Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω με το Symbian ROM flashing tool 1.50 αν το τρεξεις σε vista δεν υπακουει το Download Start ??

Ακολουθησα ολες τις οδηγειες ( http://samsungi8910omnia.com/how-to-flash-and-debrand-your-samsung-i8910-debrand-tutorial/ ) για να φλασαρω την ρομ αλλα η επιλογη Download Start δεν ειναι ενεργοποιημενη.

Κατεβασα την Ελληνικη απο εδω: http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-firmware-discussion/2217-omnia-hd-gt-i8910-firmwares-update-10-08-2009-a.html

 

λογικα αυτη θα ειναι η τελευταια , την εχει βαλει κανεις ???? Ειδε τιποτε διαφορες ?? Αν φτιαξω σε εναν αλλο δισκο Windows ΧΡ και τρεξω το Rom Flashing θα ειναι ενεργο το Download Start

 

Το κινητό σου το αγόρασες από Vodafone - Πλαίσιο ή από αλλού και είχε μέσα του ξένη ROM; Αυτή τη ROM δεν μπορούμε να τη βάλουμε από το PC Studio 7; Είναι η ROM που μετατρέπει τον AMR ήχο σε ACC στη λήψη βίντεο;

 

Και κάτι άλλο. Ξέρει κανείς πόση είναι τελικά η RAM της συσκευής και στα πόσα Hertz είναι χρονισμένος ο επεξεργαστής της;

Link to comment
Share on other sites

.......Και κάτι άλλο. Ξέρει κανείς πόση είναι τελικά η RAM της συσκευής και στα πόσα Hertz είναι χρονισμένος ο επεξεργαστής της;

256 MB,ο επεξεργαστής είναι χρονισμένος στα 600 Mhz,περισσότερα εδώ http://www.arm.com/products/CPUs/ARM_Cortex-A8.html

 

Στους Ινδούς τα καλύτερα:lol::(

http://thesymbianblog.com/2009/08/13/the-samsung-omnia-hd-comes-to-india-with-a-1ghz-processor/

http://vaibhavsharma.wordpress.com/files/2009/08/omnia-hd-1ghz.png

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταφέρω τους σελιδοδείκτες που είχα αποθηκευμένους στο προηγούμενο Symbian τηλέφωνο Ν82; Γενικά υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένοι οι φάκελοι που αφορούν αυτού του είδους τις περιπτώσεις (επαφές,μηνύματα κ.λ.π);
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα συστήματος όπως επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις, σελιδοδείκτες κτλ, βρίσκονται όλα σε υποφακέλους του C:\Ρrivate και δεν υπάρχει τρόπος να τα πειράξεις, ακόμα και αν έχεις κανείς χακ στην συσκευή σου.

 

Η εφαρμογή Μεταφορά, δεν λειτουργεί μεταξύ των δύο συσκευών; Είναι ο πιο γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος μεταφοράς βάσης δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Να κανω μια ερωτηση;

Εχω ενα βιντεο το οποιο εχει αναλυση 720p (1280 x 720 για την ακριβεια) το περναω στο κινητο και δεν μου το παιζει.το ιδιο κανει και στο samsung media player ενω για παραδειγμα στο VLC player μου το παιζει κανονικα!το κινητο δεν παιζει βιντεο παρομοιας αναλυσης;Δεν μπορω να εντοπισω το ακριβες προβλημα!

Αν γνωριζει καποιοσ κατι παραπανω ας με βοηθησει παρακαλω.

 

Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιο video converter ειναι καλυτερο να κατεβασω.freeware προτιμοτερο!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα συστήματος όπως επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις, σελιδοδείκτες κτλ, βρίσκονται όλα σε υποφακέλους του C:\Ρrivate και δεν υπάρχει τρόπος να τα πειράξεις, ακόμα και αν έχεις κανείς χακ στην συσκευή σου.

 

Η εφαρμογή Μεταφορά, δεν λειτουργεί μεταξύ των δύο συσκευών; Είναι ο πιο γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος μεταφοράς βάσης δεδομένων.

 

Από το i8910 πήγα στο "Ρυθμίσεις"->"Συνδεσιμότητα"->"Μεταφορά δεδομένων" και εκεί μου εμφανίζει μόνο το "Συγχρονισμός" αλλά απ'ότι καταλαβαίνω θέλει να κάνει μέσω ΒΤ ανταλλαγή δεδομένων με το PC studio και όχι με κάποιο άλλο τηλέφωνο. Ποιά είναι η διαδικασία αν είναι δυνατόν;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από το i8910 πήγα στο "Ρυθμίσεις"->"Συνδεσιμότητα"->"Μεταφορά δεδομένων" και εκεί μου εμφανίζει μόνο το "Συγχρονισμός" αλλά απ'ότι καταλαβαίνω θέλει να κάνει μέσω ΒΤ ανταλλαγή δεδομένων με το PC studio και όχι με κάποιο άλλο τηλέφωνο. Ποιά είναι η διαδικασία αν είναι δυνατόν;

Πρεπει να πας στο ''Μεταφορα" στο 5800 πχ ειναι Μενου->Εφαρμογες->Μεταφορα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταφέρω τους σελιδοδείκτες που είχα αποθηκευμένους στο προηγούμενο Symbian τηλέφωνο Ν82; Γενικά υπάρχουν κάπου καταγεγραμμένοι οι φάκελοι που αφορούν αυτού του είδους τις περιπτώσεις (επαφές,μηνύματα κ.λ.π);
Μπορείς να τους στείλεις με bluetooth. Απ'όσο θυμάμαι γίνεται. Τις επαφές μπορείς να τις αποθηκεύσεις σε κάποια κάρτα μνήμης που έχεις βάλει στο παλιό κινητό και μετά να την βάλεις στο καινούργιο.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας στο ''Μεταφορα" στο 5800 πχ ειναι Μενου->Εφαρμογες->Μεταφορα.

 

Το Ν82 έχω αλλά το ίδιο θα κάνει. Πηγαίνω στο "Μεταφορά" του Ν82 επιλέγω το εικονίδιο της αμφίδρομης μεταφοράς, μου λέει να ενεργοποιήσω το ΒΤ και να κάνω αξιόπιστη σύνδεση με το άλλο τηλέφωνο, δίνω και τους κωδικούς για τη σύνδεση και στη συνέχεια αφού κάνει τον έλεγχο με το i8910 μου εμφανίζει το μήνυμα "το άλλο τηλέφωνο υποστηρίζει μόνο ανάκτηση δεδομένων" και σταματάει τη διαδικασία.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τους στείλεις με bluetooth. Απ'όσο θυμάμαι γίνεται. Τις επαφές μπορείς να τις αποθηκεύσεις σε κάποια κάρτα μνήμης που έχεις βάλει στο παλιό κινητό και μετά να την βάλεις στο καινούργιο.

 

Δούλεψε για τους σελιδοδείκτες :), κάτι για τα μηνύματα :rolleyes: ;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το Ν82 έχω αλλά το ίδιο θα κάνει. Πηγαίνω στο "Μεταφορά" του Ν82 επιλέγω το εικονίδιο της αμφίδρομης μεταφοράς, μου λέει να ενεργοποιήσω το ΒΤ και να κάνω αξιόπιστη σύνδεση με το άλλο τηλέφωνο, δίνω και τους κωδικούς για τη σύνδεση και στη συνέχεια αφού κάνει τον έλεγχο με το i8910 μου εμφανίζει το μήνυμα "το άλλο τηλέφωνο υποστηρίζει μόνο ανάκτηση δεδομένων" και σταματάει τη διαδικασία.

 

Αυτό είναι λάθος. Αν σε άφηνε να ολοκληρώσεις την διαδικασία, θα έχανες και τα δεδομένα σου από το Ν82. Την εφαρμογή την ανοίγεις στην συσκευή σου θέλει να δεχτεί δεδομένα, στην καινούρια δηλαδή συσκευή σου.

 

Όπως δείχουν τα πράγματα, το ΗD, παρόλο που στηρίζεται στην ίδια ακριβώς πλατφόρμα, δεν είναι συμβατό με τις συσκευές της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το παρακατω λινκ http://www.samsungi8910hd.info/category/firmware/ υπαρχει ενα νεο firmware με ημερομηνια 21/7/2009 (I8910TGYIG3) Hong Kong εκδοση

απο μια προχειρη μεταφραση που εκανα λεει οτι

-διορθωθηκε ενα bug στο browser

-ειναι αρκετα γρηγοροτερο

-font change

 

για κατεβασμα ειναι εδω http://www.samsungi8910hd.info/downloads/I8910TGYIG3.rar για οποιον φυσικα γνωριζει πως να φλασαρει..

 

για εμας που δεν ξερουμε θα περιμενουμε μηπως και δουμε κανα firmware απο pc studio 7:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Να κανω μια ερωτηση;

Εχω ενα βιντεο το οποιο εχει αναλυση 720p (1280 x 720 για την ακριβεια) το περναω στο κινητο και δεν μου το παιζει.το ιδιο κανει και στο samsung media player ενω για παραδειγμα στο VLC player μου το παιζει κανονικα!το κινητο δεν παιζει βιντεο παρομοιας αναλυσης;Δεν μπορω να εντοπισω το ακριβες προβλημα!

Αν γνωριζει καποιοσ κατι παραπανω ας με βοηθησει παρακαλω.

 

Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιο video converter ειναι καλυτερο να κατεβασω.freeware προτιμοτερο!

Ευχαριστω πολυ!

 

Καλησπερα.Αναπαραγει 720ρ βιντεο πανευκολα , αλλα εως 4mbps bitrate , και μονο .avi οχι .mkv η .wmv .....Δοκιμασε να το κανεις convert με το divx converter στην αυτοματη ρυθμιση 720ρ....

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου το αγόρασες από Vodafone - Πλαίσιο ή από αλλού και είχε μέσα του ξένη ROM; Αυτή τη ROM δεν μπορούμε να τη βάλουμε από το PC Studio 7; Είναι η ROM που μετατρέπει τον AMR ήχο σε ACC στη λήψη βίντεο;

 

Απο Vodafone το πηρα και εχει εκδοση λογισμικου I8910XXIFB (17/06/2009)

To PC Studio δεν μου δουλευει , λεει οτι δεν υποστηριζεται η συσκευη.

Εχω ακουσει και σε πολλους το κανει αυτο , τωρα γιατι ........... ?

 

Και κατι βασικο να ρωτησω : επειδη μπορει να την βαλω την αναβαθμηση , οταν γηνει χανουμε δεδομενα απο το κινητο , ειτε απο τον δισκο του (8GB) ,ειτε απο την καρτα μνημης .

Για πειτε μου αν ειναι να κρατησω αντιγραφο , γιατι εχω φώτος , βιντεακια και αλλα που δεν θελω να τα χασω με τιποτα !!!

Αν ειναι να τα χανω ολα , αστο καλητερα να βγει μια πιο καλητερη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Απο Vodafone το πηρα και εχει εκδοση λογισμικου I8910XXIFB (17/06/2009)

To PC Studio δεν μου δουλευει , λεει οτι δεν υποστηριζεται η συσκευη.

Εχω ακουσει και σε πολλους το κανει αυτο , τωρα γιατι ........... ?

 

Και κατι βασικο να ρωτησω : επειδη μπορει να την βαλω την αναβαθμηση , οταν γηνει χανουμε δεδομενα απο το κινητο , ειτε απο τον δισκο του (8GB) ,ειτε απο την καρτα μνημης .

Για πειτε μου αν ειναι να κρατησω αντιγραφο , γιατι εχω φώτος , βιντεακια και αλλα που δεν θελω να τα χασω με τιποτα !!!

Αν ειναι να τα χανω ολα , αστο καλητερα να βγει μια πιο καλητερη αναβαθμιση.

Καλυτερα να κρατησεις αντιγραφα,γιατι θα σβηστουν ολα.Mεσω του pc studio θα κρατησεις αντιγραφα του κινητου σου.Ανοιγοντας το pc studio θα βρεις πανω τερμα αριστερα το εικονιδιο ''δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας''.Εκει θα κανεις αντιγραφα και θα εισαι οκ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο Vodafone το πηρα και εχει εκδοση λογισμικου I8910XXIFB (17/06/2009)

To PC Studio δεν μου δουλευει , λεει οτι δεν υποστηριζεται η συσκευη.

Εχω ακουσει και σε πολλους το κανει αυτο , τωρα γιατι ........... ?

 

Και κατι βασικο να ρωτησω : επειδη μπορει να την βαλω την αναβαθμηση , οταν γηνει χανουμε δεδομενα απο το κινητο , ειτε απο τον δισκο του (8GB) ,ειτε απο την καρτα μνημης .

Για πειτε μου αν ειναι να κρατησω αντιγραφο , γιατι εχω φώτος , βιντεακια και αλλα που δεν θελω να τα χασω με τιποτα !!!

Αν ειναι να τα χανω ολα , αστο καλητερα να βγει μια πιο καλητερη αναβαθμιση.

 

Ο λόγος που λέει ότι η συσκευή σου δεν υποστηρίζεται είναι απλά γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση! Όταν βγει επίσημη, θα κάνεις κανονικά από εκεί.

 

Και κάτι άλλο. Όταν μεταφέρετε φωτογραφίες τραβηγμένες από το Omnia HD στον υπολογιστή και πατήσετε παρουσίαση, υπάρχει περίπτωση να τις δείχνει συμπιεσμένες στα άκρα. Αν έχετε Vista (δεν ξέρω αν δουλεύει και στα XP) δοκιμάστε το εξής: Ενώ είστε στην παρουσίαση πατήστε κάτω αριστερά "Θέματα" και επιλέξτε είτε το "Κλασικό" είτε το "Οπτική γωνία και ζουμ". Το πρόβλημα θα λυθεί αυτομάτως!!! :dance:

Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμηση με το Symbian Rom Flashing tool και ολα πηγαν τελεια !!!

Εβαλα την ελληνικη rom Phone : I8910XXIE9 / CSC : I8910VGRIE3 / BB : I8910XXIEB

απο το http://forums.samsungi8910omnia.com/...08-2009-a.html

Ολα καλα ως εδω !!!:)

 

Ομως ... πριν το κινητο ελεγε εκδοση λογισμικου I8910XXIFB με ημερ/νια εκδοσης 17/06/2009

 

και τωρα μετα την αναβαθμηση λεει εκδοση λογισμικου Ι8910ΧΧΙΕ9 με ημερ/νια εκδοσης 28/05/2009 :blink::blink::blink::blink:

 

Τι στο καλο εγηνε δω , :wacko: εβαλα πιο παλια αναβαθμηση ???

:cry: η δεν εχει σημασια η ημερομηνια ?

Ειναι πιο κανουργια δηλαδη ??????????

Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμηση με το Symbian Rom Flashing tool και ολα πηγαν τελεια !!!

Εβαλα την ελληνικη rom Phone : I8910XXIE9 / CSC : I8910VGRIE3 / BB : I8910XXIEB

απο το http://forums.samsungi8910omnia.com/...08-2009-a.html

Ολα καλα ως εδω !!!:)

 

Ομως ... πριν το κινητο ελεγε εκδοση λογισμικου I8910XXIFB με ημερ/νια εκδοσης 17/06/2009

 

και τωρα μετα την αναβαθμηση λεει εκδοση λογισμικου Ι8910ΧΧΙΕ9 με ημερ/νια εκδοσης 28/05/2009 :blink::blink::blink::blink:

 

Τι στο καλο εγηνε δω , :wacko: εβαλα πιο παλια αναβαθμηση ???

:cry: η δεν εχει σημασια η ημερομηνια ?

Ειναι πιο κανουργια δηλαδη ??????????

 

Το link που δίνεις φίλε μου ΔΕΝ δουλεύει... :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Το link που δίνεις φίλε μου ΔΕΝ δουλεύει... :worry:

 

Ναι οντος :confused:, αλλα ανοιγει απο την σελιδα 127 στο #1899

(περιεργο αφου ειναι το ιδιο ακριβως link)

Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμηση με το Symbian Rom Flashing tool και ολα πηγαν τελεια !!!

Εβαλα την ελληνικη rom Phone : I8910XXIE9 / CSC : I8910VGRIE3 / BB : I8910XXIEB

 

 

Ομως ... πριν το κινητο ελεγε εκδοση λογισμικου I8910XXIFB με ημερ/νια εκδοσης 17/06/2009

 

και τωρα μετα την αναβαθμηση λεει εκδοση λογισμικου Ι8910ΧΧΙΕ9 με ημερ/νια εκδοσης 28/05/2009 :blink::blink::blink::blink:

 

Τι στο καλο εγηνε δω , :wacko: εβαλα πιο παλια αναβαθμηση ???

:cry: η δεν εχει σημασια η ημερομηνια ?

Ειναι πιο κανουργια δηλαδη ??????????

 

καλημερα. λυπαμε που θα σου το πω αλλα δεν εκανες αναβαθμιση, υποβαθμιση εκανες :( οι ρομ πηγαινουν με τα γραμματα. η I8910XXIFB που ειχες ειναι νεοτερη της Ι8910ΧΧΙΕ9 που εβαλες. το χειροτερο ειναι οτι αυτη που ειχες δεν υπαρχει πουθενα να την ξαναβαλεις :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχθές που έπαιζα για πρώτη φορά με τη κάμερα παρατήρησα κυρίως σε λήψη βιντεοκάμερας (είναι και πιο μεγάλο το κάδρο) 7-12 στίγματα από τα οποία τουλάχιστον τα 7 ήταν εμφανή σε λευκό χρώμα και το ένα σε ελαφρώς κόκκινο και νομίζω ότι είναι καμένα πίξελ. Με παραξενεύει όμως ότι όταν παίζω με το ζουμ αυτά πηγαινοέρχονται. Δηλάδη κλείνοντας το πλάνο αυτά μετατοπίζονται ακτινωτά προς τα έξω και το ανάποδο όταν ανοίγω το πλάνο. Μήπως τελικά δεν είναι καμμένα πίξελς αλλά σκουπιδάκια πίσω από το φακό αλλά και πάλι τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Voda στις 4/8 και έχει συνολικό χρόνο ομιλίας 50 λεπτά.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δοκιμασε για αρχη να παρεις ενα ειδικο πανακι με το οποιο καθαριζουμε τα γυαλια,το οποιο δε γρατσουναει το φακο και με λιγο χνωτο σιγα σιγα να τον σκουπισεις.Σιγουρα καποιες βρωμιες εχει πιασει ο φακος μη πανικοβαλλεσαι.!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...