Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να Εγκαταστήσω το wm6.5 (γνήσια)στο τηλέφωνό μου αλλά φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω σε περίπτωση που γίνει κανένα λάθος.

Θα έθελα κάποιος από εδώ να μου γράψει τα βήματα που πρέπει να κάνω για να γίνει εγκατάσταση. θα ήθελα να λάβει υπόψη του ότι δεν θέλω να χάσω τα προσωπικά αρχεία καθώς και τα contacts μου, ημερομηνίες γενεθλίων κτλ (όχι μέσω outlook). τι γίνεται με το copilot που έχω ενεργοποιήσει?

με τα ελλήνικά τι γίνεται?

τα wm6.5 βελτιόνουν τα προβλήματα που έχω με την συνδεσιμότητα που έχω μέσω bt

ελπίζω κάποιος να ΄βρει χρόνο να ασχοληθεί με το πρόβλημα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θέλω να Εγκαταστήσω το wm6.5 (γνήσια)στο τηλέφωνό μου αλλά φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω σε περίπτωση που γίνει κανένα λάθος.

Θα έθελα κάποιος από εδώ να μου γράψει τα βήματα που πρέπει να κάνω για να γίνει εγκατάσταση. θα ήθελα να λάβει υπόψη του ότι δεν θέλω να χάσω τα προσωπικά αρχεία καθώς και τα contacts μου, ημερομηνίες γενεθλίων κτλ (όχι μέσω outlook). τι γίνεται με το copilot που έχω ενεργοποιήσει?

με τα ελλήνικά τι γίνεται?

τα wm6.5 βελτιόνουν τα προβλήματα που έχω με την συνδεσιμότητα που έχω μέσω bt

ελπίζω κάποιος να ΄βρει χρόνο να ασχοληθεί με το πρόβλημα

ευχαριστώ

 

Μπες στο επίσημο σιτε και κατέβασε την επίσημη 6.5 rom που σου ταιριάζει (ελληνικά για ελληνικό κινητό κλπ)

Εχει και οδηγίες πως γίνετε η εγκατάσταση (βασικά το κατεβάζεις, το τρέχεις και περιμένεις!!!)

Με αναβάθμιση χάνονται όλα απο την συσκευή (όχι απο την κάρτα μνήμης)

Για να κρατήσεις επαφές, συναντήσεις κλπ κλπ βρες και εγκατέστησε το PIM backup, αν και το outlook το κανει μια χαρα και αυτο.

Για το copilot δεν ξερω

Αν η συσκευή σου είναι ελληνική τότε μπορείς να περάσει μόνο την ελληνική (ατίστοιχα ισχύει και για τα αγγλικά). Όλα αυτα με την νόμινη οδό!!!

Για το bt ίσως δεις βελτίωση λόγω της νέας RADIO που έχουν τα 6,5 και όχι απο τα ίδια τα 6,5.

Good Luck

Link to comment
Share on other sites

Για το bt ίσως δεις βελτίωση λόγω της νέας RADIO που έχουν τα 6,5 και όχι απο τα ίδια τα 6,5.

Good Luck

 

Και σε ενα συντομο περασμα που ειχα κανει απο τα Ελληνικα 6.5 πρεπει να εχουν μεσα την Radio 4.49.25.17 που ειναι με διαφορα η καλυτερη απο οσες εχω δοκιμασει.

Ας τσεκαρει ο φιλος και αν δε μεινει ικανοποιημενος θα του πουμε πως θα δοκιμασει αλλη Radio. ;)

 

δες και αυτό το βίντεο για βοήθεια:D

 

Να σου πω την αληθεια ειχες γινει απολυτα κατανοητος με την προηγουμενη απαντηση σου οσον αφορα το πληκτρολογιο, αλλα το video επαιξε εναν αλλο σημαντικοτατο ρολο. :D

 

Οτι μου αρεσε το setup που εχεις στο κινητο σου.

Oι 4 συντομευσεις προγραμματων αντι για 3 που εχω εγω και τα εικονιδια ακριβως απο επανω. :ninja:

 

Για πες ποια Rom φορας και αν αυτα ειναι ενσωματωμενα ή αν τα εχεις βαλει εσυ μετα με καποιο τροπο. :!:

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

H rom που χρησιμοποιώ είναι η Tess Leo I και όχι δεν το έχει ενσωματομένο

Το κατέβασα απο εδώ (χάρη στον Webvirus που το έχει προτείνει παλιότερα)

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση

Max Manila 2.519202525 Ultimate - v2.5.cab

 

Να ξέρεις ότι ναι μεν είναι όμορφα και λειτουργικά όλα αυτά τα κόλπα, αλλα θυσιάζεις σε ταχύτητα απόκρισης. Μια δοκιμή θα σε πείσει!!!

Link to comment
Share on other sites

H rom που χρησιμοποιώ είναι η Tess Leo I και όχι δεν το έχει ενσωματομένο

Το κατέβασα απο εδώ (χάρη στον Webvirus που το έχει προτείνει παλιότερα)

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση

Max Manila 2.519202525 Ultimate - v2.5.cab

 

Να ξέρεις ότι ναι μεν είναι όμορφα και λειτουργικά όλα αυτά τα κόλπα, αλλα θυσιάζεις σε ταχύτητα απόκρισης. Μια δοκιμή θα σε πείσει!!!

 

E, ρε σε μπελαδες μπηκαμε παλι. :lol:

 

Thanks !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αλλα θυσιάζεις σε ταχύτητα απόκρισης.

 

Αυτό σε γενικές γραμμές δεν αξίζει να το θυσιάζεις κατά τη γνώμη μου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1. τα 6.5 έχουν ενσωματομένα κάποια προγράμματα της htc όπως το touchflow ,ραδιόφωνον, quick gps, οπερα ktl

2. το office mobile θα είναι εγκτεστημένο?

3. κάνει format στη κάρτα όταν κάνει εγκατάστση?

4. πόσο χρόνο κάνει η εγκατάσταση?

5. το wm 6.5 που θα κατεβάσω από την ACE HELLAS είναι ελληνικά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε γενικές γραμμές δεν αξίζει να το θυσιάζεις κατά τη γνώμη μου.

 

Λιγο που δοκιμασα, δε μιλαμε για απλη θυσια...

Μιλαμε οτι ειναι σα να γυρισα το χρονο πισω στο Artemis. :(

Αλλα ειναι μεγαλη ευκολια το ατιμο και με βαζει σε σκεψεις...

 

Κανενα προγραμματακι που να κανει Overclocking το Diamond 2 με ασφαλεια υπαρχει?

...

...

...

...

...

...

...

...

...

Τωρα δοκιμασα ΑΥΤΗ την εκδοση και πραγματικα πεταει.

Απο οτι καταλαβα η αλλη εκδοση δεν καθοταν καλα στη ROM μου, γιατι δεν παιζανε και πολλες απο τις λειτουργιες του προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε christou, μετα απο τοση διαφημηση στο πληκτρολογιο του tsipistri ειπα να το δοκιμασω και εγω.

Φυσικα στη ROM μου (NRG 6.5) δεν επαιξε και ετσι απο περιεργεια ειπα να βαλω τη δικη σου ROM (Holy Grail R1) για να δω τι γινεται.

Ε λοιπον ουτε σε αυτη μου δουλεψαν τα SMS με 160 χαρακτηρες χωρις να απενεργοποιησω το HTC Messaging. :p

 

Στη συνεχεια δοκιμασα αλλες 5-6 ROM, για να καταληξω οτι δε δουλευει σε καμια σωστα. Ασε που στις μισες απο αυτες, παρουσιαζει και ενα bug στα γραφικα, οπου πιστευω οτι προκυπτει απο την ασυμβατοτητα του προγραμματος. (αν δεν κανω λαθος ειναι φτιαγμενο για αλλη συσκευη).

 

Να τονισω απλα, οτι στην αρχη ο μετρητης που εχει για το ποσους χαρακτηρες εχουν γραφτει σε καθε μηνυμα γραφει 160 αλλα με το που γραφεις τους πρωτους 5-10 χαρακτηρες ή τις 2-3 πρωτες λεξεις, αλλαζει το νουμερο και σου λεει οτι επιτρεπονται συνολικα 70 χαρακτηρες ανα SMS. :wacko:

 

Αυτο που ειχα γραψει δηλαδη απο την αρχη δοκιμαζοντας διαφορα αλλα πληκτρολογια.

 

φιλε αν ειχες ξοδεψει λιγο χρονο για να εξερευνησεις το πληκτρολογιο που σου προτεινα (το 1/3 του χρονου που χρειαστηκες για να μαζεψεις τα μηνυματα μου και να τα κανεις παραθεση) θα ειχες βρει λυση στο προβλημα σου πολυ νωριτερα.

παροτι λοιπον σου απανταγα εδω και καιρο εσυ επεμενες να λες οτι δεν δουλευει.

εκ των υστερων τωρα και αφου ειδες οτι τελικα δουλευει,

για ευχαριστω ουτε λογος.

αν και θα επρεπε να πεις ενα, οχι σε μενα,αλλα στον φιλο που το εφτιαξε,μιας που του εβγαλες αχρηστο το πληκτρολογιο (δεν ειναι εμπορικο προιον) που εγω πολλες φορες *διαφημιζα*

ετσι οπως το ειπες θα νομιζει κανεις οτι ειχα και ποσοστα απο τις πωλησεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν ειχες ξοδεψει λιγο χρονο για να εξερευνησεις το πληκτρολογιο που σου προτεινα (το 1/3 του χρονου που χρειαστηκες για να μαζεψεις τα μηνυματα μου και να τα κανεις παραθεση) θα ειχες βρει λυση στο προβλημα σου πολυ νωριτερα.

παροτι λοιπον σου απανταγα εδω και καιρο εσυ επεμενες να λες οτι δεν δουλευει.

εκ των υστερων τωρα και αφου ειδες οτι τελικα δουλευει,

για ευχαριστω ουτε λογος.

αν και θα επρεπε να πεις ενα, οχι σε μενα,αλλα στον φιλο που το εφτιαξε,μιας που του εβγαλες αχρηστο το πληκτρολογιο (δεν ειναι εμπορικο προιον) που εγω πολλες φορες *διαφημιζα*

ετσι οπως το ειπες θα νομιζει κανεις οτι ειχα και ποσοστα απο τις πωλησεις.

 

Χαραρωσε λιγο φιλε.

Που σου μαγαρισαμε το super πληκτρολογιο και παρεξηγηθηκες. :p

 

1) Εγω ηξερα απλα οτι γραφουμε με Ελληνικα κεφαλαια γραμματα για SMS 160 χαρακτηρων. Δεν ηξερα οτι θελει τετοια πατεντα το συγκεκριμενο πληκτρολογιο.

Σε κατι αλλα πληκτρολογια που ηθελε να πατησεις "ειδικο" κουμπι για να παιξουν Ελληνικα SMS 160 χαρακτηρων, ο χρηστης που τα εφτιαχνε ονομαζε το κουμπι SMS 160 ή καπως ετσι (για παραδειγμα στο finger keyboard ή στο full screen keyboard). Δε θα καθομουνα εγω να ξεψαχνισω ολο το net για να δω πως θα παιξει το αγαπημενο σου πληκτρολογιο.

2) Ειμαι πιστευω ευγενεστατος προς τους συνομιλητες μου και τους ευχαριστω συνεχεια για τις γνωσεις τους. Επισης με τα λιγα που ξερω, προσπαθω να βοηθαω και εγω οποτε μπορω. Αλλα αφηνω τις ευχαριστιες για το συγκεκριμενο πληκτρολογιο σε εσενα, γιατι εγω δεν το χρησιμοποιω. Πολυ θα ηθελα να μου ταιριαζει, αλλα οπως σου ειπα απο την αρχη στις περισσοτερες ROM που δοκιμασα, δε μου εμφανιζεται σωστα. (λογω καποιας ασυμβατοτητας λογικα).

Δες εδω το μπαχαλο που γινεται με τα κουμπια και τα συμβολα φαντασματα. :cry:

 

Παρολλα αυτα, σε ευχαριστω για την καλη διαθεση που ειχες να βοηθησεις. :rolleyes:

Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

χαλαρος ειμαι,δεν εχω διαθεση για διαξιφισμους εδω και πολυ καιρο.

απλα καποιες φορες βοηθαμε και αξιζει τον κοπο, και καποιες αλλες καλυτερα να μασαμε.

καλη συνεχεια και σε σενα

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά το πήρα και εγώ το κινητό, μέχρι τώρα είχα το Touch Cruise.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια μιας και από win mobile 6.1 πήγα σε 6.5 και έχω μπερδευτεί λίγο, πως γίνεται περιστροφή της οθόνης 90 μοίρες και αν το Destinator 8 παίζει καλά σε εσάς γιατί στο δικό μου δεν προσαρμόζεται σωστά στην οθόνη.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά το πήρα και εγώ το κινητό, μέχρι τώρα είχα το Touch Cruise.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια μιας και από win mobile 6.1 πήγα σε 6.5 και έχω μπερδευτεί λίγο, πως γίνεται περιστροφή της οθόνης 90 μοίρες και αν το Destinator 8 παίζει καλά σε εσάς γιατί στο δικό μου δεν προσαρμόζεται σωστά στην οθόνη.

 

Για την περιστροφη της οθονης, πας settings/system/screen (ρυθμισεις/συστημα/οθονη).

Για το Destinator το 8 δεν ξερω αν εχουν φτιαξει ενα skin που να ταιριαζει με την αναλυση του Diamond 2, αλλα για το Destinator 7 που ειχα ψαξει, εχει κανει πολυ καλη δουλιτσα ο panosha. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα PM για το που θα βρω τα sκin;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση απο μένα.

Μόλις εγκατέστησα αυτό το οποίο προσθέτει 16 συντομεύσεις στο home tab αντί των 9 που προ υπάρχουν, χωρίς να χάνει κάτι σε ταχύτητα!!!!

Καλό και εφετζίδικο το Max Manila αλλά κόβει πολύ τελικά και έφυγες απο εκεί που ήρθε!!!

 

Αν βρώ τώρα πως να βάλω και το call history κάπως, που μου λείπει πραγματικά, θα είμαι κομπλέ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ. Γνώμη μου πάντως να προτιμήσεις το Destinator 7.

 

+1 για το Destinator 7. ;)

 

To 8αρι το ειχα δοκιμασει λιγο και δε μου αρεσε καθολου. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτά εάν θέλει κάποιος υποχρεωτικά το Destinator. Γιατί πλέον προτείνω πιο σύγχρονα προγράμματα όπως iGO, TomTom, miomap, GeniusDriver κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εάν θέλει κάποιος υποχρεωτικά το Destinator. Γιατί πλέον προτείνω πιο σύγχρονα προγράμματα όπως iGO, TomTom, miomap, GeniusDriver κτλ.

Μαζί με το κινητό είχε και το πρόγραμμα πλοήγησης CoPilot Live 7, λέει τίποτα αυτό η είναι μάπα;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εάν δεν απατώμαι είναι trial για ένα χρονικό διάστημα, μετά πρέπει να το πληρώσεις. Εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος κάτοχος.

 

Όπως και να να έχει εγώ δεν το χρησιμοποιώ όταν υπάρχουν τόσα άλλα. Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις τα iGO8, Destinator7 (για τους ελληνικούς χάρτες μόνο), miomap 2008 και τόσα άλλα που κυκλοφορούν και δοκιμασμένα δουλεύουν αποτελεσματικά εδώ στην Ελλάδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το κινητό είχε και το πρόγραμμα πλοήγησης CoPilot Live 7, λέει τίποτα αυτό η είναι μάπα;

Ειναι εξαιρετικο (τι πωπολεξη κι αυτη, ελπιζω να τα πετυχα τα "ε")

Εμενα που πηρα το κινητο απο τη Vodafone, μου ειχε και κωδικο ενεργοποιησης.

Νομιζω ομως οτι δεν εχουν ασχοληθει μαζι του οσο θα επρεπε οι

"ακατονομαστοι"!!!

 

Θέλω να Εγκαταστήσω το wm6.5 (γνήσια)στο τηλέφωνό μου αλλά φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω σε περίπτωση που γίνει κανένα λάθος.

Θα έθελα κάποιος από εδώ να μου γράψει τα βήματα που πρέπει να κάνω για να γίνει εγκατάσταση. θα ήθελα να λάβει υπόψη του ότι δεν θέλω να χάσω τα προσωπικά αρχεία καθώς και τα contacts μου, ημερομηνίες γενεθλίων κτλ (όχι μέσω outlook). τι γίνεται με το copilot που έχω ενεργοποιήσει?

με τα ελλήνικά τι γίνεται?

τα wm6.5 βελτιόνουν τα προβλήματα που έχω με την συνδεσιμότητα που έχω μέσω bt

ελπίζω κάποιος να ΄βρει χρόνο να ασχοληθεί με το πρόβλημα

ευχαριστώ

Με το SPBBackup κανε ενα αντιγραφο του κινητου σου (αν θες τη γνωμη μου,

μονο των επαφων, μηνυματων, σημειωσεων κλπ, και οχι των προγραμματων γιατι

οταν τα επαναφερεις, θα συναντησεις προβληματα ασυμβατοτητας).

Οσο για τι CoPilot, πρεπει οπωσδηποτε να μπεις στη σελιδα

http://activate.alk.com/ALKLicense/web/ALKActivation.aspx

και να κανεις deactivation του προγραμματος για να τοχρησιμοποιησεις στη συνεχεια για μια αναβαθμισμενη εκδοση των Windows.

Στη συσκευη σου, στο CoPilot πας Ρυθμισεις>Παροχη αδειας χρησης>Απενεργοποιηση>Δεν υπαρχει Internet>Επομενο

και ΠΡΟΣΟΧΗ γραψε κατ'ευθειαν καπου τον κωδικο απενεργοποιησης,

γιατι εγω εκανα τη ******* και δεν τον κρατησα,(δοκιμαζοντας αυτα τα βηματα που σου γραφω) και τωρα πρεπει να σπασω το κεφαλι μου για να το επαναφερω

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

εχω απανεργοποιηση το 3G και πλεον διπλα απο το εικονιδιο της μπαταριας εμφανιζεται ενα εικονιδιακι με το G σκετο!!!

 

οταν το εν λογω εικονιδιο ειναι μεσα σε ενα πλεγμα τι σημαινει!!!?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...