Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωστή έλλειψη του τωρινού λογισμικού...το γνωρίζουν ήδη και αναμένεται να προσθεθεί στο επόμενο...άντε να δούμε...τρισέλιδο πρέπει να είναι το change log..:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο ραδιόφωνο μπορούμε να αλλάξουμε αποθηκευμένους σταθμούς πιέζοντας τα πλήκτρα του τηλεφώνου που αντιστοιχεί ο σταθμός ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση και μόνο σε μένα δεν το κάνει; Πάντως στο μενού της βοήθειας αναφέρει ότι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει να χανω την υπομονη μου με αυτα τα Ε55. Το πρωτο κολλουσε συνεχεια και εκλεινε. Ηρεμησε μια βδομαδα και μετα κολλησε εντελως. Με τσακωμους και φωνες το αλλαξανε και τωρα το δευτερο δε μπορει να συνδεθει με κανενα wifi πουθενα και για κανενα λογο. Μια σελιδα ανοιξε μονο μια φορα κι αυτο φανταζομαι κατα λαθος :mad:

Ελεος. Φταιω εγω να τους παω και το δευτερο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει προβλήματα. Και εγώ δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος! τα email μου χάνονται συνέχεια όταν περιστρέφω την οθόνη και δεν μπορώ να ξαναμπώ στα email με τίποτα.

 

Πολλές φορές όταν πατάω να κάνει κλήση σε κάποιον αριθμό απλά γυρίζει στην αρχική οθόνη, προσέχω μπας και αντί για κλήση έχω πατήσει home αλλά δεν...

 

Εκεί που μιλάς και ενώ έχει σήμα ξαφνικά κλείνει η γραμμή γιατί αλλάζει από 3G σε GSM και αποφασίζει πως δεν πρέπει να κλείσει κολώντας το σύμπαν.

 

Κοιτώντας το E71 βλέπει κανείς αμέσως την χαοτική διαφορά ποιότητας. Ήδη αναπολώ στην σταθερότητα (!!!!!) του OMNIA μου

 

 

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΖΕΙ ΤΡΕΛΑ. ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος κατά την διάρκεια της συνομιλίας μέσω του κινητού να κάνουμε ηχογράφηση;

υπάρχει αυτό. Κάνει 7 ευρώ

Best CallRecorder for series 60 3rd edition

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε εικόνα με την έως τώρα συμβίωση σας μεταξύ των Ε55 και Ε52 πιο είναι πιο σταθερό γενικότερα? Κατά πότε αναμένονται τα νέα firmware?
Link to comment
Share on other sites

Από την διαχείριση εφαρμογών που υπάρχει μέσα στο λειτουργικό, υπάρχει αντίστοιχο εικονίδιο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έχετε εικόνα με την έως τώρα συμβίωση σας μεταξύ των Ε55 και Ε52 πιο είναι πιο σταθερό γενικότερα? Κατά πότε αναμένονται τα νέα firmware?

Το e52 είναι πιο "σταθερό" στις εφαρμογές λόγω πληκτρολογίου.

 

Κατά τά άλλα και οι 2 συσκευές έχουν bugs αρκετά

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο άμεσο μέλλον θα είμαι και εγώ κάτοχος ενός εκ των Ε55-Ε52 (βλέπετε δεν μπορώ να περιμένω τα νέα firmware) κατά κανόνα οι μπαταριές τους είναι σε μεγάλο ποσοστό φορτισμένες. Για το σωστό «στρώσιμο» τους είναι προτιμότερο να αποφορτίσουν από αυτή την αρχική τους φόρτιση ή από την αρχή να γίνουν οι δυο-τρεις πολύωρες φορτίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο άμεσο μέλλον θα είμαι και εγώ κάτοχος ενός εκ των Ε55-Ε52 (βλέπετε δεν μπορώ να περιμένω τα νέα firmware) κατά κανόνα οι μπαταριές τους είναι σε μεγάλο ποσοστό φορτισμένες. Για το σωστό «στρώσιμο» τους είναι προτιμότερο να αποφορτίσουν από αυτή την αρχική τους φόρτιση ή από την αρχή να γίνουν οι δυο-τρεις πολύωρες φορτίσεις?

 

Aν και αργησες να κανεις post καλως ορισες.. :)

 

S60 3rd Edition Platform FAQ ερωτηση#19

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

χα...τελικά ένα βιντεάκι στο youtube [ame=http://www.youtube.com/watch?v=zrV0tlLa1X0]YouTube - Nokia E55 Review[/ame] έδωσε την λύση στο καλιμπράρισμα της πυξίδας όταν χρησιμοποιείτε το nokia maps :) το κλασικά 8άρια δε κάνουν δουλειά...αλλά ο τρόπος που δείχνει το βίντεο στο 3:43 την κάνει και μάλιστα με 100% επιτυχία..το δοκίμασα πολλές φορές και σε όλες ξεκίνησε η πυξίδα κανονικά και μάλιστα πολύ γρήγορα..:)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, παρά τις αρχικές άριστες εντυπώσεις μου (οι οποίες ισχύουν για τις στιγμές που το τηλέφωνο θέλει να λειτουργήσει), το Ε55 τα έπαιξε τελείως. Κολλάει και κλείνει μόνο του σε απρόβλεπτες στιγμές και γενικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Θα το επιστρέψω στο Πλαίσιο, όμως δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω πάλι την τύχη μου με ένα νέο Ε55 ή να διαλέξω κάτι άλλο.... Αν μπορούσε κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι αυτό που μου έτυχε είναι - πιθανότατα -μεμονωμένο πρόβλημα και όχι κάτι συνηθισμένο, θα ήθελα πραγματικά να πάρω πάλι το ίδιο μοντέλο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

στο nokia forums έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα, κυρίως όμως για το Ε52...τα 55άρι έχει μεν κάποια θεματάκια, αλλά δεν είναι συχνό φαινόμενο να αναφέρουν απότομα κλεισίματα και τα συναφή...

θα σου έλεγα να πάρεις ένα άλλο Ε55...ούτως ή άλλως, αν σου ξανακάνει τα ίδια, το ξαναεπιστρέφεις..:)

Link to comment
Share on other sites

χα...τελικά ένα βιντεάκι στο youtube έδωσε την λύση στο καλιμπράρισμα της πυξίδας όταν χρησιμοποιείτε το nokia maps :) το κλασικά 8άρια δε κάνουν δουλειά...αλλά ο τρόπος που δείχνει το βίντεο στο 3:43 την κάνει και μάλιστα με 100% επιτυχία..το δοκίμασα πολλές φορές και σε όλες ξεκίνησε η πυξίδα κανονικά και μάλιστα πολύ γρήγορα..:)

 

Καλη φαση! Υποθετω το ιδιο ακριβως ισχυει και για Ε52.

Link to comment
Share on other sites

Α, και κατι ακομα, μπορουμε να εχουμε μια φωτο του αγγλο-ελληνικου πληκτρολογιου? Ειμαι περιεργος για το ποσο "στριμωγμενα" ειναι τα συμβολα. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Α, και κατι ακομα, μπορουμε να εχουμε μια φωτο του αγγλο-ελληνικου πληκτρολογιου? Ειμαι περιεργος για το ποσο "στριμωγμενα" ειναι τα συμβολα. Ευχαριστω!

 

Δες ΕΔΩ.

 

Ρε παιδιά, μιας και τώρα οι περισσότεροι έχετε το E55 για αρκετό καιρό, μπορείτε να μου αναφέρετε ενδεικτικά 2-3 σημαντικές εφαρμογές που φαίνεται να μην είναι συμβατές με το E55; Ειδικότερα το Garmin έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα ώστε να μη μπορεί να λειτουργήσει σωστά στο E55; Και κάτι ακόμα... Η πυξίδα λειτουργεί σε άλλα προγράμματα πλοήγησης; Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος ξέρει έχω 3 ερωτησούλες.

1) Για τους Nokia maps ξέρω πως έχουν 3 μήνες δωρεάν άδεια χρήσης. Μετά το 3μηνο τι γίνεται παύουν να δουλέυουν;

2) Βλέπω πως περιστρέφοντας την οθόνη σε σχέση με τις πρωτες ημέρες καθυστερεί κάπως. Έχει σχέση με την Ram κι αν ναι πως μπορούμε να την ρυθμίσουμε;

3) Τους αποθηκευμένους σταθμούς ραδιοφώνου εσείς μπορείτε να τους αλλάξετε πιέζοντας τα αριθμητικά πλήκτρα ή μόνο σε μένα δεν το κάνει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...ενδεικτικά 2-3 σημαντικές εφαρμογές που φαίνεται να μην είναι συμβατές με το E55...

 

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό. :( Σοβαρά προβλήματα έχουν σίγουρα τα Garmin, Opera mini και cCalc. Για εμένα, το E52 αποτελεί πλέον μονόδρομο, εκτός και αν κάποιο firmware στο εγγύς μέλλον καταφέρει να επιλύσει τα προβλήματα ασυμβατότητας.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νοημα να αναβοσβηνει το πληκτρολογιο του κινητου στην αναμονή ανα 1λεπτό;

Σαν να αναπνέει κάνει fade in fade out σβήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σβήνει τελείως η οθόνη στην αναμονή, αυτή η "αναπνοή" σου δείχνει ότι το κινητό είναι ενεργοποιημένο. Θυμίζει το μπλε LED που είχαν τα Ν80/Ν73. Αν δεν σου αρέσει απλά την απενεργοποιείς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Ε55 αλλά στο Ε66 που έχω δεν έχω δει μεγαλύτερη κατανάλωση από αυτή την ρύθμιση και δεν νομίζω (δεν είμαι και 100% σίγουρος) ότι μπορεί να ευθύνεται για κάτι τέτοιο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...