Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αρχείο sw.unl δε πρέπει για κανένα λόγο να έχει τη κατάληξη txt

μη δίνεις σημασία στο μήνυμα για καταστροφή;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αρχείο sw.unl δε πρέπει για κανένα λόγο να έχει τη κατάληξη txt

μη δίνεις σημασία στο μήνυμα για καταστροφή;)

 

Οχι δεν εχει την καταληξη .αν την εχει οταν την περναω στο κινητο την αλλαζω απο το κινητο.τρεχω το garminαλλα και παλι τιποτα.δοκιμασα και τους 3 κωδικους

Link to comment
Share on other sites

Περασα το Garmin στο N97 αλλα δεν μου δουλευει σωστα..

 

Αν θες βοηθεια ,με αυτο που εγραψες δεν μπορουμε να κανουμε κατι.Πρεπει να γινεις πιο αναλυτικος.

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις Xωριά και πόλεις σε μακρινή απόσταση κάνεις το εξής

Ας πούμε ψάχνουμε τον Λαγκαδά Θεσ/νικης

Πατάμε

"Προς τα που" Πατας "Κοντά" στο κάτω μέρος της οθόνης

Πατάς "κοντά σε άλλη" κάτω δεξιά

"Αναζήτηση στο χάρτη"

Ξεζουμάρεις λίγο τον χάρτη με τον (-) πάνω δεξιά

Μετακινείς τον χάρτη με την γραφίδα ή το δάκτυλο πάνω κάτω δεξιά αριστερά ώστε να φανεί η περιοχή που είναι κοντά το χωριό που ψάχνεις

π.χ. στην περίπτωση μας ο νομός Θεσσαλονίκης

Πατάς πάνω στον χάρτη κάπου κοντά στην Θεσσαλονίκη και εμφανίζεται ένα βελάκι

Πατας ΟΚ και μετά "Ολοκληρώθηκε"

Μετά επιλέγεις "Πόλεις" - "Συλλαβισμός" και γράφεις το χωριό που ψάχνεις

Προτιμάτε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ώστε να αποφεύγονται λάθη με τονισμούς

Αφού γράψεις το χωριό πατάς εντάξει και γίνετε η αναζήτηση

 

Το πρόγραμμα είναι αρκετά έξυπνο στην αναζήτηση.

Για παράδειγμα ψάχνουμε τον Λαγκαδά, αλλά δεν είμαστε σίγουροι ότι λέγετε έτσι

Πληκτρολογούμε λοιπόν ΛΑΓΚΑ

Το πρόγραμμα μας εμφανίζει ΛΑΓΚΑΔΑΣ, ΛΑΓΚΑΔΙΚΙΑ, ΛΑΓΚΑΔΙΑ, ΛΑΓΚΑΔΙ, ΒΛΑΓΚΑΔΑ γράφοντας δίπλα και τον Νομό που ανήκει το κάθε χωριό

 

Για τα κολλήματα που γράφετε.

Δεν φταίει το πρόγραμμα αλλά το κινητό.

Εξαρτάται τι εφαρμογές τρέχουν από πίσω στο κινητό, πόση ελεύθερη RAM έχει κλπ

 

Για να ελαφρύνετε το GARMIN

Πολλοί χρήστες έχουν αρκετούς φορτωμένους χάρτες στο πρόγραμμα και τους έχουν να "τρέχουν" όλους μαζί χωρίς λόγο.

Για παράδειγμα όταν οδηγούμε στην πόλη ή στο εθνικό δίκτυο χρειάζεται μόνο ο Auto Drive. Ο BlueChart, ο Anavasis και πιθανόν χάρτες του εξωτερικού είναι άχρηστοι αλλά αν δεν τους έχουμε απενεργοποιήσει τρέχουν και αυτοί παράλληλα με αποτέλεσμα να βαραίνει το πρόγραμμα.

 

Η διαδικάσία

πάμε Ρυθμίσεις - Διαχείριση Δεδομένων - Σετ χαρτών

Αφού πατήσουμε Σετ χαρτών πατάμε κάτω δεξιά MapSource

Θα δούμε μια λίστα με όλους τους χάρτες που είναι φορτωμένοι στο πρόγραμμα

και μπροστά ένα τετραγωνάκι με ένα τικ μέσα

Πατώντας μέσα στο τετραγωνάκι φεύγει το τικ και αν ξαναπατήσουμε ξαναεμφανίζεται

Όσοι χάρτες έχουν τικ τρέχουν στο πρόγραμμα.

Ξετσεκάρουμε όλους τους χάρτες και αφήνουμε με τικ μόνο αυτόν που χρειαζόμαστε κάθε φορά.

 

Ένα άλλο που βαραίνει το πρόγραμμα είναι τα πολλά ΡΟΙ.

Μην φορτώνετε την συσκευή σας με πολλά και άχρηστα POI

Βάλτε μόνο αυτά που σας είναι απαραίτητα και τα χρησιμοποιείται

 

Επίσης μετά από κάποια πλοήγηση και αφού κλείσουμε το πρόγραμμα καλό είναι να κάνουμε και μια επανεκκίνηση το κινητό για να απελευθερωθεί μνήμη

 

Αν θες να βρεις ένα σημείο ενδιαφέροντος σε μια μακρινή απόσταση, π.χ. μια εκκλησία, τι κάνεις;

 

Άσε το βρήκα. Πράττεις ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να εγκαταστησω τhn εκδοση 5.00.50 και σε καποιο σημειο μου ζηταει τα mapid των χαρτων.Με ποιο τροπο θα τα βρω ?Το αρχειο ειναι αυτο gmapbmap.img απ΄οτι καταλαβα και ειναι 32 mb μεγεθος. Οι χαρτες που εχει μεσα ειναι αυτοι 3 in 1 Autodrive 1.70 Anavasis 4.11 και bluechart. Thnx.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να εγκαταστησω τhn εκδοση 5.00.50 και σε καποιο σημειο μου ζηταει τα mapid των χαρτων.Με ποιο τροπο θα τα βρω ?Το αρχειο ειναι αυτο gmapbmap.img απ΄οτι καταλαβα και ειναι 32 mb μεγεθος. Οι χαρτες που εχει μεσα ειναι αυτοι 3 in 1 Autodrive 1.70 Anavasis 4.11 και bluechart. Thnx.

 

Για το map id δες εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2490801#post2490801

 

Ο gmapbmap.img ειναι ο βασικος χαρτης. Ο 3σε1 ειναι αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να εγκαταστήσω POI στο κινητό μου (έχω Garmin) με τον POI loader και μου βγάζει αυτό το σύστημα λάθους: Τα Windows δεν είναι δυνατό να βρουν το Garmin\sox.exe. Τι κάνω λάθος;

 

Επίσης ότι δεν μπορούν να μεταφέρουν το αρχείο wav.

 

Το έλυσα το πρόβλημα. Κατέβασα το αρχείο που έλειπε, αλλά μετά την εγκατάσταση πάλι δεν φαίνονται πουθενά οι κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

εχει περασει καποιος το garmin xt 5.00.30 η καποια αλλη παρομοια εκδοση σε samsung innov8 8gb??προσπαθω εδω και 3 μερες κανω οτι ακριβως λεει το θεμα για την εγκατασταση αλλα τιποτα.δεν βρισκει το gps.μηπωςεχει κανει καποιος την εγκατασταση και με βοηθησει?βασικα ειναι η ιδια διαδικασια σαν τα νοκια σειρας Ν.κανω ακριβεστατα οτι λεει το ποστ αλλα παλι τιποτα.το εχω κανει πανω απο 10 φορες και ολες αποτυχια.βαζω κανονικα το εμει μου βγαζει τον κωδικο,τον αντιγραφο στο σημειωματαριο και τον σωζω σαν sw.unl.το ιδιο δε το εκανα και με τους 3 αριθμους που δινει στις πληροφοριες.τα δοκιμασα και τα τρια αλλα τιποτα. τα εβαλα και μεγαλα γραμματα και με μικρα μηπως εφταιγε αυτο αλλα παλι το ιδιο δεν βρισκει το gps με τιποτα.τι συμβαινει ρε παιδια και παλευω 15 μερες και δεν μπορω να το κανω να λειτουργησει??????βλεπω πολλους που ακολουθουν το ποστ και το κανουν.και εγω το ιδιο αλλα τιποτα.κουραστικα με αυτο το garmin πια.
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον δεν το εχει δει στο αλλο θεμα κυκλοφορει η νεα εκδοση του προγραμματος η 5.00.60
Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασε κανεις σε 5800 λειτουργει σωστα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και δούλεψε μονο όταν διέγραψα το gmsup.ini από το φακελο Garmin\Apps .

 

Γενικά οι εντυπώσεις το ίδιο αρνητικές, δηλαδή πολύ αργή απόκριση , σε κάθε ζουμ κανει επανασχεδίαση όλης της οθόνης. Βέβαια το λίγο που το δοκίμασα δεν μου κόλλησε όπως μου κολλούσε η .50 κάθε τρεις και λίγο και ειδικά όταν έψαχνα κάτι στο χάρτη "τραβώντας" με το πενάκι.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: για να περασω τη νεα εκδοση πρεπει να απεγκαταστησω την παλια κ να ξανακανω απο την αρχη την διαδικασια εγκαταστασης?
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Τα .unl δεν χρειαζεται να τα ξανα δημιουργησεις μπορεις να κρατησεις αυτα που εχεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απλα μπορεις να κανεις copy/paste τον νεο φακελο garmin και να τρεξεις το νεο αρχειο sis.

Προσεξε αν εχεις ΡΟΙ να κρατησεις τον φακελο να μην τα χασεις.

 

Για καλυτερα ομως απεγκατεστησε το και βαλτο παλι απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε λεμε το ιδιο πραγμα σκοπος ειναι να γινει η αντικατασταση των αρχειων.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε λεμε το ιδιο πραγμα σκοπος ειναι να γινει η αντικατασταση των αρχειων.

 

Δεν το ειχα δει το μηνυμα σου Γιαννη.:O

Χμ το ιδιο ειναι ε? Απλα παρατηρησα οτι ενω ολα τα αρχεια κατα την απεγκατασταση φευγουν το αρχειο GarminMobileXT_PA.sis στον φακελο private/10202dce παραμενει και λεω μηπως επηρεαζει.

Σημασια εχει οτι ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο αυτο υπαρχει και στην 5.00.40 αλλα και στην 5.00.50 εαν το διαγραψεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα σε παλιοτερε εκδοσεις του garmin οπως την 5.00.20 δεν υπαρχει..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει αυτο που γραφει κανει κανονικα και για τα 5th Edition

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2900325#post2900325

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε αντικατασταση τα αρχεια παιδια, εννοειτε απλως να τρεξουμε το update exe ;;;

Η να κατεβασουμε ολοκληρο το XT απτην αρχη και να κανουμε copy/paste απλα ;

θα χρεαιαστει ξανα κλειδια απτην αρχη ;

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Οχι το exe την standalone κανεις copy/paste και πατας αντικατασταση.

 

Τα κλειδια παραμενουν ως εχουν οποτε αν τα εχεις στο κινητο δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα.. εχω βαλει την εκδοση 5.00.60 δουλευει κανονικα αλλα δεν εχω ελληνικη γλωσσα της εφαρμογης. εχει να επιλεξω αγγλικα και κινεζικα. πωσ θα βαλω ελληνικα? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Θα πρεπει να κατεβασεις μια εκδοση που εχει ελληνικα και να βαλεις τα ελληνικα αρχεια μεσα στο φακελο garmin. Ψαξε για την standalone..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...