Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα.Εψαξα με τον χαρτη την θεση μου και οταν τιν βρηκα παρατιρισα οτι ειχε ενα μικρι κουτακι αρα αν δεν κανο λαθος τζαμπα εψαχνα την βρηκε ιδι ετσι?? οταν παταω μια οδο κ παταο μεταβαση με γραφει σε αναμονη καλυτερης θεσης gps,κατι τετοιο.Τι πρεπει να κανω? σιγουρα δεν χρειαζετε ιντερνετ ετσι?

 

edit: με γραφει σε αναμονη καλυτερης ακριβιας gps,οχι θεσης gps.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Οσον αφορά το garmin στο 5800, επειδή το έχω εγκαταστήσει κ εγώ:

Τις πρώτες φορές που θα το χρησιμοποιήσετε θα αργεί και συγκεκριμένα σε μένα δεν έπιασε

καν σήμα με το δορυφόρο. Μετά όμως όλα κομπλέ.

Να σημειώσω ότι παίζει ρόλο και η τελευταία θέση που βρισκόσασταν όταν κλείσατε το garmin.

π.χ: Αν το κλείσατε έξω απο το σπίτι σας και το ξανανοίξετε εξω απο το σπιτι σας τότε η σύνδεση με το δορυφόρο θα είναι άμεση δλδ το πολύ 30'' (στο δικό μου ολα αυτά). Αν το ανοίξετε σε διαφορετικό σημείο τότε σίγουρα θα αργήσει μέχρι να συγχρονιστεί.

Να πω επίσης οτι καλό θα ήταν το κινητο στο αυτοκίνητο να ειναι τοποθετημένο στο παρ-μπριζ (με μια βεντούζα για παράδειγμα) ώστε το σήμα να είναι αμεσότερο και πιο ακριβές.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι εγώ την 5.00.50 standalone. Αντέγραψα το περιεχόμενο στο root της κάρτας, και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως κατευθείαν ανέφερε το Garmin σαν εγκατεστημένο, χωρίς να τρέξω κανένα .sis

 

Έτρεξα λοιπόν την εφαρμογή, επέλεξα τα Ελληνικά, το έκανα και ενεργοποίηση (...), και όλα καλά ως εδώ. Μετά όμως επειδή με έτρωγε το πως μπορεί να ήταν εγκατεστημένη χωρίς να της έχω κάνει εγώ εγκατάσταση, της έκανα και μια εγκατάσταση (μου πέταξε το μήνυμα ότι δεν είναι συμβατή η έκδοση με τη συσκευή, και πάτησα Continue). Όλα καλά υποθέτω.

 

Τώρα χάρτες? Κατέβασα τον 1.70 αλλά όταν κάνω διπλό κλικ στο .exe μου λέει πως δε διαθέτω την κατάλληλη έκδοση Autodrive και τερματίζει (είτε έχω το κινητό συνδεδεμένο με USB είτε όχι). Κάνω κάτι λάθος?

 

Τέλος, μπορώ αυτό το ωραίο εικονιδιάκι του Garmin να το βγάλω έξω ως συντόμευση? Στο ίδιο μενού που είναι και το Nokia Maps δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα χάρτες? Κατέβασα τον 1.70 αλλά όταν κάνω διπλό κλικ στο .exe μου λέει πως δε διαθέτω την κατάλληλη έκδοση Autodrive και τερματίζει (είτε έχω το κινητό συνδεδεμένο με USB είτε όχι). Κάνω κάτι λάθος?

 

 

Ποιο exe λες;Oι χαρτες ειναι ζιπαρισμενοι και απλα τους αποσυμπιεζεις και μετα τους μεταφερεις στην καρτα στον φακελο garmin του κινητου.Εχουν καταληξη img kai και πρεπει να φτιαξεις και το αρχειο unl με τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το Auto_Drive_Hellas_v1.70_el.exe που κατέβασα από το επίσημο site της Auto Drive. Προφανώς έκανα χαζομάρα. Θα το ψάξω κι άλλο. :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα το garmin 5.00.50 και οταν παταω μια οδο κ παταο μεταβαση με γραφει αναμονη καλυτερης ακριβιας gps και εχει μια μπαρα που πρεπει να φορτοσει,αλλα δεν φορτονει.Τι γινεται ξερει κανεις? Την θεση μου τιν εχω ορισει αλλα τιν ειχε βρει και μονο του πριν.... plz help
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε μερικα ποστ επανω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2855435#post2855435

 

To αφησες ανοικτο για αρκετη ωρα σε ανοικτο χωρο χωρις αποτελεσμα?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι...ανοικτο χορο...μεσα στο δωματιο μου! και στο λεωφορειο οταν ημουν πατισα μια οδο κ πατισα πληγησηση(ενο κινουταν το λεωφορειο) και δεν γινετε παλι η μπαρα δεν φορτονε :(
Link to comment
Share on other sites

Αφησε την συσκευη σου στην βεραντα. Την πρωτη φορα ειναι καλυτερο να μην κινεισαι..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

OK, βρήκα και τον χάρτη. Τώρα παίζει ρόλο ποιο από τα 3 διαθέσιμα ονόματα θα δώσω? Βασικά το gmapbmap.img υπάρχει ήδη στο φάκελο Garmin. Να το αντικαταστήσω? Ή να βάλω ένα από τα άλλα 2 διαθέσιμα ονόματα? Και αν έχω 2 χάρτες, τον "μαμά" και τον AutoDrive 1.70 πως κάνω εναλλαγή?
Link to comment
Share on other sites

OK, βρήκα και τον χάρτη. Τώρα παίζει ρόλο ποιο από τα 3 διαθέσιμα ονόματα θα δώσω? Βασικά το gmapbmap.img υπάρχει ήδη στο φάκελο Garmin. Να το αντικαταστήσω? Ή να βάλω ένα από τα άλλα 2 διαθέσιμα ονόματα? Και αν έχω 2 χάρτες, τον "μαμά" και τον AutoDrive 1.70 πως κάνω εναλλαγή?

 

Άφησε τον βασικό ως έχει και επέλεξε κάποια από τα άλλα ονόματα που αναγνωρίζει το πρόγραμμα για τον χάρτη σου

GMAPSUPP.IMG

GMAPSUP2.IMG

GMAPPROM.IMG

 

Μπορείς μέσα από το πρόγραμμα να επιλέξεις ποιον χάρτη θα χρησιμοποιείς(εκτός τον βασικό που χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Done και αυτό. Τελικα, γνωρίζουμε αν γίνεται να βγάλω shortcut της εφαρμογής στο κεντρικό μενού του κινητού?
Link to comment
Share on other sites

Επιλογες-οργανωση

Επιλεγεις το garmin και πατας επιλογες-μετακινηση σε φακελο-βασικος φακελος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Thanks a million. :D

 

Καμιά επιλογή rename για να αλλάξω το GMobileXT από τον τίτλο του εικονιδίου μάλλον δεν υπάρχει ε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται να αλλάξεις τα ονόματα των εικονιδίων. Κάπου πήρε το μάτι μου όμως μια χακιά που μετονομάζεις όλα τα μενού στις 3rd edition συσκευές. Για κάνε μια αναζήτηση μήπως το πετύχεις και λειτουργεί και στο 5800.
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει χοντρό πρόβλημα με το Garmin στο 40χλμ εώς 45χλμ της ΠΕΟΑΚ, ενώ στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει μια ευθεία σου ζητάει να στρίψεις χωρίς να υπάρχει πουθενά να στρίψεις και μετά κάνει συνεχείς επανυπολογισμούς και σε βγάζει οτι είσαι σε κάτι στενάκια. Για όσους γνωρίζουν το δρόμο μιλάω για το σημείο που είναι η Revoil και o Kαλλέργης με τα λυώμενα στα Μέγαρα.

 

Δε ξέρω αν είναι πρόβλημα του Autodrive Hellas 1.70 ή του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Oταν περασεις ξανα απο εκει ενεργοποιησε μονο το χαρτη της αναβασης για να δουμε απο που ξεκιναει το προβλημα..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει χοντρό πρόβλημα με το Garmin στο 40χλμ εώς 45χλμ της ΠΕΟΑΚ, ενώ στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει μια ευθεία σου ζητάει να στρίψεις χωρίς να υπάρχει πουθενά να στρίψεις και μετά κάνει συνεχείς επανυπολογισμούς και σε βγάζει οτι είσαι σε κάτι στενάκια. Για όσους γνωρίζουν το δρόμο μιλάω για το σημείο που είναι η Revoil και o Kαλλέργης με τα λυώμενα στα Μέγαρα.

 

Δε ξέρω αν είναι πρόβλημα του Autodrive Hellas 1.70 ή του προγράμματος.

 

Δοκιμασε με τον AutoDrive μονο του,οχι τον 3 σε 1 .

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με τον AutoDrive μονο του,οχι τον 3 σε 1 .

 

Ειναι το προβλημα που ειχες πει, εκει που εχει χαρτογραφηση ο ενας και δεν εχει ο αλλος; Που μπερδευει τις φωνητικες οδηγιες και διαβαζει και απο τους 2 χαρτες;

 

Δε μουχει κατσει εμενα τετοια περιπτωση ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το προβλημα που ειχες πει, εκει που εχει χαρτογραφηση ο ενας και δεν εχει ο αλλος; Που μπερδευει τις φωνητικες οδηγιες και διαβαζει και απο τους 2 χαρτες;

 

Μαλλον,γι'αυτο λεω να το τσεκαρει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος χάρτης είναι για επαρχιακούς δρόμους και ποιος για πόλεις?? Για να ξέρουμε τί να απενεργοποιούμε στους επαρχιακούς δρόμους. :)
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ποιος χάρτης είναι για επαρχιακούς δρόμους και ποιος για πόλεις?? Για να ξέρουμε τί να απενεργοποιούμε στους επαρχιακούς δρόμους. :)

 

Για την πολη ο AutoDrive Hellas 1.70 και και τους επαρχιακους ο Anavasis.

Παντως ο AutoDrive εχει και αρκετους επαρχιακους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (free κατα προτίμηση ή έστω "σπασμένο") που να μπορούμε να φτιάξουμε δικά μας ΡΟΙ; Και άμα υπάρχει στα ελληνικά ακόμα καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπράβο για το θέμα και τις συνεχείς οδηγίες

στο θέμα μου τώρα =) εγκατέστησα το τελευταίο garmin και τους χάρτες (3 σε 1), όλα καλά αλλά αν γυρίσω το κινητό (Ν97) σε landscape γυρνάει και ο χάρτης... Κατά τα 3/4! Το υπόλοιπο 1/4 (στα δεξιά) δεν είναι η συνέχεια του αριστερά. Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε, αλλιώς να σας βάλω screenshot =)

το έχετε ξαναδεί? Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...