Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα.. επικοινώνησα με την lg στο τηλ 80011200300 τους είπα τα προβληματάκια του κινητού…

Μου είπαν ότι η ελληνική συσκευή επίσημη της lg στην ελλαδα δεν εχει το fm tramsmitter για το πρόβλημα του google mars και επανεκκίνησης που κάνει το κινητό π.χ φωτογραφίες μου είπαν να μπω στην σελίδα της gr.lgmobile.com και να Κάνο αναβάθμιση της συσκευής..

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα καποια στιγμη που το πλαισιο θα φερει debranded συσκευες κ η vodafone θα εχει τις δικες της, μπορει ο καθενας να κανει εκει την επιδοτηση του κ οχι αναγκαστικα σε καταστημα της vodafone.

Η γενικη ιδεα παντως (και αναφερομαι κ σε εταιριες του εξωτερικου) ειναι οτι καλο ειναι να αποφευγονται οι branded συσκευες-στην αγγλια πχ οι χρηστες που ειχαν συσκευη της orange δε μπορουσαν να μπουν στο google maps με το renoir τους.

Το κακο ειναι (αν γινει ο,τι εγινε με το ρενουαρ) οτι οταν θα βγαινουν αναβαθμισεις για τις open συσκευες, οι branded θα ειναι πισω.Πχ , για το ρενουαρ η επισημη ειναι η 10k, ενω για το αντιστοιχο της cosmote παραμενει στο 10b.

Οπως βλεπω για το αρενα αυτη τη στιγμη εχουμε

v10a-cosmote

v10a-open europe

v10a-greece

v10l-vodafone greece

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οπότε μένει να δούμε το πότε θα φέρει το Πλαίσιο (ή τέλος πάντων και τα υπόλοιπα καταστήματα) τη debranded συσκευή και αν θα έχει το Transmitter μέσα...

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι η πιο βιαστική αγορά που έχω κάνει ποτέ!

Χωρίς να το ψάξω καθόλου, χωρίς καν να δω αν είναι καλό, το πήρα από κάποιον τύπο που αλλάζει κινητά κάθε βδομάδα για 300 ευρώ!

Άντε να δούμε αν και πόσο αξίζει, πόσο καλύτερο θα γίνει με τις αναβαθμίσεις και αν θα προσφέρει και στην πράξη όσα υπόσχεται...

Link to comment
Share on other sites

:superman: Παιδιά δεν ξέρω αλλά αν μπείτε στο Skroutz.gr θα δείτε ότι κάποια καταστήματα πουλάν το Arena χωρίς vodafone live. Σήμερα εγώ ο ίδιος πήρα τηλέφωνο σε δύο και με διαβεβαίωσαν ότι είναι παραεισαγωγή και χωρίς vodafone live. Επίσης ένας από αυτούς με διαβεβαίωσε ότι και στο θέμα της εγγύησης καλύπτεται κανονικά από την αντιπροσωπεία. Όπως είναι και υποχρεωμένοι άλλωστε και βάση Ευρωπαϊκής εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

:superman: Παιδιά δεν ξέρω αλλά αν μπείτε στο Skroutz.gr θα δείτε ότι κάποια καταστήματα πουλάν το Arena χωρίς vodafone live. Σήμερα εγώ ο ίδιος πήρα τηλέφωνο σε δύο, και με διαβεβαίωσαν ότι είναι παραεισαγωγή και χωρίς vodafone live. Επίσης ένας από αυτούς με διαβεβαίωσε ότι και στο θέμα της εγγύησης καλύπτεται κανονικά από την αντιπροσωπεία. Όπως είναι και υποχρεωμένοι άλλωστε και βάση Ευρωπαϊκής εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

:superman: Παιδιά δεν ξέρω αλλά αν μπείτε στο Skroutz.gr θα δείτε ότι κάποια καταστήματα πουλάν το Arena χωρίς vodafone live. Σήμερα εγώ ο ίδιος πήρα τηλέφωνο σε δύο και με διαβεβαίωσαν ότι είναι παραεισαγωγή και χωρίς vodafone live. Επίσης ένας από αυτούς με διαβεβαίωσε ότι και στο θέμα της εγγύησης καλύπτεται κανονικά από την αντιπροσωπεία. Όπως είναι και υποχρεωμένοι άλλωστε και βάση Ευρωπαϊκής εγγύησης.

 

Τα eclick και mobilecenter έχουν debranded LG (Χωρίς Vodafone live δηλαδή). Από εκεί το πήρα και εγώ.

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

κατα τάλλα πώς πάτε οι κάτοχοι vfl συσκευών? Βρήκατε άκρη??

σε μενα το GPS με google maps δε δουλευει με τιποτα....δε ξερω γιατι...μου εχει σπασει τα νευρα...

ΑΡΕΝΑ VL.

Link to comment
Share on other sites

Τα eclick και mobilecenter έχουν debranded LG (Χωρίς Vodafone live δηλαδή). Από εκεί το πήρα και εγώ.

Φίλε μου είσαι ευχαριστημένος εσύ από το debranded LG? Πες μου αν θες γιατί το σκέφτομαι και εγώ να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

σε μενα το GPS με google maps δε δουλευει με τιποτα....δε ξερω γιατι...μου εχει σπασει τα νευρα...

ΑΡΕΝΑ VL.

 

Βγες εξω σε ανοιχτο χωρο, να βλεπεις ΤΕΖΑ ουρανο και περιμενε 5 λεπτα κοντα...μην κινεισαι! Αυτο θα λοκαρει την πρωτη φορα και τις υπολοιπες εν κινησι θα λοκαρει σε δευτερολεπτα.

Δοκιμασε το!:)

 

Btw, στο gps υπάρχει ρύθμιση για το αν θα είναι αυτόνομο ή Assisted (AGPS). Λογικά με το AGPS θα κλειδώνει πιο γρήγορα σήμα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω και αν υπάρχει επιπλέον χρέωση.

 

A-GPS : λοκαρει σε δορυφορο της κινητης τηλεφωνιας οπου ανηκεις. ( vodafone, cosmote, wind...) Ειναι βεβαιως πιο γρηγορο αλλα χρεωνεσαι.

Αυτόνομο: λοκαρει σε όποιο δορυφορο βρει. Αργει λιγο παραπανω, γιατι δεν ειναι στανταρ ο δορυφορος, και ψαχνει.. Ειναι κανα 10" πιο αργο, αλλα δεν χρεωνεσαι. (προτείνεται)

_________________________________________________________________________________________________________________

 

Ρε παιδιά , τραβήξτε καμμια φωτογραφια και ανεβαστε την. Και βιντεο που εχει HD , να δουμε....

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Έχω εταιρική σύνδεση cosmote. Θέλω να το πάρω με την επιδότηση. Ακούστε το κουφό που μου είπαν. Δεν θα το φέρουμε, είναι αποκλειστικότητα του Γερμανού και δεν μπορείτε να το πάρετε με την επιδότηση (όταν θα έρθει). Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Και να είναι του Γερμανού, αυτός δεν είναι εταιρία της cosmote; Τί είναι αυτοί ρε;;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω εταιρική σύνδεση cosmote. Θέλω να το πάρω με την επιδότηση. Ακούστε το κουφό που μου είπαν. Δεν θα το φέρουμε, είναι αποκλειστικότητα του Γερμανού και δεν μπορείτε να το πάρετε με την επιδότηση (όταν θα έρθει). Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Και να είναι του Γερμανού, αυτός δεν είναι εταιρία της cosmote; Τί είναι αυτοί ρε;;;

 

σιγουρα ειναι λαθος η πληροφορια.Δεν υσχυει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα με Google maps kai gps...δε βρισκει σημα με τιποτα....15-20 λεπτα το αφησα ενω επινα καφεδακι εξω αλλα τζιφοσ ι μαμακια του!!!μπορει να φταιει που ειναι vodafone live....τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

 

Πηρα και εγω το arena μετα το viewty που μου αρεσε αρκετα. Διαβαζοντας το Thread να συνεισφερω και εγω.

 

 

Το κινητο το πηρα σημερα το πρωι απο το FNAC στο mall. Στην βονταφον δεν το ειχαν, το πλαισιο επισης.

 

Το κινητο ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

 

Αψογη οθονη που ανταποκρινεται πολυ καλα. Η φαση με τον κυβο ειναι ολα τα λεφτα.

 

Σε εμενα το google maps δουλευει και με Wifi και χωρις. κανενα προβλημα. Χτυπαει δυνατα, κατασκευαστικα ειναι πολυ μπροστα.

 

Απλα θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Το widget του καιρου σε εμενα δεν δουλευει. Κανο πανω του κλικ και φορτωνει και μετα βγαζει μια μισο ασπρη οθονη χωρις σχεδον κανενα μενου. Εχει δυο επιλογες που ειναι δορυφορος και κατι αλλο, επιλεγω αλλα τζιφος........

 

Ξερετε τιποτα? Σας εχει συμβει? Καμμια βοηθεια?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

 

Πηρα και εγω το arena μετα το viewty που μου αρεσε αρκετα. Διαβαζοντας το Thread να συνεισφερω και εγω.

 

 

Το κινητο το πηρα σημερα το πρωι απο το FNAC στο mall. Στην βονταφον δεν το ειχαν, το πλαισιο επισης.

 

Το κινητο ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

 

Αψογη οθονη που ανταποκρινεται πολυ καλα. Η φαση με τον κυβο ειναι ολα τα λεφτα.

 

Σε εμενα το google maps δουλευει και με Wifi και χωρις. κανενα προβλημα. Χτυπαει δυνατα, κατασκευαστικα ειναι πολυ μπροστα.

 

Απλα θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Το widget του καιρου σε εμενα δεν δουλευει. Κανο πανω του κλικ και φορτωνει και μετα βγαζει μια μισο ασπρη οθονη χωρις σχεδον κανενα μενου. Εχει δυο επιλογες που ειναι δορυφορος και κατι αλλο, επιλεγω αλλα τζιφος........

 

Ξερετε τιποτα? Σας εχει συμβει? Καμμια βοηθεια?

 

Ευχαριστω

vodafone live ειναι το κινητο σου?το GPS δουλευει κανονικα με google maps?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι παίζει με το google και τη συσκευή μου τελικά, δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν μου δουλεύει ούτε το google mail. Βάζω τα στοιχεία μου και πατάω να προχωρήσει, φορτώνει λίγο, μου λέει ότι η σύνδεση θα πάψει να είναι ασφαλής και με ρωτάει αν θέλω να συνεχίσω. Πατάω ναι και στη συνέχεια αφού φορτώσει λίγο, κολλάει εκεί επ' αόριστον χωρίς να προχωράει. Κι όλα αυτά με wi-fi σύδεση.

 

Αντίθετα το widget του καιρού που ανέφερε κάποιος μου δουλεύει μια χαρά. Το δοκίμασα με gprs όχι wifi.

 

Τελικά είναι λίγο ό,τι να ναι το κινητό. Τα μισά πράγματα δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε σε μερικούς και τα άλλα μισά δεν δουλεύουν στους υπόλοιπους. :lol:

 

Αλλά αυτό που μου την έσπασε περισσότερο απ' όλα είναι που ψάχνοντας στο ιντερνετ ανακάλυψα ότι η LG δεν βγάζει firmware updates για τα κινητά της! Που σημαίνει ότι αυτά που δεν μας δουλεύουν θα παραμείνουν έτσι μέχρι να αλλάξουμε κινητό!

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει. Firmware updates βγαινουν αλλα δεν γινεται να κανει καποιος την αναβαθμιση απο το σπιτι η "over the air" οπως στα S.E.(ο καλυτερος τροπος κατ'εμε)

Πρεπει να πας το κινητο στους αμπελοκηπους που εχει επισημο service για να σου περασουν καποιο καινουργιο λογισμικο. Ελπιζω καποια στιγμη να κανουν κατι και γι'αυτο ωστε να μην παιδευεται ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν θεμα ενημερωσης. Ξαναξεκινησα το κινητο και ενταξει δουλευει το widget.

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, για την τιμη του το κινητο τα σπαει!

Link to comment
Share on other sites

τιποτα με Google maps kai gps...δε βρισκει σημα με τιποτα....15-20 λεπτα το αφησα ενω επινα καφεδακι εξω αλλα τζιφοσ ι μαμακια του!!!μπορει να φταιει που ειναι vodafone live....τι να πω...

Δε φταιει το vl οπως θα δεις ο φιλος πιο πανω με vl του λειτουργει το gps.Θα σου πω τη δικη μου εμπειρια με το gps στο ρενουάρ.Αδυνατούσα να το κανω να δουλεψει, μου δουλεψε οταν βρεθηκα σε ανοιχτο χωρο τελειως, δλδ ουτε πολυκατοικιες ουτε τπτ, εβλεπα μονο ουρανο.

 

 

Αυτο δεν ισχυει. Firmware updates βγαινουν αλλα δεν γινεται να κανει καποιος την αναβαθμιση απο το σπιτι η "over the air" οπως στα S.E.(ο καλυτερος τροπος κατ'εμε)

Πρεπει να πας το κινητο στους αμπελοκηπους που εχει επισημο service για να σου περασουν καποιο καινουργιο λογισμικο. Ελπιζω καποια στιγμη να κανουν κατι και γι'αυτο ωστε να μην παιδευεται ο κοσμος.

 

Γινονται αναβαθμισεις απο το σπιτι , κατεβαστε το lg update tοοl.Με αυτο ελεγχετε και αν εχουν βγει νεες αναβαθμισεις.Το κακο ειναι οτι στην περιπτωση του ρενουαρ το lg tool παρουσιαζε προβληματα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν γινοταν αναβαθμιση στο KC550 και στο Viewty. Δεν ξερω αν τωρα εφτιαξαν γιατι δεν τα εχω δοκιμασει αλλα φανταζομουν οτι γενικα υπαρχει προβλημα στο update tool της LG.
Link to comment
Share on other sites

Δε φταιει το vl οπως θα δεις ο φιλος πιο πανω με vl του λειτουργει το gps.Θα σου πω τη δικη μου εμπειρια με το gps στο ρενουάρ.Αδυνατούσα να το κανω να δουλεψει, μου δουλεψε οταν βρεθηκα σε ανοιχτο χωρο τελειως, δλδ ουτε πολυκατοικιες ουτε τπτ, εβλεπα μονο ουρανο.

 

 

 

 

Γινονται αναβαθμισεις απο το σπιτι , κατεβαστε το lg update tοοl.Με αυτο ελεγχετε και αν εχουν βγει νεες αναβαθμισεις.Το κακο ειναι οτι στην περιπτωση του ρενουαρ το lg tool παρουσιαζε προβληματα.

δηλαδη φιλε μου με βλεπω να πηγαινω στα χωραφια για να πιασει το GPS:)μετα απο τη πρωτη φορα τα πραγματα γινονται καλυτερα?πιανει ευκολα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δε φταιει το vl οπως θα δεις ο φιλος πιο πανω με vl του λειτουργει το gps.Θα σου πω τη δικη μου εμπειρια με το gps στο ρενουάρ.Αδυνατούσα να το κανω να δουλεψει, μου δουλεψε οταν βρεθηκα σε ανοιχτο χωρο τελειως, δλδ ουτε πολυκατοικιες ουτε τπτ, εβλεπα μονο ουρανο.

 

Γινονται αναβαθμισεις απο το σπιτι , κατεβαστε το lg update tοοl.Με αυτο ελεγχετε και αν εχουν βγει νεες αναβαθμισεις.Το κακο ειναι οτι στην περιπτωση του ρενουαρ το lg tool παρουσιαζε προβληματα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πράγματι το εγκατέστησα το firmware update tool από εδώ: http://uk.lgmobile.com/web/web.support.softWareUpdateRF.laf

 

Φαίνεται να δουλεύει κανονικά. Είδε το κινητό, έψαξε για αναβαθμίσεις αλλά μου έβγαλε ότι έχω την πιο πρόσφατη. Ας ελπίσουμε ότι η LG θα βγάλει στο μέλλον αναβαθμίσεις για το arena...

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...