Jump to content

Eurovision 2009


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eμένα φέτος ειδικα που άρεσαν πολλα τραγούδια. Της Αγγλίας όντως δεν ήταν καλο.Το ψηφισε ομως η επιτροπή μας. Μου άρεσε της Νορβηγίας ,της Τουρκίας ,Του Αζερμπαιτζαν,της Εσθονίας ,Της Ισλανδίας. Αρκετά. Περισσότερα απο κάθε άλλη χρονιά .Πιστεύω ότι φέτος είχε τα καλύτερα τραγούδια

τα μονα τραγουδια που εγω ακουω απο το cdτης eurovision είναι : κυπρος,ισλανδια,τουρκια,αζερμπαιτζαν,αλβανια και ουκρανια. τπτ αλλο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Τώρα που ηρεμήσανε λίγο τα πράγματα ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για τη φετινή eurovision :p

Επειδή δεν πρόλαβα να δω τους ημιτελικούς, άφησα να δω όλες τις εμφανίσεις για πρώτη φορά στον τελικό. Πρώτον για τη νικήτρια Νορβηγία...Όταν είχα πρωτοδεί το κομμάτι μου άρεσε και ήμουν σίγουρη ότι θα νικήσει..Όταν το είδα ξανά στον τελικό όμως δεν ενθουσιάστηκα και πολύ..ίσως γιατί τελικά δεν μ άρεσε η φωνή του, ίσως γιατί είχα δει καλύτερες εμφανίσεις πιο πριν..δεν ξέρω.

Για την ελληνική συμμετοχή...Νομίζω πρέπει να είμαστε χαρούμενοι για την 7η θέση τελικά..Αντικειμενικά το τραγούδι ήταν χαλαρά μέσα στα 10 χειρότερα του τελικού..Τι να σώσει και ο σάκης και το μπλουζάκι...Τι να κάνει και το συραπτικό που γύρναγε,τσούλαγε,γλύστραγε,άνοιγε,έκλεινε...Πολύ κακή εμφάνιση γενικώς..

Αλλά νομίζω ότι ένας σημαντικός λόγος της (αντιλαμβανόμενης ως) αποτυχίας ήταν και η σειρά εμφάνισης..όχι βέβαια γιατί 'η 8η θέση δεν είναι καλή' και 'σε ξεχνάει ο κόσμος' και τέτοια..Αυτά είναι βλακείες...Αλλά γιατί βγήκε μετά την καταπληκτική εμφάνιση της Ισλανδίας..με την οποία Ισλανδία εγώ έφαγα σκάλωμα..λέω δεν γίνεται,το playback έχουν βάλει και μας κοροιδεύουν..τελικά πείστηκα ότι η κοπέλα τραγουδάει live όταν άκουσα το κομμάτι ηχογραφημένο..γιατί στο ζωντανό το είπε καλύτερα!! Πολύ ωραίο τραγούδι και αψεγάδιαστη ερμηνεία...Άντε τώρα να συγκριθείς εσύ μετά ..με τι? με σκισμένα μπλουζάκια,συραπτικά και κάτι άναρθρες κραυγές να ακούγονται από πίσω?(για τα φωνητικά λέω...έλεος!!)..Και με σαφώς υποδεέστερο τραγούδι?..Δηλαδή θα ήταν και άδικο η Ελλάδα να έπαιρνε καλύτερη θέση από την Ισλανδία..και από άλλες..

Τελοσπάντων όπως θα καταλάβατε :p το κομμάτι που μου άρεσε περισσότερο ήταν της Ισλανδίας...της Yohanna..Η οποία Yohanna πιστεύω και θέλω να ελπίζω ότι θα μας απασχολήσει και στο μέλλον...θεωρώ ότι είναι πολύ ταλαντούχα..φωνάρα και μόλις στα 19..Και αφού έφαγα κόλλημα με το κομμάτι της eurovision, μετά έψαξα να βρω και τα προηγούμενα κομμάτια της και πραγματικά μου άρεσαν πάρα πολύ..Ελπίζω το cd της ('Butterflies and Elvis') να κυκλοφορήσει σύντομα και στην Ελλάδα...

Μ'αυτά και μ' αυτά δεν έχω κάτσει να ακούσω άλλα κομμάτια του τελικού που μου άρεσαν..αζερμπαιτζαν, εσθονία, γαλλία...Πάντως πολύ καλή eurovision φέτος..

Αυτά τα ολίγα! :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλά γιατί βγήκε μετά την καταπληκτική εμφάνιση της Ισλανδίας..με την οποία Ισλανδία εγώ έφαγα σκάλωμα..λέω δεν γίνεται,το playback έχουν βάλει και μας κοροιδεύουν..τελικά πείστηκα ότι η κοπέλα τραγουδάει live όταν άκουσα το κομμάτι ηχογραφημένο..γιατί στο ζωντανό το είπε καλύτερα!! Πολύ ωραίο τραγούδι και αψεγάδιαστη ερμηνεία...Άντε τώρα να συγκριθείς εσύ μετά ..με τι? με σκισμένα μπλουζάκια,συραπτικά και κάτι άναρθρες κραυγές να ακούγονται από πίσω?(για τα φωνητικά λέω...έλεος!!)..Και με σαφώς υποδεέστερο τραγούδι?

 

 

->

ε καλα μονο τα φωνητικα μας πειραξαν?δε λεω ηταν αθλια αλλα και ο Σακης δεν εχει και ΤΗ ΦΩΝΗ....μη τρελαθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα άκουσα τα τραγούδια που έλαβαν μέρος στη Eurovision και λυπήθηκα πολύ που δεν συμμετείχε η Κύπρος :(.Εγώ πιστεύω πως πρώτο έπρεπε να βγει το "Always" του Arash και δεύτερο το "Firefly" (αν είχε συμμετάσχει) ή το "Lose Control" από Waldo's People (αυτό συμμετείχε;:worry:).:)
Link to comment
Share on other sites

Καλα οχι και δευτερο το firefly.Υπηρχαν πολυ καλυτερα τραγουδια(Ισλανδια,Εσθονια,Γαλλια).Στον τελικο επρεπε να περασει ομως αν αναλογιστουμε οτι περασαν καποια εντελως ακυρα.Θα συμφωνησω για το Αζερμπαιτζαν, φετος ηθελα να νικησει πιο dance κομματι.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που μου αρεσε της Αλβανιας πρεπει να ανησυχω?:lol:οχι για πρωτια φυσικα,αλλα ωραιο κομματακι!βεβαια τα αγγλικα της ερμηνευτριας ηταν λιγο καπως!ο Νορβηγος την αξιζε τη νικη!:up:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που μου αρεσε της Αλβανιας πρεπει να ανησυχω?:lol:οχι για πρωτια φυσικα,αλλα ωραιο κομματακι!βεβαια τα αγγλικα της ερμηνευτριας ηταν λιγο καπως!ο Νορβηγος την αξιζε τη νικη!:up:

 

Κι εγώ το θεώρησα χαριτωμένο της Αλβανίας,ιδιαίτερα το ρεφραίν του!Η κοπέλα είχε φωνή αλλα το σκηνικό ήταν λίγο άθλιο με το σπαιντερμαν από πίσω..Επίσης η κοπέλα πρέπει να ήταν μόνο 16!Πάντως πάτωσε η καημένη,άξιζε καλύτερα,όπως κ η Ισπανία(άρεσε σε κανέναν άλλο?:O)που βγήκε πρωτελευταία!!

Το τραγούδι της Αλβανίας δηλαδή ήταν στα αγγλικά?:O

 

johnthegreek το τραγούδι που λες ήταν της Φιλανδίας?Γιατι αν ναι,συμμετείχε στον τελικό κ βγήκε τελευταίο! :cry:

 

Επίσης πιστεύω ότι το Αζερμπαιτζάν έπρεπε να είναι 2ο!Καλή η Ισλανδία αλλά λίγο βαρετό τραγούδι!

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου αρεσε της Ισπανιας και απορησα που πηγε τοσο χαλια!το περιμενα μες την 10αδα!

 

Ναι ****το!

Τελικά αυτό της Αλβανίας σε ποια γλώσσα ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Άκυρα τα αποτελέσματα της Eurovision;

Φαίνεται ότι δεν πήγε και τόσο καλά η φετινή πρώτη φορά της ψηφοφορίας με τους κριτές.

Επίσημη διαμαρτυρία κάνει ο αντιπρόεδρος της Κρατικής τηλεόρασης της Ουκρανίας στην EBU για τους βαθμούς που έδωσε η χώρα του στη Ρωσσία.

Σύμφωνα λοιπόν με τον Roman Nedzelsky ο οποίος ήταν και πρόεδρος της κριτικής επιτροπής της Ουκρανίας η επιτροπή δεν έδωσε καθόλου ψήφους στη Ρωσία. 0 ψήφους δηλαδή.

Η επιτροπή αλλά και ο κόσμος ψήφισαν τον Rybak και δίκαια πήρε το 12άρι. Όμως η Ουκρανία ανακοίνωσε ότι δίνει 8 βαθμούς στη Ρωσία.

Αυτό πως έγινε αναρωτιούνται τώρα στην κριτική επιτροπή. Με ποια λογική οι 0 βαθμοί της επιτροπής έγιναν 8 στην τελική ψηφοφορία.

Με οποιοδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που το αποτέλεσμα ήταν 50-50 δεν βγαίνει το 8. Έχουν καλέσει την EBU να απαντήσει επίσημα για αυτό το λάθος.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξουν τα αποτελέσματα. Αυτό όμως δείχνει ότι ίσως υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία.

Ποιος μας λέει ότι δεν δημιουργήθηκε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα και με την ελληνική συμμετοχή;

πηγή troktiko

Link to comment
Share on other sites

για τα λεφτα τα κανουν ολα, και οτι θελουν βγαζουν.

σιγα μην αφησουν τον κοσμο να βγαζει οτι θελει, οπως τοτε με τα τερατα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα το τραγουδι της αλβανίας κ στα αλβανικά κ στα αγγλικά..οπότε λογικά άλλαξε γνώμη κ το έστειλε στα αγγλικά?
Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα το τραγουδι της αλβανίας κ στα αλβανικά κ στα αγγλικά..οπότε λογικά άλλαξε γνώμη κ το έστειλε στα αγγλικά?

Mάλλον, αν και κι εμείς κατά καιρούς βγάζουμε εξελληνισμένες βερσίον στα τραγούδια που στέλνουμε στη Eurovision... :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μας λέει ότι δεν δημιουργήθηκε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα και με την ελληνική συμμετοχή;

[/size][/url]

 

Ωχ ου!!!!!Κατευθειαν να ψαξουν απο δω κι απο κει για το αν αδικηθηκαμε.Οπως τοτε με τον Ρακιντζη που εχαμε παρει κανονικα τον @@@@.Μια εφταιγαι η καμερα,μια ο ηχος και γενικα ολα μας φταιγαν,τα ιδια και τωρα,εμεις οι καλυτεροι αλλα μας τη φεραν επειδη μας εχουν βαλει στο ματι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άκυρα τα αποτελέσματα της Eurovision;

Φαίνεται ότι δεν πήγε και τόσο καλά η φετινή πρώτη φορά της ψηφοφορίας με τους κριτές.

Επίσημη διαμαρτυρία κάνει ο αντιπρόεδρος της Κρατικής τηλεόρασης της Ουκρανίας στην EBU για τους βαθμούς που έδωσε η χώρα του στη Ρωσσία.

Σύμφωνα λοιπόν με τον Roman Nedzelsky ο οποίος ήταν και πρόεδρος της κριτικής επιτροπής της Ουκρανίας η επιτροπή δεν έδωσε καθόλου ψήφους στη Ρωσία. 0 ψήφους δηλαδή.

Η επιτροπή αλλά και ο κόσμος ψήφισαν τον Rybak και δίκαια πήρε το 12άρι. Όμως η Ουκρανία ανακοίνωσε ότι δίνει 8 βαθμούς στη Ρωσία.

Αυτό πως έγινε αναρωτιούνται τώρα στην κριτική επιτροπή. Με ποια λογική οι 0 βαθμοί της επιτροπής έγιναν 8 στην τελική ψηφοφορία.

Με οποιοδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που το αποτέλεσμα ήταν 50-50 δεν βγαίνει το 8. Έχουν καλέσει την EBU να απαντήσει επίσημα για αυτό το λάθος.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξουν τα αποτελέσματα. Αυτό όμως δείχνει ότι ίσως υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία.

Ποιος μας λέει ότι δεν δημιουργήθηκε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα και με την ελληνική συμμετοχή;

πηγή troktiko

 

Ό,τι πιο βλακεία έχω ακούσει...Δηλαδή αν σε ένα τραγούδι ο κόσμος έδινε 5 και η επιτροπή 0, τότε θα έδιναν 2,5? Δεν βγαίνει έτσι το 50-50...Προφανώς στον μέσο όρο επιτροπής-κοινού η Ρωσία θα ήρθε τρίτη οπότε πήρε και τους 8 βαθμούς..ο μέσος όρος μπορεί να ήταν 5 (π.χ 10 κοινό 0 επιτροπή) αλλά δεν σημαίνει ότι έπρεπε να πάρει 5 βαθμούς...Βέβαια το θέμα είναι στην ισοβαθμία του μέσου όρου ποιος έχει προβάδισμα π.χ αν δύο τραγούδια είχαν 5 μέσο όρο -πες το ένα 10κοινό-0επιτροπή κ το άλλο 6-4 αντίστοιχα....ποιο θα έπαιρνε πιο πολλούς βαθμούς τελικά? Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι προβάδισμα θα είχε αυτό που είχε περισσότερους ψήφους απ το κοινό..κάπως έτσι πρέπει να γινε

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξεκίνησε αυτό ότι οι βαθμοί του κόσμου και της επιτροπής είναι 50-50. Εγώ άκουσα ξεκάθαρα το βράδυ του τελικού από την αναμετάδοση ότι είναι κάτι σε 70-30.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

το πιό ωραίο σχόλιο για τις επιτροπές το άκουσα απο το star. 130 άτομα έχουν ίδια δύναμη με εκατομύρια κόσμο! όταν το δείς έτσι είναι κάπως. απο την άλλη πρώτη φόρα είναι θα δείξει πως θα πάει δέν αποκλείονται και λαδώματα στο μέλλον γιατι EUROVISION = τεράστια κέρδη!
Link to comment
Share on other sites

Πώς ξεκίνησε αυτό ότι οι βαθμοί του κόσμου και της επιτροπής είναι 50-50. Εγώ άκουσα ξεκάθαρα το βράδυ του τελικού από την αναμετάδοση ότι είναι κάτι σε 70-30.

Σιγουρα;Ολον αυτο το καιρο ολοι 50-50 ελεγαν.

Παρτε και την βαθμολογια της επιτροπης αναλυτικα

http://troktiko.blogspot.com/2009/05/10-eurovision_19.html

 

Απο τη στιγμη που το Αζερμπαιτζαν βγηκε 8ο(!!) στην επιτροπη αυτο δεν σημαινει οτι ο κοσμος το ψηφισε πρωτο με δεδομενο οτι βγηκε τριτο στη γενικη καταταξη;Μεγαλο μπερδεμα αυτες οι επιτροπες, ελπιζω του χρονου να καταργηθουν αφου ετσι και αλλιως οι γειτονικες χωρες αλληλοψηφιστηκαν παλι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα;Ολον αυτο το καιρο ολοι 50-50 ελεγαν.

 

 

Απο τη στιγμη που το Αζερμπαιτζαν βγηκε 8ο(!!) στην επιτροπη αυτο δεν σημαινει οτι ο κοσμος το ψηφισε πρωτο με δεδομενο οτι βγηκε τριτο στη γενικη καταταξη;Μεγαλο μπερδεμα αυτες οι επιτροπες, ελπιζω του χρονου να καταργηθουν αφου ετσι και αλλιως οι γειτονικες χωρες αλληλοψηφιστηκαν παλι.

 

Αμαν πια με αυτή την αναλυση της ανάλυσης.Εμένα προσωπικά μου άρεσε το τραγούδι της Νορβηγίας.Τι ψαχνουμε να βρουμε τωρα?Κατα τη γνώμη μου δικαια κερδισε. Όσο για το Αζερμπαιτζαν ωραιο τραγουδάκι αλλα ακριβως το ίδιο με τα προηγουμενα τραγουδια του Αρας. Και φωνη ειδικα η κοπελα δεν ειχε τιποτα σπουδαιο.

Link to comment
Share on other sites

Αμαν πια με αυτή την αναλυση της ανάλυσης.Εμένα προσωπικά μου άρεσε το τραγούδι της Νορβηγίας.Τι ψαχνουμε να βρουμε τωρα?Κατα τη γνώμη μου δικαια κερδισε. Όσο για το Αζερμπαιτζαν ωραιο τραγουδάκι αλλα ακριβως το ίδιο με τα προηγουμενα τραγουδια του Αρας. Και φωνη ειδικα η κοπελα δεν ειχε τιποτα σπουδαιο.

 

Ακριβως επειδη κατα τη δικη σου γνωμη δικαια κερδισε θα με ενδιεφερε να μαθω ποιος βγηκε πρωτος στην ψηφοφορια του κοινου,η οποια θα πρεπει να κρινει τον νικητη και οχι καποιες επιτροπες.Και επειδη ειμαστε off-topic θα ηθελα να σε παρακαλεσω εαν κρινεις οτι καποιες ερωτησεις που κανω ειναι κουραστικες/αχρειαστες/ατοπες να μην μπαινεις στον κοπο να απαντας.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη κατα τη δικη σου γνωμη δικαια κερδισε θα με ενδιεφερε να μαθω ποιος βγηκε πρωτος στην ψηφοφορια του κοινου,η οποια θα πρεπει να κρινει τον νικητη και οχι καποιες επιτροπες.Και επειδη ειμαστε off-topic θα ηθελα να σε παρακαλεσω εαν κρινεις οτι καποιες ερωτησεις που κανω ειναι κουραστικες/αχρειαστες/ατοπες να μην μπαινεις στον κοπο να απαντας.

 

Κατ'αρχας δεν καταλαβαινω γιατι εκνευριζεσαι.Δεν απαντησα σε σενα. Απλώς απάντησα σε ολα τα δημοσιευματα που βγαινουν και στις εκπομπες που μας εχουν ζαλισει. Απλώς εχω βαρεθει να ακουω οτι μας εχουν αδικησει , οτι το αποτελεσμα επρεπε να ειναι διαφορετικο και τις υποθεσεις που κανουμε με το τι θα γινονταν αν δεν υπήρχε κριτικη επιτροπή.

Τότε τις άλλες χρονιές επρεπε να αναρωτιόμασταν τι θα γινόνταν αν υπήρχε επιτροπη. έτσι θα λειτουργουμε ? Με υποθεσεις? Αυτό ειναι το αποτελεσμα και δεν μπορει να αλλαξει.

Δηλαδη οταν ειχαμε βγει πρώτοι, επρεπε να βγουν απο τις άλλες χωρες και να λένε οτι κατι εγινε και αδικηθήκανε?

Αν θες την γνωμη μου εγω θα ηθελα να υπάρχει μονο κριτικη επιτροπη. Με δυο ανρθωπους σχετικους με τη μουσικη και αλλους δυο γενικα τις σοου-μπιζ.

Τωρα με το κοινο ο οποισδήποτε μπορει να ψηφισει. Μπορει να κερδισει η χωρα με το μεγαλύτερο πληθυσμο εκτοσ χωρας. Μπορει μερικοι να ψηφιζουν έτσι για πλάκα.

Δεν καταλαβαίνω τι προβλημα εχουν καποιοι με την κριτική επιτροπή. Μουσικος διαγωνισμος δεν υποτιθεται οτι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...