Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους θελουν να ελεξουν αν το ΑΦΜ τους ειναι ενδοκοινοτικο υπαρχει αυτη η σελιδα :

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

 

Αν ειναι ελεγχμενο τοτε μπορεις να το αγορασεις απο expansys me 381€ με μεταφορικα με τα παντα.

Ετσι το πηρα εγω και το παραγγειλα Τεταρτη 1700 ωρα και χθες Πεμπτη 1300 το κινητο ήταν σπιτι μου (Θεσσαλονικη).

Βεβαια το expansys ειχε διαθεσιμα κομματια....

 

Παντως παιδια σχετικα με την μπαταρια το θεμα χωραει πολυ συζητηση....

Χθες το βραδυ 1 η ωρα γραφει το κινητο τελευταια φουλ φορτιση και τωρα εχω υπολοιπο 51%.....

Και δεν το χρησιμοποιησα ιδιαιτερα....

Απο settings-power-information leei:

Standby time : 11h and 4 min.

Talk time : 15 min

Device usage : 2 h and 29 min.

Αποτι καταλαβαινω για να σου βγαλει 2 μερες χαλαρα με νορμαλ χρηση οπως λενε μερικοι τοτε αυτη η χρηση θα πρεπει να ειναι να μην το πιανεις στα χερια σου το κινητο καθολου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι δεν ισχύει. η μπαταρία σου δεν έχει στρώσει ακόμα. θέλει 4-5 φορτίσματα καλά. απο 0% σε 100%.

 

ΥΓ. είσαι τρελός? 2 post το ένα κάτω απο το άλλο? θα σε δει ο άλλος και θα σε φάει ζωντανό!

 

ΥΓ2. Χριστίνα, πίστεψε με. κανείς δεν διαβάζει. μπορώ να αναφέρω πάλι μερικά πράγματα και κόλπα για το D2 που έχω αναφέρει κανα 2 φορές εδώ μέσα και θα δεις ότι μερικοί θα κάνουν λες και πρώτη φορά το ακούν. όταν θες κάτι το θές τώρα , χωρίς διάβασμα. έτσι είναι ο κόσμος :)

 

όσο για το τηλέφωνο, τι να σου πω δεν ξέρω. μόνο ίσως απο κανα VPN ή κάποιον που το έχει ήδη. ανάλογα τη περιοχή που είσαι

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ισχύει. η μπαταρία σου δεν έχει στρώσει ακόμα. θέλει 4-5 φορτίσματα καλά. απο 0% σε 100%.

 

Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης θα παρατηρήσεις αισθητή βελτίωση.

 

Μακαρι παιδια γιατι για να πω την αληθεια ψιλο απογοητευτικα στο συγκεκριμενο θεμα....

 

Εκεινο που λεγατε με το zoombar να γινει wheelbar οπως του diamond1 πως θα το κανω μπορει καποιος να μου το εξηγησει....?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις είστε απαράδεχτοι. αυτό που ρωτάς εγώ το έχω αναφέρει το λιγότερο 2 φορές.

 

1 φορά το ανέφερα χθες. 1 φορά ακόμα πριν κάτι μέρες και το έχω βάλει και στο Review μου.

 

διάβασε.....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε συ φιλαρακι το ειχα διαβασει το review σου αλλα δεν εγραφες τιποτα μεσα σχετικα με το θεμα.

Καπου ειδα αλλα εγραφαν κατι για αλλαγη στη registry και γιαυτο ηθελα συγκεκριμενες πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκεινο που λεγατε με το zoombar να γινει wheelbar οπως του diamond1 πως θα το κανω μπορει καποιος να μου το εξηγησει....?

 

Δες και εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

VAT Validation Response

Yes, valid VAT number

 

VAT number EL x xx xx x

Member State EL

Name ---

Address ---

Date when request received 15/05/2009 (dd/mm/yyyy)

 

Παροτι στο site που δινεις το ΑΦΜ ειναι ενδοκοινοτικο δυστυχως το expansys οταν παω στο καλαθι αγορων το χρεωνει κανονικα το ΦΠΑ . .

Link to comment
Share on other sites

Στείλτους ένα email, απαντάνε γρήγορα. Και με ... ηρεμία τα τηλεφωνάκια, να προλάβω ένα την Τρίτη όταν θα είναι έτοιμο το ΦΠΑ :)
Link to comment
Share on other sites

VAT Validation Response

Yes, valid VAT number

 

VAT number EL x xx xx x

Member State EL

Name ---

Address ---

Date when request received 15/05/2009 (dd/mm/yyyy)

 

Παροτι στο site που δινεις το ΑΦΜ ειναι ενδοκοινοτικο δυστυχως το expansys οταν παω στο καλαθι αγορων το χρεωνει κανονικα το ΦΠΑ . .

 

Για ενδοκοινοτικές συνναλαγές πρέπει να έχει δηλωθεί από την αρχή το ΑΦΜ στην εφορία. Αν το δικαιολογεί η επιχείρηση σας τότε μπορείτε να κάνετε μία μεταβολή στην εφορία (με την όποια ταλαιπωρία σημαίνει αυτό...). Και εμένα η συγκεκριμένη σελίδα το έβγαλε έγκυρο (και φυσικά είναι έγκυρο δεν το συζητάμε...) αλλά το επάγγελμα μου (σύμβουλος επιχειρήσεων) δεν το δικαιολογεί όπως το σετάρισα στην αρχή. Αν κάνω κάποια μεταβολή θα το διακαιολογήσει απλά σκέφτηκα ότι το όφελος σε σχέση με την ταλαιπωρία του περίμενε στις εφορίες δεν συγκρίνεται....και έτσι το πήρα με φουλ ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή πάντως είναι ζήτημα 1 ημέρας όπως μου είπε ο λογιστής μας. Αυτός θα πάει στην Εφορία, οπότε ουσιαστικά η ταλαιπωρία είναι μια εξουσιοδότηση που πρέπει να του κάνουμε, στο ΑΤ. Θεωρητικά αυτά, θα μάθω για την πράξη την εβδομάδα που έρχεται.

Είναι πάντως 80 € η διαφορά, αρα πιστεύω αξίζει μια καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη οταν το προσθετεις στο καλαθι στο βγαζει με ΦΠΑ αλλα στη συνεχεια οταν πας για να ολοκληρωσεις την αγορα σου λεει εχεις ενδοκοινοτικο ΑΦΜ; γραφεις ναι και στο αποκατω τετραγωνακι γραφεις το ΑΦΜ σου βαζεις και το κουπονι 5% και ετσι σου ερχεται στα 380€ το κινητο τελειωμενο με μεταφορικα.

Τουλαχιστον ετσι εκανα εγω προσωπικα.....

Και για να σας βοηθησω στο ωστε να γινει η συναλλαγη αμεσα :

1)δηλωσα πως θα πληρωσω με καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο

2)ολοκληρωσα την συναλλαγη (διευκρινιζω οτι εγω δηλωσα το ΑΦΜ του φιλου μου και την εταιρια του φιλου μου και κοπηκε τιμολογιο στην εταιρια του {για να γλυτωσω το ΦΠΑ} και σαν διευθυνση αποστολης εβαλα την διευθυνση της οικιας μου)

3) τους πηρα τηλ. βρηκαν την παραγγελια μου στο κομπιουτερ και τους εδωσα τον αριθμο πιστωτικης μου καρτας την χρεωσανε και στειλαν αμεσα το κινητο και ετσι το πηρα σε μια μερα

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Εβαλα το advance config tool πατησα menu μετα more settings μετα smart touch και σου δειχνει supported applications μια λιστα.

Τι ακριβως κανεις μετα?

Πηγα π.χ. στο call history και στο calendar και στο contacts και πατησα wheel sensitivity 6 αλλα τιποτα!!!

Καποιος μια βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

βαζεις και το κουπονι 5% και ετσι σου ερχεται στα 380€ το κινητο τελειωμενο με μεταφορικα.

 

 

 

Που βρίσκουμε το κουπόνι ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι λιγο κουφο ;

 

ειχα παλια το artemis (ρ3300) και ημουν αρκετα ευχαριστημενος.

θελω να παρω το diamond2 αλλα καπου διαβασα για χρηση με το δαχτυλο και για μη μαγνητικο πενακι (αν και δεν καταλαβ τι ειναι αυτο )

.απο οτι φανταζομαι το d2 μαλλον δεν εχει καμια σχεση με την οθονη και τον τροπο λειτουργιας της με το παλιο artemis.

 

ομως ειχα βολευτει αφανταστα το πενακι (εγραφα sms σε κλασματα ) και δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορω να χρησιμοποιησω μια οθονη με τα "χοντρα" μου δαχτυλα :X:p:p

δοκιμασα για 2 μηνες το storm της voda και δεν μπορεσα να το βολευτω με τιποτα.

 

να υποθεσω οτι και η οθονη του d2 χειριζεται αποκλειστικα με τα δαχτυλα και το πενακι δεν χρησιμοποιηται ; (περισσοτερο για τα sms και τις σημειωσεις αλλα και την εισαγωγη επαφων - οχι τοσο για την χρηση των μενου)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις το πενακι στο D2.

το οτι το πενακι δεν ειναι μαγνητικο ειναι μια ασημαντη λεπτομερεια.

ουτε στο αρτεμις ηταν μαγνητικο.

δεν βλεπω γιατι να μην βολευτεις το D2

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις το πενακι στο D2.

το οτι το πενακι δεν ειναι μαγνητικο ειναι μια ασημαντη λεπτομερεια.

ουτε στο αρτεμις ηταν μαγνητικο.

δεν βλεπω γιατι να μην βολευτεις το D2

 

α μαλιστα,

οκ

σε ευχαριστω:rolleyes:

 

 

αν ξερεις μπορεις να μου απαντησεις και σε κατι ακομα.

δεν με ενδιαφερει αν θα εχει αγγλικο μενου (οποτε το αγοραζω και απο εξω) αλλα Ελληνικα (στα sms ή τις επαφες) υπαρχει τροπος να εχω ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, το παρελαβα κι εγω χτες απο το expansys. Ολα καλα μονο που ο προσαρμογεας για Ελληνικη πριζα που ειχαν μεσα δεν εκανε και επρεπε να αγορασω αλλο.. Μικρο το κακο ομως! Το τηλεφωνο ειναι ΦΟΒΕΡΟ!!! Εχω ηδη αρχισει να ψαχνω τα προγραμματα που λετε εδω. Καμια ιδεα για το που μπορω να βρω το iGO?

 

Edit: Το βρηκα αλλα δε δουλευει, λεει οτι δε βρισκει τα language files...

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει αν θα εχει αγγλικο μενου (οποτε το αγοραζω και απο εξω) αλλα Ελληνικα (στα sms ή τις επαφες) υπαρχει τροπος να εχω ;

 

στα sms υπαρχει τροπος να γραφεις και να διαβαζεις κανονικα

στις επαφες αν εννοεις να κανεις αναζητηση με ελληνικους χαρακτηρες και παλι γινεται.

και στις δυο περιπτωσεις το μονο που θα χρειαστεις ειναι το ελληνικο πληκτρολογιο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με το IGo8 .....

Μπορει καποιος να ανεβασει ενα καλο sys αρχειο ολοκληρωμενο.....

Link to comment
Share on other sites

ορίστε ένα cab για να σας παίζουν τα flash με τον opera.

 

 

http://rapidshare.com/files/234045416/Opera_Flash.rar

 

προσοχή. πρέπει να έχετε σταματήσει ΕΝΤΕΛΩΣ τον opera απο τα Tasks.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια εχω προβλημα με το IGo8 .....

Μπορει καποιος να ανεβασει ενα καλο sys αρχειο ολοκληρωμενο.....

 

Δες εδώ. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ορίστε ένα cab για να σας παίζουν τα flash με τον opera.

 

 

http://rapidshare.com/files/234045416/Opera_Flash.rar

 

προσοχή. πρέπει να έχετε σταματήσει ΕΝΤΕΛΩΣ τον opera απο τα Tasks.

 

εβαλα ένα βιντεο youtube το έπαιζε με frames(loadarismeno απο πριν..όχι θέμα σύνδεσης δλδ) και επίσης crashare i opera μετά κ γενικά όλο το κινητό κ ήθελε soft.

πως το κάνω uninstall αυτό? με τι όνομα το χει εκεί που κάνουμε uninstall? Μου έφαγε 3/10 γραμμές μπαταρία μόνο που το έβαλα...

 

ρε δεν την παλεύει το κινητό με την βλακεία για το flash....πέφτει συνέχει η μπαταρία...και αν κάνω restart μου ανοίγει την όπερα από μόνο του με path file://localhost/at, κλπ...πως το βγάζω τώρα??

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες παρει backup τοτε το επαναφερεις ,αν οχι τοτε μαλλον πρεπει να το στησεις απο την αρχη.(hard reset)

οταν δοκιμαζουμε εφαρμογες παντα παιρνουμε ενα backup πρωτα ωστε να χουμε το κεφαλι μας ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...