Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα μιλαμε χθες τραβηκα τις πρωτες νυχτερινες φωτογραφιες και βιντεο! περιττω να σας πω οτι τα σπαει! εξεπλαγην κανονικα! αν ειχε και εστιαση ακομα καλυτερα θα ηταν

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το πήρα το μεσημεράκι...και ακόμα το σετάρω...θα επανέλθω με λεπτομέρειες για μπαταρία,οθόνη,ηχείο κτλ...:)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί κανείς να μου πει πως κι αν γίνεται να χρησιμοποιησουμε το φλας σαν φακό; Επίσης πως καταλαβαίνουμε αν δουλεύει το gps;
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, Νίκο. :)

 

Καλό λιώσιμο. :p

 

Σε ευχαριστώ Γιώργο..

Λοιπόν το τηλέφωνο είναι καλό αλλά έχει αρκετά bugs ακόμα...το μόνο που ευχαριστιέμαι τρελά είναι η ταχύτητά του,τόσο στα μενού όσο και στον browser που πραγματικά πάει 3-4 φορές ταχύτερα από το Ε51...

Κατά τ’άλλα, υπάρχουν κάποια θεματάκια...όπως πχ το ότι δε βρίσκω που είναι η επιλογή για internet telephony…σετάρω κανονικά το voipdiscount από το sip settings αλλά το εικονίδιο του internet telephony με το οποίο συνδέεσε σε access point για να πραγματοποιήσεις κλήσεις μέσω δικτύου απουσιάζει ! από την επιλογή set chat and internet telephony σου προτείνει μόνο του 3 υπηρεσίες και αυτό είναι όλο...μεγάλο bug, ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα (εκτός αν εγω είμαι τόσο στραβός και κάνω κάτι λάθος).

Με την οθόνη και το ηχείο νομίζω είναι όλα καλά...ούτε τρεμόπαιγμα είδα, ούτε χαμηλό ήχο...ισάξιο με τοθ 51 θα το έλεγα,μπορεί και λίγο καλύτερος.

Μεγάλο θέμα έχω και με το gmail…το σετάρω κανονικά σαν βασικό email, αλλά ενώ συνδέεται κανονικά στην αρχή μέσω του wifi του σπιτιού μου, κατεβάζει τα μισά mails (εννοείται ότι του έχω βάλει να τα κατεβάζει όλα)...και σα να μη φτάνει αυτό σε όποια μετέπειτα προσπάθεια κάνω να συνδεθώ και πάλι, συνδέεται για 3 δευτερόλεπτα και μετά συνεχώς ‘’πέφτει’’...πολύ εκνευριστικό...

Γενικά το wifi είναι κάπως...αρκετές φορές με έριχνε και ξαναζήταγε να συνδεθεί...

Εντωμεταξύ η πυξίδα παίζει μόνο με σύνδεση gprs??? Ανοίγω τους χάρτες με wifi και δε τη βλέπω να λειτουργεί...αφήνω επιφύλαξη να λειτουργεί μόνο με σύνδεση δικτύου...

Τέλος η μπαταρία πρέπει να είναι πραγματικά σκυλί...το σκαλίζω κοντά 10 ώρες στο φουλ και ακόμα είναι σχεδόν στη μέση...

Αυτά προς το παρόν...για ό,τι νεότερο θα επανέλθω...αν έχετε απορίες ρωτάτε..:)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατσκευής του είναι μέτρια και δεν δικαιολογεί τον προσανατολισμό της συσκευής.

 

Όντας νέος στα Symbian ελέω microsoft μπορεί αν με βοηθήσει κάποιος να αποκτήσει σύνδεση στο internet το ε55 μέσω pc suite ( όχι να έχω το κινη΄τό σαν modem αλλά να πάρει την σύνδεση του έχω στο pc)

 

ευχαριστω

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... μια ερώτηση, τι κάρτα μνήμης έχει μέσα στην συσκευασία το Ε55?

χωρητικότητα? κατασκευαστής? (πχ nokia, sandisk)

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... μια ερώτηση, τι κάρτα μνήμης έχει μέσα στην συσκευασία το Ε55?

χωρητικότητα? κατασκευαστής? (πχ nokia, sandisk)

ευχαριστώ...

Στο Ελληνικό site της Nokia αναφέρει Κάρτα microSD (MU-37) 2 GB της Nokia, εντός της συσκευής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη, μαζί με το κινητό δίνεται κάρτα 1 GB.

 

για την ''πράξη'' :) φοβόμουν και όντως... :X

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω πως δεν υπάρχει τρόπος να αποκτίσω στο κινητό internet μέσω του cable?

 

(που πήγε το προηγούμενο μήνυμα μου?)

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

αν έχετε απορίες ρωτάτε..:)

 

Το πληκτρολόγιο πώς είναι; Συνηθίζεται; Είναι βολικό, αν έχεις μεγάλα δάχτυλα;

Μήπως δοκίμασες το Garmin; Η πυξίδα δουλεύει στο Garmin ή μόνο στο Nokia Maps;

Παρατήρησες καμιά ασυμβατότητα με εφαρμογές λόγω του πρωτότυπου πληκτρολογίου;

 

Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο πώς είναι; Συνηθίζεται; Είναι βολικό, αν έχεις μεγάλα δάχτυλα;

Μήπως δοκίμασες το Garmin; Η πυξίδα δουλεύει στο Garmin ή μόνο στο Nokia Maps;

Παρατήρησες καμιά ασυμβατότητα με εφαρμογές λόγω του πρωτότυπου πληκτρολογίου;

 

Ευχαριστώ!

Το έχω από αρχές Αυγούστου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Οσο αφορά το πληκτρολόγιο, μετά από ενα δίαστημα περίπου 4 ημέρων, το συνήθισα και μου είναι πολύ βολίκο. (ίσως επειδή έχω παραλληλα και το Ε71 που είναι qwerty).

Τα πλήκτρα είναι μεγάλα και εξυπηρετούν και αυτούς με μεγάλα δάχτυλα.

 

Εχω και το Ε52 και μπορώ να πώ ότι με βολέυει καλύτερα το πληκτρολόγιο του Ε55.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως το πληκτρολόγιο θέλει λίγο τον χρόνο του...για να είμαι ειλικρινής απενεργοποίησα την αυτόματη συμπλήρωση των λέξεων, μιας και πολλές φορές είναι εκνευριστική...

το Garmin δε το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά και στο nokia maps με wifi η πυξίδα δε λέει να γυρίσει...προφανώς παίζει μόνο με σύνδεση δικτύου..

μεγάλη έλλειψη ξαναλέω (στο τσακ είμαι να γυρίσω στο Ε51) είναι η απουσία του internet telephony...

o browser πάντως σφαίρα λέμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Καταφέρνει κανένας να κατεβάσει email Μέσω wifi? ΕΜένα ότι και να κάνω πάει να ανοίξει το Gprs και ας είμαι συνδεδεμένος κανονικά με wifi
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά έχει ρύθμιση στα settings του mail να σε ρωτάει πάντα...τσέκαρε και στα access points ποια έχεις δηλώσει σαν σημέια πρόσβασης στο internet...

 

άλλο εκνευριστικό για μένα η αναζήτηση ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο...όπως σε όλα τα τηλέφωνα που είχα, τα ονόματα των επαφών μου είναι περασμένα με κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες (εκτός από τους υποχρεωτικούς ελληνικούς όπως πχ το Θ,Γ,Ψ,Ω,Δ)

είτε λοιπόν έχω ώς πρώτη γλώσαα τα αγγλικά και δεύτερη τα ελληνικά, είτε το αντίστροφο , κάνοντας search στις επαφές , απλά γράφεις μόνο με την μία γλώσσα....κοινώς δεν εναλλάσει αγγλικά και ελληνικά με την σειρά προτίμησης αλλά επιμένει να βγάζει τα γράμματα της πρώτης μόνο γλώσσας...σκεφτείτε δηλαδή πόση ώρα έκανα να βρω σήμερα μια Γιιώτα..γγκκρρ...

έλα λέμε βγάζουμε update..!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η πυξίδα δε λέει να γυρίσει...

 

Έκανες κάτι

; :worry:

Στο youtube έχει διάφορους τρόπους για να ρυθμιστεί η πυξίδα...

Μήπως πρέπει να επιμείνεις λιγάκι παραπάνω;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά έχει ρύθμιση στα settings του mail να σε ρωτάει πάντα...τσέκαρε και στα access points ποια έχεις δηλώσει σαν σημέια πρόσβασης στο internet...

 

άλλο εκνευριστικό για μένα η αναζήτηση ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο...όπως σε όλα τα τηλέφωνα που είχα, τα ονόματα των επαφών μου είναι περασμένα με κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες (εκτός από τους υποχρεωτικούς ελληνικούς όπως πχ το Θ,Γ,Ψ,Ω,Δ)

είτε λοιπόν έχω ώς πρώτη γλώσαα τα αγγλικά και δεύτερη τα ελληνικά, είτε το αντίστροφο , κάνοντας search στις επαφές , απλά γράφεις μόνο με την μία γλώσσα....κοινώς δεν εναλλάσει αγγλικά και ελληνικά με την σειρά προτίμησης αλλά επιμένει να βγάζει τα γράμματα της πρώτης μόνο γλώσσας...σκεφτείτε δηλαδή πόση ώρα έκανα να βρω σήμερα μια Γιιώτα..γγκκρρ...

έλα λέμε βγάζουμε update..!!!!!!!

 

ευχαριστώ! δούλεψε

 

κάτι άλλο > όταν συντάσσω μήνυμα δεν λειτουργεί σωστά η σύνταξη ονόματος (μόνο multitap

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έκανες κάτι
; :worry:

Στο youtube έχει διάφορους τρόπους για να ρυθμιστεί η πυξίδα...

Μήπως πρέπει να επιμείνεις λιγάκι παραπάνω;

 

τα είχα δει και τα έχω δοκιμάσει...με wifi δε δείχνει να παίζει...:(

 

ευχαριστώ! δούλεψε

 

κάτι άλλο > όταν συντάσσω μήνυμα δεν λειτουργεί σωστά η σύνταξη ονόματος (μόνο multitap

 

φαντάζομαι είναι αντίστοιχο με την αναζήτηση ονομάτων που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ....:cry:

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με την αναζήτηση των ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο, μπορεί παρακαλώ να το επιβεβαιώσει κι'άλλος??? (ακόμα και με multitap δεν εμφανίζει στη σειρά αγγλικά και μετά ελληνικά ή το αντίστροφο)!
Link to comment
Share on other sites

τα είχα δει και τα έχω δοκιμάσει...με wifi δε δείχνει να παίζει...:(

 

 

 

φαντάζομαι είναι αντίστοιχο με την αναζήτηση ονομάτων που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ....:cry:

 

δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Εγώ έχω τις επαφές μου μόνο στα ελληνικά. Ενώ η αναζήτηση γίνεται παντού κανονικά, ΌΤΑΝ πάω να γράψω νέο μήνυμα και προσπαθώ να αναζητήσω επαφή τότε ξαφνικά χάνεται το word prediction και δεν μπαίνει ποτέ.

 

Επίσης στον web browser δεν μπορώ να αλλάζω γλώσσα κατά το typing...:ninja:

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

αλλή kinder έκπληξη..: μόλις ανακάλυψα ότι δεν μου έχει μεταφέρει τα groups στις επαφές...το δοκίμασα και με το backup της νόκια (επιλογή όλων-->αντιγραφή στην κάρτα μνήμης και επαναφορά) αλλά και με το import του contacts transfer...!!

ένα κλικ ακόμα και πάω για αγγελία...

Link to comment
Share on other sites

η Αλήεθια είναι πως και εμένα δεν μου πέρασε τα group αλλά θεώρησα πως ήταν ασυμβατότητα από τα win mobile στο symbian.

 

 

ρε παιδιά ΓΙΑΤΙ η συσκευή δεν παίρνει internet από το pc ??????????????????

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

η Αλήεθια είναι πως και εμένα δεν μου πέρασε τα group αλλά θεώρησα πως ήταν ασυμβατότητα από τα win mobile στο symbian.

 

 

ρε παιδιά ΓΙΑΤΙ η συσκευή δεν παίρνει internet από το pc ??????????????????

 

Επίλεξε Πίνακα ελέγχου > Συνδεσιμότητα > USB και άλλαξε τη σχετική ρύθμιση που θα βρεις εκεί.

Και εγώ είμαι νέος κάτοχος του Ε55 ερχόμενος από το σιχαμερό κόσμο των wm και δεν το πιστεύω ότι έχανα τον καιρό μου με touch, omnia και άλλες σχετικές αηδίες. Η απόκριση του κινητού είναι απλώς εκπληκτική ό,τι και αν κάνω. Για παράδειγμα, αυτό το μήνυμα το στέλνω από το E55 ενώ ταυτόχρονα ακούω μουσική από τον media server του σπιτιού μου μέσω wifi, ενώ συζητώ με έναν ξάδερφο με το nimbuzz και ειμαι συνδεδεμένος με imap στο μέιλ σέρβερ μου. Και όλα αυτά χωρίς κανένα κόλλημα!

Link to comment
Share on other sites

και ειμαι συνδεδεμένος με imap στο μέιλ σέρβερ μου

με τι mail..? φαντάζομαι όχι gmail, που το γνωστό θέμα του συνεχούς disconnect ουσιαστικά καθιστά άχρηστη την σχετική εφαρμογή...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...