Jump to content

Wifi Κλειστά ή ανοιχτά?


 Κοινοποίηση

Wifi Κλειστά ή ανοιχτά?  

46 members have voted

  1. 1. Wifi Κλειστά ή ανοιχτά?

    • Ανοιχτά
      19
    • Κλειστά
      27


Recommended Posts

Αν ειναι το τελευταιο προβλημα της Ελλαδας οι ματακηδες να το λυσουμε κ αυτο.

Αλλα μαλλον εχουμε χασει το δασος.

Και η πλακα ειναι οτι μας το παρουσιαζουν σαν μεγαλο κατορθωμα.

Τιποτα πρωτογενες θα γινει ποτε στην Ελλαδα?

Κατι που να βοηθαει τους αλλους?

Καποια εφευρεση?

Καποιο εργαστασιο με πρωτογενης παραγωγη?

Ή μονο τους ματακηδες θα πιανουμε και θα κλεινουμε ολοι τα δυκτια μας για να μην πιασουν οι τρομεροι?

Ελεος.

Ας κανουν καποιο πιο σοβαρο εργο.

Link to comment
Share on other sites

Ας κανουν καποιο πιο σοβαρο εργο.

και αυτό θα γίνει αφήνοντας ξεκλείδωτα τα wifi μας...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eιδατε τι επανασταση εγινε τον δεκεβρη?(δεν επρεπε κανονικα να σπαει ο ενας του αλλου, μονο δικαιωμα μας ειναι η ψηφος)

Ενα μεγαλο μερος ηταν κ το ιντερνετ.

Ολα βοηθουν

Link to comment
Share on other sites

Eιδατε τι επανασταση εγινε τον δεκεβρη?(δεν επρεπε κανονικα να σπαει ο ενας του αλλου, μονο δικαιωμα μας ειναι η ψηφος)

Τον Δεκέμβρη δεν έγινε καμιά επανάσταση. Μόνο κάμποσοι βανδαλισμοί.

Ενα μεγαλο μερος ηταν κ το ιντερνετ.

Ολα βοηθουν

Το internet είναι μεγάλο μέρος στα περισσότερα πράγματα πλέον. Και έγινε μεγάλο μέρος τους χωρίς να βασίζεται στο ξεκλείδωτο wifi.

 

Anyway, επειδή δεν βγάζει πουθενά η κουβέντα αυτή, την άποψή μου την έγραψα πιο πάνω. Είναι προσωπική άποψη, που σημαίνει ότι ο καθένας κάνει όπως κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκέμβρη δεν έγινε καμιά επανάσταση. Μόνο κάμποσοι βανδαλισμοί.

 

Το internet είναι μεγάλο μέρος στα περισσότερα πράγματα πλέον. Και έγινε μεγάλο μέρος τους χωρίς να βασίζεται στο ξεκλείδωτο wifi.

 

Anyway, επειδή δεν βγάζει πουθενά η κουβέντα αυτή, την άποψή μου την έγραψα πιο πάνω. Είναι προσωπική άποψη, που σημαίνει ότι ο καθένας κάνει όπως κρίνει.

 

Εννοειτε οτι ολα οσα γραφουμε ειναι προσωπικη αποψη του καθενος και πιστεθω ολοι θελουμε το κοινο καλο.

Ακομα και τον εταιρειων αλλα με σεβασμο στον πολιτη.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κλειστά, αλλά αν φύγω κάποιο Σαββατοκύριακο το αφήνω ανοιχτό για το κοινό καλό! Αν και, δυστυχώς, κανείς δεν έχει μπει στο δίκτυό μου ποτέ!
Link to comment
Share on other sites

1) Και ευκολοτερο ολα τα μοντεμ επανω εχουν λαμπιονια αν αναβοσβηνει αυτο που αντιστοιχει στο ασυρματο ενω εσυ δεν εχεις συνδεθει σε κλεβουν!

2) Αν μπεις στις ρυθμισεις του ρουτερ-μοντεμ μπορεις να δεις στο status ποσοι και ποιοι (βλεπεις τα ip's τους) clients ειναι συνδεμενοι!

Υπαρχουν και αλλοι τροποι πιο συνθετοι αλλα και αυτα που σου ειπα ειναι αρκετα! :-)

 

Κλειστο γιατι εχω ακουσει οτι ισως επειρεαζει λιγο τον ανθρωπινο οργανισμο, κλειδωμενο γιατι οταν δεν ειχα εγω διαδυκτιο δεν μου εδινε κανεις ουτως η αλλως δεν προκειτε να μπει κανεις (ολοι οι γειτονες ειτε ειναι μεγαλης ηλικιας ειτε δεν ασχολουνται)!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις αρχές το έκλεινα που και που τα βράδια. Πλέον βαριέμαι. Πάντως το έχω κλειδωμένο γιατί έχω ταχύτητα 2 mbps και άμα αρχίσει να μπαίνει όλη η γειτονιά θα σέρνεται.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες δεν ξερω αν θα πρεπει να ναι κλειδομενο η οχι αλλα οποτε δεν το χρησιμοποιουμε παντοτε κλειστο γιατι η ακτινοβολια του Wi-fi δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον ανθρωπινο οργανισμο!!!:wacko::blink:
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαινεις αν εχει μπει κανεις στο δικτυο σου?

Ευχαριστω

 

Μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ και βλέπω τις τελευταίες κινήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαι υπέρ του ανοιχτού Wifi σε δημόσιους χώρους όπως το Σύνταγμα που υπάρχει και γενικότερα κάθε δημόσιο κτήριο και πλατεία ή χώρος αναψυχής, θα πρέπει να έχει ελεύτερο Wifi. Έτσι θα μπορεί ο καθένας με το κινητό του ή Laptop να έχει πρόσβαση στο internet σε ένα περιβάλλον είτε χαλάρωσης, είτε εκεί που απαιτεί πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Στο σπίτι μου όμως το Wifi το έχω κλειδωμένο (με WEP αλλά και με MAC address), γιατί πάνω στο router έχω μερικούς δικτυακούς σκληρούς δίσκους και δεν γουστάρω να τους μοιράζομαι με τον καθέναν. Όχι οτι είναι αδύνατον κάποιος να το κάνει, αλλά αυτός πρέπει να είναι πραγματικά γνώστης. Με δεδομένο οτι είμαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή και η εμβέλεια του Wifi είναι μικρή, η πιθανότητα είναι ελάχιστη και να τσιμπήσει κάποιος το σήμα και να είναι και hacker από πάνω.

Όπως είπε και κάποιος φιλος παραπάνω, το σπίτι και το αυτοκίνητό μας το κλειδώνουμε. Ο τυχαίος περαστικός δεν μπορεί να το ανοίξει, ο εξειδικευμένος κλέφτης που θα το βάλει στο μάτι, ναι μπορεί, αλλά μικραίνουμε τις πιθανότητες που θα γίνει η στραβή.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον αν μπορουσαμε να δωσουμε ενα μερος της προσβασης μας στο ιντερνετ, (χωρις να μπορει να μπαινει ο αλλος στα προσωπικα μας δεδομενα), απλα για να εχει προσβαση στο ιντερνετ, και επισης εμεις να μην ειχαμε καποιες ευθυνες για το τι κανει ο αλλος με αυτην την προσβαση στο ιντερνετ, τοτε πιστευω ολοι θα συμφωνουσαμε να δωσουμε ιντερνετ απλοχερα, με μια ακομα προυποθεση να εχουμε αρκετο bandwidth και να μην στερουμαστε εμεις.

Αρα λοιπον με τις 3 παραπανω προυποθεσεις πιστευω ολοι θα συμφωνουσαμε να δινουμε ιντερνετ.

 

Συνοψιζω:

1) Να μην εχει προσβαση στα προσωπικα μας

2) Να μην εχουμε καποιες ευθυνες για το τι κανει ο αλλος με αυτην την προσβαση στο ιντερνετ που παιρνει απο εμας.

3) Να εχουμε αρκετο Bamdwidth και ετσι να μην στερουμαστε εμεις.

 

Με αυτα συμφωνειτε ολοι?

 

Αν ναι τοτε πρεπει να κανουμε κατι για τα παραπανω ετσι ωστε να παγιωθουν και να ανοιξουμε ολοι τα δικτυα μας και να εχουμε ολοι ελευθερο και δωρεαν ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

axileas42 για να καταλάβω,θέλεις να βρίσκεις δωρεάν internet στο σπίτι σου;Ή σε δημόσιους χώρους μόνο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ας βρουν τον ενοχο με αλλους τροπους.

 

σιγα μην καθησει η αστυνομια να κανει τον χωροφυλακα στο ρουτερ σου.....:lol::lol:...

 

...οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω....κλειδωνω το σπιτι μου οπως και το αυτοκινητο μου....ετσι και το ρουτερ ειναι κλειδωμενο με WPA2...MAC και IP....και βεβαια εχει και χρονοδιακοπτη καθως και περιορισμενη εμβελεια....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...