Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας για να φλασάρω το κινητό μου.Είμαι λίγο άσχετος καθώς δεν έχω ξανακάνει.Η βοήθεια σας μου είναι απαραίτητη για να μην κάνω καμία βλακεία.Διάβασα κάποια post για την διαδικασία αλλά έχω κάποιες απορίες.Πρώτα έχω κατεβάσει τα αρχεία για να τα κάνω εγκατάσταση και την rom του Γερμανού V5.(Eίδα στο site και για έξι αλλά δεν είχε ελληνικά ακόμη.να περιμένω ή να περάσω την V5;).Σχετικά με το format C: και E: . Ποιό κάνουμε πρώτα; το Ε το δίνει για format μέσα από το μενού του τηλ. Να το κάνω από εκεί; To C διάβασα με τον κωδικό *#7370# από το πληκτρολόγιο που περνουμε τηλέφωνο.Το έγγραψα και μου βγάζει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.αυτό είναι το format; ή πρέπει απο το pc να πάω να τα κάνω βρίσκοντας τους δίσκους;και να ρωτήσω μετά από αυτά τα format δουλεύει ακόμη το κινητό;και μετά από οτι κατάλαβα τρεχουμε το πρόγραμμα εγκατάστασης και βάζουμε το τηλ σε boot mode.Επίσης αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ την μαμά rom.Έχω βρεί την ΧΧΙΕ9 .Το δικό μου φοράει την ΧΧΙFB I8910VGRIF1 18/6/2009.Δεν ξέρω ποιά είναι η πιο καινούργια αλλά θα ήθελα να την έχω για καλό και για κακό.Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.Περιμένω τα φώτα σας για να το κάνω καθώς βλέπω ότι το τηλ γίνεται πολύ πιο καλό

 

καλημερα και καλωηλθες !

- η ΧΧΙFB που ειχες (μαλλον απο πλαισιο το πηρες) δεν υπαρχει. αρα κατεβασε την ΧΧΙΕ9 που βρηκες.

-το Ε θα το κανεις φορματ πρωτο απο το κινητο (διαχειριση αρχειων). το C με τον κωδικο που βρηκες (*#7370#). για να ξεκινησει θα σου ζητησει κωδικο ασφαλειας. εαν δεν τον εχεις αλλαξει ειναι ο 00000000. στις τελευταιες ρομ ομως του hyperx δεν χρειαζετε να κανεις φορματ γιατι γινετε αυτοματα με την εγκατασταση της ρομ.

- ναι τρεχεις το προγραμμα εγκαταστασης, βαζεις το κινητο σε boot mode και το συνδεεις με το καλωδιο.

με τις ρομ του hyperx δεν εχεις προβλημα γιατι δεν φλασαρεις τον bootloader. αν κατι παει στραβα ( καμια διακοπη ρευματος, στην ελλαδα ζουμε :lol:) ξεκινας το φλασαρισμα απο την αρχη χωρις κανενα προβλημα.

μην ανησυχεις για τιποτα. θα περασεις 4-5 λεπτα αγωνιας (γιατι ειναι το πρωτο φλασαρισμα σου) και μετα το κινητο σου θα πεταει. θα νομιζεις οτι αλλαξες κινητο. ακου και μας που εχουμε φλασαρει καμια 200αρια φορες :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ.θα δοκιμάσω το απόγευμα γιατί εδω έχω vista.θα το κάνω στο laptop που έχει xp και δεν κινδυνευουμε και απο την ΔΕΗ:lol:.Απο vodafon το πήρα.το kinetic στα menu το εχει περασμένο στη v5 ή πρέπει να το βάλω από τα Flash - patches ή τα goodies; καθώς και άλλες εφαρμογές;Eπίσης ρυθμίσεις για internet και vodafon κεντρο μηνυματων κτλπ τα κρατάει ή πρέπει να τα βάλω όλα από την αρχή;και τις επαφές να της πάρω backup απο το pc studio 7;θα τις περάσει μετά;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.θα δοκιμάσω το απόγευμα γιατί εδω έχω vista.θα το κάνω στο laptop που έχει xp και δεν κινδυνευουμε και απο την ΔΕΗ:lol:.Απο vodafon το πήρα.το kinetic στα menu το εχει περασμένο στη v5 ή πρέπει να το βάλω από τα Flash - patches ή τα goodies; καθώς και άλλες εφαρμογές;Eπίσης ρυθμίσεις για internet και vodafon κεντρο μηνυματων κτλπ τα κρατάει ή πρέπει να τα βάλω όλα από την αρχή;και τις επαφές να της πάρω backup απο το pc studio 7;θα τις περάσει μετά;

 

Tο kinetic στα menu υπαρχει στην V5 , αυτη εχω και γω. Να κανεις backup απο το PC studio ΟΛΑ (εκτος απο τα αρχεια της καρτας μνημης) .

Κανε το φλασαρισμα σου και μετα παλι με το PC studio κανε επαναφορα αντιγραφου και ολα θα ναι οπως πριν (επαφες - μηνηματα - internet settings - ρυθμισεις προφιλ - εικονιαδια menu - θεμα .... κ.α.)

Θα χασεις ΜΟΝΟ τα προγραματα η παιχνιδια που εχεις εγκαταστησει στην "Μνημη μαζικης αποθ" , οσα ομως εχεις εγκαταστήσει στην καρτα μνημης θα ειναι μετα κανονικα. (εγω ας πουμε εχω πολλα παιχνιδια εγκατεστημενα στην καρτα μνημης και δεν τα χανω ποτε)

Πριν κανεις επαναφορα φροντισε να αλλαξεις την γλωσσα του τηλεφωνου στην ιδια που ειχες οταν εκανες backup. Λογικα Εληννικα θα χεις:)

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις backup απο το PC studio ΟΛΑ (εκτος απο τα αρχεια της καρτας μνημης) .

Κανε το φλασαρισμα σου και μετα παλι με το PC studio κανε επαναφορα αντιγραφου και ολα θα ναι οπως πριν (επαφες - μηνηματα - internet settings - ρυθμισεις προφιλ - εικονιαδια menu - θεμα .... κ.α.)

 

ΙΜΟ δεν ειναι οτι καλυτερο να κανει ολικη επαναφορα αντιγραφου..εχουν αναφερθει προβληματα (ειχα κι εγω οσες φορες το εκανα)..για μενα το καλυτερο ειναι να επαναφερει μονο επαφες και μηνυματα. Απο κει και περα οτι νομιζει :)

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ δεν ειναι οτι καλυτερο να κανει ολικη επαναφορα αντιγραφου..εχουν αναφερθει προβληματα (ειχα κι εγω οσες φορες το εκανα)..για μενα το καλυτερο ειναι να επαναφερει μονο επαφες και μηνυματα. Απο κει και περα οτι νομιζει :)

 

Μπορει να ισχύει , αλλα εγω οσες φορες εκανα ολ. επανφ. δεν ειδα κανα προβλημα.

Και εχω αλλαξει ολες τις Rom που εχουν βγει. Στην V5 παντως που εχω τωρα κατι ψιλα εχω παρατηρησει, πολλες φορες το menu αργει καπως στην αποκριση, πατας εικονιδιο ας πουμε και αργει να αλλαξει. Αλλες φορες παει σφαιρα !!! χχχμμμμμμ

Ισως να ναι απο αυτο.... μπορει.... ???

Παντως στη V6 που θα περασω θα κανω μονο μηνυματ και επαφες.

Τα αρχεια ομως που εχω στην μνημη μαζικης αποθ. θα βγουν?????????????

Εχω φωτο , βιντεο .... και ο φακελος Samsung που εχει τα samples Videos (demo, ελικοπτερο) και το Asphalt4 θα βγει με την εγκατασταση της rom?? η θα γηνει ολικο format ????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.τα κατάφερα.τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο.Κάποια πράγματα βέβαια δεν δουλεύουν όπως πρίν.δεν κράταει τον κωδικό του wlan που του βάζω και τον ζητάει κάθε φορά που πάω να μπώ.και μέσω vodafon δεν μπαίνει καθόλου.αν ξέρει κάποιος ας μου πεί κάποια ρύθμιση που πρέπει να βάλω.Εχω πάρει και backup μόνο ρυθμίσεις.ποιες ρυθμίσεις είναι;αν τις περάσω θα έχω πρόβλημα στη V5;επίσης μπορώ να πώ τα εικονίδια της μαμας ήταν ποιό όμορφα και πιο φωτεινα από την όλη μαυρίλα του Γερμανου.Πάντος είχατε δίκιο στην λειτουργία του κινητού,είναι η μέρα με την νύχτα.Ούτε φορτώματα μια ώρα ,πολύ πιο γρήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.τα κατάφερα.τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο.Κάποια πράγματα βέβαια δεν δουλεύουν όπως πρίν.δεν κράταει τον κωδικό του wlan που του βάζω και τον ζητάει κάθε φορά που πάω να μπώ.και μέσω vodafon δεν μπαίνει καθόλου.αν ξέρει κάποιος ας μου πεί κάποια ρύθμιση που πρέπει να βάλω.Εχω πάρει και backup μόνο ρυθμίσεις.ποιες ρυθμίσεις είναι;αν τις περάσω θα έχω πρόβλημα στη V5;επίσης μπορώ να πώ τα εικονίδια της μαμας ήταν ποιό όμορφα και πιο φωτεινα από την όλη μαυρίλα του Γερμανου.Πάντος είχατε δίκιο στην λειτουργία του κινητού,είναι η μέρα με την νύχτα.Ούτε φορτώματα μια ώρα ,πολύ πιο γρήγορο.

 

καλημερα.

- για τον κωδικο στα ασυρματα δικτυα δες εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=99656&postcount=77

- κι εγω βοντα εχω και μου δουλευει. αν πας στις ρυθμισεις-συνδεσιμοτητα- προορισμοι, σου εχει τα σημεια προσβασεις τις βοντα ?

-κατα την γνωμη μου ΜΗΝ επαναφερεις τις ρυθμισεις.

-για ποιο θεμα λες? αυτο http://www.cellphonehits.net/samsung-i8910-omnia-hd-precision-s60v30-s60v31-s60v5th/ ή αυτο http://www.cellphonehits.net/samsung-omnia-hd-universal-original-themes/ :) το κατεβαζεις το περνας και τελος :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως στη V6 που θα περασω θα κανω μονο μηνυματ και επαφες.

Τα αρχεια ομως που εχω στην μνημη μαζικης αποθ. θα βγουν?????????????

Εχω φωτο , βιντεο .... και ο φακελος Samsung που εχει τα samples Videos (demo, ελικοπτερο) και το Asphalt4 θα βγει με την εγκατασταση της rom?? η θα γηνει ολικο format ????

 

Επειδή πλέον το format γίνεται αυτόματα κατά την διάρκεια που φλασαρουμε, ναι θα σβηστούν όλα στο κινητό, και αυτά στο C και ότι έχεις στο E, δηλαδή τα πάντα, video, photo, το asphalt που ανέφερες κλπ

Eίναι αναγκαίο κακό να γίνει καθαρή εγκατάσταση της rom για να μην έχει κολλήματα..

Εντάξει τι να κάνουμε..ένας κόπος ακόμα μέσα στα τόσα φλασαρισματα που έχουμε κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πλέον το format γίνεται αυτόματα κατά την διάρκεια που φλασαρουμε, ναι θα σβηστούν όλα στο κινητό, και αυτά στο C και ότι έχεις στο E, δηλαδή τα πάντα, video, photo, το asphalt που ανέφερες κλπ

Eίναι αναγκαίο κακό να γίνει καθαρή εγκατάσταση της rom για να μην έχει κολλήματα..

Εντάξει τι να κάνουμε..ένας κόπος ακόμα μέσα στα τόσα φλασαρισματα που έχουμε κάνει :)

 

Τοτε καλό θα ηταν να τα αντιγραψω στο PC μου τα αρχεια του Ε: πριν το φλασαρισμα, και μετα με συνδεση μεταφορας δεδομενων να περασω ( copy - paste ) τα βασικα, οπως το Asphalt στον φακελο E:/Samsung/Aplications , τα demo video, τις camera photo-video, ωστε να μην τα επαναφερω απο το backup.

Moνο επαφες - μηνηματα ειναι Οκ πηστευω. ( αν και τις επαφες τις εχω συνχρονισει με Outlook express ) τα μηνηματα ομως τα θελω.

Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να συνχρονισω μηνηματα εκτος του Backup, οποτε να μην χρειαστει καθολου, αλλωστε τις ρυθμισεις θα τις επαναφερω μονος μου δεν ειναι δα και τoσες πολλες.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: τραβάω βίντεο και διαρκεί για λίγα δευτερόλεπτα. αν το επιχειρήσω μια δυο φορές μπορεί να τραβήξει όση διάρκεια θέλω. τι μπορεί να φταίει? οι ρυθμίσεις για τη διάρκεια του βίντεο που είναι? έχω την v3
Link to comment
Share on other sites

Τοτε καλό θα ηταν να τα αντιγραψω στο PC μου τα αρχεια του Ε: πριν το φλασαρισμα, και μετα με συνδεση μεταφορας δεδομενων να περασω ( copy - paste ) τα βασικα, οπως το Asphalt στον φακελο E:/Samsung/Aplications , τα demo video, τις camera photo-video, ωστε να μην τα επαναφερω απο το backup.

Moνο επαφες - μηνηματα ειναι Οκ πιστεύω. ( αν και τις επαφες τις εχω συγχρονισει με Outlook express ) τα μηνηματα ομως τα θελω.

Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να συνχρονισω μηνηματα εκτος του Backup, οποτε να μην χρειαστει καθολου, αλλωστε τις ρυθμισεις θα τις επαναφερω μονος μου δεν ειναι δα και τoσες πολλες.

 

Και τα μηνύματα να επαναφέρεις μέσω του pc studio backup δεν θα έχεις πρόβλημα (αν και εμένα μια φορά μου έβγαλε προβλήματα η επαναφορά των sms...).Τις ρυθμίσεις μόνος σου οπωσδήποτε! :)

 

ερώτηση: τραβάω βίντεο και διαρκεί για λίγα δευτερόλεπτα. αν το επιχειρήσω μια δυο φορές μπορεί να τραβήξει όση διάρκεια θέλω. τι μπορεί να φταίει? οι ρυθμίσεις για τη διάρκεια του βίντεο που είναι? έχω την v3

 

Όταν λες "τραβάω για λίγα δευτερόλεπτα" δηλαδή τι συμβαίνει; Ξεκινάς την εγγραφή και σε πετάει από μόνο του; Τα βίντεο τα αποθηκεύεις στην μαζική μνήμη ή σε κάποια κάρτα μνήμης;

 

Πως και ξέμεινες με την V3;;; :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς εννοώ. ξεκινάει η εγγραφή και κρατάει κάπου 8 δευτερόλεπτα. το ρύθμισα να αποθηκεύει στην μαζική μνήμη. και άλλες φορές γράφει κανονικά. ότι να ναι ε?

περιμένω την v6 πως και πως για να την φλασάρω:)

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται η νέα v7!ο αριθμός προκύπτει απο τον μήνα.δείτε εδώ http://hx-custom-roms.com/?p=1988....

:up::yahoo::dance::clap::w00t:

ευχομαι να χει αρκετες βελτιωσεις-διαφορες απο την V5 , ωστε να αξιζει τον κοπο ακομα ενα φλασαρισμα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν δεν έχει καμιά τρανταχτή διαφορά απο την 5 δεν ξαναμπαίνω στη διαδικασία του φλασαρίσματος (και ότι συνεπάγετε αυτό) αν και απότι διάβασα ίσως να μη χρειάζεται να γίνει κανένα φορμά ίδωμεν.

 

Υ.Γ. Αυτό με το δεν ξαναμπαίνω στη διαδικασία το χω ξαναπεί αλλά τελικά στο τέλος όλο μπαίνω στον πειρασμό :O

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Αυτό με το δεν ξαναμπαίνω στη διαδικασία το χω ξαναπεί αλλά τελικά στο τέλος όλο μπαίνω στον πειρασμό :O

 

Oμοιως και γω :lol::lol::lol: , ειναι στο προγραμμα να μην το γλητωνουμε το φλασαρισμα καθε μηνα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. μολις χτες πηρα και γω το κινητακι αυτο. απλα φοβερο...

του χω περασει καποια μικρα προγραμματακια προς το παρων αλλα δεν μπορω να βαλω το garmin. το εγκαθιστω κανονικα και μολις το παταω να ανοιξει,ανοιγει και κλεινει αμεσως...

το απεγκαθιστω,κανω φορματ στην memory και το ξαναβαζω αλλα παλι τπτ.

καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. μολις χτες πηρα και γω το κινητακι αυτο. απλα φοβερο...

του χω περασει καποια μικρα προγραμματακια προς το παρων αλλα δεν μπορω να βαλω το garmin. το εγκαθιστω κανονικα και μολις το παταω να ανοιξει,ανοιγει και κλεινει αμεσως...

το απεγκαθιστω,κανω φορματ στην memory και το ξαναβαζω αλλα παλι τπτ.

καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

 

καποτε μου το εκανε κ εμενα αυτο δεν θυμαμαι ποια ηταν η λυση αλλα νομιζω οτι δεν εχει τα απαραιτητα αρχεια για να λειτουργησει. στη μαζικη μνημη πρεπει να εχεις το φακελο garmin κ μεσα σ αυτον τους φακελους apps, eula κτλ. μετα δοκιμασε κ καποια αλλη εκδοση, νομιζω σωστα δουλευει η 5.00.50

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καποτε μου το εκανε κ εμενα αυτο δεν θυμαμαι ποια ηταν η λυση αλλα νομιζω οτι δεν εχει τα απαραιτητα αρχεια για να λειτουργησει. στη μαζικη μνημη πρεπει να εχεις το φακελο garmin κ μεσα σ αυτον τους φακελους apps, eula κτλ. μετα δοκιμασε κ καποια αλλη εκδοση, νομιζω σωστα δουλευει η 5.00.50

 

φίλε μου κι εγώ το ειχα το προβλημα αυτό, απλα το μόνο που θέλει είναι να σβήσεις ενα .ini αρχειο που έχει μεσα στο φακελο του garmin και το ξαναδημιουργει μόνο του το garmin οταν το τρέξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

tnx παιδια το καταφερα τελικα...:D

τωρα ξεκιναω να βαλω sygic και ndrive για δοκιμη...:p

 

 

δεν ξερω αν με καταλαβαινετε αλλα,που μπορω να βρω καποιες 'εξυπνες' εφαρμογες που να αξιοποιουν το τηλεφωνο αυτο?εννοω καποια περιεργα προγραμματα που καποιο αλλο τηλεφωνο δεν θα καταφερει να τα τρεξει...:blink:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να τρέξει το skype στο κινητό μας?

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να τρέξει το skype στο κινητό μας?

 

εφαρμογη skype ακομα δεν υπαρχει για το τηλεφωνο μας αλλα αν το θες απ οτι εχω ακουσει μεσω freeg μπορεις να το εχεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-mobile/download/skype-for-symbian/#SymbianModels

 

υπαρχει εφαρμογη skype...θυμαμαι την ειχα βαλει στο ν95 μου αλλα δεν ειχα προλαβει να την δοκιμασω.

απο τι βλεπω ειναι συμβατη με νοκια 5800 και χ6 οποτε λογικα θα παιζει και σε μας...θα το δοκιμασω και γω να την εγκαταστησω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,καλα λετε...βγαζει μηνυμα οτι δεν ειναι συμβατη με το τηλεφωνο μας και δεν μου την εμφανιζει στις εφαρμογες...

οποτε μαλλον μονο με fring.

Link to comment
Share on other sites

εχω την έκδοση 5 του Γερμανού και δεν μπορω να εγκαταστήσω το skyfire browser, ενω ξεκιναει να γίνεται κανονικά η εγκατάσταση στα 3/4 της διαδρομής σταματάει και λεει αδυνατο να εγκατασταθει η εφαρμογή. Είχε κανένας το ίδιο πρόβλημα; μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω το skyfire σε περιπτωση που το αρχειο που εγκαθιστω είναι κατεστραμένο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...