Jump to content

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει με την Ολυμπιακή;


Lospsi
 Κοινοποίηση

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει με την Ολυμπιακή;  

45 members have voted

  1. 1. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει με την Ολυμπιακή;

    • Nα δοθεί στη MIG αν δεν υπάρξει καλύτερη πρόταση.
      32
    • Να παραμείνει κρατική κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
      7
    • Να γίνει νέος διεθνής διαγωνισμός.
      6


Recommended Posts

Από εχθές έχει δημιουργηθεί ένας πανικός με την πρόταση της MIG για την ΟΑ. Μία καθαρά ελληνική και κρατική εταιρεία αλλά ταυτόχρονα ένα μεγάλο κόστος για τον Έλληνα φορολογούμενο. Εσείς τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει με την Ολυμπιακή;

 

p.s. Εάν οι moderators πιστεύουν ότι το θέμα θα πάρει τις γνωστές ανεπιθύμητες διαστάσεις... :lock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η προταση της MIG ειναι για το καλο της ΟΑ κ δεν εχει μικρα γραμματα ειναι πολυ καλη πιστευω..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Να κλεισει να ησυχασουμε.

 

+1. Αρκετα τραβηξε η ιστορια! :protest:

 

Εάν οι moderators πιστεύουν ότι το θέμα θα πάρει τις γνωστές ανεπιθύμητες διαστάσεις... :lock:

 

Κατσε να τις παρει πρώτα...! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του Βγενόπουλου είναι δελεαστική και έξυπνη! Πετάει το μπαλάκι και στην τωρινή κυβέρνηση αλλά και στην μελλοντική. Ευτυχώς που βρέθηκε κάποιος να πάρει ένα μεγάλο κόστος από τους Έλληνες φορολογούμενους. Φανταστείτε η ΟΑ να αποκτήσει τις παλιές της δόξες!

 

Κατσε να τις παρει πρώτα...! :p

 

Άσε γιατί και το τελευταίο topic που είχα ανοίξει τις πήρε... θα με βάλουν στην λίστα των χρηστών που ανοίγουν topic για κλείδωμα.... :p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ποσώς με ενδιαφερει....και γιατι να με ενδιαφερει αλλωστε??Αυτη ενδιαφερθηκε ποτε για μενα η εστω για καποιον πελατη της οπως εγω που 10 χρονια στα Νησια παω γυρναω και μια φορα δεν πηγα στην ωρα μου??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να σκεφτω το αυτονοητο??:worry:

 

Υπηρχε περιπτωση καποιος να ρισκαρει αν ηξερε το αντιθετο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια δεν διαπραγματεύεται! Εάν είναι να λέμε "αφού φτάσαμε μια χαρά είμαστε..." τότε άστα να πάνε. Έχω πετάξει και με ΒΑ και με easyjet μια χαρά ταξίδι έκανα. Το μοναδικό πρόβλημα το αντιμετώπισα στην easyjet γιατί δεν χώραγα στο κάθισμα...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτεσαι οτι πηγες,κ μαλιστα ασφαλης??

 

Ότι με την Aegean ή (με άλλη μεγάλη εταιρεία για εξωτερικό) κινδυνεύουμε...

 

Ωραία δικαιολογία για την απαράδεκτη εξυπηρέτηση και τη ταλαιπωρία που μας προσφέρει τα τελευταία χρόνια η συγκεκριμένη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η ΟΑ εχει αποδειξει τοσα χρονια την ασφαλεια της..εχω ακουσει τλχστν 2 φορες οτι η Aegean εχει κανει αναγκαστικη προσγειωση κ οποιος θελει το πιστευει...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παντως η ΟΑ εχει αποδειξει τοσα χρονια την ασφαλεια της..εχω ακουσει τλχστν 2 φορες οτι η Aegean εχει κανει αναγκαστικη προσγειωση κ οποιος θελει το πιστευει...

 

Γιατι με την Ολυμπιακή δεν έχει γίνει αναγκαστική προσγείωση? Έπεσες στον άνθρωπο.:lol: Έτυχε σε μένα σε πτήση προς Παρίσι.:p

 

Αν και η αναγκαστική προσγείωση δεν συνιστά λόγο έλλειψης ασφαλείας. Υπάρχουν από τα λίγα που γνωρίζω βλάβες που δεν μπορούν να ελεγχθούν ή να προληφθούν και ενδέχεται να εμφανιστούν κατα τη πτήση. Και γαι προληπτικούς λόγους γίνεται προσγείωση. Δεν είναι κάτι το τρομερό, έχει συμβεί σχεδόν σε όλες τις εταιρείες.

 

Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι η Aegean έχει ολοκαίνουρια αεροπλάνα και όχι σαράβαλα προς απόσυρση όπως είναι μερικά της Ολυμπιακής. Επίσης με την Aegean μου έτυχε μια φορά καθυστέρηση (λόγω προβλήματος στο αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης) και μας ζήτησαν δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές συγνώμη. Καλύτερα να μην πω τι μου έχει τύχει με την ΟΑ. Επίσης γνωρίζω ότι έχει τύχει στην Ολυμπιακή σε απεργίες να νοικιάσουν ξένα αεροπλάνα με ξένα πληρώματα...:mad: Εκεί δεν μπορείς να γνωρίζεις για την ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ξερεις οτι ολα τα αεροπλανα που νοικιαζονται ελεγχονται ΠΑΝΤΑ απο τους τεχνικους της ΟΑ...κ μην ξεχνας οτι η κυβερνησεις καταντησαν ετσι την ΟΑ....η ΑEgEAN εχει την υποστηριξη κ την ευνοια ολοως...αντιθετα απο την ΟΑ που ολοι κανουν τα παντα για να την μειωσουν βγαζοντας το παραμικρο προβλημα στον "αερα",ενω της Aegean κρυβουν τα ΠΑΝΤΑ..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να την δώσουν το συντομότερο. Και προτιμώ να την πάρει ο Βγενόπουλος για να μείνει σε ελληνικά χέρια. Έγιναν διορισμοί αβέρτα. Αποτέλεσμα να έχει 5-6 άτομα σε ένα γραφείο που βγάζει 20 εισιτήρια την ημέρα. Τι κάνουν όλοι αυτοί? Μπουριούνται μεταξύ τους εκεί μέσα? Για αυτό δημιουργεί τόσα χρέη. Αφού έχει τους διπλάσιους εργαζόμενους από αυτούς που χρειάζεται....

 

Όσο για την AEGEAN είναι σίγουρα πιο εξυπηρετική. Φίλος μου είχε καθυστέρηση 3 ώρες μια φορά και του έδωσαν άλλο ένα εισιτήριο τσάμπα για συγνώμη.

Επίσης όσες φορές ταξιδεύω με ολυμπιακή περιμένω πάνω από μισή ώρα για να βγούν οι αποσκευές. Στην AEGEAN γιατί βγαίνουν στα 15-20 λεπτά?

 

Και ταξιδεύω σχεδόν μια φορά τον μήνα το τελευταίο εξάμηνο.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κ μην ξεχνας οτι η κυβερνησεις [και οι υπάλληλοί της] καταντησαν ετσι την ΟΑ....

 

Έκανα ένα μικρό edit στ μνμ σου :)

 

Επίσης να προσθέσω ότι άλλο πράγμα η αναζήτηση ευθυνών κι άλλο πράγμα η αναζήτηση λύσεων ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ξερεις οτι ολα τα αεροπλανα που νοικιαζονται ελεγχονται ΠΑΝΤΑ απο τους τεχνικους της ΟΑ...κ μην ξεχνας οτι η κυβερνησεις καταντησαν ετσι την ΟΑ....η ΑEgEAN εχει την υποστηριξη κ την ευνοια ολοως...αντιθετα απο την ΟΑ που ολοι κανουν τα παντα για να την μειωσουν βγαζοντας το παραμικρο προβλημα στον "αερα",ενω της Aegean κρυβουν τα ΠΑΝΤΑ..

 

To πώς και γιατί κατάντησε έτσι η ΟΑ δεν με αφορά. Από τη στιγμή που πλέον υπάρχει εναλλακτική δεν έχω κανένα λόγο να τη πληρώνω για τις άθλιες υπηρεσίες που παρέχει.

 

Όσο για την Aegean δεν θα ασχοληθώ με θεωρίες συνωμοσίας. Όσα χρόνια λειτουργεί παρέχει πολύ καλές υπηρεσίες για τα ελληνικά δεδομένα (έχει βραβευθεί μάλιστα επανειλημμένα), έχω ακούσει ελάχιστα παράπονα και ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα στις πτήσεις της. Συνεπώς αξίζει περισσότερο τα λεφτά που πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

εδω και χρονια θελουν να κλεισει η ολυμπιακη . φταινε ολες οι προηγουμενες κυβερνησεις που την καταντησαν προβληματικη. βεβαια το δημοσιο της χρωσταει πολλα λεφτα απο δωρεαν εισητηρια στελεχων κυβερνησεων , μεταφορας κοσμου για τις εκλογες, κλπ

με τα σημερινα δεδομενα καλο ειναι να την πουλησουν.

Link to comment
Share on other sites

Να την μετονομάσουν σε Παναθηναική :P

 

Τα αεροπλάνα να μετονομαστούν σε Βαζέχα,Δομάζος,Βύντρα κτλ :P

Link to comment
Share on other sites

εφοσον βρεθηκαν ΑΡΑΒΕΣ(και σε αυτον τον τομεα), ας πουληθει.

ή να γινει νεος διεθνης πλειοδοτικος διαγωνισμος.

 

απο το να υπαρχει μια ζημιογονα εταιρεια κ να πουλανε κ τρελα οι υπαλληλοι της για τα μισθολολογικα τους καπριτσια.

 

σαφεστατα κ ειμαι κατα των αποκρατικοποιησεων. ομως η ρεμουλα του δημοσιου δεν αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να μείνει κρατική.Πουλάμε ότι έχουμε και δεν έχουμε στους ξένους.Έλεος πια.Αν πάλι έρθουν καλύτερες μέρες για την Ολυμπιακή μετά την πώληση της τώρα να την πουλήσουν.Πάντως ότι και να πούμε αυτοί θα κάνουν ότι θέλουν.:p
Link to comment
Share on other sites

Να κλεισει να ησυχασουμε.

 

Αν δεν γίνει κάτι άλλο να την ξεφορτωθεί ο προϋπολογισμός μας ας κλείσει να ησυχάσουμε. ούτως ή άλλως την πιστολιά στο ΙΚΑ και αλλού της εταιρίας (όπως την κατήντησαν οι υπάλληλοι και οι εντεταλμένοι των κυβερνήσεων) θα την πληρώσουμε. Δυστυχώς, γιατί κάποτε ήταν από τα κοσμήματα της χώρας. Πλέον με τα ίδια λεφτά που χρειάζονται για να στρώσει η ΟΑ μπορείς να στήσεις από την αρχή μια καλύτερη εταιρία.

 

Κρίμα πάντως, ελπίζω να επιβιώσει και να γίνει πιο ανταγωνιστική, δεν θα με άρεσε να μείνει η Aegean χωρίς εσωτερικό ανταγωνισμό.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πούμε (για άλλη μια φορά..) ότι απαγορεύονται ρητώς κομματικά/πολιτικά σχόλια έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Να παραμείνει κρατική κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες δε θα μπορουσα να το πω σιγουρα.κι ειδικα το βασικοτερο οταν τιθεται θεμα ασφαλειας.αν δεν υπαρχουν τα καταλληλα κεφαλαια πως θα συντηρηθουν και σωστα αυτα τα αεροπλανε που μεταφερουν καθημερινα τοσες ψυχες στον αερα.

η aegean ειναι καλη αλλα κι ακριβη,για θεματα ζημιων δεν νομιζω οτι υπαρχει αεροπορικη εταιρεια που να μην εχει βρει σκουρες μερες μπροστα της.και η ολυμπιακη πριν λιγα χρονια ειχε κανει αναγκαστικη προσγειωση δε θυμαμαι σε πιο νησακι γιατι ειχε φυγει το αεροπλανο για τον προορισμο του με λιγοστα καυσιμα,κατι που ειδαν οταν ηταν στον αερα το αεροπλανο.δε ξερω πως εγινε αυτο,εγινε παντως κι ευτυχως χωρις προβλημα.

τωρα για τις υπηρεσιες της aegean,πως να μην ειναι καλες και σωστες οταν τα εισητηρια ειναι ακριβα,η απο την στιγμη που υπαρχει σωστη διαχειρηση της εταιρειας.

με ολυμπιακη εχω ταξιδεψει αρκετες φορες,δεν ειχα ποτε προβλημα,περα απο τις καθυστερησεις.

με aegean εχω ταξιδεψει ακομα περισσοτερες φορες σε σχεση με την ολυμπιακη λογω του οτι ηξερα πως δε θα χω καθυστερηση,για κανεναν αλλον λογο.δε φοβαμαι τα αεροπλανα και των 2 εταιρειων.

στην aegean μονο μια φορα φοβηθηκα οταν εγινε κατι με τις μπαταριες του αεροπλανου,για κανενα αλλο λογο.

τωρα το πως η ολυμπιακη,μια εταιρεια πραγματικα κολλοσος εφτασε σε μια τετοια κατασταση σιγουρα δεν ειμαι ο ειδημωνας για να το απαντησω αυτο.

κριμα παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να παραμείνει κρατική κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες δε θα μπορουσα να το πω σιγουρα.κι ειδικα το βασικοτερο οταν τιθεται θεμα ασφαλειας.αν δεν υπαρχουν τα καταλληλα κεφαλαια πως θα συντηρηθουν και σωστα αυτα τα αεροπλανε που μεταφερουν καθημερινα τοσες ψυχες στον αερα.

η aegean ειναι καλη αλλα κι ακριβη,για θεματα ζημιων δεν νομιζω οτι υπαρχει αεροπορικη εταιρεια που να μην εχει βρει σκουρες μερες μπροστα της.και η ολυμπιακη πριν λιγα χρονια ειχε κανει αναγκαστικη προσγειωση δε θυμαμαι σε πιο νησακι γιατι ειχε φυγει το αεροπλανο για τον προορισμο του με λιγοστα καυσιμα,κατι που ειδαν οταν ηταν στον αερα το αεροπλανο.δε ξερω πως εγινε αυτο,εγινε παντως κι ευτυχως χωρις προβλημα.

τωρα για τις υπηρεσιες της aegean,πως να μην ειναι καλες και σωστες οταν τα εισητηρια ειναι ακριβα,η απο την στιγμη που υπαρχει σωστη διαχειρηση της εταιρειας.

με ολυμπιακη εχω ταξιδεψει αρκετες φορες,δεν ειχα ποτε προβλημα,περα απο τις καθυστερησεις.

 

με aegean εχω ταξιδεψει ακομα περισσοτερες φορες σε σχεση με την ολυμπιακη λογω του οτι ηξερα πως δε θα χω καθυστερηση,για κανεναν αλλον λογο.δε φοβαμαι τα αεροπλανα και των 2 εταιρειων.

στην aegean μονο μια φορα φοβηθηκα οταν εγινε κατι με τις μπαταριες του αεροπλανου,για κανενα αλλο λογο.

τωρα το πως η ολυμπιακη,μια εταιρεια πραγματικα κολλοσος εφτασε σε μια τετοια κατασταση σιγουρα δεν ειμαι ο ειδημωνας για να το απαντησω αυτο.

κριμα παντως.

 

Giati pio akrivi? Egw kleinw ta eishthria mou egkaira mesw tou site ths kai mou erxontai sxedon panta fthinotera apo thn OA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...