Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πηρα χθες απο την πατρα με επιδοτηση και οντως εχουν βαλει στον browser το ονομα myview και να ανοιγει την σελιδα σαν default αλλα δεν δημιουργει κανενα προβλημα.

 

υπαρχει κανονικα ο FM transmitter αλλα που πηγα να το δοκιμασω δεν βρηκα καμια αδεια συχνοτητα :-)

 

η cosmote το δινει με δωρακι την βαση φορτισης, το καλωδιο για tvout (component) και μια καρτα μνημης 2GB με το trailer και κατι φωτο απο Χmen origins.

 

τα χαρακτηριστικα του ειναι αρκετα καλα, αλλα το dolby ειναι ολα τα λεφτα παντως!!!

 

 

Αν μπορείς τσέκαρε να δεις τι παίζει από:

 

α) GPS (παίζει με WiFi? Δλδ για αρχή, βρίσκει τη θέση σου?)

β) YouTube videos παίζει με Wifi και γενικώς σερφάρεις στο net?

γ) Παίζει αρχεία divx?

δ) Θα ρωτούσα και για FM Transmitter αλλά είπες ότι υπάρχει. Απλώς κάποια στιγμή, αν γίνεται, πες μας αν ακούγεται καλά και από τι απόσταση.

 

Ευχαριστώ! :)

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κινητο το πηρα με επιδοτηση για την συζυγο. εδωσα 170 + 180 επιδοτηση.

 

τωρα για την αμεσοτητα της οθονης (σαν χρηστης iphone) θα σας πω οτι δεν συγκρινεται.

το iphone ειναι ποιο αμεσο και γρηγορο. το ζοομ με 2 δαχτυλα στο arena αργει λιγακι.

 

σαν αισθηση ομως ειναι αρκετα καλη.

αν καποιος ειναι απαιτητικος χρηστης που εχει περασει αρκετες τεχνολογιες και μαρκες θα του

αφησει μια θετικη προς ουδετερη αισθηση.

καποιος που εχει δει μονο απλα κινητα χωρις touch οθονες, θα ενθουσιαστει.

 

η camera με φως ημερας βγαζει αρκετα καλες φωτο, και το βιντεο ειναι αρκετα καλο (ειδικα το high και slow speed που εχει).

 

δοκιμασα και βιντεο-κληση με ενα νοκια 5800 και η ποιοτητα ηταν αρκετα καλη.

φυσικα για καθημερινη χρηση απενεργοποιησα το umts και το αφησα σε gsm.

 

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση.Πιστεύω να βγούν UPDATE ώστε να δείξει τι αξίζει πραγματικά η σύσκευη.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον (είτε με km900 είτε με άλλο κινητό με μεγαλύτερη οθόνη) έχω βρει την λύση. Αρχικά κάνουμε resize (320x240) & hard-code embed τους υπότιτλους από το .avi σε .avi με το PocketDivXEncoder. Έπειτα κάνουμε την "μετατροπή" σε .mp4 με το Yamb. Και το "μετατροπή" το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν γίνεται recode (άρα και δεύτερη συμπίεση) αλλά με κάποιο μαγικό τρόπο αλλάζει απλώς το φορμά σε .mp4 χωρίς recode. Και τα δύο προγράμματα είναι freeware.

Για να λύσετε το πρόβλημα με την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων με τον PocketDivXEncoder διαβάστε ..

 

αρχικα οταν μας βγαζει επιλογη ποιο κινητο διαλεγουμε??και μετα δεν μου το προσαρμοζει στο μεγεθος που ειπες δηλαδη 320Χ240

τι πρεπει να κανω?τι κανω λαθος??:worry:

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα μου το διαβασε με τη λυση που προτεινε ο φιλος παραπανω...θα δοκιμασω να δω τι θα κανει με το αποτελεσμα απο το divxpocket...

εβαλε subs αλλα σε ενα preview που εκανα στο pc ηταν ολο παυλες..:cry:

 

α κ στο προγραμμα αυτο αλλαζεις εσυ το μεγεθος απο το resize δεν εχει καποιο default για το κινητο μας..

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα μου το διαβασε με τη λυση που προτεινε ο φιλος παραπανω...θα δοκιμασω να δω τι θα κανει με το αποτελεσμα απο το divxpocket...

εβαλε subs αλλα σε ενα preview που εκανα στο pc ηταν ολο παυλες..:cry:

 

α κ στο προγραμμα αυτο αλλαζεις εσυ το μεγεθος απο το resize δεν εχει καποιο default για το κινητο μας..

 

δεν μου διαβαζει ομως καθολου mp4! γιατι λες να γινεται αυτο?? φταιει καποια ρυθμιση? εσυ ποιο προγραμμα προτεινεις?:worry:

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω της lg κ θα σου πω...αλλα δε ξερω τι θα κανω με τους υποτιτλους..
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω της lg κ θα σου πω...αλλα δε ξερω τι θα κανω με τους υποτιτλους..

 

mp4 σου παιζει κανονικα??εχεις κανει καποια ρυθμιση?

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

Ωχ λες;;;; Αμαν και δεν τα γουστάρω καθόλου αυτά!. Θα δείξει...

 

Όπως σου ειπε κ ο φιλος ειναι ετσι, δεν εχουν εισχωρησει βεβαια στο μενου, οποτε δεν ειναι κατι τραγικο.Το κακο ειναι οτι εσεις με cosmote κ εμεις με voda δε θα μπορουμε να αναβαθμισουμε σε open εκδοση, αλλα αναγκαστικα στην αντιστοιχη cosmote/voda.Γι αυτο περιμενω να βρεθει τροπος φλασαρισματος, αν κ ειναι νωρις ακομη, ελπιζοντας οτι μαζι με την επομενη αναβαθμιση θα αναβαθμιστουν κ οι αντιστοιχες δικες μας.Παντως, οσον αφορα το ρενουαρ, η τελευταια του εκδοση ειναι η 10k , ενω η αντιστοιχη της cosmote η 10b-παρεμεινε η ιδια απο τον Νοεμβριο που ειχε πρωτοερθει το ρενουαρ, οποτε αυτο ειναι κακο.Ίδωμεν..

 

@aporw

Στη σελιδα 39 ο φιλος cellakias εχει ανεβασει 2 βιντεο ,κατεβασε το 2ο κ πες μας αν σου το παιζει.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανονικα ο FM transmitter αλλα που πηγα να το δοκιμασω δεν βρηκα καμια αδεια συχνοτητα :-)

 

 

πλακα κανεις δηλαδη η cosmote το δινει με FM Transmiter....

τοτε δεν εχει να κανει με την νομοθεσια αλλα με την λαλακια που δερνει την vodafone!!

και ουτε ενα δωρακι σε μας...(ψεματα καναν δωρο το εξωτερικο ηχειο της V)

 

για καποιους θεωρειτα απλο...αλλα απο την ωρα που εμαθα οτι υπαρχει στο κινητο και δεν το εχω... παω να σκασω...οχι τιποτα αλλα ηθελα να αγορασω τετοια συσκευη!!!

Link to comment
Share on other sites

mp4 σου παιζει κανονικα??εχεις κανει καποια ρυθμιση?

 

οχι...ουτε mp4 απο το yamp μου επαιξε..εβγαλε αμεσως error...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπε κ ο φιλος ειναι ετσι, δεν εχουν εισχωρησει βεβαια στο μενου, οποτε δεν ειναι κατι τραγικο.Το κακο ειναι οτι εσεις με cosmote κ εμεις με voda δε θα μπορουμε να αναβαθμισουμε σε open εκδοση, αλλα αναγκαστικα στην αντιστοιχη cosmote/voda.Γι αυτο περιμενω να βρεθει τροπος φλασαρισματος, αν κ ειναι νωρις ακομη, ελπιζοντας οτι μαζι με την επομενη αναβαθμιση θα αναβαθμιστουν κ οι αντιστοιχες δικες μας.Παντως, οσον αφορα το ρενουαρ, η τελευταια του εκδοση ειναι η 10k , ενω η αντιστοιχη της cosmote η 10b-παρεμεινε η ιδια απο τον Νοεμβριο που ειχε πρωτοερθει το ρενουαρ, οποτε αυτο ειναι κακο.Ίδωμεν..

 

@aporw

Στη σελιδα 39 ο φιλος cellakias εχει ανεβασει 2 βιντεο ,κατεβασε το 2ο κ πες μας αν σου το παιζει.

 

αυτο μου παιζει!:blink: δεν ξερω τι να πω! τις ταινιες με ποιο προγραμμα να τις μετατρεψω για να παιζουν?:worry:

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανονικα ο FM transmitter αλλα που πηγα να το δοκιμασω δεν βρηκα καμια αδεια συχνοτητα :-)

 

 

πλακα κανεις δηλαδη η cosmote το δινει με FM Transmiter....

τοτε δεν εχει να κανει με την νομοθεσια αλλα με την λαλακια που δερνει την vodafone!!

και ουτε ενα δωρακι σε μας...(ψεματα καναν δωρο το εξωτερικο ηχειο της V)

 

για καποιους θεωρειτα απλο...αλλα απο την ωρα που εμαθα οτι υπαρχει στο κινητο και δεν το εχω... παω να σκασω...οχι τιποτα αλλα ηθελα να αγορασω τετοια συσκευη!!!

 

Κι εμένα αυτό με σταμάτησε. Η έλλειψη FM Transmitter στη Vodafine Live! έκδοση της συσκευής (έχω εταιρικό βλέπεις, κρίμα θα ήταν να σκάσω 400Ε για debranded ενώ θα μπορούσα να το έχω σχεδόν τζάμπα!) Οπότε είπα, ας περιμένω να το φέρει το Πλαίσιο debranded (έστω χωρίς Transmitter) και βλέποντας και κάνοντας. Το πολύ-πολύ, βγαίνει και το Viewty Smart σε λίγο. Τώρα ίσως αλλάξουν τα πράγματα. Αν η debranded συσκευή έχει το Transmitter μέσα, μόλις το φέρει το Πλαίσιο (που δίνει επιδοτήσεις Vodafone), βουρ! :D

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

α) δεν το δοκιμασα αρκετα γιατι χθες βραδυ εβρεχε και δεν μπορουσα να βγω στο μπαλκονι :-) σημερα θα παιξω λιγακι...παντως google maps δεν ανοιγε...

 

β) youtube δεν παιζουν με τον ενσωματωμενο browser αλλα κατι διαβασα περικα ποστ ποιο πισω για opera και εναν αλλο

 

γ) δεν του περασα αρχεια απο pc για να δοκιμασω. διαβασα διαφορα απο αλλα παιδια...θα δειξει...

 

δ) οπως ειπα δεν μπορεσα να βρω κενη&καθαρη συχνοτητα στην μπαντα των FM για να δοκιμασω...μπορει να εφταιγε και το ραδιο απο το αμαξι...ιδωμεν.

 

Αν μπορείς τσέκαρε να δεις τι παίζει από:

 

α) GPS (παίζει με WiFi? Δλδ για αρχή, βρίσκει τη θέση σου?)

β) YouTube videos παίζει με Wifi και γενικώς σερφάρεις στο net?

γ) Παίζει αρχεία divx?

δ) Θα ρωτούσα και για FM Transmitter αλλά είπες ότι υπάρχει. Απλώς κάποια στιγμή, αν γίνεται, πες μας αν ακούγεται καλά και από τι απόσταση.

 

Ευχαριστώ! :)

 

 

παντως με μια αναβαθμιση πιστευω οτι 8α στρωσουν αρκετα μικρα προβληματακια και θα βελτιωθει πολυ η αποκριση.

 

εδω κοτζαμ iphone και του πηρε ουτε εγω θυμαμαι ποσες ανβαθμισεις για να στρωσει, να μην χρειαστει και το arena μερικες :-)

k3rn3l pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)
Link to comment
Share on other sites

αυτο μου παιζει!:blink: δεν ξερω τι να πω! τις ταινιες με ποιο προγραμμα να τις μετατρεψω για να παιζουν?:worry:

 

το καλυτερο για μενα ειναι το xilisoft ultimate video converter.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο για μενα ειναι το xilisoft ultimate video converter.

 

λοιπον δοκιμασα και το xilisoft και παιζει μια χαρα!απλα τους υποτιτλους τους διαβαζει με περιεργα γραμματα!καμια λυση γι αυτο??:worry:

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα και το xilisoft και παιζει μια χαρα!απλα τους υποτιτλους τους διαβαζει με περιεργα γραμματα!καμια λυση γι αυτο??:worry:

 

Οπως ειπε ο spidey! XILOSOFT να χρησημοποιειται! Αξιζει σαν προγραμμα!

Αν σου παιζει αλλα νταλον , μετατρεπεις την κωδικοποιηση του αρχειου σου srt (οι υποτιτλου) σε UTF-8 για να παιξει! (να μπορεσει να τους διαβασει δλδ)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο spidey! XILOSOFT να χρησημοποιειται! Αξιζει σαν προγραμμα!

Αν σου παιζει αλλα νταλον , μετατρεπεις την κωδικοποιηση του αρχειου σου srt (οι υποτιτλου) σε UTF-8 για να παιξει! (να μπορεσει να τους διαβασει δλδ)

 

Μα το xilosoft δεν διαβαζει utf-8!!! :worry:

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καπου επιλογη να αλλαξουμε κατι στους υποτιτλους δυστυχως....!
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το fm transmiter δεν μου δουλευει καλα, ενω το τηλ το εχω στους 30 ποντους το το ραδιο του αυτοκινητου και σε εντελως αδεια συχνοτητα ο ηχος ειναι χαλια.

Μηπως ξερετε καποιον τροπο στην μουσικη να μην ανακατευει τα κομενα mp3 (ηχους κλησης) με τα τραγουδια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το fm transmiter δεν μου δουλευει καλα, ενω το τηλ το εχω στους 30 ποντους το το ραδιο του αυτοκινητου και σε εντελως αδεια συχνοτητα ο ηχος ειναι χαλια.

Μηπως ξερετε καποιον τροπο στην μουσικη να μην ανακατευει τα κομενα mp3 (ηχους κλησης) με τα τραγουδια;

 

μπορεις να κανεις λιστες αναπαραγωγης! να επιλεξεις δηλαδη ποια τραγουδια 8α παιζει!:)

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα το τηλεφωνο το περιμενω αυριο στα χερια μου!!!!!!Και θα ηθελα να ρωτησω 3 πραγματακια.1ον Τι μπορω να κανω οσον αφορα το GPS δηλαδη δεν υπαρχει καποιο δωρεαν προγραμμα ωστε η συσκευη να δουλευει και να σε πλοηγει χωρις να κανει συνδεση στο internet???2ον Εχει βγει καποιο αλλο λογισμικο νεωτερο?Απο που μπορω να βρω προγραμματα κ αναβαθμισεις?Τελος η συσκευη παιρνει προγραμματα(εκτος απο java) ή οχι???
Link to comment
Share on other sites

ακομα μερικες χαζες ερωτηση!!!!αλλα στις αναβαθμισεις κινητων ειμαι τσοπανης!!!

 

στο ξεκλειδωτο κινητο-οχι vodafone!

μπορεις να μπεις utube?

 

και τελικα η αναβαθμιση μπορει να λυσει το θεμα στο vodafone??

 

αν ολα πανε σκατα με την αναβαθμιση για το vodafone... μπορει καπως καποια στιγμη να κανω το τηλ μου unbranded??? με τι αντιτιμο??

Link to comment
Share on other sites

ακομα μερικες χαζες ερωτηση!!!!αλλα στις αναβαθμισεις κινητων ειμαι τσοπανης!!!

 

στο ξεκλειδωτο κινητο-οχι vodafone!

μπορεις να μπεις utube?

 

και τελικα η αναβαθμιση μπορει να λυσει το θεμα στο vodafone??

 

αν ολα πανε σκατα με την αναβαθμιση για το vodafone... μπορει καπως καποια στιγμη να κανω το τηλ μου unbranded??? με τι αντιτιμο??

 

απο οτι ξερω το youtube δεν δουλευει με wifi μονο 3g και ειναι ακριβο! και επισης απο οτι ξερω δεν μπορει να το κανεις unbranded!

αναβαθμιση απο οτι μου ειπανε και μενα θα βγει μια τον αλλο μηνα και ισως να διορθωσει το θεμα με το youtube!

Aporw me mena...:O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...