Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (όχι τον απλό αλλά τον πλήρη). Το είχα και εγώ και δεν ξέρω τι έφταιγε εδώ και 2 εβδομάδες λύθηκε
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (όχι τον απλό αλλά τον πλήρη). Το είχα και εγώ και δεν ξέρω τι έφταιγε εδώ και 2 εβδομάδες λύθηκε

 

 

Πώς γίνεται αυτό?? Συγνώμη αλλά είμαι λίγο noob

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό?? Συγνώμη αλλά είμαι λίγο noob

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ: Ερώτηση #12 Πως κάνω format στο κινητό και στη κάρτα μνήμης;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! πριν από 2 βδομάδες αγόρασα το E55 και μου αρέσει πάρα πολύ! μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (εκτός απο μια φορά που έκανε restart), ούτε έχω προσέξει τίποτα με την οθόνη. επίσης το επίπεδο του ήχου στο ringtone μου φαίνεται μια χαρά, αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα symbian καθώς τα τελευταία 4 χρόνια χρησιμοποιούσα το 6230i.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: θέλω να πάρω καινούργια κάρτα μνήμης και δεν θέλω να αντιγράψω όλα τα αρχεία από την παλιά στην κανούργια. Θέλω να βάλω μια πεντακάθαρη κάρτα και να μου την μορφοποιήσει η συσκευή. Βλέπω όμως οτι πολλές εφαρμογές είναι προεγκατεστημένες στην κάρτα μνήμης όπως η ελληνική γλώσσα. Θα έχω προβλήματα αν βάλω την καινούργια κάρτα; μπορώ κάπου να βρώ τα αρχεία εγκατάστασης μετά, ή η μόνη λύση είναι να αντιγράψω όλα τα παλιά αρχεία στην καινούργια κάρτα; ευχαριστώ

 

έκανα και αναβάθμιση λογισμικού, πολύ ομαλή διαδικασία χωρίς να χάσω δεδομένα, δεν παρατήρησα καμία διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο. :)

 

Γνώμη μου, κράτησε αντίγραφο των δεδομένων σου αλλά όχι των ρυθμίσεων, κάνε format σε τηλέφωνο και την νέα κάρτα μνήμης και επανέφερε τα δεδομένα σου. Όλα όσα περιλαμβάνει η κάρτα μνήμης, μπορείς να τα βρεις και να τα εγκαταστήσεις σε πεντακάθαρο πλέον κινητό. Άλλωστε, ποια από αυτά χρειάζεσαι πραγματικά;

Link to comment
Share on other sites

έχωντας κάνει την αναβάθμιση της συσκευής παρατηρώ καθυστερήσεις στην συσκευή. Είναι λιγότερο αποκρίσιμη και επιοικώς απαράδεκτη. Το πρόβλημα που για κάποιες επαφές που δεν έχω καλέσει στο παρελθόν δεν τις καλεί και θέλει restart δεν έχει λυθεί.

 

Το e55 μόνο επαγγελματικό δεν είναι με τέτοια προβλήματα

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλά κάνω μου φαίνεται και δεν περνάω ακόμα την αναβάθμιση...τουλάχιστον όχι μέχρι να βρω-δω το changelog...
Link to comment
Share on other sites

άχτι το έχω να παίξει το gmail στο κινητό μου...και δε μιλάω για την stand alone εφαρμογή που δουλεύει ρολόι, αλλά για το ''σούπερ-ντούπερ'' mail της νόκια , που το σετάρεις απλά μόνο με το username και password...το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι με το που κάνει connect, έρχεται σε κλάσματα δευτερολέπτου το disconnect...την πρώτη φορά που το σέταρα , μπήκε κανονικά και κατέβασε τα mails...από κει και πέρα δεν...!

πάει κανενός το μυαλό κάπου..?? μπας και παίζει ρόλο το γεγονός ότι του έχω βάλει να κατεβάζει 30 mails..? ...κατέβασε 30 από σήμερα και προς τα πίσω, αλλά αν έρθει νέο , απλά ξεσυνδέεται...βέβαια δεν έχει λογική το νούμερο, με την έννοια ότι αν βάλω παραπάνω ,απλά θα κατεβάσει περισσότερα παλαιότερα...

anyone..??:worry:

Link to comment
Share on other sites

άχτι το έχω να παίξει το gmail στο κινητό μου...και δε μιλάω για την stand alone εφαρμογή που δουλεύει ρολόι, αλλά για το ''σούπερ-ντούπερ'' mail της νόκια , που το σετάρεις απλά μόνο με το username και password...το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι με το που κάνει connect, έρχεται σε κλάσματα δευτερολέπτου το disconnect...την πρώτη φορά που το σέταρα , μπήκε κανονικά και κατέβασε τα mails...από κει και πέρα δεν...!

πάει κανενός το μυαλό κάπου..?? μπας και παίζει ρόλο το γεγονός ότι του έχω βάλει να κατεβάζει 30 mails..? ...κατέβασε 30 από σήμερα και προς τα πίσω, αλλά αν έρθει νέο , απλά ξεσυνδέεται...βέβαια δεν έχει λογική το νούμερο, με την έννοια ότι αν βάλω παραπάνω ,απλά θα κατεβάσει περισσότερα παλαιότερα...

anyone..??:worry:

 

Κάτι δεν πάει καλά.Το νόκια email δεν έχει επιλογή για να καθορίσεις τον αριθμό των μειλ που θα κατεβάσεις (30 πχ).

Η εφαρμογή που χρησιμοποιείς έχει διαφορετικό Interface από την ενσωματωμένη ή της μοιάζει?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

options-->settings-->mailbox settings-->what to sync-->emails to retrieve...;)

 

Φίλε μου, νομίζω ότι αυτό που χρησιμοποιείς δεν είναι το nokia email.:O

 

Το πρόγραμμα αυτό, στην Ελλάδα, δεν μπορείς να το κατεβάσεις απευθείας από το Internet. Μπαίνεις στην ιστοσελίδα της νόκια, δίνεις τον αριθμό του κινητού σου και σου στέλνουν με μήνυμα το λίγκ.

Αν προσπαθήσεις να το κατεβάσεις απευθείας, χωρίς την παραπάνω διαδικασία θα κατεβάσεις μια εφαρμογή που δεν διαφέρει από την ενσωματωμένη, δηλαδή το interface είναι το ίδιο ουσιαστικά και δεν υποστηρίζει html προβολή.

Στο νόκια μαιλ τα γραφικά είναι εντελώς διαφορετικά και δεν υπαρχει επιλογή για το πόσα μηνύματα θα κατεβάσεις, αλλά υπάρχει ένα όριο 3ων ημερών.

 

Μπες στο παρακάτω λίγκ και κάνε sign up.

http://email.nokia.com/account/home.action

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

βρε είπα εγώ ότι κατέβασα καμιά εφαρμογή..?? :) εννοείται ότι μιλάω για την ''μαμά'' εφαρμογή :)
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το βιβλιαράκι οδηγιών θα το μάθεις!:rolleyes:

Φωτισμός πλήκτρου κύλισης

Επιλέξτε Μενού > Πίν. ελέγχου > Ρυθμίσεις και

Γενικές > Προσ. ρυθμίσ. > Φωτισμός ειδοποίησης

 

Σελίδα 163...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ρυθμίζουμε στο τηλέφωνο, τ'αρχεία που παίρνουμε μέσω bluetooth να αποθηκεύονται απευθείας στην κάρτα μνήμης και όχι στην μνήμη του τηλεφώνου; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά θα πρέπει να αλλάξεις τη ρύθμιση αποθήκευσης των μηνυμάτων κάτι που σημαίνει πως και τα sms/mms σου θα αποθηκεύονται στη κάρτα.

Αν αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα, πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις και βρες τη σχετική επιλογή.

Αλλιώς αν δεν θέλεις να αποθηκεύονται όλα εκεί, μπορείς να αλλάζεις την εν λόγω ρύθμιση κάθε φορά που θα λαμβάνεις αρχεία μέσω Bluetooth.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρα κι εγώ το τηλέφωνο μόλις πριν από 2 μέρες. Μέχρι στιγμής το έχω λιώσει στο ψάξιμο και στην χρήση και δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα. Το wifi δουλεύει ασταμάτητα, gps, κλήσεις κτλ όλα μια χαρά.

 

Το μόνο πράγμα που με χάλασε είναι η όχι εύκολη αλλαγή γλώσσας όταν γράφεις κείμενο, αλλά βρήκα λύση: LangSwitcher v1.3.1. Του ορίζεις ένα κουμπί και πατώντας το παρατεταμένα, αλλάζει γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που με χάλασε είναι η όχι εύκολη αλλαγή γλώσσας όταν γράφεις κείμενο, αλλά βρήκα λύση: LangSwitcher v1.3.1. Του ορίζεις ένα κουμπί και πατώντας το παρατεταμένα, αλλάζει γλώσσα.

 

 

Αδυνατώ να καταλάβω πως του ορίζεις κουμπί... τι ακριβώς έχεις κάνει???

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλάβω πως του ορίζεις κουμπί... τι ακριβώς έχεις κάνει???

 

Από default το κουμπί εναλλαγής είναι το κουμπί που κλείνει μια κλήση (το παλιό κόκκινο). Πρέπει όμως από το setup του να του ορίσεις τις γλώσσες που θα αλλάζει, και να ενεργοποιήσεις το autostart ώστε να τρέχει όταν ανοίγει το κινητό.

 

Αν θέλεις να ορίσεις άλλο κουμπί, πήγαινε πρώτα στο help και δες τα scan codes των κουμπιών. Αν θέλεις έξτρα βοήθεια, στείλε μου pm για να μην μονοπωλούμε το τόπικ με την εφαρμογή.

 

5η μέρα λιωσίματος του κινητού πάντως και δεν έχει φάει κανένα κόλλημα. Εντόπισα ήδη ένα προβληματάκι βέβαια, αλλά θέλω να το σιγουρέψω πρώτα και μετά θα το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς μήπως καμιά ιδέα γιατί το bt handsfree από 7-10 μέρες αυτονομία που είχε με άλλο κινητό, με το Ε55 βγάζει με το ζόρι 2 μέρες;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς μήπως καμιά ιδέα γιατί το bt handsfree από 7-10 μέρες αυτονομία που είχε με άλλο κινητό, με το Ε55 βγάζει με το ζόρι 2 μέρες;

 

Ποιο ήταν το παλιό σου κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ήταν το παλιό σου κινητό;

 

Ήταν το θαύμα της τεχνολογίας 3120c !!!

 

Το bt πάντως είναι το bh-215...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το θαύμα της τεχνολογίας 3120c !!!

 

Το bt πάντως είναι το bh-215...

 

Το φαντάστηκα ότι θα ήταν κάποιο S40 Nokia. Νομίζω ότι τα symbian κάνουν το bluetooth να μένει ανοιχτό περισσότερο χρόνο όταν δεν δουλεύει, ενώ τα S40 σα να το βάζουν σε sleep mode για περισσότερο χρόνο...Ας πει κανείς άλλος αν το έχει παρατηρήσει αυτό σε άλλο κινητά...

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι θα ήταν κάποιο S40 Nokia. Νομίζω ότι τα symbian κάνουν το bluetooth να μένει ανοιχτό περισσότερο χρόνο όταν δεν δουλεύει, ενώ τα S40 σα να το βάζουν σε sleep mode για περισσότερο χρόνο...Ας πει κανείς άλλος αν το έχει παρατηρήσει αυτό σε άλλο κινητά...

 

Μάιστα. Κι εγώ έλεγα μπας και φταίει καμιά ρύθμιση με το E55.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...