Jump to content

Αντιμετωπίσατε πρόβλημα στο 5800;


denom
 Κοινοποίηση

Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?  

676 members have voted

  1. 1. Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?

    • Οχι. Κανένα απολύτως.
    • Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό.
    • Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.).
    • Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή.
    • Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update
    • Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update.
    • Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός.


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμένα. Εχω ενα προβλημα με το 5800 και δεν ξερω απο πρεπει να αρχισω να το ψαχνω. Το προβλημα ειναι οτι στην αρχικη οθονη του κινητου δεν μου ενφανιζει το λογοτυπο φορεα (Wind για μενα..) αλλα επισης,και μου κανει και πιο πολυ εντυπωση, δεν μου ενφανίζει το προφιλ που ειναι εκεινη την ωρα ενεργοποιημένο ή οταν ειναι στο "γενικο" την ημερομηνια αντιστοιχα.

Εχει κανείς καποια ιδεα? Με μια επαναφορα εργαστασιακων ρυθμισεων θα κανω κατι?

Ή θα πρεπει να απευθηνθω αλλου (Νοκια,Wind)?

Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχην δες εαν εχεις το τελευταιο firmware. Εαν δεν το εχεις περασε το..

 

Δοκιμασε να κανεις επαναφορα εργαστασιακων ρυθμισεων δεν εχεις να χασεις κατι!

 

Εαν δεν γινει τιποτα δοκιμασε να κανεις hard format και format στην καρτα μνημης λογικα θα στρωσει!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο firmware εχω το v 20.0.012 και απο οτι ξερω ειναι το τελευταιο. Δοκίμασα να κανω επαναφορα ρυθμισεων αλλα δεν αλλαξε κατι.Για να κανω hard format τι πρεπει να κανω? Σε ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση #12

 

Πρωτα θα κανεις hard format και μετα format την καρτα μνημης μεσα απο την συσκευη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο firmware εχω το v 20.0.012 και απο οτι ξερω ειναι το τελευταιο. Δοκίμασα να κανω επαναφορα ρυθμισεων αλλα δεν αλλαξε κατι.Για να κανω hard format τι πρεπει να κανω? Σε ευχαριστω.

 

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεισ αν με αυτο τον τροπο θα τις προεκατεστημενεσ εφαρμογες η θα επανελθουν κανονικα?

πχ το rt gr, bounce... καθως αυτα δεν τα εχω.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεισ αν με αυτο τον τροπο θα τις προεκατεστημενεσ εφαρμογες η θα επανελθουν κανονικα?

πχ το rt gr, bounce... καθως αυτα δεν τα εχω.Ευχαριστω.

Οτι υπαρχει στο τηλεφωνο οταν το πηρες δεν χανεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη η σχισμη υπαρχει σε ολα τα 5800 γιατι να μην την αναφερουμε?

 

Μπορει για καποιον να ειναι σημαντικος λογος για να μην αγορασει το κινητο.Δεν οφειλουμε σαν φορουμ να τον ενημερωσουμε?

 

Κατανταει λιγο στρουθοκαμηλισμος το πραγμα

 

Η μηπως αρκει που ειναι ολονων η συσκευη "προβληματικη" κι οχι μονο η δικια μας?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε και τη σχισμή και το πρόβλημα με το ρολόι. Λάθος που δεν μπορούμε να ψηφίσουμε και 2 ή περισσότερες επιλογές.

 

Από τις χειρότερες σε ποιότητα συσκευές της Nokia και κοροϊδία για όποιον την αγοράζει.

 

43% δεν είχε κανένα πρόβλημα. lol. Εγώ βάζω στοίχημα ότι δεν υπάρχει συσκευή χωρίς τη σχισμή. Όποιος ψήφισε "κανένα πρόβλημα", μπορεί να ανεβάσει photo στο επίμαχο σημείο ;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν δεν υπάρχει απόθεμα για να σου σταλεί..

Το λόγο που δεν σου δίνουν τον ρώτησες? Απάντηση το service έστειλε?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έλειπε ένα καλώδιο από το service... το είχε ζητήσει από τη vodafone αλλά αυτοί δεν ασχολήθηκαν.... οπότε κόλλησε το θέμα.

Τέλος καλό, έγινε η αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.:)

Πρόσφατα η σύζυγός μου (και άρα κι εγώ :p) απέκτεισε το 5800. Έχει πάνω την τελευταία έκδοση λογισμικού, V20.0.012. Μερικές φορές δεν ενεργοποιήται η κάμερα πατώντας το σχετικό κουμπί. Αυτό βέβαια διορθώνεται προσωρινά με επανεκκίνηση του κινητού, αλλά δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

Έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα; Προτείνετε hard reset?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Κλείστο και όταν ξαναανοίξει στο μήνυμα υποδοχής της Voda πάτα ok

Αν δεν έχεις Voda περιπλέκονται τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι αγορασμένο από την Vodafone. Θα δοκιμάσουμε αυτό που λες και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα! Thanks!:)

 

Edit: Τελικά δεν έγινε τίποτε δυστυχώς, οπότε αύριο θα κάνω hard format...

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα το προβλημα που ειχα με το δικο μου Νοκια 5800 ειναι: δεν μου εβγαζε την ενδειξη της ημερομηνιας μπροστα,δεν εμφανιζε το σηματακι απ το αθορυβο προφιλ,δεν ξεκλειδωνε κ καθιστερουσε πολυ στις λειτουργιες του κ ολα αυτα φιλοι μου εγιναν μεσα στις 7 μερες της αγορας του κινητου κ αυτην την στιγμη το ολοκαινουριο κινητο μου βρισκεται στα κεντρικα της Νοκια στην Αθηνα εδω κ 10 μερες περιπου. Αυτο με την σχισμη στα δεξια το παρατηρησα την πρωτη κιολας μερα κ την επομενη μερα πηγα κ μου εδωσαν καινουρια συσκευη αλλα κ αυτη παλι το ιδιο ειναι οποτε την κρατησα κ μου εβγαλε τα παραπανω προβληματα. Ποια ειναι τα σχολια σας πανω σε αυτο που μου συναιβει?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 6 εργάσιμες το service μου επέστρεψε την συσκευή αφού έγινε ξανά-αλλαγή της οθόνης από τα κεντρικά της Nokia...

 

 

 

Την Καλησπέρα μου σε όλους,

 

κάτοχος 5800 εδώ και 15 μέρες, εισαγωγής από ALPHA COPY, αρκετά έως πάρα πολύ ευχαριστημένος με το κινητό αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:

 

Λόγω ατυχίας έσπασα την lcd οθονη (χωρίς να πειραχτεί το εξωτερικό κάλυμμα!!!) και την αντικατέστησα σε nokia service center.

 

Ως εδώ καλά, όμως με την νέα οθόνη παρουσιάζεται το πρόβλημα τυχαία αλλαγής των χρωμάτων του μενού άλλοτε σε απόχρωση πράσινου/μπλε/ματζέντα και μετά από 1-2 δευτερερόλεπτα επαναφορά στο κανονικό!!!! Δεν φαίνεται να επιρεάζεται η λειτουργία του κινητού αλλά το πρόβλημα είναι ενοχλητικό και ίσως και επειδηνωθεί!!!

 

Το πήγα πίσω και ο τεχνικός παρατήρησε το πρόβλημα αλλά δήλωσε ότι δεν του έχει ξανασυμβεί και το κράτησε για να δοκιμάσει νέα οθόνη ή μήπως δεν συνδέθηκε η παρούσα σωστά. Απ'ότι κοίταξα στο νετ και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα και οι γνώμες διχάζονται αν οφείλεται σε software ή hardware πρόβλημα...

 

Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.:)

Πρόσφατα η σύζυγός μου (και άρα κι εγώ :p) απέκτεισε το 5800. Έχει πάνω την τελευταία έκδοση λογισμικού, V20.0.012. Μερικές φορές δεν ενεργοποιήται η κάμερα πατώντας το σχετικό κουμπί. Αυτό βέβαια διορθώνεται προσωρινά με επανεκκίνηση του κινητού, αλλά δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

Έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα; Προτείνετε hard reset?:worry:

 

Κλείστο και όταν ξαναανοίξει στο μήνυμα υποδοχής της Voda πάτα ok

Αν δεν έχεις Voda περιπλέκονται τα πράγματα

 

Είναι αγορασμένο από την Vodafone. Θα δοκιμάσουμε αυτό που λες και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα! Thanks!:)

 

Edit: Τελικά δεν έγινε τίποτε δυστυχώς, οπότε αύριο θα κάνω hard format...

 

@Johny-B Ο ga2618 εννοεί αν χρησιμοποιείς κάρτα SIM της vodafone.

Έχει παρατηρηθεί με τις κάρτες SIM της vodafone αυτό το πρόβλημα. Διορθώνεται αν κατά την εκκίνηση της συσκευής, την ώρα που βγάζει το Welcome μήνυμα της vodafone (How are you) πατήσεις Οk/ Εντάξει.;)

Link to comment
Share on other sites

@Johny-B Ο ga2618 εννοεί αν χρησιμοποιείς κάρτα SIM της vodafone.

Έχει παρατηρηθεί με τις κάρτες SIM της vodafone αυτό το πρόβλημα. Διορθώνεται αν κατά την εκκίνηση της συσκευής, την ώρα που βγάζει το Welcome μήνυμα της vodafone (How are you) πατήσεις Οk/ Εντάξει.;)

Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ και όντως η κάρτα SIM είναι της Vodafone. Το πρόβλημα όμως διορθώθηκε μόνο μετά από hard reset.

Είχαμε δοκιμάσει αρκετές φορές επανεκκίνηση και πάτημα του "Εντάξει" όταν έβγαινε το μήνυμα της Vodafone, αλλά δεν γινόταν τίποτε δυστυχώς.

Τώρα μετά το hard reset και φυσικά το ...προληπτικό πάτημα του "Εντάξει" όλα καλά (so far).:)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου κανει νερα με την sim της vodafone αλλα εκανα ενα κολπακι, επειδη και να πατουσα οκ δεν γινοταν κατι εβαλα μια φωτο ως εναρξη εικονας, παταω οκ και ετσι καπως λυθηκε το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ και όντως η κάρτα SIM είναι της Vodafone. Το πρόβλημα όμως διορθώθηκε μόνο μετά από hard reset.

Είχαμε δοκιμάσει αρκετές φορές επανεκκίνηση και πάτημα του "Εντάξει" όταν έβγαινε το μήνυμα της Vodafone, αλλά δεν γινόταν τίποτε δυστυχώς.

Τώρα μετά το hard reset και φυσικά το ...προληπτικό πάτημα του "Εντάξει" όλα καλά (so far).:)

 

και στης γυναικας μου το εκανε αυτο, και η λυση τελικα ηταν :

πηγε σε αλλη εταιρεια και εχει αλλη καρτα και δουλευει ρολοι το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βοηθήσει κάποιον...

Το νέο μου κινητό όταν πάταγες το κουμπί της κάμερας δεν άνοιγε και δεν κλείδωνε και αυτόματα το πληκτρολόγιο... κι ας ήταν ενεργοποιημένο.

Του ξαναφόρτωσα το λογισμικό και τώρα δουλεύουν και τα δυο :)

Link to comment
Share on other sites

και στης γυναικας μου το εκανε αυτο, και η λυση τελικα ηταν :

πηγε σε αλλη εταιρεια και εχει αλλη καρτα και δουλευει ρολοι το τηλεφωνο.

Εχμμ... δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

Ούτως ή άλλως αλλαγή εταιρίας δεν παίζει γιατί το τηλέφωνο αγοράστηκε με επιδότηση που έγινε με φορητότητα πριν λίγες μέρες...

Πιστεύω πάντως ότι επόμενη αναβάθμιση λογισμικού θα λύνει το πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

Ούτως ή άλλως αλλαγή εταιρίας δεν παίζει γιατί το τηλέφωνο αγοράστηκε με επιδότηση που έγινε με φορητότητα πριν λίγες μέρες...

Πιστεύω πάντως ότι επόμενη αναβάθμιση λογισμικού θα λύνει το πρόβλημα αυτό.

 

απλα ετυχε στη συγκεκριμενη στιγμη και εκατσε φορητοτητα και με καλη επιδοτηση και εφυγε απο βοντα.

Link to comment
Share on other sites

@Johny-B Ο ga2618 εννοεί αν χρησιμοποιείς κάρτα SIM της vodafone.

Έχει παρατηρηθεί με τις κάρτες SIM της vodafone αυτό το πρόβλημα. Διορθώνεται αν κατά την εκκίνηση της συσκευής, την ώρα που βγάζει το Welcome μήνυμα της vodafone (How are you) πατήσεις Οk/ Εντάξει.;)

 

λυνεται κ με την απενεργοποιηση του κωδικου PIN!!!:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω άλλη μια φορά παιδιά:

Με τις "κρίσεις" σύνδεσης /αποσύνδεσης από (όποιο) bluetooth που το πιάνει κατά καιρούς, υπάρχει κανένα γιατρικό?

Η αλήθεια είναι πως μου έχει σπάσει τα νεύρα...:(

Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω άλλη μια φορά παιδιά:

Με τις "κρίσεις" σύνδεσης /αποσύνδεσης από (όποιο) bluetooth που το πιάνει κατά καιρούς, υπάρχει κανένα γιατρικό?

Η αλήθεια είναι πως μου έχει σπάσει τα νεύρα...:(

 

Ολα σχετικα ειναι στο θεμα bluetooth.Δεν ειναι απαραιτητο να φταιει η συσκευη,αλλα το ακουστικο η και τα δυο μαζι.Εγω με το bh-902 δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...