Jump to content

Sony Ericsson W995


nikos_se
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'τη στιγμή που η SE έχει μόνο μια δική της μονάδα παραγωγής στην Κίνα και κάνει outsource τα κινητά της σε άλλες εταιρίες είναι αδύνατο να κοστολογεί χαμηλά τα τηλέφωνά της.Μπορεί να θέλουν,αλλά δεν μπορούν!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο δεν το ηξερα. Αν ειναι ετσι δικαιολογειται κατα καποιο τροπο. Δεν πειραζει.. αν το συγκεκριμενο μοντελο τα κανει ολα οπως πρεπει και δεν βγαλει προβληματα του το συγχωρουμε! :p:D
Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς software είναι ιδιο ακριβώς με την τελευταια έκδοση του C905.

 

Θα κυκλοφορήσει με την R1EA033 έκδοση η οποία είναι ταχύτατη και πραγματικά δεν έχει bugs.Ζήτημα είναι αν θα βγάλουν 2 αναβαθμίσεις καθ'όλη τη διάρκεια ζωής του!Αυτό πρέπει να χαροποιεί τους υποψήφιους αγοραστές,επειδή βασίζεται σε ώριμη και δοκιμασμένη πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι παρα πολυ καλο να βασιζεται σε μια δοκιμασμενη πλατφορμα..

Μακαρι να βγει η συσκευη χωρις προβληματα γιατι θα ταν κριμα τοσο ωραιο κινητο!!

Link to comment
Share on other sites

Ήδη με την εμφάνιση του C905 δεν υπήρχαν προβλήματα στο software(χοντρά τουλάχιστον)και αν υπηρχαν κάποια βλακώδη μικρά bugs,αυτά διορθώθηκαν την παρούσα στιγμή με την R1EA033.Την ίδια έκδοση φέρει και το W995(Είναι η 1η official)
Link to comment
Share on other sites

Απ'τη στιγμή που η SE έχει μόνο μια δική της μονάδα παραγωγής στην Κίνα και κάνει outsource τα κινητά της σε άλλες εταιρίες είναι αδύνατο να κοστολογεί χαμηλά τα τηλέφωνά της.Μπορεί να θέλουν,αλλά δεν μπορούν!

 

Αν και εκτός θέματος διάβασα οτι τα νέα μοντέλα της SE (Setio κλπ) θα είναι μάλλον "ιδιόκτητα" όπως χαρακτηριστικά αναφερόταν.;) Δηλαδή οτι δεν θα κατασκευάζονται από τρίτους. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ'το X1 και κάποια low-end μοντέλα(όπως οι σειρές Ζ,F και τα low-end της Κ σειράς),όλα τα υπόλοιπα δεν κατασκευάζονταν κατά παραγγελία σε άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ'το X1 και κάποια low-end μοντέλα(όπως οι σειρές Ζ,F και τα low-end της Κ σειράς),όλα τα υπόλοιπα δεν κατασκευάζονταν κατά παραγγελία σε άλλους.

 

Δηλαδή τα περισσότερα κινητά της εταιρίας κατασκευάζονται σε δικά της εργοστάσια γιατί έχει πολλάκις αναφερθεί οτι η εταιρία δεν διαθέτει δικές της μονάδες παραγωγής. Τελικά τι ακριβώς ισχύει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι την κουβεντα την εχετε παει εκτος θεματος W995 :whistle:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα περισσότερα κινητά της εταιρίας κατασκευάζονται σε δικά της εργοστάσια γιατί έχει πολλάκις αναφερθεί οτι η εταιρία δεν διαθέτει δικές της μονάδες παραγωγής. Τελικά τι ακριβώς ισχύει?:confused:

 

Outsource απ'ό,τι ξέρω είναι το Χ1 στην HTC,η οποία δεν κατασκευασε το Χ2 επειδή η SE δεν ανταποκρίθηκε στις υποχρεώσεις της όπως θα έπρεπε.Έτσι,το Χ2 κατασκευάζεται από την Foxconn.

Eπίσης,outsource είναι και κάποια low-end μοντέλα(όπως τα S302,W302,W395,F305)που κατασκευάζονται απ'την Sagem και παλιότερα ήταν κάποια όπως τα Z310,K300 κλπ που κατασκευάζονταν από την Arima(νομίζω κάπως έτσι λεγόταν αυτός ο κατασκευαστής).

 

Πάντως,για να επανέλθουμε στο W995,το τηλέφωνο δεν ειναι outsource κατασκευή!Η υλοποίησή του,όπως και κάποιων άλλων προσφατων μοντέλων έγινε αποκλειστικά από την SEMCJ-(Sony Ericcson Mobile Communications Japan),που διαθέτει το καλύτερο τμήμα r & d κατά τη γνώμη μου(βλ.μοντέλα της NTTDoCoMo).

Link to comment
Share on other sites

Για να επανελθουμε στο W995, εδω και 2 μερες εχω στα χερια μου ενα Test Unit.

Στα θετικα:

1. Ποιοτητα κατασκευης

2. Φυσικο Μεγεθος

3. Οθονη

4. Ηχος απο ακουστικα καταπληκτικος. Απο τα ηχεια ο αναμενομενος (σαν του W595)

 

Αρνητικο δεν εχω βρει κατι χτυπητο. Η καμερα ειναι λιγο κατωτερη απο αυτο που περιμενα. Δεν ειναι ομως κακη. Το βιντεο του ομως ειναι απαραδεκτο. Εν ετη 2009 θα επρεπε το βιντεο να ειναι πολυ καλυτερο. Βεβαια η συσκευη ειναι Test Unit οποτε ειναι πολυ πιθανο (αν και δεν το νομιζω) στην retail συσκευη να ειναι βελτιωμενο.

 

Για την μπαταρια δεν μπορω να σχολιασω τιποτα με 2 μερες χρηση.

 

Τελος θεωρω οτι η τιμη της (450 ευρω) ειναι αρκετα εως πολυ τσιμπημενη σε σχεση με τον ανταγωνισμο παντα. Μεχρι 400 θα επρεπε να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο μεγεθος τι εννοεις; Οτι δεν ειναι πολυ ογκωδες; Και το βιντεο γιατι ειναι χαλια; Τραβαει σε μικρη αναλυση η εχει κακη ποιοτητα ληψης; Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! :D
Link to comment
Share on other sites

Φυσικο μεγεθος τι εννοεις; Οτι δεν ειναι πολυ ογκωδες; Και το βιντεο γιατι ειναι χαλια; Τραβαει σε μικρη αναλυση η εχει κακη ποιοτητα ληψης; Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! :D

 

Ναι για το μεγεθος εννοω οτι ειναι πολυ μαζεμενο και compact και αυτο ειναι παρα πολυ ευχαριστο στην καθημερινη χρηση. Γ

Το βιντεο, περα απο την αναλυση, δεν ειναι καλης ποιοτητας (ή τουλαχιστον οσο εγω θα περιμενα).

 

Ξεχασα να πω οτι στα αρνητικα βαζω και το πληκτρολογιο για τον λογο οτι τα πληκτρα εχουν πολυ μικρο υψος απο την κυριως επιφανεια με αποτελεσμα να μην γινονται παντα αντιληπτα τα πατηματα των πληκτρων. Ελπιζω αυτο να εχει αλλαξει στο μοντελο παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα απο γνωστο καταστημα τηλεφωνιας και επειδη ξερω τον ανθρωπο κατσαμε και μιλησαμε και μου εδειξε το πρωτο κινητο βιτρινας.αυτος μου ειπε οτι σε 2 βδομαδες θα ειναι διαθεσιμο.απλα το εχουνε σαν χορηγο για μια συναυλια.

 

http://www.imageshack.gr/files/3ljd57sbabsxfxk6q6hy_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/9d2h5c2jjyowd8nutf9b_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/oonq3b2ctij6lck92py9_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ympsv0eq9e27d97hicrr_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/vw96632txq10ebesbt9m_thumb.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To πακετο τελικα τι hands-free περιεχει? Αυτα που απεικονιζονται?

Γιατι λιγες σελιδες πισω συζητουσαμε αν θα χει bluetooth Η οχι.

Link to comment
Share on other sites

To πακετο τελικα τι hands-free περιεχει? Αυτα που απεικονιζονται?

Γιατι λιγες σελιδες πισω συζητουσαμε αν θα χει bluetooth Η οχι.

Αυτο που ανοιξα εγω ειχε τα απλα handsfree,το κινητο δν το φωτογραφισα γιατι δεν με αφησε..μαλιστα ηταν και τεχνικος εκει και θα το εβαζε στην βιτρινα.

αυτο που μου εκανε καλη εντυπωση ειναι η πολυ καλη οθονη.μεγαλη ευκρινεια..και καλη απεικονιση των χρωματων.:up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα απο γνωστο καταστημα τηλεφωνιας και επειδη ξερω τον ανθρωπο κατσαμε και μιλησαμε και μου εδειξε το πρωτο κινητο βιτρινας.αυτος μου ειπε οτι σε 2 βδομαδες θα ειναι διαθεσιμο.απλα το εχουνε σαν χορηγο για μια συναυλια.

 

http://www.imageshack.gr/files/3ljd57sbabsxfxk6q6hy_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/9d2h5c2jjyowd8nutf9b_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/oonq3b2ctij6lck92py9_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/ympsv0eq9e27d97hicrr_thumb.jpg

 

http://www.imageshack.gr/files/vw96632txq10ebesbt9m_thumb.jpg

 

Πιο ακριβως ειναι αυτο το καταστημα?

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

Μου την εχει δωσει το εξης:

 

Καθως κοιταζα τα comments τα προηγουμενα εβλεπα για την ημερομηνια κυκλοφοριας στην ελλαδα:

12 ιουνιου

19 ιουνιου

τελη ιουνιου

αρχες ιουλιου

τελη ιουλιου

 

Δηλαδη τι να πρωτοπιστεψεις? Και βεβαια δεν φταιτε εσεις. Οι υπαλληλοι απο τα μαγαζια φταινε που δεν ξερουν που τους πανε τα 4!!

Και θυμαμαι μια συζητηση που ειχα κανει με καποιον για το θεμα της αργοποριας της Ελλαδας...και εχω δικιο! Το κινητο εχει ειδη κυκλοφορισει απο 2 Ιουνιου στην μιση Ευρωπη αν οχι σε ολη! Αλλα εδω τιιιιιιποταααα!!!!!!

 

Ξερετε αν τα κινητα απο Ευρωπη θα εχουν Ελληνικο menu? Χλωμο το βλεπω αλλα λεω τωρα...

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι να πρωτοπιστεψεις? Και βεβαια δεν φταιτε εσεις. Οι υπαλληλοι απο τα μαγαζια φταινε που δεν ξερουν που τους πανε τα 4!!

Και θυμαμαι μια συζητηση που ειχα κανει με καποιον για το θεμα της αργοποριας της Ελλαδας...και εχω δικιο! Το κινητο εχει ειδη κυκλοφορισει απο 2 Ιουνιου στην μιση Ευρωπη αν οχι σε ολη! Αλλα εδω τιιιιιιποταααα!!!!!!

 

Ξερετε αν τα κινητα απο Ευρωπη θα εχουν Ελληνικο menu? Χλωμο το βλεπω αλλα λεω τωρα...

 

Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι απλη. ΤΙΠΟΤΑ.

Απλα περιμενεις μεχρι να το δεις με τα ματια σου στα ελληνικα καταστηματα!

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν τα κινητα απο Ευρωπη θα εχουν Ελληνικο menu? Χλωμο το βλεπω αλλα λεω τωρα...

 

Τα Ελληνικά μενού εξαρτώνται απ'το customization της συσκευής(το οποίο περιγράφεται απ'το CDA)!Τα ελληνικά μενού τα έχει μόνο το customization ADRIATIC

Link to comment
Share on other sites

Τα Ελληνικά μενού εξαρτώνται απ'το customization της συσκευής(το οποίο περιγράφεται απ'το CDA)!Τα ελληνικά μενού τα έχει μόνο το customization ADRIATIC

Ομως οταν διαλεγεις γλωσσα τηλ. δεν σ λεει και γλωσσα SIM? αρα λογικα μπορω να εχω ελληνικο menu ε?

 

Λοιπον το ξερω οτι γινομαι ενοχλητικος αλλα!, στο ελληνικο expanSys λεει '' αναμενεται σε 3 μερες''

 

και αναρωτιεμαι... μονο στο expansys?

 

θελω γνωμες... αν δεν προκειτε να ερθει και σε αλλα μαγαζια σε 3 μερες το περνω απο αγγλια..τελος :D:p

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω θα προτεινα να κανεις υπομονη κανα δυο βδομαδουλες.. που ξερεις; Θα το παρεις και πιο φθηνα απ'οτι στο expansys και θα εισαι σιγουρος για τα ελληνικα!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ξερω οτι γινομαι ενοχλητικος αλλα!, στο ελληνικο expanSys λεει '' αναμενεται σε 3 μερες''

 

και αναρωτιεμαι... μονο στο expansys?

 

θελω γνωμες... αν δεν προκειτε να ερθει και σε αλλα μαγαζια σε 3 μερες το περνω απο αγγλια..τελος :D:p

 

Kαι γω αυτο σου προτεινω..Κανε λιγο υπομονη να το παρεις απο δω!

Δυσκολα απο Αγγλια να ειναι εχει ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

καλα τεσπα...

παντως αν καποιος δειι η μαθει τιποτα οτι εχει κυκλοφορησει, να τρεξει αμεσως να μ κανει reply!!!!:lol::lol::D

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...