Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε Χρισταρα...το παιχνιδι το εχει ακομα μεσα.

θα πας διαχ/ση αρχειων...μετα μν.μαζ.αποθ/ης θα βρεις το φακελο που λεει samsung θα τον ανοιξεις... μετα πατας εκει που λεει appications...και θα το βρεις. το τρεχεις και ειναι ετοιμο να παιξει ο πιτσιρικας σου!!! καλη χρονια!!!

Ρε σύ Νικόλα, δεν υπάρχει φάκελος samsung εκεί που μου λές!

Όπως και νάχει ευχαριστώ.Το βρήκα ατόφιο το παιχνίδι.

 

Παιδιά έχω την 1.72.Όλα καλά για δυό τρείς μέρες... σήμερα άρχισε να .... κλείνει μόλις με καλούν...

τους βάζει μόνο του στην black list... τούτυχε κανέναν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ Νικόλα, δεν υπάρχει φάκελος samsung εκεί που μου λές! Όπως και νάχει ευχαριστώ.Το βρήκα ατόφιο το παιχνίδι.

Προφανώς έκανες format τον Ε για να περάσεις την 1.72, γι' αυτό.

 

Παιδιά έχω την 1.72.Όλα καλά για δυό τρείς μέρες... σήμερα άρχισε να .... κλείνει μόλις με καλούν... τους βάζει μόνο του στην black list... τούτυχε κανέναν αυτό?

Όχι...

Link to comment
Share on other sites

αν εχω βαλει λαθος κωδικο σε ασυρματο δικτυο πως γινεται να τον αλλαξω μετα??

 

Λοιπόν πηγαίνεις:

Ρυθμίσεις/Συνδεσιμότητα/Προορισμοί/Διαδίκτυο

βρίσκεις το δίκτυο που εκχώρησες λάθος κωδικό, πατάς πάνω του και μετά,

/Επιλογές/WLAN security settings/

και από εκεί αλλάζεις τον κωδικό. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε mpir για τις συμβουλες σου.

Τωρα ειμαι στο εξης διλλημα....

Pixon M8910 η Ομνια 8910ΗD. Αν δεν ηταν το μεγεθος δεν θα το συζητουσα καν αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι το μεγεθος. Το κινητο το θελω για φωτογραφιες και βιντεο κατα κυριο λογο. Βεβαια και οτι εχει σε παραπανω δεν θα ελεγα οχι. Εχει λοιπον διαφορά μεγάλη το Pixon στη φωτογραφια αλλα και στο βιντεο ωστε να καταληξω σε αυτο ή η διαφορα είναι αμελητεα και καλυτερα να επιλεξω ενα κινητο με καλυτερη μπαταρια και σαφως αλλο ανοιχτό λειτουργικο. Το μεγεθος το παραβλεπουμε μια και μπρος στα καλλη τ' ειναι ο πονος.....

Σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε mpir για τις συμβουλες σου.

Τωρα ειμαι στο εξης διλλημα....

Pixon M8910 η Ομνια 8910ΗD. Αν δεν ηταν το μεγεθος δεν θα το συζητουσα καν αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι το μεγεθος. Το κινητο το θελω για φωτογραφιες και βιντεο κατα κυριο λογο. Βεβαια και οτι εχει σε παραπανω δεν θα ελεγα οχι. Εχει λοιπον διαφορά μεγάλη το Pixon στη φωτογραφια αλλα και στο βιντεο ωστε να καταληξω σε αυτο ή η διαφορα είναι αμελητεα και καλυτερα να επιλεξω ενα κινητο με καλυτερη μπαταρια και σαφως αλλο ανοιχτό λειτουργικο. Το μεγεθος το παραβλεπουμε μια και μπρος στα καλλη τ' ειναι ο πονος.....

Σας ευχαριστω και παλι

αν το θες για φωτο παρτο με κλειστα ματια.. αλλα για βιντεο ξεχνα το..... εχει αθλια ηχογραφιση στο βιντεο και σε σχετικα χαμηλο φωτισμο δεν φαινεται τιποτα ακομα και με το φλας αναμενο... κοιτα για κανενα σατιο που εχει και ανοιχτο λογισμικο εχει πολυ καλη φωτο και πολυ καλο βιντεο ακομα και το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

αν το θες για φωτο παρτο με κλειστα ματια.. αλλα για βιντεο ξεχνα το..... εχει αθλια ηχογραφιση στο βιντεο και σε σχετικα χαμηλο φωτισμο δεν φαινεται τιποτα ακομα και με το φλας αναμενο... κοιτα για κανενα σατιο που εχει και ανοιχτο λογισμικο εχει πολυ καλη φωτο και πολυ καλο βιντεο ακομα και το βραδυ....

 

Η αναλυση του σατιο δεν ειναι 640Χ480? Ενω το 8910 εχει και καλα D1 (720X480). Δεν ξερω ρε παιδια....το θελω για φωτο και βιντεο...κυριως μεσα στο σπιτι....μια και ειναι για την κορη μου....Αλλα αν μου λες πως τα Samsung ειναι αθλια στο βιντεο....δεν το συζητω....

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα εικόνας έχει εξαιρετική στο βίντεο. Ο ήχος απλά είναι χάλια και περιμένουμε μπας και αξιωθεί η αυτού μεγαλειότης Samsung να το διορθώσει με αναβάθμιση όπως έκανε και για άλλες χώρες...... Αλλά προφανώς μας αντιμετωπίζει ως αγοραστές 2ης κατηγορίας
Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση του σατιο δεν ειναι 640Χ480? Ενω το 8910 εχει και καλα D1 (720X480). Δεν ξερω ρε παιδια....το θελω για φωτο και βιντεο...κυριως μεσα στο σπιτι....μια και ειναι για την κορη μου....Αλλα αν μου λες πως τα Samsung ειναι αθλια στο βιντεο....δεν το συζητω....

 

Φίλε μου το i8910 έχει μέγιστη ανάλυση video 1280x720 και όχι 720χ480, η οποία όμως προς το παρόν δεν έχει τα 24 fps που μας είχαν υποσχεθεί άλλα γύρω στα 21-22...

 

Ο ήχος γίνεται από άθλιος AMR, πολύ καλός (αλλά όχι άψογος) ACC περνώντας κάποια μαγειρεμένη rom.Ναι δυστυχώς αν θες να δεις χαΐρι με το ομνια πρέπει να το πειράξεις μόνος σου...

 

Όσον αφορά την ψηφιακή μηχανή του τώρα, σε χώρους με καλό φωτισμό οι φωτογραφίες που βγάζει μπορούν να συγκριθούν με αυτές μίας αυτόνομης ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής.

Αλλά επειδή το autofocus είναι λίγο περίεργο καράβι στο όμνια μπορεί να χρειαστεί να τραβήξεις το ίδιο σκηνικό/φωτογραφία πάνω από μια φορά για να πετύχεις το ιδεατό αποτέλεσμα!

 

Στο ξένο forum υπάρχει μια μίνι συλλογή φωτογραφιών για να δεις και να κρίνεις από μόνος σου την ποιότητα τους, και στο youtube μπορείς να βρεις βίντεο τραβηγμένα με το όμνια (φλασαρισμένο και αφλασάριστο) για να κρίνεις αν σε ικανοποιεί η ανάλυση του βίντεο και η ποιότητα του ήχου που βγάζει.

 

Δυστυχώς για το Satio δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...!

 

Ελπίζω να βοήθησα... :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το i8910 έχει μέγιστη ανάλυση video 1280x720 και όχι 720χ480, η οποία όμως προς το παρόν δεν έχει τα 24 fps που μας είχαν υποσχεθεί άλλα γύρω στα 21-22...

 

Ο ήχος γίνεται από άθλιος AMR, πολύ καλός (αλλά όχι άψογος) ACC περνώντας κάποια μαγειρεμένη rom.Ναι δυστυχώς αν θες να δεις χαΐρι με το ομνια πρέπει να το πειράξεις μόνος σου...

 

Όσον αφορά την ψηφιακή μηχανή του τώρα, σε χώρους με καλό φωτισμό οι φωτογραφίες που βγάζει μπορούν να συγκριθούν με αυτές μίας αυτόνομης ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής.

Αλλά επειδή το autofocus είναι λίγο περίεργο καράβι στο όμνια μπορεί να χρειαστεί να τραβήξεις το ίδιο σκηνικό/φωτογραφία πάνω από μια φορά για να πετύχεις το ιδεατό αποτέλεσμα!

 

Στο ξένο forum υπάρχει μια μίνι συλλογή φωτογραφιών για να δεις και να κρίνεις από μόνος σου την ποιότητα τους, και στο youtube μπορείς να βρεις βίντεο τραβηγμένα με το όμνια (φλασαρισμένο και αφλασάριστο) για να κρίνεις αν σε ικανοποιεί η ανάλυση του βίντεο και η ποιότητα του ήχου που βγάζει.

 

Δυστυχώς για το Satio δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...!

 

Ελπίζω να βοήθησα... :)

 

Ήσουν όντως πολύ διαφωτιστικός. Η συζήτηση βασικά ξεκίνησε πιο από το δυο (i8910 HD ή M8910 Pixxon) έχει την καλύτερη απόδοση φωτογραφίας και βίντεο. Το σατιο μπήκε σφήνα αλλά με απογοητεύει το ότι έχει μόνο 640Χ480 σε βίντεο και το καλό που έχει είναι η φωτογραφία του στα 12 ΜΡ. Δεν ξέρω…όσο τα σκέφτομαι τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Το μεγάλο ….τρίλλημα λοιπόν…..

i8910HD

(+)Βίντεο, αναπαραγωγή αρχείων, μαγειρεμένες ρομ, ανοιχτό λογισμικό, μπαταρία.

(-)μέγεθος, βάρος, 8ΜΡ φωτογραφία

M8910 Pixxon

(+)Βίντεο, αναπαραγωγή αρχείων,. 12ΜΡ φωτογραφία

(-)μαγειρεμένες ρομ, ανοιχτό λογισμικό, μπαταρία

SE Satio

(+)12ΜΡ φωτογραφία, μαγειρεμένες ρομ, ανοιχτό λογισμικό, μπαταρία.

(-) Μικρή ανάλυση βίντεο.

Μάλλον βλέπω να ρίχνω κλήρο και ότι βγει………

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω και εγώ στο τρίλημμα...ο αριθμός των MP είναι άσχετος από την ποιότητα της φωτογραφίας (δηλ. δεν σημαίνει ότι επειδή το satio ή το pixon έχουν 12MP camera ότι η φωτογραφία τους είναι ποιοτικότερη από αυτή του omnia με 8ΜΡ ;))
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν όντως πολύ διαφωτιστικός. Η συζήτηση βασικά ξεκίνησε πιο από το δυο (i8910 HD ή M8910 Pixxon) έχει την καλύτερη απόδοση φωτογραφίας και βίντεο. Το σατιο μπήκε σφήνα αλλά με απογοητεύει το ότι έχει μόνο 640Χ480 σε βίντεο και το καλό που έχει είναι η φωτογραφία του στα 12 ΜΡ. Δεν ξέρω…όσο τα σκέφτομαι τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Το μεγάλο ….τρίλλημα λοιπόν…..

i8910HD

(+)Βίντεο, αναπαραγωγή αρχείων, μαγειρεμένες ρομ, ανοιχτό λογισμικό, μπαταρία.

(-)μέγεθος, βάρος, 8ΜΡ φωτογραφία

M8910 Pixxon

(+)Βίντεο, αναπαραγωγή αρχείων,. 12ΜΡ φωτογραφία

(-)μαγειρεμένες ρομ, ανοιχτό λογισμικό, μπαταρία

SE Satio

(+)12ΜΡ φωτογραφία, μαγειρεμένες ρομ, ανοιχτό λογισμικό, μπαταρία.

(-) Μικρή ανάλυση βίντεο.

Μάλλον βλέπω να ρίχνω κλήρο και ότι βγει………

 

το pixxon 12 εχει κλειστο λογισμικο. το ι8910 ειναι symbian οπως και το satio.

Link to comment
Share on other sites

το pixxon 12 εχει κλειστο λογισμικο. το ι8910 ειναι symbian οπως και το satio.

 

Αρα μεταξυ σατιο και ομνια 8910....νικητης ειναι ο????Το κακο με το σατιο ειναι η αναλυση του βιντεο....του ομνια το μεγεθος......διαλέγεις και περνεις θα μοθ πεις....

Ξερω πως οποιο και απο τα δυο αν παρω θα λεω γιατι δεν πηρα το αλλο....

Τεσπα.....αν καποιος εχει η είχε και τα δυο η αν εχετε ορεξη για συγκρίσεις....θα σας ειμαι υπόχρεος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα μεταξυ σατιο και ομνια 8910....νικητης ειναι ο????Το κακο με το σατιο ειναι η αναλυση του βιντεο....του ομνια το μεγεθος......διαλέγεις και περνεις θα μοθ πεις....

Ξερω πως οποιο και απο τα δυο αν παρω θα λεω γιατι δεν πηρα το αλλο....

Τεσπα.....αν καποιος εχει η είχε και τα δυο η αν εχετε ορεξη για συγκρίσεις....θα σας ειμαι υπόχρεος!!!!!!

ειχα ομνια και τωρα εχω σασιο.

το ομνια εχει καλυτερη οθονη, πιο φωτεινη πιο καλα χρωματα, παιζει αριστο βιντεο ειναι πολυ ποιο ποιοτικη κατασκευη αλλα λιγο κουμουτσα.

το σασιο εχει καλυτερη φωτο , ξενον φλασ οποτε το βραδυ ειναι μακραν καλυτεο για ληψη φωτο. εχει πιο μαιτζεβελο μεγεθος για χρηση.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ομνια και τωρα εχω σασιο.

το ομνια εχει καλυτερη οθονη, πιο φωτεινη πιο καλα χρωματα, παιζει αριστο βιντεο ειναι πολυ ποιο ποιοτικη κατασκευη αλλα λιγο κουμουτσα.

το σασιο εχει καλυτερη φωτο , ξενον φλασ οποτε το βραδυ ειναι μακραν καλυτεο για ληψη φωτο. εχει πιο μαιτζεβελο μεγεθος για χρηση.

 

Στο μεγεθος κολλαω και γω και δεν το πήρα ακομη!!!

Έχω το ομνια ι900 και απο φωτογραφικη μηχανη ειναι μαυρα χαλια....Αλλα εχει τα παντα ολα που λεει και ο νικολας... Απο αρχεία βιντεο τι παιζει το σατιο? avi h flv?

Ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

i8910 HD

1) οταν συνδεω το USB καλωδιο σύνδεσης με τον υπολογιστη για να τρεξω το PC Studio 7 το Κινητο φορτιζει? Ετσι πρεπει? Δλδ καθε φορα που θα το συνδεω με το PC Studio 7 θα φορτιζει?

 

2) Οταν τρεχω το "Ενημερωση λογισμικου τηλεφώνου" απο το το PC Studio 7 μου λεει οτι δεν το "Phone software updater δεν υποστηριζει το συγκεκριμενο τηλεφωνο". Ξερεις κανεις κατι?

TCe
Link to comment
Share on other sites

i8910 HD

οταν συνδεω το USB καλωδιο σύνδεσης με τον υπολογιστη για να τρεξω το PC Studio 7 το Κινητο φορτιζει? Ετσι πρεπει? Δλδ καθε φορα που θα το συνδεω με το PC Studio 7 θα φορτιζει?

 

Ναι πάντα έτσι γίνεται, ακόμη και αν το συνδέσεις σε διαφορετική USB λειτουργία (πχ Μαζική αποθήκευση).

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

2) Οταν τρεχω το "Ενημερωση λογισμικου τηλεφώνου" απο το το PC Studio 7 μου λεει οτι δεν το "Phone software updater δεν υποστηριζει το συγκεκριμενο τηλεφωνο". Ξερεις κανεις κατι?

Δεν έχει βγει κάποια επίσημη αναβάθμιση για το ελληνικό λογισμικό. Αν ενδιαφέρεσαι για ανεπίσημες και πολύ καλές αναβαθμίσεις (που τρέχουμε αρκετοί από εδώ πέρα) δες την ελληνική 1.72 του hyperx.

Link to comment
Share on other sites

το σασιο εχει καλυτερη φωτο , ξενον φλασ οποτε το βραδυ ειναι μακραν καλυτεο για ληψη φωτο. εχει πιο μαιτζεβελο μεγεθος για χρηση.

 

Και επιπλεον μακραν καλυτερο ηχο στην εγγραφη βιντεο

ειχα ποσταρει σχετικα σε νημα του Satio http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2981134#post2981134

στο οποιο εχει λινκς με παραδειγματα απο club με δυνατη μουσικη

στον ιδιο χωρο ειχα κανει εγγραφη κι εγω με το i8910 και το αποτελεσμα ηταν ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ :mad: καραμπουκωμενος ηχος

βεβαια θα πει καποιος για πιο καθημερινες χρησεις το θελει, αλλα και παλι ειναι ειναι δειγμα της ποιοτητας εγγραφης που κανει το satio σε σχεση με το ι8910.

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλεον μακραν καλυτερο ηχο στην εγγραφη βιντεο

ειχα ποσταρει σχετικα σε νημα του Satio http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2981134#post2981134

στο οποιο εχει λινκς με παραδειγματα απο club με δυνατη μουσικη

στον ιδιο χωρο ειχα κανει εγγραφη κι εγω με το i8910 και το αποτελεσμα ηταν ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ :mad: καραμπουκωμενος ηχος

βεβαια θα πει καποιος για πιο καθημερινες χρησεις το θελει, αλλα και παλι ειναι ειναι δειγμα της ποιοτητας εγγραφης που κανει το satio σε σχεση με το ι8910.

 

Τι ποιότητα ήχου είναι αυτή Ulysse????!!!!!! :eek::eek::eek::wacko:

 

Έχω βγάλει και εγώ μερικά βιντεάκια σε clubs με το όμνια και μιλάμε καμία σχέση η ποιότητα.

Άραγε φτιάχνετε με κάποια αναβάθμιση αυτό η είναι θέμα του μικροφώνου;;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Τι ποιότητα ήχου είναι αυτή Ulysse????!!!!!! :eek::eek::eek::wacko:

 

Έχω βγάλει και εγώ μερικά βιντεάκια σε clubs με το όμνια και μιλάμε καμία σχέση η ποιότητα.

Άραγε φτιάχνετε με κάποια αναβάθμιση αυτό η είναι θέμα του μικροφώνου;;

 

Ασε ειχα μεινει κι εγω αφωνος:X Στο δικο μας δεν νομιζω οτι υπαρχουν περιθωρια για τιποτα καλυτερο.. το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μειωσουμε απο το κρυφο μενου τα db του mic (CamcordDSP_AMR>TxMicAmp), το οποιο ομως στην ουσια μειωνει την ενταση του "μπουκωματος" ..εχω κανει διαφορες δοκιμες με 24db, 18db, 12db, 6db

οσο πιο χαμηλα η τιμη τοσο λιγοτερο "μπουκωμα" και σφυριγμα, αλλα οσο χαμηλωνει η τιμη χανει σε πληροτητα ηχου (δεν ακους δυνατα και με διαυγεια ολα τα οργανα)

παντως για club συνιστω τιμη 6db η 12db max.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου σας παρακαλω γιατι θα τρελαθω.

 

Τραβαω μια φωτο 8mpixel και οταν την ανοιγω μεσα στα windows (με το προγραμμα προβολης φωτογραφιων) μου την δειχνει τετραγωνη. την ανοιγω απο το photoshop και μου την δειχνει κανονικη δλδ landscape. Οπως ειναι την αποθηκευω μεσα απο το photoshop και μετα το προγραμμα προβολης φωτογραφιων των windows μου την δειχνει μια χαρα. Θα τρελαθω. Το ιδιο γινεται με οτι αναλυση και αν τραβηξω.

TCe
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου σας παρακαλω γιατι θα τρελαθω.

 

Τραβαω μια φωτο 8mpixel και οταν την ανοιγω μεσα στα windows (με το προγραμμα προβολης φωτογραφιων) μου την δειχνει τετραγωνη. την ανοιγω απο το photoshop και μου την δειχνει κανονικη δλδ landscape. Οπως ειναι την αποθηκευω μεσα απο το photoshop και μετα το προγραμμα προβολης φωτογραφιων των windows μου την δειχνει μια χαρα. Θα τρελαθω. Το ιδιο γινεται με οτι αναλυση και αν τραβηξω.

 

Αν τις βλεπεις με το παρακατω προγραμμα http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

και οχι με το προγραμμα προβολης φωτογραφιων των Windows, δεν θα εχεις κανενα προβλημα:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...