Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο zip αρχειο αρχειο που κατεβασα εχει αλλους 2φακελους. Ο ενας εχει το sis και ο αλλος 2 αν δε κανω λαθος φακελους που ειναι για αντιγραφη στην καρτα. Αυτους τους εβαλα στην καρτα και μετα το εγκατεστησα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τους εβαλες χυμα στην καρτα μνημης? Δηλαδη μεσα στο E:\ υπαρχει ο φακελος Garmin?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειχε τους φακελους Apps-->Symbian-->Prv και Res. Μετα την εγκατασταση δημιουργησε κι αλλους φακελους
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!!μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει PM με κάποιο λινκ για ελληνικούς χάρτες???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!!μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει PM με κάποιο λινκ για ελληνικούς χάρτες???

 

Καταρχην καλως ηλθες :)

 

Διαβασε τα 33- 34- 35 ποστ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2674631#post2674631

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.αν ειναι ευκολο να μου στειλετε με pm τη διαδικασια ολη.βασικα εχω κολλησει στο virtual key.εχω κατεβασει το garmin,πηρα και πιστοποιητικο αλλα μολις παω να εγκαταστησω το virtual key, μου λεει "σφαλμα πιστοποιητικου.επικοινωνειστε με τον προμηθευτη της εφαρμογης"???τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αναλυτικος οδηγος στο 2 ποστ του παροντος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2649075#post2649075

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα πρεπει να κατεβασεις το garmin απο τα μαγαζακια. Μετα θα ακολουθησεις τον οδηγο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253365#post2253365

 

Δες και τον παρακατω οδηγο θα σου χρειαστει:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=193327

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτον ναι

Ποιά έκδοση κατέβασες; Αυτό είναι λάθος. Ο φάκελος garmin περιέχει μέσα τα αρχεία img καθώς και αρκετούς φακέλους όπως apps, firmware, fonts, gpx, poi, voicw, images κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση κατέβασες; Αυτό είναι λάθος. Ο φάκελος garmin περιέχει μέσα τα αρχεία img καθώς και αρκετούς φακέλους όπως apps, firmware, fonts, gpx, poi, voicw, images κτλ.

 

Κατεβασα την 5.20. Αυτοι οι φακελοι που λες τους ειδα στην καρτα μετα την εγκατασταση του sis. Τελος παντων μπορεις εσυ αγαπητε mirror να μου δωσεις ενα link,κατι τελος παντων,με σωστο προγραμμα,σωστους φακελους κτλ ; Εχω διαβασει 3-4 οδηγους ολοι τα ιδια λενε τα ιδια πραγματα κατεβαζω και τελικα μουφα η υποθεση. Και δε καταλαβαινω το γιατι...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και παλι!

Αφου εκανα update τη συσκευη στην καινουρια εκδοση του firmware, to garmin τρεχει καπως καλυτερα (ετσι μου φανηκε τουλαχιστον σημερα...). Η ερωτηση που εχω ομως τωρα ειναι η εξης: Περασα καποια ΡΟΙs απο το γνωστο σαϊτ: http://index.pois.gr/index.asp . Νομιζω οτι εχει καποια λαθη, δηλαδη π.χ. πολλες τραπεζες μου τις βγαζει με το σηματακι της eurobank (σαν εικονιδιο), η π.χ. μου βγαζει καθαριστηριο "5asec" σε σημειο που δεν υπαρχει...

Τελος οταν παω στην επιλογη "αναζητηση στον χαρτη" και πατησω με το βελακι πανω σε καποιο ΡΟΙ ,δεν μου βγαζει πληροφοριες γι'αυτο...

Ποια Η χρησιμοτητά τους και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εκμεταλευτω τη δυνατοτητα αυτη?????

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update και ένα hard reset που έκανα.. χάθηκαν οι εφαρμογές virtual key και το garmin. Πήγα να ξαναεγκαταστήσω το virtual key και βγάζει συνέχεια σφάλμα πιστοποιητικού. Βάζω το ημερολόγιο πίσω και πάλι τίποτα..

 

update: Εκανα αίτημα στο symbiansigned.com να το ξαναπάρω υπογεγραμμένο, αλλά τελικά ούτε αυτό δούλεψε..

Μάλλον πρέπει να απευθυνθώ στο thread Hacks and patches..

 

update2: Λοιπόν το έλυσα το πρόβλημα! Έφταιγε ότι μετά το hard reset, έκανα επαναφορά του backup για να επαναφέρω τις αρχικές ρυθμίσεις, επαφές κ.λπ.

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγκατεστησα το προγραμματακι στο κινητο και με απλα λογια: TA ΣΠΑΕΙ! Δουλευει τελεια, ειναι γρηγορο, οι χαρτες λεπτομερεις, πληρως λειτουργικο. Οποιος χρειαστει βοηθεια σε κατι ας μου το πει γιατι κι εγω στην αρχη ειχα κανει κατι λαθακια και δεν μου δουλευε καλα.

 

Καλημέρα θα μπορουσες να μου κάνεις έναν οδηγό, πως το κατάφερες;

προσπαθώ 3 μέρες τώρα εις μάτην...

κολλάει καθε φορά στην επιλογή γλώσας και μένει εκει.

θα σου είμαι υπόχρεος.

φαντάζομαι ότι και άλλοι εδω μέσα θα θέλουν βημα βημα οδηγό.

πως κάνουμε sign to virtual key;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

@dimitrisioak υπαρχουν οδηγιες εγκαταστασης στην πρωτη σελιδα.

 

Για να κανετε sign το virtual key ευκολα σε 5' ακολουθηστε τον 1ο τροπο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2627020#post2627020

 

@dj_713 καλο θα ειναι να γραφεις με μικρους χαρακτηρες τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Επισης απαγορευονται και απο τους Ορους Προσβασης και Χρησης που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Loipon exw ena provlima me to nokia 5800 xm k den 3erw an to exei allos.. otan egkathistw tin ekdosi 5.00.20 k paw sto eikonidio den to anoigei, enw ekana telika sign to virtual key.. 2on eida se odigies oti xreiazetai egkatastasi i ekdosi 4.10.16, pernaw stin karta mono sto arxeio .sis kanw egkatastasi k den anoigei san na kollaei fainetai.. 3on pernaw oli tin ekdosi stin karta k meta pali kanw egkatastasi tin 4.10.16 tin anoigw, mou vgazei kati perierga , tin kleinw , kanw egkatastasi tin 5.00.20 k otan to anoigw mpainw stin glwssa alla i eikona einai para3eni k exei perierga sximata k kollaei.. Mipws mporei kapoios na mou pei apo POU na parw to SWSTO programma me tis SWSTES odigies gia to 5800 kai EPITELOUS na doulepsei??? Exw xasei ateleiwtes wres na katevazw ta garmin alla pote den doulepse kanena.. As me voithisei kapoios k an ginetai me leptomereies..

Eyxaristw..

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την 5.20. Αυτοι οι φακελοι που λες τους ειδα στην καρτα μετα την εγκατασταση του sis. Τελος παντων μπορεις εσυ αγαπητε mirror να μου δωσεις ενα link,κατι τελος παντων,με σωστο προγραμμα,σωστους φακελους κτλ ; Εχω διαβασει 3-4 οδηγους ολοι τα ιδια λενε τα ιδια πραγματα κατεβαζω και τελικα μουφα η υποθεση. Και δε καταλαβαινω το γιατι...

 

akrivws to idio epatha k egw..

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες που ακολουθούν υπήρχαν μαζί με τα αρχεία που κυκλοφορούν και δεν έχουν γραφεί απο μένα, είναι αυτές που ακολούθησα και το Garmin μου δουλεύει κανονικά:

 

1. Αντιγράψτε τα περιεχόμενα του φακέλου copy to MMC root και το GarminMobileXT.sis στο root directory της κάρτας σας (πχ e:\Garmin, e:\sys κλπ.)

Μετά τρέχετε το GarminMobileXT.sis από το κινητό σας.

 

Σε περίπτωση αναβάθμισης μόνο της εφαρμογής: κάντε απεγκατάσταση το Garmin από το κινητό. Αντιγράψτε κάπου τα SW.UNL gmapsupp.UNL και gmapsupp.img (αν έχετε κι άλλους χάρτες, κρατήστε και αυτούς και τα .UNL τους). Διαγράψτε το φάκελο Garmin από την κάρτα. Βάλτε το φάκελο Garmin της καινούριας έκδοσης μέσα στην κάρτα και βάλτε μέσα και τα αρχεία που αντιγράψατε πριν. Τρέξτε το GarminMobileXT.sis Είστε έτοιμοι…

* Για να κρατήσετε και τις ρυθμίσεις σας (my locations, routes κλπ.) πάτε Tools->Manage My Data then select the Manage option. Select Export GPX Αυτό θα δημιουργήσει ένα αρχείο: (SD card)\Garmin\GPX\CURRENT.GPX Κρατάτε αυτό το αρχείο και μετά την εγκατάσταση πάτε στον ίδιο φάκελο και αντικαθιστάτε το αρχείο που υπάρχει με αυτό που σώσατε νωρίτερα. Όταν ξεκινήσει η εφαρμογή κανονικά θα πρέπει να γίνει η εισαγωγή των δεδομένων αυτόματα. Αν δε γίνει πάτε Tools->Manage My Data then select the Manage option. Select Import GPX

 

2. Ανοίγουμε το Garmin και πάμε ρυθμίσεις \ πληροφορίες και γράφουμε κάπου το Product ID or Esn Number or Card ID

 

3. Βάζουμε το Product ID or Esn Number or Card ID στο ****** και παίρνουμε τον κωδικό για να ξεκλειδώσουμε το GPS (μην το κλείσετε θα ξαναχρειαστεί)

 

4. Συνδέουμε πάλι το κινητό με τον υπολογιστή και πάμε στον φάκελο του Garmin

 

5. εκεί θα βρούμε ένα αρχείο SW.UNL - εάν δεν υπάρχει δημιουργούμε ένα τέτοιο αρχείο όπως περιγράφεται παρακάτω (*1) ανοίγουμε με το Notepad και αντιγράφουμε τον κωδικό που πήραμε από το ******. ΠΡΟΣΟΧΗ, πατήστε αποθήκευση και ΟΧΙ αποθήκευση ως γιατί αλλιώς θα αποθηκευτεί σαν txt αρχείο ενώ εμείς θέλουμε να έχει κατάληξη UNL. Όταν ανοίξετε το πρόγραμμα πρέπει να δείχνει πράσινες μπάρες στο σήμα GPS. Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζει το εσωτερικό GPS - δείτε (*3)

 

6. Μεταφέρουμε το χάρτη gmapsupp.img από το 3to1map(adh1.5(el)_anav3.75_bluechart08, στον φάκελο Garmin στην κάρτα του κινητού

 

7. Φτιάχνουμε άλλο ένα .UNL αρχείο με το όνομα του χάρτη - πχ αν ο χάρτης είναι gmapsupp φτιάχνουμε ένα αρχείο gmapsupp.UNL( εάν δεν υπάρχει δημιουργείτε ένα .txt αρχείο με το notepad και μετά αλλάζετε την κατάληξή του από .txt σε .UNL – δείτε (*1)

 

8. Πάμε πάλι στο ****** (αν το έχετε κλείσει ξαναβάλτε το Product ID or Esn Number or Card ID) και βάλτε το mapid του χάρτη στο -> select map product -> custom mapset για να πάρετε το κωδικό

*Για τον 3 σε 1 χαρτη: In order to ***** it you should use only one unl file and you will add the two codes together without space (totally 50 digits) autodrive hellas mapid: 822, Bluechart mapid: 295- δείτε (*2)

 

9. αντιγράψτε τον κωδικό αυτό μέσα στο αρχείο που δημιουργήσατε πριν

 

10. Τρέξτε το πρόγραμμα, αν αυτό δεν ανοίγει και σας επιστρέφει στο μενού διαγράψτε τα SW.UNL και gmapsupp.UNL, ξαναφτιάξτε τα από την αρχή και ανοίξτε πάλι την εφαρμογή. Αν εξακολουθεί να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα δώστε άλλο όνομα στον 3σε1 χάρτη (gmapprom.img ή gmapsup2.img) και ξαναφτιάξτε το .UNL του, αλλάζοντας αντίστοιχα το όνομα του (gmapprom.UNL ή gmapsup2.UNL). Αν εξακολουθεί να μην ανοίγει δείτε (*4)

 

11. Αν για οποιοδήποτε αδιευκρίνιστο λόγο το πρόγραμμα αρνείται πεισματικά να τρέξει ή αντιμετωπίζει διάφορα κολλήματα, κάντε απεγκατάσταση το Garmin ένα format στην κάρτα μνήμης (για πολύ δύσκολες περιπτώσεις κάντε και ένα hard format στο κινητό) και επαναλάβετε από την αρχή τα παραπάνω βήματα σε «καθαρό» κινητό. Αν τηρηθούν σωστά οι οδηγίες το πρόγραμμα δουλεύει πάντα. Είναι 100% δοκιμασμένο.

 

 

12. Είστε έτοιμοι. Καλή πλοήγηση και προσοχή στους δρόμους!!!

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ,εγω ειμαι παλι. Εκανα διαφορα πειραματα με το Garmin, και συμπερανα οτι χανει λιγο σε μετρα μερικες φορες.. Δηλαδη με βγαζει οτι ειμαι πιο πισω απ'οτι ειμαι κανονικα στο δρομο...

Και μερικες φορες κολλαει.. Στιν επιλογη λεπτομερειων στο χαρτη εχω βαλει κανονικη (εχει επιλογη : τις περισσοτερες-πολλες-κανονικες-λιγες-τις λιγοτερες) Επισης εχω την εντυπωση οτι χωρις να του εχω φορτωσει καποια custom POIs τρεχει καλυτερα, χωρις ομως να ειμαι σιγουρος οτι φταιει αυτο (το αρχειο των ΡΟΙ μου ειναι περιπου 2,70 ΜΒ).. Επισης του εχω βγαλει τον ANAVASIS απο το option,αλλα του εχω αφησει tickαρισμενο το Bluechart..

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια, η καμια ιδεα πανω σ'αυτο??

Τι λετε μπορει να φταιει?

Παντως την καλυτερη αποδοση εχει με τον teleatlas μονο και χωρις καθολου περασμενα ΡΟΙ..

Επισης αργει ακομα και με ενεργοποιημενο το AGPS να βρει σημα μερικες φορες (ξεκινησα απο τον Καρεα και μου βρηκε σημα στο 401 νοσοκομειο...)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι χάνει λίγο στο στίγμα, είναι γεγονός. Δεν μπορείς να κανείς κάτι σε αυτό. Υπάρχουν όμως μερικές εξαιρέσεις όπου ο συνδιασμός συσκευής-έκδοσης προσφέρει πολύ καλή ακρίβεια. Για να τ ο πετύχεις όμως, θα πρέπει να έχεις υπομονή και να κανείς πολλά πειράματα.

 

Με φορτωμένα πολλά ΡΟΙ, Είναι πάλι γεγονός ότι ψιλοκολλάει.

 

Όσον αφορά την εύρεση δορυφόρων, αν δεις ότι δεν έχει βρει την θέση σου, σταματημένος, στο 2λεπτο, κλειστό και ξανάνοιξε το. Όταν κινείσαι, απαιτείται περισσότερος χρονος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...