Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ολα καλα με το γκαρμιν αλλα δυο μονο κολληματα:

(εχω την τελευταια εκδοση και τους τελευταιους χαρτες και voices)

 

1. Στο κεντρο της Αθηνας δεν πιανει ποτε (Λιοσιων μερια στο υψος Αττικης μετρο), ίσως φταει γενικοτερα η κλεισουρα και ο πομπος gps δεν στελνει καλο σημα?

 

2. (και σημαντικοτερο) Οταν κανω ζουμ στον χαρτη στο free mode με διπλο κλικ δλδ και ψανχω μονος μου να βρω μια περιοχη χωρις απαραιτητα να ειναι συνδεμενο το garmin με τον δορυφορο... ξαφνικα το γκαρμιν μετα απο 1-2 λεπτα περιηγησης στην πολη (Αθηνα) κολλαει και χρειαζεται επανεκκινηση του κινητου μου (5800). Εχω παρατηρησει οτι το κανει στα χαμηλα υψη δλδ απο 1Κm και κατω... σας συμβαινει και εσας? Τι μπορω να κανω για αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου θυμιζει καποιος που ειναι η επιλογη στο 5800 νοκια για να ενεργοποιησω το quick gps?γιατι το garmin αργει λιγο να βρει δορυφορους
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το γκαρμιν αλλα δυο μονο κολληματα:

(εχω την τελευταια εκδοση και τους τελευταιους χαρτες και voices)

 

1. Στο κεντρο της Αθηνας δεν πιανει ποτε (Λιοσιων μερια στο υψος Αττικης μετρο), ίσως φταει γενικοτερα η κλεισουρα και ο πομπος gps δεν στελνει καλο σημα?

 

2. (και σημαντικοτερο) Οταν κανω ζουμ στον χαρτη στο free mode με διπλο κλικ δλδ και ψανχω μονος μου να βρω μια περιοχη χωρις απαραιτητα να ειναι συνδεμενο το garmin με τον δορυφορο... ξαφνικα το γκαρμιν μετα απο 1-2 λεπτα περιηγησης στην πολη (Αθηνα) κολλαει και χρειαζεται επανεκκινηση του κινητου μου (5800). Εχω παρατηρησει οτι το κανει στα χαμηλα υψη δλδ απο 1Κm και κατω... σας συμβαινει και εσας? Τι μπορω να κανω για αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

1. Πραγματικά το Garmin έχει χοντρό πρόβλημα όταν είσαι σε περιοχή με στενούς δρομους και ψηλά κτίρια, με βαριά συννεφιά γίνεται ακόμα πιο έντονο και πολλές φορές μάλιστα "πηδάει¨" και σε δείχνει δυο δρόμους πιο κάτω και επανυπολογίζει με αποτέλεσμα να σε μπερδεύει, να χάνεις χρόνο και το σημαντικότερο να σου αποσπάει την προσοχή και να γίνεσαι εκνευριστικός και για τους άλλους οδηγούς γιατι αναγκάζεσαι να κόψεις.

 

Φαίνεται οτι οι προγραμματιστές του Garmin δε το έχουν κάνει σωστή δουλειά στο 5800, θα μπορούσε το πρόγραμμα να "καταλαβαίνει" οτι μονο με...τηλεμεταφορά γίνεται να βρεθείς στο άλλο στενό μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου.

 

2. Αυτό το έχουν παρατηρήσει πολλοί, όταν κάνεις αναζήτηση στο χάρτη και τον σέρνεις κατα 90% θα κολλήσει, δοκίμασε να τερματίσεις το πρόγραμμα απο τον taskmanager, κρατάς το πλήκτρο μενού πατημένο μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια των εφαρμογών που τρέχουν, κρατάς πατημένο το εικονίδιο του Garmin πατάς έξοδος και "ναι" και μετά πατάς στο εικονίδιο της αρχικής οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

2. Αυτό το έχουν παρατηρήσει πολλοί, όταν κάνεις αναζήτηση στο χάρτη και τον σέρνεις κατα 90% θα κολλήσει, δοκίμασε να τερματίσεις το πρόγραμμα απο τον taskmanager, κρατάς το πλήκτρο μενού πατημένο μέχρι να εμφανιστούν τα εικονίδια των εφαρμογών που τρέχουν, κρατάς πατημένο το εικονίδιο του Garmin πατάς έξοδος και "ναι" και μετά πατάς στο εικονίδιο της αρχικής οθόνης.

 

Το δοκιμασα προφανως αλλα τιποτα... ειναι απο τα προγραμματα που δεν το πιανει το τασκ... Αυτο με το κολλημα συμβαινει μονο στο 5800?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα προφανως αλλα τιποτα... ειναι απο τα προγραμματα που δεν το πιανει το τασκ... Αυτο με το κολλημα συμβαινει μονο στο 5800?

 

 

Δε πιάνει πάντα λόγω ultra κολλήματος

 

Παρατήρησα κάτι που δε ξέρω αν είναι πρόβλημα χάρτη ή προγράμματος:

 

Όταν στρίβεις απο τη Θησέως (Ελ. Βενιζέλου) δεξιά στη Χαροκόπου, "πηδάει" και σε δείχνει οτι βρίσκεσαι στα διπλανά στενά απο τη Χαροκόπου (Αγ.Πάντων ή Αραπάκη) και επανυπολογίζει. Αυτο μου το έκανε δύο φορές, με καθαρό ουρανό, δε νομίζω να είναι τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

μου θυμιζει καποιος που ειναι η επιλογη στο 5800 νοκια για να ενεργοποιησω το quick gps?γιατι το garmin αργει λιγο να βρει δορυφορους

 

ξερεις κανενας γιατι βιαζομαι πλιζ?ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανενας γιατι βιαζομαι πλιζ?ευχαριστω :)

 

Ρυθμίσεις, Τηλέφωνο, Ρυθμίσεις εφαρμογών, Εντοπισμός θέσης, Μέθοδοι

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 6730 CLASSIC ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ GPS ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΑΛΛΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ NOKIA MAPS ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

 

 

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζους χαρακτηρες. Τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Τελος απαγορευονται και απο τους Ορους Προσβασης και Χρησης που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 6730 CLASSIC ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ GPS ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΑΛΛΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ NOKIA MAPS ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

 

Καταρχην μην φωναζεις ( δηλαδη ΜΗΝ γραφεις κεφαλαια).

Κατα δευτερον καλως ορισες στο φορουμ.

Κατα τριτον αν ειχες μπει στον κοπο να διαβασεις λιγο το θεμα, θα ειχες παρει τις απαντησεις που ζητας και θα ειχες μαθει και καποια ακομη πραγματα.

Εδω που ποσταρες αφορα συγκεκριμενες συσκευες και δεν γνωριζω αν η συσκευη σου διαθετει GPS. Διαβασε τα χαρακτηριστικα της. Αν εχει αυτο λειτουργει με μια μικρη επιβαρυνση για να λοκαρει αμεσα.Αναλογα με το λογισμικο της συσκευης μπορουν να περαστουν και αλλα προγραμματα οπως το Garmin.

Τα μπερδευεις ομως, απο τη μια ζητας να μαθεις αν εχει η συσκευη σου GPS και απο την αλλη ισχυριζεσαι οτι δεν βρισκει δορυφορους. :confused:

Ξαναλεω λοιπον, διαβασε πρωτα για να μαθεις για τι ψαχνεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΒΟΗΘΕΙΑ, δεν μπορω να περασω το garmin με τιποτε,καποιος που το εχει και λειτουργει μπορει να μου το στειλει με ε-μειλ, Η* να μου πει ακριβως που να το βρω? Εχω ξοδεψει απειρες ωρες χωρις αποτελεσμα, για το 5800. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Απαγορευεται να δινονται αυτες οι πληροφοριες στις σελιδες του forum. Ισχυουν τα παρακατω για ολα τα θεματα :rolleyes:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2951184#post2951184

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την υπόλοιπη παρέα...

ήθελα να ρωτήσω, από που μπορέι κανείς να προμηθευτεί το garmin 5.00.50 ή νεότερο (για Ν97), με ελληνικούς χάρτες κ πλοήγηση; δεν βρίσκω κάποιο download στο επίσημο site και σε όποιο κατάστημα κινητής ρώτησα δεν γνώριζαν κάτι ούτε πουλούσαν κάτι σχετικό και συμβατό...

(συγνώμη για την "χαζή" ερώτηση, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά..)

όποιος έχει όρεξη να με κατευθύνει, ας μου στείλει μια απάντηση παρακαλώ...

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να το προμηθευτεις απο Eδω πατησε εκει που λεει Στοιχεια Προμηθευτη

 

Και τους ελληνικους χαρτες απο τις σελιδες τους :

http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html

http://www.anavasi.gr

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο 2 post του παροντος αλλα ΔΕΝ χρειαζεται γιατι απο την 5.00.30 εαν θυμαμαι καλα το garmin τρεχει κανονικα στην συσκευη μας χωρις την βοηθεια του VirtualKey.

 

Υ.Γ.

Ενημερωσε το avatar σου για να γνωριζουμε ποια συσκευη εχεις ειναι χρησιμο σε ολους μας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@sireag η συσκευη σου nokia N78 ανηκει στην ενοτητα των Nokia S60 3rd Edition και οτι ερωτηση απορια εχεις κ.τ.λ. θα πρεπει να ρωτησεις εκει. Πριν που εγραψες στο επισημο θεμα του 5800 ησουν Off-topic. Για αρχη θα πρεπει να διαβασεις τους κανονες του forum της nokia και το S60 3rd Edition Platform FAQ γιατι θα σε βοηθησει στα πρωτα σου βηματα και θα μπορεις να συνεννοηθεις με τα υπολειπα μελη.

 

Για να καταλαβεις πως λειτουργει το forum θα σου υποδειξω μερικα βασικα θεματα :rolleyes:

 

Eαν θελεις να ρωτησεις κατι για την συσκευη σου υπαρχει το:

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia N78

 

Για τις εφαρμογες:

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 - Μέρος ΙΙ

 

Τα παιχνιδια:

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Παιχνίδια Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3

 

Eαν θελεις να συζητησεις γενικα για τις εφαρμογες πλοηγησης υπαρχει το θεμα με τιτλο Καλυτερο προγραμμα πλοηγησης. Εαν θελεις να ρωτησεις κατι π.χ για το Sygic Mobile θα πρεπει να ρωτησεις στο επισημο θεμα του! Ολα τα επισημα θεματα των προγραμματων πλοηγησης θα τα βρεις στο 1 post του θεματος Καλυτερο προγραμμα πλοηγησης η εαν διαβασεις τα θεματα που υπαρχουν στην ενοτητα των Nokia S60 3rd Edition.

 

Εαν εχεις καποια απορια ως προς την λειτουργια του forum μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου μεσω pm.

 

Καλη αναγνωση και συνεχεια στις σελιδες του myphone.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Nαι μπορεις να κανεις κανονικα εγκατασταση στο Ν86. Επειδη το Ν86 ανηκει στις συσκευες που υπαρχουν στα Nokia S60 3rd Edition θα σε παρακαλεσω να διαβασεις προσεκτικα αυτα που εχω γραψει παραπανω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

- Σε nokia N97 με 5.0.050 εάν περάσεις στα poi φορητά - σταθερά radar ταχύτητας με το σχετικό αρχείο ήχου σε μορφή ogg, έχεις φωνητική προειδοποίηση προ του σημείου ???

Και εάν όχι μπορείς να κάνεις κάποια διαδικασία ώστε να έχεις???

 

-Ευχαριστώ .-

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει με τα poi αλλα διαβασε το 1 post του παροντος εκει που λεει Οδηγος για POI
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ αλλά έχω διαβάσει την πρώτη σελίδα και εκτός των άλλων στο σημείο που αναφέρεται στην ερώτηση μου

 

«Μια άλλη περίπτωση είναι τα POI που περιέχουν σημεία με κάμερες και ραντάρ της τροχαίας.

Είναι δυνατόν, από την στιγμή που έχουμε εγκαταστήσει ένα τέτοιο POI να ειδοποιούμαστε με ηχητικό μήνυμα, ή οπτική ειδοποίηση στην οθόνη του κινητού όταν πλησιάζουμε σε τέτοια σημεία.»

 

Αλλά δεν λέει κάτι συγκεκριμένο για το ηχητικό μήνυμα κ.λ.π. και για αυτό τον λόγο υπέβαλα το ερώτημα.-

και πάλι ευχαριστώ.-

Link to comment
Share on other sites

Εαν καταλαβα καλα απο αυτα που γραφεις νομιζω οτι με το παρακατω θα εισαι καλυμενος! Υπαρχει στο 1 post.. :O

 

Garmin GPX Converter

Το προγραμματάκι αυτό μας επιτρέπει να μετατρέψουμε τα CSV αρχεία (να που εδώ τα χρειαζόμαστε) σε GPX και να προσθέσουμε ειδοποιήσεις (alerts).

Φυσικά, ειδοποιήσεις μπορούμε να προσθέσουμε και με τον POI Loader, αλλά υπάρχει μια διαφορά.

Με τον POI Loader είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε όλα τα POI ανεξάρτητα από το αν θέλουμε ειδοποίηση μόνο σε κάποια από αυτά. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο στην περίπτωση που έχουμε πολλά POI.

Με τον GPX Converter μπορούμε να επεξεργαστούμε επιλεκτικά τα αρχεία CSV που επιθυμούμε να έχουν ειδοποιήσεις και αφού τα μετατρέψουμε σε GPX μπορούμε πλέον να τα εγκαταστήσουμε με τα υπόλοιπα POI μέσω POI Loader στο κινητό, με την γνωστή διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

Το πρόγραμμα έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις και δεν μπορείτε να τις αλλάξετε. Είναι καλές όμως αυτές που έχει.

Υπολογίζει τον χρόνο της ειδοποίησης με βάση την ταχύτητα και την απόσταση από το POI.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο νέος χάρτης της Auto Drive Hellas!!! :up::up::up:

 

Eίναι ο 1.85.

 

Δείτε εδώ:

 

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 5.00.30 στο 5800 και δυστυχώς δεν μου βγάζει τα ονόματα των οδών στη μέγιστη μεγέθυνση.Είναι Bug της έκδοσης?

Δοκίμασα τα βάλω την 5.00.60 αλλά δεν τα κατάφερα.Πρέπει να περάσω κάποια μεταγενέστερη για να μπει η 5.00.60?

Μπήκα στο μαγαζι αλλά βλέπω ένα ψιλοχάος εκει μέσα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα βάλω την 5.00.60 αλλά δεν τα κατάφερα.Πρέπει να περάσω κάποια μεταγενέστερη για να μπει η 5.00.60?

 

Οχι απαραιτητα.Μπορεις να βαλεις την standalone εκδοση αφου διαγραψεις αυτη που εχεις τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...