Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εγγύηση μέχρι πότε είναι? (Οι mod θα μας σκοτώσουν αν ξεκινήσουμε τέτοια συζήτηση εδώ)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η εγγύηση μέχρι πότε είναι? (Οι mod θα μας σκοτώσουν αν ξεκινήσουμε τέτοια συζήτηση εδώ)

 

Απο Wind αγορασμενο στις 29/10/2009.Εχει 2 χρονια εγγυηση οποτε σχεδον 10 μηνες ακομα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω και μία γνώμη ρε συ Γιάννη. Αξίζει να το πάρω το HD2? Τι λες?

 

Αξίζει και με το παραπάνω Θοδωρή! Είναι μακράν ότι καλύτερο βγήκε ποτέ σε windows mobile. Ειδικά με τα τελευταία builds και με μια καλή rom... πετάει.

 

Όσον αφορά το android τα πράγματα έχουν εξελιχθεί πολύ και έχει και πολύ δρόμο μπροστά του.

 

Παιδια οποιος θελει το Diamond 2 μου με 50 ευρω μου το λεει.Εχει καμμενα πιξελς στην οθονη κι εχει και γρατζουνιες γι'αυτο και το δινω τοσο αλλα εχει ακομα εγγυηση κι επισης αν δεν το φτιαξουν στο e-bay εχει φτηνα να επισκευαστει για οσους ξερουν.Δουλευει μια χαρα!Η οθονη παταει κανονικα και το κινητο δεν εχει κανενα λειτουργικο προβλημα.Για οτι αλλο θελετε ρωτηστε με.

Δεν το εβαλα στις αγγελιες γιατι πιστευω πιο πολυ θα χρειαστει σε καποιον απο εδω που το ξερει το κινητο.

 

Βάλτο στο Buy&Sell.

 

Η εγγύηση μέχρι πότε είναι? (Οι mod θα μας σκοτώσουν αν ξεκινήσουμε τέτοια συζήτηση εδώ)

 

2 χρόνια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ την επίσημη Ελληνική WM 6.1 ROM του Diamond2;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλημέρα, μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ την επίσημη Ελληνική WM 6.1 ROM του Diamond2;

 

http://www.htc.com/gr/SupportDownload.aspx?p_id=249&cat=2&dl_id=912

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα Γιάννη, αυτό ήταν το πρώτο μέρος που έψαξα αλλά βρήκα μόνο WM 6.5.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα Γιάννη, αυτό ήταν το πρώτο μέρος που έψαξα αλλά βρήκα μόνο WM 6.5.

 

Sorry, τώρα είδα ότι ζήτησες WM6.1. Επειδή δεν ξέρω ποια από τις δύο είναι, πάρε και τις δύο...

 

http://www.uploadcity.com/?f=13176110&t=RUU_Topaz_HTC_ELL_1.40.482.4_Radio_Signed_Topaz_61.20t.25.10_3.43.25.19_Ship.exe&

 

http://www.uploadcity.com/?f=12800750&t=RUU_Topaz_S_HTC_ELL_2.16.482.2_Radio_Sign_Topaz_61.44tc.25.32_4.49.25.17_Ship.exe&

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry, τώρα είδα ότι ζήτησες WM6.1. Επειδή δεν ξέρω ποια από τις δύο είναι, πάρε και τις δύο...

 

http://www.uploadcity.com/?f=13176110&t=RUU_Topaz_HTC_ELL_1.40.482.4_Radio_Signed_Topaz_61.20t.25.10_3.43.25.19_Ship.exe&

 

http://www.uploadcity.com/?f=12800750&t=RUU_Topaz_S_HTC_ELL_2.16.482.2_Radio_Sign_Topaz_61.44tc.25.32_4.49.25.17_Ship.exe&

 

Νομίζω οτι είναι η πρώτη. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, μόλις το έκανα και λειτουργεί κανονικά.

Πρέπει να βάλεις το Co0kie's Home Tab για να φύγει.

Αυτόν τον τρόπο τον ήξερα, εννοούσα χωρίς να το βάλω.

Φίλε μου το να παίρνεις μια ρομ η οποία έχεις ένα κάρο π@π@ρ1ες επάνω, απλά και μόνο επειδή ο NRG θέλει να δει τι κάνουν, και στο τέλος να την πληρώνουν αυτοί που κάθονται με τις ώρες και στήνουν τις ρομ δεν λέει.

Μάθε να στήνεις στο τηλέφωνό σου αυτά που όντως χρειάζεσαι, και θα δείς μια σταθερή συσκευή. Παλιά μου άρεσε και εμένα ο nrg, απο τότε όμως που ο dutty έβγαλε την V3, τελείωσε. (Δυστυχώς τότε τελείωσε και το flasharisma για μένα)

Ξέρω πολύ καλά να στήνω roms και έχω στήσει πάρα πολλές, γιατί και μου αρέσει να αλλάζω roms (έχοντας οτιδήποτε καινούριο), αλλά και επειδή βαριέμαι να είμαι πολύ χρονικό διάστημα με την ίδια rom. Δε νομίζω ότι αυτό που έχει ο energy είναι π@π@αρ1ές, κατά πως τις χαρακτηρίζεις και επιπλέον ένα μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι όλα αυτά είναι μαγειρεμένα στη rom, άρα κινούνται με μεγαλύτερη ταχύτητα, απ' ό,τι αν τα εγκαταστήσεις μετά (σε περίπτωση που τα θέλεις). Επίσης, σε περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις maxsence, πιστεύω ότι είναι μονόδρομος. Όσο για το κατά πόσο δεν τις δοκιμάζει, δε γνωρίζω, αλλά δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοια, γιατί προσωπικά εγώ, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα σταθερότητας.

Για αυτήν του Dutty, δεν αντιλέγω, είναι πολύ καλή rom και αρκετά γρήγορη. Για αυτό και την κρατάω ακόμα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολύ καλά να στήνω roms και έχω στήσει πάρα πολλές, γιατί και μου αρέσει να αλλάζω roms (έχοντας οτιδήποτε καινούριο), αλλά και επειδή βαριέμαι να είμαι πολύ χρονικό διάστημα με την ίδια rom. Δε νομίζω ότι αυτό που έχει ο energy είναι π@π@αρ1ές, κατά πως τις χαρακτηρίζεις και επιπλέον ένα μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι όλα αυτά είναι μαγειρεμένα στη rom, άρα κινούνται με μεγαλύτερη ταχύτητα, απ' ό,τι αν τα εγκαταστήσεις μετά (σε περίπτωση που τα θέλεις). Επίσης, σε περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις maxsence, πιστεύω ότι είναι μονόδρομος. Όσο για το κατά πόσο δεν τις δοκιμάζει, δε γνωρίζω, αλλά δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοια, γιατί προσωπικά εγώ, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα σταθερότητας.

Για αυτήν του Dutty, δεν αντιλέγω, είναι πολύ καλή rom και αρκετά γρήγορη. Για αυτό και την κρατάω ακόμα.

 

Καλά εγώ δεν είπα ότι δεν ξέρεις να στήνεις ρομς:) γενικά μιλάω.

Το να στήνεις κάποια πράγματα στην ρομ, ναι τα κάνει ελάχιστα πιο γρήγορα, αλλά να έχεις ένα κάρο πράγματα πάνω στην ρομ, κάποια στιγμή θα γυρίσουν και θα σε δαγκώσουν.

Όσο για το maxSense, δεν μπορώ να φανταστώ άτομο να το χρησιμοποιεί αυτό το πράγμα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το σιχαίνομαι.

 

Όσο για το θέμα σταθερότητας που λες, δοκίμασε να ακούσεις κανα δυο ώρες μουσική, και ταυτόχρονα να δουλεύεις - παίζεις πάνω στο pda Και θα δείς. (να μην μιλήσω για την κατανάλωση της μπαταρίας).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσο για το κατά πόσο δεν τις δοκιμάζει, δε γνωρίζω, αλλά δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοια, γιατί προσωπικά εγώ, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα σταθερότητας.

 

Εσύ δηλαδή λες ότι δοκιμάζει και τις 20 rom που βγάζει σε 20 διαφορετικές συσκευές ταυτόχρονα όταν αλλάζει κάποιο windows build;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δεν είπα ότι δεν ξέρεις να στήνεις ρομς:) γενικά μιλάω.

Το να στήνεις κάποια πράγματα στην ρομ, ναι τα κάνει ελάχιστα πιο γρήγορα, αλλά να έχεις ένα κάρο πράγματα πάνω στην ρομ, κάποια στιγμή θα γυρίσουν και θα σε δαγκώσουν.

Όσο για το maxSense, δεν μπορώ να φανταστώ άτομο να το χρησιμοποιεί αυτό το πράγμα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το σιχαίνομαι.

 

Όσο για το θέμα σταθερότητας που λες, δοκίμασε να ακούσεις κανα δυο ώρες μουσική, και ταυτόχρονα να δουλεύεις - παίζεις πάνω στο pda Και θα δείς. (να μην μιλήσω για την κατανάλωση της μπαταρίας).

Καλά και εγώ εκφράστηκα κάπως πιο έντονα από το κανονικό. Απλά ήθελα να σου πω ότι δεν είναι από τις πρώτες μου rom που χρησιμοποιώ.

Εντάξει, το maxsense έχει τη φάση του και αυτό. Εννοώ, όταν κάπου βαριέμαι το cookie, βάζω καμία rom με maxsense, έτσι για τη διαφορά. Και οφείλω να ομολογήσω ότι μου αρέσει αρκετά. Εσύ γιατί τόσο αρνητικός για το maxsense; Εγώ είμαι της άποψης ότι όσο περισσότερες εναλλακτικές υπάρχουν τόσο το καλύτερο.

Μουσική δεν ακούω από το τηλέφωνο ώστε να δοκιμάσω το παράδειγμα που γράφεις. Δηλαδή έχεις δει διαφορά σε αυτό με rom του energy και του dutty; Δηλαδή του energy τι κάνουν;

Εσύ δηλαδή λες ότι δοκιμάζει και τις 20 rom που βγάζει σε 20 διαφορετικές συσκευές ταυτόχρονα όταν αλλάζει κάποιο windows build;

Δεν ξέρω για πόσες συσκευές βγάζει rom (εγώ ξέρω για diamond2, hd2 και touch2). ΑΛλά πιστεύω ότι είναι εντελώς απίθανο να βγάζει roms χωρίς να τις δοκιμάζει και να λειτουργούν μια χαρά.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι fan του energy, απλά μία λογική σκέψη κάνω.

Όσοι χρησιμοποιείται cookie, ποια έκδοση έχετε βάλει; Σήμερα έβαλα την 2 και μου φάνηκε αρκετά διαφορετική από αυτή που είχε ο energy. Σαν να την έχει πετσοκομμένη. Και φυσικά μου αρέσει καλύτερα έτσι (σ' του dutty τη rom πάντα). Απλά, έχει διαφορές αρκετές σε σχέση με εκδόσεις 1.x.x και πρέπει να διαβάσω λίγο το thread για το cht.

Και για να τελειώνω το μήνυμά μου, προς το παρόν έχουμε energy και dutty που αξίζουν να δοκιμαστούν ε;

Καλό απόγευμα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξέρω για πόσες συσκευές βγάζει rom (εγώ ξέρω για diamond2, hd2 και touch2). ΑΛλά πιστεύω ότι είναι εντελώς απίθανο να βγάζει roms χωρίς να τις δοκιμάζει και να λειτουργούν μια χαρά.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι fan του energy, απλά μία λογική σκέψη κάνω.

 

Δεν έχω λόγο να αλλάξω τα πιστεύω σου. :rolleyes:

 

Όσοι χρησιμοποιείται cookie, ποια έκδοση έχετε βάλει; Σήμερα έβαλα την 2 και μου φάνηκε αρκετά διαφορετική από αυτή που είχε ο energy. Σαν να την έχει πετσοκομμένη. Και φυσικά μου αρέσει καλύτερα έτσι (σ' του dutty τη rom πάντα). Απλά, έχει διαφορές αρκετές σε σχέση με εκδόσεις 1.x.x και πρέπει να διαβάσω λίγο το thread για το cht.

 

Προτείνουμε την έκδοση 2.0 μαζί με τον editor του φυσικά και τα υπόλοιπα add-ons. Είναι πιο πλούσια από την 1.8.5 αλλά παρόλα αυτά είναι και πιο ελαφριά γιατί στηρίζεται σε βελτιωμένο αλγόριθμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να αλλάξω τα πιστεύω σου. :rolleyes:

Δε νομίζω ότι είναι απάντηση αυτή. Το προηγούμενο μήνυμα το έγραψα θεωρώντας ότι κάνουμε συζήτηση. Διαφορετικά, δεν υπήρχε λόγος να σχολιάσω τις rom του Energy. Στην τελική, ο καθένας βάζει ό,τι του ταιριάζει και τελειώνει η συζήτηση. :p

Προτείνουμε την έκδοση 2.0 μαζί με τον editor του φυσικά και τα υπόλοιπα add-ons. Είναι πιο πλούσια από την 1.8.5 αλλά παρόλα αυτά είναι και πιο ελαφριά γιατί στηρίζεται σε βελτιωμένο αλγόριθμο.

Ποιοι ακριβώς προτείνετε;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Επειδή την έβαλα βιαστικά εχτές το βράδυ, δεν έδωσα σημασία στα add-ons. Οπότε θα το μελετήσω σήμερα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ποιοι ακριβώς προτείνετε;

 

Η πλειοψηφία των χρηστών.

 

Όσον αφορά το άλλο που λες θα κρατήσω μόνο το τελευταίο... "Στην τελική, ο καθένας βάζει ό,τι του ταιριάζει και τελειώνει η συζήτηση".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ostvarivanje, να σου απαντήσω με μία λογική θεωρία - απάντηση. Ο NRG βγάζει ρομ για Touch Pro, Touch 2 αν θυμάμαι καλά, Touch Pro 2, Diamond 2, HD2, HD, και νομίζω ξεχνάω κάποιες ακόμα.

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι έχει αγορασμένες όλες αυτές τις συσκευές και φορτώνει σε όλες κάθε φορά τις ρομ του, και τις δοκιμάζει κιόλας?

 

2) Εγώ είμαι της άποψης, ότι πρέπει να υπάρχει ενα "προϊόν" μόνο, και αυτό να είναι τόσο επεκτάσιμο και εύκολο στην παραμετροποίηση, που να μπορεί να καλύψει τα περισσότερα γούστα. (κανείς δεν θα είναι ποτέ 100% ευχαριστημένος). Το θεωρώ "χαζό" να υπάρχουν 2 ομάδες και να τρώνε "πόρους", για να καταλήξουν σε κάποιο παρόμοιο συμπέρασμα. Θα βγάζανε την διπλάσια δουλειά και ταχύτητα αν δουλεύανε μαζί.

 

Τέλος το cht είναι ΤΟΣΟ πολυ εύκολο στις αλλαγές και τις ανάγκες του κάθε χρήστη, που μπορείς να το αλλάζεις όποτε και όσο συχνά θες με διάφορους τρόπους. Αυτό που με τσάτισε με το maxSense, είναι ότι πήρε το προϊόν της HTC, και προσπάθησε να το κάνει δικό του, βάζοντας πάνω 5000 πράγματα, τα οποία και δύσκολα στο μάτι παρουσιάζονται αλλά και σε αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή όταν είχε πρωτο ξεκινήσει ο max να το φτιάχνει, του εξηγούσα γιατί αυτό που θέλει να κάνει δεν θα πετύχει. Και τελικά όντως το ποσοστό που το χρησιμοποιεί, είναι πολύ μικρό σε σχέση με το CHT (το οποίο είναι ένα πολύ έξυπνο scriptaki το οποίο "ΚΟΥΜΠΩΣΕ" πάνω στο Sense, χωρίς να το καταστρέψει)

 

Το CHT 2.0 είναι κορυφή. Ξέχνα το 1.8.5, αυτό ήταν σχεδόν απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε webvirus, εντάξει, δεν είμαι και φίλος του energy :p για να ξέρω αν τις έχει όλες αυτές τις συσκευές, αλλά απαντώντας με βάση τη λογική, δεν πρέπει να τις έχει. Εκτός και αν του τις χορηγεί κάποιος. Πάντως, σε περίπτωση που επιβεβαιωμένα δεν τις έχει, τότε μιλάμε ότι βγάζει roms εντελώς στα κρυφά. Το hd2 το έχει σίγουρα. Από εκεί και πέρα, έχοντας "μαγειρέψει" μια rom για το hd2, είναι πολύ δύσκολο να την τροποποιήσει για κάποια άλλη συσκευή, που έχει την ίδια ανάλυση οθόνης, για παράδειγμα;

Για το 2) που έγραψες, πραγματικά δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι. Αν θέλεις, πες μου για να καταλάβω και το νόημα.

Για το cht, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Βασικά, θέλω λίγο χρόνο γιατί τώρα το δουλεύω το 2.0.

Είχα βάλει πριν λίγο καιρό μία rom του energy πού είχε το cht 2.0, αλλά βάζοντας το στη rom του dutty, βλέπω διαφορές, μεγαλύτερη εκ των οποίων είναι ότι στο κάτω μέρος της οθόνης που υπάρχει το slider icons του μανίλα, στο αυτόνομο cht 2.0 υπάρχουν τα 5 άσπρα εικονίδια του cht. Κάτι τέτοιο στη rom του energy δεν υπάρχει. Και φυσικά μου αρέσει περισσότερο να έχω εγώ όλες τις επιλογές και να αποφασίζω τι θα χρησιμοποιήσω και τι όχι.

Τέλος, για το maxsense μου είχε αρέσει το διαφορετικό, το καινούριο. Έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω κάποια rom με maxsense. Παλιότερα είχε κάποια θεματάκια με τα widgets και γινόταν αρκετά βαρύ όσο περισσότερα widgets πρόσθετες στις αρχικές οθόνες.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω άν αντιμετωπίζει κανείς το παρακάτω : κατά την διάρκεια λειτουργίας του GPS με το Primo δεν μπορεί να χρησιμοποιθεί το τηλέφωνο (κολλάει) ενώ κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει όταν χρησιμοποιώ το NDrive.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε γενικές γραμμές το Primo δεν έχει πρόβλημα αλλά είναι "βαρύ" και έχει μεγάλες απαιτήσεις όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ και τη ram. Ειδικά αν χρησιμοποιείς TTS, τα πράγματα δυσχεραίνουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι χρησιμοποιώ TTS οπότε αυτός πρέπει να είναι και ο λόγος που "βαραίνει" το πρόγραμμα. Θα αρκεστώ στο NDrive που έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι συνεργάζεται πιό καλά με τέτοια μηχανάκια (πιό λιτή οθόνη).
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πράγματι χρησιμοποιώ TTS οπότε αυτός πρέπει να είναι και ο λόγος που "βαραίνει" το πρόγραμμα. Θα αρκεστώ στο NDrive που έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι συνεργάζεται πιό καλά με τέτοια μηχανάκια (πιό λιτή οθόνη).

 

NDrive χωρίς τα rasterdata (αεροφωτογραφίες) γιατί με αυτά βαραίνει και αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και όμως παρά του ότι χρησιμοποιώ rasterdata η λειτουργία του gps παράλληλα με το τηλέφωνο είναι απόλυτα ικανοποιητική.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...