Jump to content

Αντιμετωπίσατε πρόβλημα στο 5800;


denom
 Κοινοποίηση

Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?  

676 members have voted

  1. 1. Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?

    • Οχι. Κανένα απολύτως.
    • Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό.
    • Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.).
    • Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή.
    • Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update
    • Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update.
    • Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός.


Recommended Posts

Όταν είχα πάρει το κινητό, είχα το κλασικό πρόβλημα του πλήκτρου της κάμερας, που οφειλόταν στην sim της vodafone. Έκανα αναβάθμιση, όλα ωραία και καλά.

 

Ώσπου εδώ και λίγες μέρες, μου εμφανίστηκαν δύο περίεργα προβλήματα...

 

Πρώτον, επανήλθε το πρόβλημα με το πλήκτρο της κάμερας και δεύτερον, δεν κλειδώνει αυτόματα. Ενώ το αυτόματο κλείδωμα πλήκτρων είναι ορισμένο στο μισό λεπτό, μπορεί να περάσει και μισή ώρα και να παραμένει ξεκλείδωτο.

 

Μυστήρια πράγματα... :confused: :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώην συνάδελφε, άγνωσται αι βουλαί του 5800...:p

 

Δοκίμασες να το λειτουργήσεις και χωρίς κάρτα μνήμης για να δεις πως συμπεριφέρεται;

Μήπως να έκανες κανά hard format...;

Ξέρω πως είναι η τελευταία λύση, αλλά για κάτι τέτοια προβλήματα και ειδικά για το 5800, standard λύσεις δεν υπάρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πάρει το κινητό, είχα το κλασικό πρόβλημα του πλήκτρου της κάμερας, που οφειλόταν στην sim της vodafone. Έκανα αναβάθμιση, όλα ωραία και καλά.

 

Ώσπου εδώ και λίγες μέρες, μου εμφανίστηκαν δύο περίεργα προβλήματα...

 

Πρώτον, επανήλθε το πρόβλημα με το πλήκτρο της κάμερας και δεύτερον, δεν κλειδώνει αυτόματα. Ενώ το αυτόματο κλείδωμα πλήκτρων είναι ορισμένο στο μισό λεπτό, μπορεί να περάσει και μισή ώρα και να παραμένει ξεκλείδωτο.

 

Μυστήρια πράγματα... :confused: :blink:

η καρτα φταιει της βοντα. μου το εκανε και εμενα. θελει την ωρα που ανοιγει το κινητο στο χαιρετισμο της βοντα να πατησεις "ναι".

μπορεις οπως λενε και καποιοι αλλοι να βαλεις μια φωτο την ωρα που ανοιγει το τηλεφωνο.

ταλαιπωρηθηκα πολυ με την καρτα. μεχρι που αλλαξα καρτα και εταιρεια και δουλευει αψογα 3 μηνες τωρα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός 5800XM εδώ και 3 εβδομάδες, το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι όταν ανοίγω το κινητό, και μετά το NOKIA logo, εμφανίζει μαύρη οθόνη και μένει εκεί... Όταν όμως μπω στο Menu και ξαναβγώ, όλα είναι Ok... Ξέρει κανείς τον λόγο?

 

και σε εμενα το ιδιο.

επειδη δεν προλαβαινα παντα να πατησω το ΟΚ,

η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις φωτογραφια στην εναρξη:

ρυθμισεις --> τηλεφωνο --> προβολη --> Σημ η λογοτ υποδοχης: βαλε την επιλογη "εικονα".

 

λειτουργει τωρα σωστα.

 

να σημειωσω οτι δεν το ειχα εξαρχης το προβλημα...στο δρομο εμφανιστηκε.

 

το ανεφερα και στο αλλο θεμα (επισημο του 5800).

Link to comment
Share on other sites

Πρώην συνάδελφε, άγνωσται αι βουλαί του 5800...:p

 

Δοκίμασες να το λειτουργήσεις και χωρίς κάρτα μνήμης για να δεις πως συμπεριφέρεται;

Μήπως να έκανες κανά hard format...;

Ξέρω πως είναι η τελευταία λύση, αλλά για κάτι τέτοια προβλήματα και ειδικά για το 5800, standard λύσεις δεν υπάρχουν.

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτομαι αυτό, ούτως ή άλλως, δεν έχω τίποτε προγράμματα ξεχωριστά κλπ. Μόνο τα προγράμματα της μαμάς εταιρίας έχω, θα πάρω και ένα backup για να επαναφέρω και τις εγγραφές μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απόκτησα και εγώ χθες το κινητό με κάποιο σχετικό άγχος, μετά από τόσα που έχω ακούσει.

 

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το power κουμπί. Είναι λίγο χαλαρό και κουνιέται λίγο. Επίσης είναι αρκετά μέσα. Έτσι είναι σε όλα;

 

Ελπίζω να μην έχει συζητηθεί και επαναλαμβάνομαι. Το search δεν μου βρήκε κάτι σχετικό.

 

Το πήρα από Vodafone γλυφάδας και ήταν σφραγισμένο με την ταινία της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Απόκτησα και εγώ χθες το κινητό με κάποιο σχετικό άγχος, μετά από τόσα που έχω ακούσει.

 

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το power κουμπί. Είναι λίγο χαλαρό και κουνιέται λίγο. Επίσης είναι αρκετά μέσα. Έτσι είναι σε όλα;

 

Ελπίζω να μην έχει συζητηθεί και επαναλαμβάνομαι. Το search δεν μου βρήκε κάτι σχετικό.

 

Το πήρα από Vodafone γλυφάδας και ήταν σφραγισμένο με την ταινία της Nokia.

 

Ναι είναι λίγο πιο μέσα από το καπάκι της usb και είναι λίγο σχετικά χαλαρό και κουνιέται έτσι είναι μην αγχώνεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Κατι που με παραξενεψε αλλα μεχρι τωρα δε μου εχει προκαλεσει λειτουργικο προβλημα ειναι οτι οταν βαζω το κινητο να φορτισει, το βισμα κουνιεται γυρω απο τη θεση του κανοντας τακ.

Ειναι φυσιολογικο το περιθωριο κινησης που εχει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχε και το δικό μου.

Το έχουν αναφέρει και άλλα μέλη τα οποία τους φάνηκε παράξενο επίσης.

Οπότε, είναι μάλλον λογική αυτή η μην απόλυτη εφαρμογή του βύσματος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Το ανοίγω, βάζω το pin και μετά με πάει σε μαύρη οθόνη. Ο μόνος τρόπος για να ξεκινήσει είναι να πατήσω το μεσαίο κουμπί. Γιατί αυτό;

 

Το πήρα την περασμένη πέμπτη, είναι Balkan, πλήρως ενημερωμένο με την τελευταία έκδοση και δεν έχω περάσει τίποτα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα format στο κινητό και στη κάρτα μνήμης και λογικά θα στρώσει.

Το lock code Που θέλει για το format τί είναι;

 

 

 

---Από Itchrist86-----------------

Καλά βρε παιδιά. Σας δίνουν έτοιμες απαντήσεις και δεν κάνετε τον κόπο ούτε να τις διαβάσετε ολόκληρες!

Δηλαδή έλεος!

Ο κωδικός ασφαλείας αναφέρεται στο FAQ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Το ανοίγω, βάζω το pin και μετά με πάει σε μαύρη οθόνη. Ο μόνος τρόπος για να ξεκινήσει είναι να πατήσω το μεσαίο κουμπί. Γιατί αυτό;

 

Το πήρα την περασμένη πέμπτη, είναι Balkan, πλήρως ενημερωμένο με την τελευταία έκδοση και δεν έχω περάσει τίποτα μέσα.

 

Το πιο πιθανό είναι να έχεις vodafone sim κάρτα..

Οπότε ή θα πατάς ok στο welcome μήνυμα της vodafone (How are you?) ή θα βάλεις μια δικιά σου εικόνα έναρξης..

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να έχεις vodafone sim κάρτα..

Οπότε ή θα πατάς ok στο welcome μήνυμα της vodafone (How are you?) ή θα βάλεις μια δικιά σου εικόνα έναρξης..

Ναι, vodafone έχω και δεν λύθηκε το πρόβλημα με το format. Στο welcome δεν προλαβαίνω να πατίσω Ok, κλείνει αμέσως. Που αλλάζω το welcome;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, vodafone έχω και δεν λύθηκε το πρόβλημα με το format. Στο welcome δεν προλαβαίνω να πατίσω Ok, κλείνει αμέσως. Που αλλάζω το welcome;

 

Έχει αναφερθεί πολλές φόρες αυτό το πρόβλημα με τη sim της Vodafone και η λύση είναι να βάλεις μια εικόνα υποδοχείς στην έναρξη. Έτσι λύνεται και το πρόβλημα που δεν ανοίγει η κάμερα με το πλαϊνό πλήκτρο σε όσους έχουν Vodafone sim.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πολλές φόρες αυτό το πρόβλημα με τη sim της Vodafone και η λύση είναι να βάλεις μια εικόνα υποδοχείς στην έναρξη. Έτσι λύνεται και το πρόβλημα που δεν ανοίγει η κάμερα με το πλαϊνό πλήκτρο σε όσους έχουν Vodafone sim.

 

λύνεται και αλλιώς. (κάποιος απο τους 2 τρόπους)

 

Στις ρυθμίσεις εκεί που βγάζεις το pin έχει και άλλη μία επιλογή που κάτι λέει για extra πράγματα της κάρτας.

Κατάργηση σε αυτό και στο pin έχω κάνει και πρόβλημα τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστωσα οτι στο κινητο μου(μαλλον μετα απο εγκατασταση διαφορων εφαρμογων) δε δουλευει το κουμπι της καμερας! Πρεπει να την ανοιξεις χειροκινητα. Δεν εχω κανει ακομα καποιο update οποτε δεν ξερω να πω για το αν φτιαχνει. Ακομα μια φορα καθως με επερναν τηλεφωνο κολλησε....με αποτελεσμα το τραγουδι να ακουγεται σαν χαλασμενο τρανσιστορ και να μην παταει τιποτα επανω στην οθονη. Το επανεφερα βγαζοντας την μπαταρια...
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστωσα οτι στο κινητο μου(μαλλον μετα απο εγκατασταση διαφορων εφαρμογων) δε δουλευει το κουμπι της καμερας! Πρεπει να την ανοιξεις χειροκινητα. Δεν εχω κανει ακομα καποιο update οποτε δεν ξερω να πω για το αν φτιαχνει. Ακομα μια φορα καθως με επερναν τηλεφωνο κολλησε....με αποτελεσμα το τραγουδι να ακουγεται σαν χαλασμενο τρανσιστορ και να μην παταει τιποτα επανω στην οθονη. Το επανεφερα βγαζοντας την μπαταρια...

Μάλλον έχεις και εσύ καρτά sim Vodafone και σου παρουσιάζει το γνωστό πρόβλημα με το πλήκτρο της κάμερας. Κάνε μια αναζήτηση στο παρόν θέμα και στο [ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia 5800 XpressMusic, θα δεις ότι έχει αναφερθεί πολλές φορές. Το κόλλημα που έφαγε μάλλον τυχαίο είναι. Καλό είναι να περάσεις και την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό σου. Για να δεις πως θα την κάνεις διάβασε το Πως κάνω αναβάθμιση λογισμικού;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το τελευταίο διάστημα αρχίζει και μου τη δινει το b/t που ώρες-ώρες δεν ξέρω τί το πιάνει και αποσυνδέεται συνέχεια

 

diavase auti ke tin proigumeni selida. isos vris kapia pramata gia tin kamera
Please μην γράφεις με greeklish :whistle:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το κινητό καμιά 10ριά μέρες (εντάξει, το έχω λειώσει στην κυριολεξία) και μόλις τώρα είδα το συγκειρμένο post, μπορεί μήπως κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα με την 'σχισμή", γιατί δεν μπορώ να εντοπισω κάτι στο κινητό μου...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το κινητό καμιά 10ριά μέρες (εντάξει, το έχω λειώσει στην κυριολεξία) και μόλις τώρα είδα το συγκειρμένο post, μπορεί μήπως κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα με την 'σχισμή", γιατί δεν μπορώ να εντοπισω κάτι στο κινητό μου...

 

Στο πανω δεξια μερος οπως το βλεπεις υπαρχει μια μικρη σχισμη αναμεσα στα 2 'κομματια΄του 5800.Δηλαδη η σχισμη υπαρχει στη γωνια πανω απο τα 2 κουμπια για την ενταση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το κινητό καμιά 10ριά μέρες (εντάξει, το έχω λειώσει στην κυριολεξία) και μόλις τώρα είδα το συγκειρμένο post, μπορεί μήπως κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα με την 'σχισμή", γιατί δεν μπορώ να εντοπισω κάτι στο κινητό μου...

 

Στο πανω δεξια μερος οπως το βλεπεις υπαρχει μια μικρη σχισμη αναμεσα στα 2 'κομματια΄του 5800.Δηλαδη η σχισμη υπαρχει στη γωνια πανω απο τα 2 κουμπια για την ενταση

 

Ορίστε η απάντηση που ζητάς αλλά καλύτερα να μην είχες ασχοληθεί καθόλου με αυτό :P

 

Παιδία θα ήθελα να κάνετε μια δοκιμή ακόμα σχετικά με το κενό που υπάρχει στα δεξιά.

Και κυρίως αυτοί που το έχουν σε κόκκινο αλλά και αυτοί με το μπλε και λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα.

 

Λοιπόν.

Μην το κοιτάτε εξωτερικά και κάντε το παρακάτω test.

 

Δοκιμάστε να βάλετε το νύχι σας ή κάτι λεπτό έτσι ώστε να δείτε αν πάνε να ξεχωρίσουν τα 2 πλαστικά. Βάλτε δύναμη μη το φοβάστε. (μη βαρέσετε και με κανα σφυρί και το σπάσετε κιόλας :p)

 

http://img132.imageshack.us/img132/3213/5800testsx0.jpg

 

Εγώ που το δοκίμασα είδα το εξής.

Στην αριστερή γωνία (απο τη μεριά του usb δλδ) δεν ανοίγει καθόλου και τα πλαστικά είναι ενωμένα μια χαρά.

Στη δεξιά γωνία (από τη μεριά του power button) αν πάω να βάλω το νύχι μου και το δοκιμάσω με λίγη δύναμη τότε τα πλαστικά πάνε να ξεχωρίσουν και να ανοίξουν. Όχι σε μεγάλο βαθμό αλλά φαίνεται σα να λείπει κάποια βιδούλα.

 

Να σημειωθεί οτι εξωτερικά δεν παρουσίαζε το πρόβλημα με το κενό και το φωτισμό.

 

Οπότε δοκιμάστε αυτοί που λέτε οτι δεν έχετε πρόβλημα (με κοκκινη γραμμή και τα λοιπά) για να δούμε αν όντως είναι θέμα κατασκευής ή απλά παρτίδας.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η απάντηση που ζητάς αλλά καλύτερα να μην είχες ασχοληθεί καθόλου με αυτό :P

 

Έχεις δίκιο, καλύτερα να μην είχα ασχοληθεί καθόλου... Εκεί που δεν είχα κανένα πρόβλημα, τώρα μου μπήκε η ιδεα. Όντως υπάρχει αυτό το μικρό κενό, και μάλλον είναι κατασκευαστικό το πρόβλημα. Προφανώς σε αυτό το σημείο θα πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση ανάμεσα σε δυο βίδες, έτσι ώστε με λίγη πίεση να δημιουργείται αυτή η "σχισμή"... Δεν μου έχει παρουσιάσει όμως κάποιο πρόβλημα με την ένταση του ήχου, οπότε υποθέτω πως εφόσον δεν "παίζει" κανείς με την σχισμή και εφόσον δεν δημιουργεί κάποιο επιπλέον πρόβλημα, τότε μάλλον μικρό το κακό (υποθέτω). Εκτώς κι αν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, δεν έχεις πρόβλημα, μην το σκέπτεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...