Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ενα R σε τετραγωνακι πανω πανω στην οθονη ξερετε τι σημαινει ?

 

Α και αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να χρησιμοποιω το κινητο σαν modem

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

80111200900 ΑΠΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΧΡΕΩΣΗ ΜΙΑ ΑΣΤΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ

210-4800564 ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ Ή ΑΠΟ ΣΤΑΘΕΡΟ

 

 

Άψογη!!! ;)

 

 

Ρε παιδια ενα R σε τετραγωνακι πανω πανω στην οθονη ξερετε τι σημαινει ?

 

Α και αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να χρησιμοποιω το κινητο σαν modem

 

HSDPA modem? Αν ναι, τότε άνοιξε το ΒΤ στο κινητό, κάνε το ανιχνεύσημο και ψάξε από το PC να το βρεις. Μόλις το βρει θα εγκαταστήσει κάποιους drivers και ανάμεσα σ' αυτούς το ΒΤ modem. Μόλις τελείωσει με τις εγκαταστάσεις φτιάξε ένα dialup με το modem που σου έχει βάλει και σαν αριθμό κλήσης βάλε το νούμερο που έχεις από τον provider σου για το wireless internet. That's it!

Τρέχεις το dialup και είσαι συνδεμένος/νη!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μονο με BT γινετε με usb οχι ? Καπου διαβασα οτι το συνδεεις με usb και διαλεγεις το i-sync αλλα δεν ειχε παραπανω οδηγειες.

 

Ο αριθμος κλησης ειναι ο αριθμος της συνδεσης μου η καποιος αλλος και αν ειναι αλλος που τον βρισκω ?

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ενα R σε τετραγωνακι πανω πανω στην οθονη ξερετε τι σημαινει ?

 

Α και αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να χρησιμοποιω το κινητο σαν modem

 

To R σημαίνει roaming (προσωπική εμπειρία απο επίσκεψη στην Ισπανία)

Για μόντεμ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά γίνεται μέσω pc suite. Συνδέεις το κινητό σε pc-suite mode, ανοίγεις το pc suite, επιλέγεις internet kit, εισάγεις τις απαραίτητες πληροφορίες και λογικά θα είσαι οκ

 

Μονο με BT γινετε με usb οχι ? Καπου διαβασα οτι το συνδεεις με usb και διαλεγεις το i-sync αλλα δεν ειχε παραπανω οδηγειες.

 

To i-sync είναι για σύνδεση του κινητού με mac

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Thanks !

Δηλαδη τι σημαινει οτι μου δειχνει το roaming ?

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με BT γινετε με usb οχι ? Καπου διαβασα οτι το συνδεεις με usb και διαλεγεις το i-sync αλλα δεν ειχε παραπανω οδηγειες.

 

Ο αριθμος κλησης ειναι ο αριθμος της συνδεσης μου η καποιος αλλος και αν ειναι αλλος που τον βρισκω ?

 

Γίνεται και με USB. Απλά σου είπα τον ΒΤ τρόπο γιατί σου δίνει ελευθερία κινήσεων. Στην περίπτωση του USB έχεις το καλώδιο να σε περιωρίζει. Τες πα. Με USB είναι ακόμα πιο απλό. Βάζεις το PcSuite να τα κάνει ολα για σένα. Μόλις συνδέσεις το κινητό σε ρωτάει το mode σύνδεσης. Εκεί επιλέγεις (τι άλλο) PcSuite. Μόλις συκωθεί το το πρόγραμμα επιλέγεις να συνδεθείς στο νετ και στις ρυθμήσεις αφήνεις την αυτόματη επιλογή (απλα επιλέγεις τον provider). Και that's it. Συνδέθηκες.

 

 

Thanks !

Δηλαδη τι σημαινει οτι μου δειχνει το roaming ?

 

 

Είναι 3 περιπτώσεις:

 

1. Απλά κόλησε το σηματάκι και μένει συνεχώς ενεργοποιημένο (το γράφεις στα παλιότερα των υποδημάτων σου).

 

2. Δεν ξέρω που μένεις ή που κινήσε την δεδομένη στιγμή αλλά πιάνεις με περιαγωγή, roaming δηλαδή. Έχεις κλειδώσει σε κάποιο ξένο δίκτυο και μιλάς μέσω αυτού. Τζιζ κύνδινος, αν συμβαίνει αυτό, γιατί θα σου κόψουν και μαμώ τα κουστούμια στο τέλος του μήνα!!!

 

3. Έχεις κάρτα SIM ξένου δικτύου στο τηλέφωνο. Οπότε συνδέεσαι με περιαγωγή σε κάποιο Ελληνικό δίκτυο. (Χρεώνεσαι τα άντερά σου στο ξένο δίκτυο).

 

Διαλέγεις και παίρνεις!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρηκα πως το συνδεω αλλα επιλεγω τον προβιντερ και μετα μου βγαζει καποια πραγματα απο κατω το μονο που θελει να συμπληρωσω ειναι ονομα χρηστη κωδικο(που τα βρισκω αυτα?) και αριθμο κλησης που μου βγαζεια απο μονο του ενα *99# πρεπει να το αλλαξω ?

 

Τελος για το ροαμινγκ

Ειμαι αθηνα ειναι δυνατον να εχει κλειδωσει σε ξενο δικτυο ?

Εχω Q δεν ειναι ξενου δικτυου

Μαλλον εχει κολλησει λογικα ?

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελος για το ροαμινγκ

Ειμαι αθηνα ειναι δυνατον να εχει κλειδωσει σε ξενο δικτυο ?

Εχω Q δεν ειναι ξενου δικτυου

Μαλλον εχει κολλησει λογικα ?

 

και εμενα μου το βγαζει... ειμαι στη Καβαλα και εχω και εγω Q............:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Q? Γι' αυτο στο βγαζει. Η Q στο 99,8 των περιπτωσεων μιλαει με roaming απο την Wind. Οποτε ειναι απολυτα φυσιολογικο το R.

 

Τωρα για το αλλο που ρωτας, μπορω να σε βοηθησω μονον για δικτυο Cosmote. Απλα δεν πειραζεις τιποτα. Ουτε νουμερο ουτε τιποτα. Το user name και το password τα αφηνεις κενα. Πατας απλα connect. Τωρα για αλλα δικτυα δεν μπορω να βοηθησω. Αυτα ομως λογικα θα στα πουν απο την εξειπηρετηση πελατων, αν τους ρωτησεις. Για κοτε παντως δεν βαζεις τιποτα πουθενα. Απλα δινεις συνδεση.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οκ Thanks θα προσπαθησω .

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Q? Γι' αυτο στο βγαζει. Η Q στο 99,8 των περιπτωσεων μιλαει με roaming απο την Wind. Οποτε ειναι απολυτα φυσιολογικο το R.

 

θενκς μαη φρεντ...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα καταφερα και τωρα σας μιλαω απο το χωριο με wind adsm δεν ηθελε τπτ το εκανε αυτοματα

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα καταφερα και τωρα σας μιλαω απο το χωριο με wind adsm δεν ηθελε τπτ το εκανε αυτοματα

 

Μπραβο! Μια χαρα σε βρισκω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ημουν εαν μπορουσα να πιασω σημα μεσα στο σπιτι και δεν χρειαζοταν να καθομαι εξω με την ζεστη !!!!!

Η βλακεια ειναι οτι πιανω μονο gprs σημα εδω που ειμαι ενω στην θαλασσα που κανω μπανιο εχει φουλ 3G !!!!

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά.

Μια συμβουλή θέλω. Το κινητό είχε ενα πρόβλημα με την οθόνη του σχεδόν απο το 4-5 μηνο που το ειχα πάρει απο την vodafon -δεν αποκρυνοταν περίπου στην μεση της οθόνης μια γραμμή παράλληλη. (βλακεία μου που δεν το πηγα τοτε στο σερβις) στην επαρχία θέλει κανα 2 βδομαδες για να το πάρεις πισω(γι αυτο).

Και κάπου στον χρονο τον Μαη δηλ σταμάτησε να αποκρυνετε και η τελευταία γραμμη κατω κατω με συνέπεια ποια να μην μπορω αν το χρησιμοποιήσω καθολου. ενω πριν κατι γινοταν μονο νεο αριθμο δεν μπορουσα να προσθέσω σε υπάρχον επαφη . αποφάσισα να τους το παω και περιμενα σχεδον μια εβδομαδα και κατι για να μου πουν την απαντηση απο το σερβις. ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ η απαντηση λογο υγρασιας μου ειπαν και το κοστος 107 ευρω τα μισα περιπου απο την τιμη της συσκευης. Αφου τους πηρα τηλ και δεν κααφερα τιποτα γιατι το σερβις ειχε αποφανθει και δεν επερνε απο λογια γιατι πολυ απλα το κινητο δεν ειχε βραχει ποτε(ισως φταιει το κλιμα της πρεβεζας;) ή οτι ηταν στην τσεπη του παντελονιου (Συνηθως το ειχα σε τσαντακι) του ζητησα να μου το επιστεψουν. οπως ειναι.

Η ερωτηση ειναι αν μπορει να επισκευαστει σε αλλο σερβις και αν ξερετε ποσο στοιχιζει μια αλλαγη οθονης;

(να μην παραλείψω να αναφερω οτι το κινητο γυρισε πισω χωρις τα πλαινα κουμπια εντασης, ευτυχώς το προσεξα, γυρισε παλι αθηνα και επεστεψε ξανα πρεβεζα κανονικα αυτη την φορα δηλ 3 βδομαδες προς 4. )

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είμαι κι εγώ στην ευχάριστη αυτή θέση! Έβαλα την V10O_02!

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλα τα παιδιά εδώ μέσα για τις υπερπολύτιμες βοήθειες τους!!

 

Να αναφέρω μόνο για άλλους που τυχόν να έχουν στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα, κάποια στιγμή και παρότι πιο πριν είχα συνδέσει το κινητό μου κλειστό κι είχε περάσει αυτό το flash loader utility, πάλι κατά την διαδικασία μου έβγαλε το μήνυμα περί προβλήματος σύνδεσης με τον υπολογιστή. Τα βήματα που έκανα ήταν τα εξής:

1) Έβγαλα το καλώδιο usb

2) Έβγαλα την μπαταρία

3) Σύνδεσα το καλώδιο usb (εκεί το πέρασε ξανά)

4) Αποσύνδεσα και πάλι το usb

5) Μπαταρία στην θέση της

6) Άνοιξα το τηλέφωνο το συνέδεσα στην usb και πάτησα σύνδεση σε pc suite mode

7) Πάτησα Retry.

 

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία 10/10 και μου έβγαλε και το μήνυμα.

Κατόπιν προληπτικά του έκανα factory reset.

Αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα σε σχέση με την V10b:

1) Ενώ στον τηλεφωνικό κατάλογο αναγνωρίζει κανονικότα τα γράμματα αφού όταν κάνω search πάει στο κάθε όνομα....Για κάποιο περίεργο λόγο, δεν μου τα έχει χωρισμένα όπως πριν με καρτελίτσες και όταν κάνω scroll το κουτάκι που εμφάνιζε ώστε να με ενημερώνει σε ποιο γράμμα είμαι, εμφανίζεται μεν, αλλά κενό δε. Παρατήρησα ότι εμφανίζεται το Α σε κάποια που έχω Λατινικούς χαρακτήρες στο τέλος. Δεν είναι τρομερό γιατί είναι ταξινομημένα κι όχι χύμα , αλλά είναι μια λεπτομέρεια που υπήρχε και τώρα όχι.

2) Όταν πάω να φτιάξω λίστα στον player σε αυτήν την έκδοση δεν μπορώ να την σώσω! Για κάποιο λόγο πατάω το κουμπί με την δισκετούλα, πατιέται, κάνει τον ήχο , αλλά δεν κουνάει ρούπι! Το shuffle (Τυχαία Σειρά) από το λίγο που είδα απλά ξεκινάει τυχαία από κάποιο κομμάτι αλλά από εκεί και πέρα συνεχίζει αλφαβητικά (δεν είναι δηλαδή αυτό που ήξερα εγώ ως shuffle , να μπερδέψει τα κομμάτια και να ακούς με τυχαία σειρά).

 

Αυτά τα δύο εντόπισα με την πρώτη ματιά... Τα είχε άλλος;

 

edit: Πράγματι ο kdplayer μου φάνηκε εξαιρετικά δύσχρηστος και δεν μου άρεσε και το περιβάλλον...

 

παιδια εχω προβλημα με το update... δε μπορω να εγκαταστησω το usb flash loader utility και δεν μπορω να συνεχισω μου βγαζει η συσκευη αποσυνδεθηκε....μπορει κποιος να με βοηθησει??? οσο για το σερβις της LG τι να πω... τους το εστειλα για αναβαθμιση και δε εκαναν τιποτα... ΤΡΑΓΙΚΟ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβλημα με το ARENA. Στη μιση οθονη δεν λειτουργει η αφη, δηλαδη απο τη μέση και κάτω η οθόνη ειναι νεκρή(δειχνει εικονα κανονικα, η αφη δεν λειτουργει) εβγαλα την μπαταρία, το αφησα 1 ωρα χωρις σιμ, μπαταρία και οτι αλλο και παλι τίποτα. δεν μπορω να μπω και στο κρυφό μενού επειδη τα κατω κουμπιά δεν λειτουργουν :( Ενω τα κουμπία που αν'αβουν(Κοκκινο, πράσινο και τ0ο μεσαίο λειτουργούν) Σας παρακαλω εαν ξέρετε κάτι πείτε το μου επειδη το χρειάζομαι οπωσδήποτε το κινητο. δεν μου επεσε κατω. και τώρα επειδη εβγαλα την μπαταρια οταν παω να βάλω τον κωδικό της σιμ δεν μπορω να πατησω το κουμπί "ΟΚ" επειδη δεν δουλεβει εκει κατω η αφη
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως είναι hardware προβλημα. Θελει service,

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά ανάμεσα στο αυτόνομο gps και στο υποβοηθούμενο gps??

Που μπορώ να βρω παιχνίδια και εφαρμογές για το κινητό αυτό??

Και τέλος έχω το κινητό απο κοσμοτέ ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού που κυκλοφορεί??

SE K800i --- Nokia N73 --- Nokia 6600--- Nokia 5140
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω το Αρενα 1 χρονο,χωρις προβληματα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.τωρα τελευταια ομως η οθονη αφης δεν λειτουργει μερικες φορες,δεν το εχω πειραξει καθολου,εχω την αρχικη V10a.ξερει κανεις τι μπορει να παιζει ? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα ότι είμαι ο μόνος με πρόβλημα στην οθόνη... Όσοι έχετε λοιπόν πρόβλημα απόκρισης στην οθόνη και είστε εντός εγγύησης, βρείτε την απόδειξη αγοράς, πάρτε back up τα πάντα με το pc suite, τηλεφωνήστε στην lg, και περιμένετε την courier να έρθει να πάρει το κινητό σας. Δεν υπάρχει άλλη λύση
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα ότι είμαι ο μόνος με πρόβλημα στην οθόνη... Όσοι έχετε λοιπόν πρόβλημα απόκρισης στην οθόνη και είστε εντός εγγύησης, βρείτε την απόδειξη αγοράς, πάρτε back up τα πάντα με το pc suite, τηλεφωνήστε στην lg, και περιμένετε την courier να έρθει να πάρει το κινητό σας. Δεν υπάρχει άλλη λύση

 

Με το τραγελαφικό (πλέον) service της LG, δε νομίζω να βοηθήσει και ιδιαίτερα. Ήμουν κάτοχος του Arena (πλέον έχω το Wave) και στη διάρκεια που το χρησιμοποιούσα μου εμφάνισε τρεις φορές το κλασικό πλέον πρόβλημα μη ανταπόκρισης της οθόνης αφής, μέσα σε περίοδο τριών μηνών. Το ευτύχημα ήταν ότι ακόμα λειτουργούσαν κάποιοι εξωτερικοί συνεργάτες - service της LG. Το πήγα σε ένα κατάστημα στους Αμπελόκηπους, τις 2 πρώτες φορές μου έγινε αντικατάσταση οθόνης, την τρίτη φορά έγινε αντικατάσταση πλακέτας και μόνο τότε επιλύθηκε οριστικά. Όλα αυτά βέβαια εντός εγγύησης και μάλιστα για την αντικατάσταση οθόνης το έδωσα και το παρέλαβα αυθημερόν, στην αλλαγή πλακέτας τρεις εργάσιμες. ΑΨΟΓΑ. Σημειωτέον ότι ο τεχνικός μου είπε ότι είναι κλασικό πρόβλημα της Arena που το βγάζει μετά από κάποιους μήνες.

Πάμε τώρα στα ωραία. Κολλητός που έχει και αυτός Arena, μετά από 6-7 μήνες χρήσης το ίδιο πρόβλημα. Κακή απόκριση στην αφή η οποία σιγά σιγά φτάνει στο σημείο να μην μπορεί πλέον να πληκτρολογηθεί Pin, κτλ. H ατυχία όμως είναι η νέα φιλοσοφία service που επέλεξαν οι καρμίρηδες. Τηλέφωνο στην LG, ραντεβου με courrier 1-2 ημέρες μετά, το παραλαμβάνει o courrier, κλήση από LG 2-3 ημέρες μετά: "βρέθηκαν υγρά στην πλακέτα, δεν αναλαμβάνουμε το κόστος". Βέβαια όχι απλά δεν παίζει τέτοιο θέμα, αλλά μιλάμε για πρόβλημα το οποίο είναι γνωστό πρόβλημα κάποιων παρτίδων Arena. Απόδειξε τώρα ότι δεν είσαι ελέφαντας, εφόσον δεν υπάρχει και εναλλακτικό σημείο service. Ποτέ ξανά προϊον LG λέω εγώ.

Edited by kostool13
Link to comment
Share on other sites

Εγω το παρέλαβα χθες απο το service. Την επισκευη έκανε κάποιος Αβραμίδης Νικόλαος στη Θεσσαλονίκη (δεν πήγε δλδ στην LG) και ήρθε σε 2 μέρες με courier. Αντικατάσταση πλαστικών μερών και touch screen έγραφε στο χαρτί και πλέον λειτουργεί άψογα. Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι δεν έκαναν καμιά αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Είμαι και γω κάτοχος κινητού LG (δυστυχώς :mad:) και συγκεκριμένα του Arena, και πολλές φορές όταν με καλούν η οθόνη δεν ανάβει καθόλου για αρκετά δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις και να καλώ εγώ μετά, αφού δεήσει και ανάψει η οθόνη!!! Έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Είμαι και γω κάτοχος κινητού LG (δυστυχώς :mad:) και συγκεκριμένα του Arena, και πολλές φορές όταν με καλούν η οθόνη δεν ανάβει καθόλου για αρκετά δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις και να καλώ εγώ μετά, αφού δεήσει και ανάψει η οθόνη!!! Έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα? :worry:

Μπορείς να κάνεις ένα factory reset (πάρε back up γιατί χάνεις τις επαφές σου)

1809#*900# από την οθόνη κλήσης (για να έχουμε πρόσβαση στο factory reset).

Αν δε δουλέψει και με αυτό, είσαι για σέρβις.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...