ειναι τικαρισμενο το activesync.

σημαντικό, το faster file transfer να μην το εχεις ενεργοποιημενο.

μετα μπορεις να το συνδεσεις με το pc.

να ξερεις οτι μετα απο αλλαγη ρομ η hard reset ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις για να εχεις ενα ομαλο συγχρωνισμο με τον υπολογιστη.

 

απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι αυτο, ελπιζω να βοηθησει...

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

start/settings/connections/usb to pc και δες αν ειναι τικαρισμενο το activesync.

σημαντικό, το faster file transfer να μην το εχεις ενεργοποιημενο.

μετα μπορεις να το συνδεσεις με το pc.

να ξερεις οτι μετα απο αλλαγη ρομ η hard reset ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις για να εχεις ενα ομαλο συγχρωνισμο με τον υπολογιστη.

 

απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι αυτο, ελπιζω να βοηθησει...

 

Δυστυχώς ούτε αυτό είναι..Ήταν τικαρισμένα έτσι όπως είπες..Κοντεύω να τρελαθώ!!!

nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγώ έχω μία απορία που έχω την αίσθηση ότι δεν έχει γίνει κανη ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα αλλά ίσως να έχει ερωτηθεί σε άλλο σημείο του φόρουμ.

 

Λοιπόν όταν στέλνουμε email από τον υπολογιστή μας, έχουμε την δυνατότητα να ζητήσουμε read receipt κάτι όπως γίνεται και με τα SMS/MMS, όταν όμως στέλνουμε από το κινητό μας, αυτή η επιλογή δεν υπάρχει....

 

Πως μπορούμε να έχουμε την δυνατότητα να ζητάμε read receipt στα email των windows 6.5??????

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από πολλές προσπάθειες αλλαγής ROM (αποτυχημένες) το HTC Diamond 2 που έχω μου έβγαλε τα εξής προλήματα:

 

1ον: Δεν ακουώ τον συνομιλητή μου από το ακουστικό του κινητού-αλλά από το USB Handset ακούω μια χαρά.

 

2ον: Δεν ακούγεται μουσική (χωρίς να έχω συνδέσει το Handsfree).Αλλά ο ήχος εισαγωγής όταν ανοίγει το κιν ακούγεται.

 

3ον: Δεν αναγνωρίζει το PC μου το κινητό

 

4ον: Έχω ενεργοποιήσει την επιλογή που λέει "When device is turned on, DO not charge the battery when connected to the PC". Αλλά μόλις το συνδέσω στο PC το κιν φορτίζει.

 

Ενέργειες που έκανα για να λύσω τα προβλήματα:

 

Έχω δοκιμάσει Soft και Hard reset ουκ ολίγες φορές.

 

Ξανα-εγκαταστάση του ActiveSynce στο PC.

 

Θα ήθελα κάποιος να με ΒΟΗΘΗΣΕΙ σε αυτά τα θέματα. Να επαναλάβω ότι το κιν ΔΕΝ αναγνωρίζεται απο το PC και ΔΕ μπορώ να κάνω καμία ενέργεα με το ActiveSync.

 

 

 

Με αυτό το πρόβλημα μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.Μου δώσανε κάποιες λύσεις αλλά δεν έγινε τπτ.Ίσως κάποιος να ξέρει κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα.

nikolakis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως μπορούμε να έχουμε την δυνατότητα να ζητάμε read receipt στα email των windows 6.5??????

 

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε αυτές τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι τώρα δεν γίνεται. Υπάρχει τρόπος εάν αναζητήσεις κάποιο custom skin που τα κρύβει. Εάν σε ενδιαφέρει, θύμησε το μου να σου το στείλω κάποια άλλη στιγμή που θα είμαι στον υπολογιστή μου. Θέλει λίγο δουλίτσα όμως και με αμφιβόλου ποιότητας αποτελέσματα γιατί αυτό εξαρτάται και από την εκάστοτε έκδοση του htc sense.

Ωραίος athanaso για ακόμα μία φορά ευχαριστώ!

Με αυτό το πρόβλημα μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.Μου δώσανε κάποιες λύσεις αλλά δεν έγινε τπτ.Ίσως κάποιος να ξέρει κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δοκίμασες να συνδέσεις τη συσκευή σου σε κάποιο άλλο υπολογιστή; Αν δεν έχεις εύκαιρο κάποιο δεύτερο υπολογιστή (είτε δικό σου ή φίλου σου) δόκιμασε να το πας σε κάποιο internet cafe.

 

Πάντως, επειδή τα προβλήματα που σου παροσυσίασε είναι αρκετά σοβαρά, μήπως θα πρέπει να το πας στο κατάστημα απότ ο οποίο το αγοράσες για να στο περάσουν εντός εγγύησης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το κινητό έχει καλή απόκριση? Με 1 ώρα ομιλία, 30' ράδιο και 30' σερφάρισμα θα μου κρατάει 2 ημέρες η μπαταρία? Έχει πενάκι το συγκεκριμένο κινητό?

 

Θα περιμένω απαντήσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Δοκίμασες να συνδέσεις τη συσκευή σου σε κάποιο άλλο υπολογιστή; Αν δεν έχεις εύκαιρο κάποιο δεύτερο υπολογιστή (είτε δικό σου ή φίλου σου) δόκιμασε να το πας σε κάποιο internet cafe.

 

Πάντως, επειδή τα προβλήματα που σου παροσυσίασε είναι αρκετά σοβαρά, μήπως θα πρέπει να το πας στο κατάστημα απότ ο οποίο το αγοράσες για να στο περάσουν εντός εγγύησης;

 

Το έχω αγοράσει από Αμερική (μέσω Internet).Ισχύει η εγγυήση?

nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το κινητό έχει καλή απόκριση? Με 1 ώρα ομιλία, 30' ράδιο και 30' σερφάρισμα θα μου κρατάει 2 ημέρες η μπαταρία? Έχει πενάκι το συγκεκριμένο κινητό?

 

Θα περιμένω απαντήσεις σας! :)

 

Nαι και αν βγαλεις το σερφαρισμα μπορει να παει και 3 μερες.

Εχει πενακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το έχω αγοράσει από Αμερική (μέσω Internet).Ισχύει η εγγυήση?

 

Η εγγύηση ισχύει μόνο για συσκευές που προορίζονται για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Κατά συνέπεια όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕ OFFICIAL ΑΓΓΛΙΚΗ ΡΟΜ 2.5 ΓΙΑ DIAMOND 2

 

LINK: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=629652

 

την περασα πριν απο λιγο ...

 

Λοιπον την περασα και εγω, απλα πολυ καλη και αρκετα γρηγορη.

μερικα θεματακια.

1) δεν εχει τον τασκμανατζερ στην επανω μπαρα... μπορουμε να κανουμε κατι?

2) δεν βρισκω στις ρυθμισεις απο που οριζουμε πατωντας το ( χ ) να κλεινει η εφαρμογη και να μην μενει στο παρασκήνιο.

3) δεν γραφει Ελληνικα!!!! δεν θελω το fringer εβαλα το touchpal αλλα ουτε και αυτο εχει Ελληνικα! sos.

4)στο sense uiστις επαφες η μπαρα μπορει να γινει με γραμματ του ελληνικου αλφαβητου?

παντως απο χθες το βραδυ που την εβαλα δειχνει οτι ειναι αρκετα καλη με πολλα χρησιμα ( και αλλα οχι:)) και σχετικα γρηγορη.

 

 

Για το 1) &2) η λυση ειναι απλη εβαλα το x-taskmanager.

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή η καινούργια ROM είναι πανομοιότυπη με του HD2, ισχύουν και τα ίδια πράγματα. Για το λόγο αυτό, θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά στο πρώτο post του HD2 όπου έχω link με λύσεις για όλα τα θέματα που σε απασχολούν. Εάν δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...