Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hard spl 1.83 έχεις?

 

Ναί !! Μα αν δεν είχα δεν θα έπαιρνε Λεο ρομ καθόλου. Έχω φλασάρει σχεδόν όλες τις ρομ του dutty. Επισης δεν μπουταρει ουτε με την official 6.5. Μονο με την 6.1.:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναί !! Μα αν δεν είχα δεν θα έπαιρνε Λεο ρομ καθόλου. Έχω φλασάρει σχεδόν όλες τις ρομ του dutty. Επισης δεν μπουταρει ουτε με την official 6.5. Μονο με την 6.1.:blink:

 

κάνε ένα πέρασμα πάλι το τελευταίο hardspl, μετά δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα πέρασμα πάλι το τελευταίο hardspl, μετά δοκίμασε ξανά.

 

Πέρασα πάλι το τελευταίο hardsp στο automatic mode πανω από το προηγούμενο που είχα δοκίμασα cooked rom αλλά πάλι τα ίδια.:ninja: Θα τρελαθούμε τελείως??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ουτε!! Θα δοκιμασω να τρεξω το relocker και μετα παλι το 1.83 να δω τι θα γινει..

 

Αυτή την στιγμή είμαι με το στοκ spl με τη στοκ 6.1 αλλα δεν μπορώ να βαλω την επίσημη 6.5. Περνά το λογότυπο της htc δείχνει για λίγο την πορτοκαλί οθόνη windows και κάνει μόνο του reboot!! Δηλαδή μόνο με την official 6.1 λειτουργεί!! Καθε βοηθεια δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

hard reset έκανες αφού πέρασες την official 6.5?
Link to comment
Share on other sites

hard reset έκανες αφού πέρασες την official 6.5?

 

'οχι το μόνο που δεν δοκίμασα είναι αυτο θα το δοκιμάσω...

 

λοιπόν η τέλευταία μου προσπάθεια ήταν η εξής: Στοκ ραδιο-ρομ 6.1 και spl. μετά πέρασμα επίσημη ρομ 6.5 hard reset δύο φορές αλλά και πάλι κάνει μόνο του reboot με το που φτάνει στο logo των windows!! Ελεος!! μήπως προσπαθεί να με πείσει να αγοράσω το HD2??!!

Link to comment
Share on other sites

'οχι το μόνο που δεν δοκίμασα είναι αυτο θα το δοκιμάσω...

 

λοιπόν η τέλευταία μου προσπάθεια ήταν η εξής: Στοκ ραδιο-ρομ 6.1 και spl. μετά πέρασμα επίσημη ρομ 6.5 hard reset δύο φορές αλλά και πάλι κάνει μόνο του reboot με το που φτάνει στο logo των windows!! Ελεος!! μήπως προσπαθεί να με πείσει να αγοράσω το HD2??!!

 

εγώ στη θέση σου, θα ανέφερα το πρόβλημα στο Topaz θέμα των xda-developers. μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτό δεν έχει δοκιμάσει.

 

 

παιδιά τελείωσα με τον οδηγό, για την 6.5. Το τηλέφωνο πηγαίνει μια χαρά γρήγορα. είμαι ικανοποιημένος επιτέλους.

 

θα σας το δώσω αύριο, γιατί πρέπει να φτιάξω νέο ZIP με εφαρμογές. :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους περάσαν την HG R3 duttys rom θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση :

Έχω πάνω την R1 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος .Δεν εχω κάποιο παράπονο σημαντικό ή πρόβλημα εκτός απο το bug των μηνυμάτων που δεν μπορείς να επιλέψεις επαφή στο tab του manila.

Αξίζει να βάλω την R3 και να ξανασετάρω απο την αρχή το τηλέφωνο?

Ποιές οι διαφορές της με την R1?

Link to comment
Share on other sites

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

εγώ στη θέση σου, θα ανέφερα το πρόβλημα στο Topaz θέμα των xda-developers. μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι εκεί.

Έχω ανοίξει θέμα και εκεί να δούμε τί θα γίνει.

 

@Driver_3:

Έχεις δοκιμάσει να περάσεις την official 6.1 με το stock SPL και μετά να περάσεις την official 6.5;

Το δοκίμασα και ήμουν σίγουρος οτι θα λυθεί το πρόβλημα έτσι αλλά τίποτα!! Θα ξανακάνω σήμερα όλη τη διαδικασία με τα πάντα στοκ με τα 6.1 μετα hardreset και πέρασμα την επίσημη 6.5 και ξανά hardreset μήπως συνέλθει.:ninja: Πλάκα πλάκα με τα 6.1 που έχω ξεμείνει τώρα αυτό που βλέπω είναι οτι ειναι πολύ γρήγορα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πλάκα πλάκα με τα 6.1 που έχω ξεμείνει τώρα αυτό που βλέπω είναι οτι ειναι πολύ γρήγορα!:lol:

 

Είναι γεγονός αυτό! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ COOKED ROM (by ΘΟΔΩΡΗΣ)

-------------------------------------------

 

 

Αυτός ο οδηγός είναι για 6.5 cooked roms και συγκεκριμένα για την Cheetah.

Δεν ευθύνομαι για τυχόν προβλήματα, αν δεν ξέρετε μην ρωτήσετε εμένα. :)

 

 

 

Λοιπόν...

 

ΒΗΜΑ 0:

Κατευάστε αυτό το zip με τα cabs που έχω συγκεντρώσει για προσωπική χρήση.

Θα σας βοηθήσει για να συνεχίσετε παρακάτω... (στο τέλος του post το λινκ)

 

 

 

ΒΗΜΑ 1ο:

 

Σε περίπτωση που δεν έχετε κάνει HARDSPL στο τηλέφωνό σας, ορίστε το link...

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=232404&d=1254155235

 

 

 

BHMA 2o:

Κατευάζεται την τελευταία έκδοση της Cheetah απο εδώ...

http://rapidshare.com/files/311905243/0.1a.Cheetah.rar

Σημείωση. Το zip δεν έχει μέσα το CustomRUU που χρειάζεται για να κάνει install την ρομ.

Κατευάστε το απο εδώ.. http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=208786&d=1248525110

και βάλτε το μέσα στο φάκελο με το αρχείο της ρομ. Μετά τρέξτε το.

 

 

 

ΒΗΜΑ 3ο:

Μόλις φορτώσει την ρομ και ξεκινήσει το εργαλείο, πηγαίνετε στα Settings του Manilla (TF3D, το ωραίο πράγμα που βλέπεται στην οθόνη σας),

μετά στο Security > Factory Reset > γράφετε 1234 και πατάτε το YES.

 

Το τηλέφωνο με αυτό το τρόπο κάνει πάλι Hard Reset, και καθαρίζει απο τυχόν βλακείες (συνήθως γίνεται και ελάχιστα πιο γρήγορο).

 

 

 

ΒΗΜΑ 4ο (Ρύθμιση της ρομ, για καλή μπαταρία):

 

1) Start > Settings > Connections > Advanced Network > και διαλέγεται Disable > ΟΚ

2) Απο το zip αρχείο, θα χρειαστείτε το CommManager8.cab (τρέξτε το και κάντε Soft-Reset όπως ζητάει)

3) Μόλις ξεκινήσει, πάτε πάλι στα Settings του manilla > Wireless Controls > και κλείνετε το 3G > Done

4) Κάνετε εγκατάσταση το Advanced Config και στο Power Management διαλέγεται όλα τα Adviced Options

4β) μιας και είμαστε στο Advanced Config, μερικές προσωπικές μου ρυθμίσεις ακόμα...

- Στο Messaging > SMS delivery notification > Enabled

- Στο Camera > Save Location : My Pictures

- Στο HTC Camera Album > OK Button: Closed

- Done > Soft Reset

5) Εγκατάσταση του LumosSetup.cab και Soft Reset (Πολλά soft reset κάνουμε αλλά τι να γίνει)

- Όταν ξεκινήσει θα βγάλει ότι δεν βρήκε το Configuration File, πατήστε ΟΚ και ΟΚ

- Πατάμε Start Calibration Wizard... ακολουθούμε ότι μας λέει και στο τέλος Save+Apply.

6) Τρέχετε το eLias_AsyncKiller.cab

7) Τρέχετε το gfreek V6 Test 1 Brians Taskbar.cab

8) Αγοράστε μια 1700αρα μπαταρία απο το ebay. 5 ευρώ και τα αξίζει (Δοκιμασμένη)

9) Κατευάστε την τελευταία Radio Rom απο εδώ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=547276

 

Κάντε ένα calibrate στην μπαταρίας σας, ώστε να κάνει ένα σωστό φόρτισμα.

 

1. Αδειάστε εντελώς την μπαταρία σας

2. Βγάλτε την μπαταρία απο το τηλέφωνο για 1 λεπτο

3. Βάλτε την μπαταρία πίσω, αλλά μην ξεκινήσετε το τηλέφωνο

4. Φορτίστε πλήρως την μπαταρία με το φορτιστή της μπρίζας

5. Βγάλτε την μπαταρία για 1 λεπτό

6. Βάλτε πίσω την μπαταρία

7. Ξεκινήστε την συσκευή και είστε έτοιμοι.

 

 

BHMA 5ο (Ρύθμιση της ρομ, για ταχύτητα):

 

1) Τρέχετε το Manilla - stop watch animation.cab

2) Κλείστε όλα τα άχρειστα Manilla Tabs (Twitter, Stocks, και ότι δεν χρειάζεστε)

3) Τρέχετε το Gaz TD2 Tools.cab και...

- Στο Phone > Interface > Disable το End Key Delay

- Στο GPS > Optimized

- Στο GPS στο Current Log και το Old log διαλέγετε Disabled

- Apply Settings και Soft Reset

4) Τρέχετε το htcpedia topaz Settings Tool.cab

- Menu > Camera > Picture Size > Make Camera Capture Maximum speed > OK

- Done > Soft Reset

5) Τρέξτε το SpeedBooster.v2.0.020-TYRA.cab, γράψτε το Ownership Info, και κάντε το register

- Tools > Κλείστε το battery meter > ΟΚ

- Benchmark > Run Bench > Results > Γράψτε σε ένα χαρτί τα αποτελέσματα. Τα δικά μου είναι : 5,99 - 5,97 - 7,53 - 7,17 - 3,33

- Ρυθμίστε τις μπάρες όπως τις φωτογραφίες μέσα στο zip.

6) Τακτοποιήστε το Start Menu σας. Όσο λιγότερα πράγματα στο Start Menu, τόσο πιο γρήγορα ανοίγει.

για να το φτιάξετε πηγαίνετε στο File Explorer > Windows > Start Menu > Programs και μετά ξέρετε τη συνέχεια

7) Τρέξτε το tnyynt SD TuneUp για να διαβάζει γρηγορότερα την μνήμη

8) Αν πραγματικά το μόνο που σας νοιάζει είναι η ταχύτητα (η πολύ ταχύτητα) κλείστε το Manilla...

9) Μην χρησιμοποιείτε Weather Animation στην Home Tab. Διαλέξτε ένα σταθερό wallpaper απο το Animated...

10) Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο, για να γίνει πιο γρήγορη η ρομ, να μου το πει παρακαλώ.

 

 

 

ΒΗΜΑ 6ο (Μερικές ρυθμίσεις για την registry):

 

1) Επειδή το HTC Messaging τραβάει ζόρι, τρέξτε το Zenyee Disable HTC Messaging, για να χρησιμοποιείτε το Messaging της Microsoft

2) Για να γράφετε ελληνικά και να στέλντε 160 χαρακτήρες μηνύματα κάντε εγκατάσταση και χρησιμοποιείστε το FingeKeyb-2.1-WVGA-gr-taxtax.cab

3) Ρυθμίστε το backlight για το πότε να σβήνει αν θέλετε

4) Επειδή τα Settings στο Start Menu πηγαίνει στα Settings του Manilla και με εκνευρίζει. Έτσι το φτιάχνετε...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Shell\StartInfo]

"HideSettings"=dword:0

 

and to get rid of the shortcuts

 

[HKEY_CURRENT_USER\Software\HTC\Manila]

"IsShortcutEnable"=dword:0

5) Για να κάνετε το Manilla στα Ελληνικά

HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang

Αλλάζουμε την τιμή από 409 σε 408 (Hex)

 

 

 

ΒΗΜΑ 7ο (Κάντε το Manilla πιο όμορφο):

 

1) Κάντε εγκατάσταση το Max Manilla Theme 4.1

2) Βρείτε Mods απο εδώ... http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4387387&postcount=9

3) Αυτό το βήμα, θα κάνει το manilla πιο λειτουργικό και όμορφο αλλά!! θα χάσετε σε ταχύτητα...

- Κάντε εγκατάσταση το Max Manilla Ultimate 2.5.cab

 

 

 

ΒΗΜΑ 8ο:

 

Αν το πιο απαιτητικό πράγμα για σας είναι το τηλέφωνο να έχει άψογη μπαταρία και να πηγαίνει το **** του,

βρείτε μια Cooked Rom με Windows Mobile 6.1

 

 

Το λινκ για το αρχείο είναι...

http://rapidshare.com/files/309153966/D2_Mods_by_Ted.rar

 

 

Περιμένω τα αποτελέσματά σας,

 

Θοδωρής :)

Edited by athanaso77
Update by WebVirus
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θοδωρή, κρίνεις ότι θα ήταν χρήσιμο να μπουν τα δύο αυτά link της υπογραφής σου στο πρώτο post;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, κρίνεις ότι θα ήταν χρήσιμο να μπουν τα δύο αυτά link της υπογραφής σου στο πρώτο post;

 

αρκετά θα έλεγα :)

 

πιστεύω έχω καλύψει τις περισσότερες ερωτήσεις που γίνονται συνήθως, οπότε δεν υπάρχει λόγος για ανούσια post πλέον. όποιος spamari Θα τον βαράω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου (στα ελληνικά) ο τρόπος για να βάλω την ρομ ?

Με λίγα αγγλικά που ξέρω έκανα σωστά το ξεκλείδωμα της συσκευής για να δέχεται ρομ πέρα της official (HARDSPL). Πως συνεχίζω όμως … για να βάλω την ρομ Cheetah. ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου (στα ελληνικά) ο τρόπος για να βάλω την ρομ ?

Με λίγα αγγλικά που ξέρω έκανα σωστά το ξεκλείδωμα της συσκευής για να δέχεται ρομ πέρα της official (HARDSPL). Πως συνεχίζω όμως … για να βάλω την ρομ Cheetah. ?

 

κοίτα πάλι το βήμα2.

 

το διόρθωσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αρκετά θα έλεγα :)

 

πιστεύω έχω καλύψει τις περισσότερες ερωτήσεις που γίνονται συνήθως, οπότε δεν υπάρχει λόγος για ανούσια post πλέον. όποιος spamari Θα τον βαράω.

 

Done.

 

Για ότι άλλο χρειαστείς... μου λες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Done.

 

Για ότι άλλο χρειαστείς... μου λες.

 

τους αριθμούς του τζόκερ για την Κυριακή :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το καταλαβένω ?

( γράψτε το Ownership Info, και κάντε το register )

Δηλαδή ?

καθώς και το Manila δεν γύρισε στα Ελληνικά ( έγιναν κεφαλιά τα γράμματα Αγγλικά και λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δηλώστε το ονομά σας στα Settings > στο Owner Info (δηλαδή σε ποιον ανήκει η συσκευή)

 

και μετά μέσα απο το πρόγραμμα στο μενού κάνε register

Link to comment
Share on other sites

το πηρα πριν απο μερικες εβδομαδες ...και αξαφνα αρωστησε ...αρχιζε να αδειαζει σαν παλαβο την μπαταρια και να υπερθερμαινεται με ρυθμους ταχυτατους ...

γκαντεμια ?....προβληματικη συσκευη? ...την εστειλα πισω στην vodaphone και περιμενω ....δοκιμασα ολα τα κολπα αλλα με κλειστες ολες τις εφαρμογες η συκσυη ξεμενε πανω στο διωρο ομιλιας ....τι να πω ...χωρια που το κεφαλι μου γινοτανε καζανι ...αναμενω με το παλιο μου τηλεφωνο στο χερι ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...