Jump to content

[Carrier] Cosmote Blackberry Service


fwnakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες αλλάζω κινητό και παίρνω....βατόμουρο ξανά (:lol:), αλλά το θέμα είναι το εξής:

όταν η cosmote ενεργοποίησε την BIS (ενεργοποιήθηκε αμέσως πρίν προλάβω να επιστρέψω σπίτι!), δε μου ζήτησε το PIN της συσκευής, ούτε ΙΜΕΙ.

Τώρα που θα κάνω unregister το παλιό και register το νέο, τί γίνεται, δηλώνω PIN?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πας στη σελίδα και επιλέγεις αλλαγή συσκευής και εκεί δίνεις το pin

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

σε ποια σελιδα????!!!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Πας στη σελίδα και επιλέγεις αλλαγή συσκευής και εκεί δίνεις το pin

 

Δε θυμόμουν το password, εκανα request με το PIN της συσκευής.

 

Δείτε εδώ τί μου έστειλε η πρώτη σελίδα....:wacko::wacko:

 

 

------Original Message------

From: BlackBerry Internet Service

To: 20D9AB25<Invalid address>,

Subject:

Sent: Apr 7, 2010 23:37

 

-- Automatically generated email: Do Not Reply to this email --

 

You asked to have your password sent to your device.

 

User name and password don't exist. Please use your device to access BlackBerry Internet Service.

 

Sent from my BlackBerry® wireless device, available from COSMOTE

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αίτηση έχοντας τη sim στην παλιά συσκευή.

 

 

Δεν εχω παρει ακομα τη νέα συσκευή, το PIN της τωρινής συσκευής δε φαίνεται πουθενά στην Cosmote, σύμφωνα με αυτη τη σελιδα.

 

Μου φάνηκε παράξενο, γιατί ΔΕΝ μου ειχε ζητησει το PIN της συσκευής κατά την ενεργοποίηση του BIS...:X

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό... Τα email τόσο καιρό πώς τα ρυθμίζεις;

 

Κανονικά δεν είχα πρόβλημα.

Αλλά στον ΟΤΕ, ποτέ μα ποτέ δε μου ζήτησαν το PIN...

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, αλλά από πού; Μέσα από το email setup της συσκευής;

 

ακριβώς, δουλεψε μια χαρα.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση. Έβαζες δηλαδή κανονικά username και password στο email setup και τώρα δε μπορείς να κάνεις ανάκτηση κωδικού... Πάντως όπως και να 'χει, εάν τώρα λειτουργεί το BIS κανονικά στη γραμμή σου, όταν βάλεις τη νέα συσκευή θα κάνει auto register και θα λάβει service books.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μαθω ποσα Mb εχω καταναλωσει απο τα 100 που εχω????Η Cosmote μου ειπε οτι δεν γινεται,ενω στην αρχη μου ειχαν πει οτι με 1 τηλ/νο στην εξυπηρετηση πελατων θα το μαθω!!!!!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μαθω ποσα Mb εχω καταναλωσει απο τα 100 που εχω????Η Cosmote μου ειπε οτι δεν γινεται,ενω στην αρχη μου ειχαν πει οτι με 1 τηλ/νο στην εξυπηρετηση πελατων θα το μαθω!!!!!!

 

Εμένα μου εμφανίζονται στο cosmote my account, δεξιά στα σχεδιαγράμματα.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση. Έβαζες δηλαδή κανονικά username και password στο email setup και τώρα δε μπορείς να κάνεις ανάκτηση κωδικού... Πάντως όπως και να 'χει, εάν τώρα λειτουργεί το BIS κανονικά στη γραμμή σου, όταν βάλεις τη νέα συσκευή θα κάνει auto register και θα λάβει service books.

 

Χθές άλλαξα τη συσκευή. Πήγα στον ΟΤΕ, ζήτησα αν χρειάζεται αλλαγή ΙΜΕΙ, με παρέπεμψαν στο 13838 και περιμένω απάντηση.

Εντωμεταξύ έχς BIS στη νέα συσκευή, έκανα ξανά validate τους λογαριασμούς mail και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Μοιάζει σαν το BIS να ακολουθεί τη SIM, τον λογαριασμό μου και όχι τη συσκευή.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις τα email validate, τι username και password χρησιμοποιείς στο mail setup? Από εκεί δεν τα έκανες; Τα ίδια έπρεπε να δέχεται και στη web σελίδα.

 

Σου είπα και πριν, μόλις "δει" νέα συσκευή ενεργή, την κάνει auto-register. Το BIS σαφώς και ακολουθεί τη συνδρομή και όχι τη συσκευή!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Προσπαθώ από τη σελίδα https://bis.eu.blackberry.com/html, να δημιουργήσω λογαριασμό, αλλά μου εμφανίζει μήνυμα: "your account is not accessible via HTML browser".

 

Δοκίμασα και OTA, αλλά πάλι τίποτα. Γνωρίζει κανείς?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

H cosmote δεν έχει συγκεκριμένο portal όπως το mobileemail.vodafone.gr της vodafone; Δε μπόρεσα να βρω κάτι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

H cosmote δεν έχει συγκεκριμένο portal όπως το mobileemail.vodafone.gr της vodafone; Δε μπόρεσα να βρω κάτι.

 

http://www.cosmote.gr.blackberry.com/

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα BB bold της Vodafone και αποφάσισα ότι με βάση τις κατανομές των κλησεων μου (περισσότερες προς Cosmote) και το χαμηλότερο κόστος του BIS στην Cosmote (7 αντί για 10 ευρώ) με συμφέρει να κάνω φορητότητα σε Cosmote σε πακέτο Unlimited + BIS. Σκοπεύω απλά προς το παρών να μην αλλάξω το τηλέφωνό μου. διάβασα κάποια πράγματα για αποδεσμευση συσκευής όταν πας από τη μία εταιρία στην άλλη κτλ αλλά δεν έχω καταλάβει αν η αποδέσμευση αφορά αλλαγή ιδιοκτήτη η παρόχου. Εγώ που θα εξακολουθήσω να είμαι ο ιδιοκτήτης του berry μου ξέρετε αν πρέπει να ζητήσω αποδέσμευση ή αν θα γίνει αυτόματα όταν κάνω το νέο registration στo cosmote BIS?

 

Κια μια δεύτερη ερώτηση: Το BIS της Voda καλύπτει και αποστολή/λήψη δεδομένων και εκτός proxy BB από τον δωρέαν όγκο. ισχύει το ίδιο και για Cosmote?

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θα εξακολουθήσω να είμαι ο ιδιοκτήτης του berry μου ξέρετε αν πρέπει να ζητήσω αποδέσμευση ή αν θα γίνει αυτόματα όταν κάνω το νέο registration στo cosmote BIS?

 

Εάν το τηλέφωνο το είχες αγοράσει από την vodafone τότε πρέπει να ζητήσεις αποδέσμευση του PIN αλλιώς δεν γίνετε registration στον επόμενο provider.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το τηλέφωνο το είχες αγοράσει από την vodafone τότε πρέπει να ζητήσεις αποδέσμευση του PIN αλλιώς δεν γίνετε registration στον επόμενο provider.

 

Σε ευχαριστώ. Άρα επομένως απλά ζητάω αποδέσμευση όταν ολοκληρωθεί η φορητότητα μου. Το έχεις κάνει? Είναι διαδικασία που θέλει fax, ταυτότητες κτλ ή απευθείας από την τηλεφωνική εξηπηρέτηση?

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Άρα επομένως απλά ζητάω αποδέσμευση όταν ολοκληρωθεί η φορητότητα μου. Το έχεις κάνει? Είναι διαδικασία που θέλει fax, ταυτότητες κτλ ή απευθείας από την τηλεφωνική εξηπηρέτηση?

 

Το έχω κάνει αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Μου φαίνεται τηλέφωνο παίρνεις στη vodafone και το ζητάς.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Θέλω να αγοράσω ένα ΒΒ 9700 και είμαι στο δίκτυο Cosmote στο οικονομικό πακέτο απεριόριστα 45. Επιπλέον δίνω 5 ευρώ επιπλέον μηνιαίως για 100ΜΒ δωρεάν Internet. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, (έχει αναφερθεί και παλαιότερα, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά :rolleyes:) αν πρέπει να μπω στο πρόγραμμα του ΒΒ ή μπορώ να χρησιμοποιώ τα ΜΒ του μήνα (wireless internet); Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):):)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Cosmote Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...