Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα, χρειάζεται απαραίτητα καλώδιο για να περάσεις τους χάρτες από το pc; Μέσω υπερύθρων δεν γίνεται ή μέσω της sd κάρτας;

Καλημέρα.

Μπορείς να τοποθετήσεις την sd κάρτα σε ένα card reader και να περάσεις τους χάρτες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έβαλαν ως λειτουργία την ευθυγράμμιση του χάρτη με τη διαδρομή ή όχι?
Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει?

αν εννοεις κατα την πλοηγηση , ναι, οταν ομως απλα εχεις τους χαρτες ανοιχτους σου δειχνουν τον χαρτη με βαση το βορρα.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις κατα την πλοηγηση , ναι, οταν ομως απλα εχεις τους χαρτες ανοιχτους σου δειχνουν τον χαρτη με βαση το βορρα.
Ναι, εννοώ κατά την επισκόπιση θέσης, όχι κατά την πλοήγηση, οπότε πάλι τίποτα δεν έκαναν...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοώ κατά την επισκόπιση θέσης, όχι κατά την πλοήγηση, οπότε πάλι τίποτα δεν έκαναν...:rolleyes:

 

Γιατι εμενα μου φαινεται λογικο κατι τετοιο;Αν ειχες πυξίδα παντα τον βορρά δεν θα εδειχνε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμενα μου φαινεται λογικο κατι τετοιο;Αν ειχες πυξίδα παντα τον βορρά δεν θα εδειχνε;

Λογικο ειναι, αλλα θα μπορουσαν να βαλουν επιλογη για οποιον θελει να δειχνει την κατευθυνση κινησης.

Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να το κατεβάσουμε χειροκίνητα και να το εγκαταστήσουμε;

Δεν το βγάζει στην Ενημέρωση Εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κατεβάσουμε χειροκίνητα και να το εγκαταστήσουμε;

Δεν το βγάζει στην Ενημέρωση Εφαρμογων.

Καλημέρα

 

Στο άρθρο αναφέρει το παρακάτω: "You can download the updates from nokia.com/maps or nokia.mobi/maps. It will also be available via Ovi Store and SW Update."

 

Για δοκίμασε το.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμενα μου φαινεται λογικο κατι τετοιο;Αν ειχες πυξίδα παντα τον βορρά δεν θα εδειχνε;

Ok, σκέψου το εξής:

Εσύ κατεβαίνεις από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα και θέλεις απλά να βλέπεις που βρίσκεσαι. Το βλέπεις λογικό ο χάρτης να κινείται ανάποδα προς την κατεύθυνσή σου? Και άντε αυτό, με την επισκόπηση μέσα σε πόλη τι κάνεις? Πες ότι θέλεις να βλέπεις από ποιά οδό περνάς, το να κινείται ο χάρτης ανάποδα προς την κατεύθυνσή σου δεν είναι καθόλου χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ok, σκέψου το εξής:

Εσύ κατεβαίνεις από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα και θέλεις απλά να βλέπεις που βρίσκεσαι. Το βλέπεις λογικό ο χάρτης να κινείται ανάποδα προς την κατεύθυνσή σου? Και άντε αυτό, με την επισκόπηση μέσα σε πόλη τι κάνεις? Πες ότι θέλεις να βλέπεις από ποιά οδό περνάς, το να κινείται ο χάρτης ανάποδα προς την κατεύθυνσή σου δεν είναι καθόλου χρήσιμο...

 

Συμφωνω απολυτως!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Στο άρθρο αναφέρει το παρακάτω: "You can download the updates from nokia.com/maps or nokia.mobi/maps. It will also be available via Ovi Store and SW Update."

 

Για δοκίμασε το.

 

Σε εμενα παντως δεν μπορει να εγκατασταθει λογω ανεπαρκους μνημης. Απο κανενα σημειο απο αυτα που αναφερεις πιο πανω δεν διατιθεται να κατεβει σαν αρχειο. Ολα παραπεμπουν στην ενημερωση λογισμικου απο το τηλεφωνο.....και εκει ακομη και μετα απο επανεκινησεις αποτυγχανει επανειλημμενα λογω ανεπαρκους μνημης.:( (εχω 49.56 μνημη και 16.82 του τηλεφωνου)

Καμμια ιδεα ?

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως δεν μπορει να εγκατασταθει λογω ανεπαρκους μνημης. Απο κανενα σημειο απο αυτα που αναφερεις πιο πανω δεν διατιθεται να κατεβει σαν αρχειο. Ολα παραπεμπουν στην ενημερωση λογισμικου απο το τηλεφωνο.....και εκει ακομη και μετα απο επανεκινησεις αποτυγχανει επανειλημμενα λογω ανεπαρκους μνημης.:( (εχω 49.56 μνημη και 16.82 του τηλεφωνου)

Καμμια ιδεα ?

εκανες απεγκατασταση τους παλιους?

Link to comment
Share on other sites

Ok, σκέψου το εξής:

Εσύ κατεβαίνεις από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα και θέλεις απλά να βλέπεις που βρίσκεσαι. Το βλέπεις λογικό ο χάρτης να κινείται ανάποδα προς την κατεύθυνσή σου? Και άντε αυτό, με την επισκόπηση μέσα σε πόλη τι κάνεις? Πες ότι θέλεις να βλέπεις από ποιά οδό περνάς, το να κινείται ο χάρτης ανάποδα προς την κατεύθυνσή σου δεν είναι καθόλου χρήσιμο...

 

Το βλέπω που το ρωτάνε αρκετοί σε κάθε update και είχα την απορία ποιά μπορεί να είναι η χρησιμότητα..

 

Αλλά ρε παιδιά δεν νομίζω οτι είναι τόσο τραγικό.

Γυρνάς ανάποδα το κινητό.. Χαχα!:p

Το ίδιο δεν κάνεις και με το χάρτη?

Και στην πόλη δεν είναι τόσο τραγικό να δεις και τα ονόματα των δρόμων σε 2 γωνίες του τετραγώνου..

 

 

Να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν το κάνει το destinator αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με την ευθυγράμμιση με τη διαδρομή, στο κινητό έχω δοκιμάσει το NDrive και ευθυγραμμίζει κανονικότατα. Και όλα τα αυτόνομα GPS λειτουργούν με ευθυγράμμιση με τη διαδρομή...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιιδια καλησπερα,

Ξερει κανεις σε τι βοηθαει η λειτουργεια "WiFi/Δικτυο" στο μενου Τοποθεσια>Εντοπισμ.θεσης>Μεθοδ. Εντοπ. θεσης στους OVI maps 3.04????

Link to comment
Share on other sites

Παιιδια καλησπερα,

Ξερει κανεις σε τι βοηθαει η λειτουργεια "WiFi/Δικτυο" στο μενου Τοποθεσια>Εντοπισμ.θεσης>Μεθοδ. Εντοπ. θεσης στους OVI maps 3.04????

Βοηθάει στο να εντοπιστεί πιο γρήγορα η θέση σου και να στην εμφανίσει στον χάρτη, χρησιμοποιώντας τα σημεία με wifi που υπάρχουν γύρω σου. Αν δεν κάνω λάθος, και αν θυμάμαι καλά, η Nokia διαθέτει μια μεγάλη βάση με όλα τα wifi σημεία και έτσι μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια την θέση σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει στο να εντοπιστεί πιο γρήγορα η θέση σου και να στην εμφανίσει στον χάρτη, χρησιμοποιώντας τα σημεία με wifi που υπάρχουν γύρω σου. Αν δεν κάνω λάθος, και αν θυμάμαι καλά, η Nokia διαθέτει μια μεγάλη βάση με όλα τα wifi σημεία και έτσι μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια την θέση σου.

 

Δεν χρειάζεται να υπάρχει καν βάση δεδομένων. (Δεν γνωρίζω αν η nokia έχει υλοποιήσει κάτι τετοιο)

Απλά βρίσκει τη ευρύτερη θέση σου από την IP σου η οποία έχει σχέση με τη γεωγραφική σου θέση.

Link to comment
Share on other sites

μετα που εκανα Update τν εκδοση 3,04 στο νοκια 5800 δν μου εχει εκει κατω δεξια με τις πρασινες και κιτρινες γραμμες που σου δειχνει αν εχει βρει κανενα δορυφορο και αν εισαι συνδεμενος?

ξερετε τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι βρε παιδια με το που περασα τουσ καινουριουσ χαρτες απο το OVI παταω αναζητηση ενοσ δρομου και μου γραφει δεν βρεθηκε!πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ για να κανει την αναζητηση?μονο ετσι?και παρατηρηση πωσ οταν το βρει μεσω ιντερνετ το κραταει στην μνημη!παλια πριν περασω τουσ χαρτεσ δεν χρειαζοταν να μω στο ιντερνετ για να κανει αναζητηση!
Link to comment
Share on other sites

μετα που εκανα Update τν εκδοση 3,04 στο νοκια 5800 δν μου εχει εκει κατω δεξια με τις πρασινες και κιτρινες γραμμες που σου δειχνει αν εχει βρει κανενα δορυφορο και αν εισαι συνδεμενος?

ξερετε τι να κανω?

 

Ειναι φυσιολογικο.Στους 3,04 δεν υπαρχει αυτη η επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

εχει βάλει κανείς τη νεα έκδοση 3.04 να μας πει εντυπώσεις; σε ξένα forum πάντως μιλούν με τα χειρότερα λόγια και ειδικά για το γεγονός οτι χρησιμοποιεί το wifi!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι. Εχω την έκδοση 3.03 σε nokia 5800. Στο μενού Αγαπημένα, υπάρχουν δύο entries, το "Θέσεις" και το "Διαδρομές". Κάτω από αυτά, υπάρχει η επιλογή "Δημιουργία νέας συλλογής". Αν κάνεις το λάθος και δημιουργήσεις μια συλλογή, πως τη σβήνεις??? Δεν έχω βρει πουθενά επιλογή διαγραφής!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...