Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις να μου απαντησει γιατι το οχημα δεν συμβαδιζει με τον δρομο?

γενικα δεν υπαρχει ακριβεια και δεν μπορω να δω μεσα τις πόλεις

γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις να μου απαντησει γιατι το οχημα δεν συμβαδιζει με τον δρομο?

γενικα δεν υπαρχει ακριβεια και δεν μπορω να δω μεσα τις πόλεις

γιατί?

 

Μηπως δεν πιανει αρκετους δορυφορους;

Link to comment
Share on other sites

πιανει αρκετες πρασινες μπαρες

 

υπαρχει τροπος να λεει στη φωνητικη στριψτε αριστερα ή δεξια, αντί νοτιοοανατολικά και βορειοδυτικα και χαζονοτια?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να λεει στη φωνητικη στριψτε αριστερα ή δεξια, αντί νοτιοοανατολικά και βορειοδυτικα και χαζονοτια?

 

Λεει και τετοια;Σε εμενα λεει πχ στην επομενη εξοδο δεξια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν είναι λογικό να σου λέει τέτοια, πρώτη φορά το ακούω στο garmin. Θα σου πρότεινα να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή, να σβήσεις τους φακέλους και να ξανακατεβάσεις τα αρχεία απο αλλού.

 

Βέβαια, τα αρχεία img και unl τα διατηρείς.

Link to comment
Share on other sites

Να βρω ενα σημειο απο τον χαρτη του και να του πω να με παει εκει γινεται?γιατι απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να βαλεις αναγκαστικα οδο για να σε παει καπου...
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται έμμεσα. Βρίσκεις το σημείο που θες στον χάρτη και το αποθηκεύεις. Πας μετά Για που βρίσκεις το σημείο απο τα αγαπημένα και το επιλέγεις.
Link to comment
Share on other sites

εμενα με επρηξε σημερα βορεια νοτια και ολο τον οριζοντα μου ειπε

Μηπως στον προσανατολισμο του χαρτη τον εχεις βαλει στο τρισδιαστατο;Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

 

Να βρω ενα σημειο απο τον χαρτη του και να του πω να με παει εκει γινεται?γιατι απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να βαλεις αναγκαστικα οδο για να σε παει καπου...

Μπορεις να πατησεις το πληκτρο για επιλογη(στο ν82 ειναι το μεσαιο πληκτρο)και θα ανοιξει μενου με τις πλησιεστερες θεσεις ,εκει σου βγαζει το στιγμα ,το επιλεγεις και σε παει στην μεταβαση.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

τον 3 D εβαλα

πως επηρρεάζει?

 

Δοκιμασε να βαλεις την επιλογη για προσανατολισμο προς πορεια να δεις αν αλλαξει ο τροπος που σε κατευθυνει.Εγω δεν εχω δοκιμασει αλλο τροπο οποτε δεν ξερω αν φταιει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εμείς έχουμε ένα πρόβλημα με το garmin mobile xt στο 5800.

 

Έχουμε την έκδοση 5.00.40 σε 5800 με το τελευταίο firmware.

 

Το πρόγραμμα δουλεύει κανονικά μέχρι που κάποια στιγμή απλά κλείνει. Συνήθως εκτελεί κάποιο δρομολόγιο την ώρα που το κάνει.

 

Άλλο πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές παγώνει και για να κλείσει το πρόγραμμα απο τον task manager μπορεί να κάνει και 3 με 5 λεπτά.

 

Είναι γνωστό πρόβλημα? Ή μπορεί να έχω κάνει κάτι λάθος εγώ?

 

Το ίδιο κάνει και σε εμένα όταν το έχω σε οριζόντιο προσανατολισμό. κάνει ένα μπιπ και κλείνει. σε κατακόρυφη οθόνη δουλεύει άψογα.

Δεν έχω άλλες εφαρμογές και το έχω εγκατεστημένο στην κάρτα μνήμης

 

Πρόβλημα και εγω

 

Δύο φορές (μια την Παρασκευή και μιά σήμερα) κατα τη διάρκεια διαφορετικής διαδρομής κόλλησε το πρόγραμμα και αναγκάστηκα να το κλείσω απο τον task manager και έκανε περίπου 2~3 λεπτά να κλείσει, σήμερα κόλλησε κατα τη διάρκεια της προεπισκόπησης στροφής την οποία έχω ενεργοποιήσει για να μη με μπερδεύει σε σημεία που υπάρχουν πολλές επιλογές για να στρίψεις (ανισόπεδοι κόμβοι, μεγάλες διασταυρώσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που λέει ότι του αναφέρει βόρεια νότια κλπ., να πω ότι εγώ στη πλοήγηση πάντα το έχω σε 3d και ποτέ δε μου εκφώνησε κάτι τέτοιο. Πάντα λέει αριστερά, δεξιά κλπ.

Όσο για τα κολλήματα που έχει ο χάρτης, αυτό είναι γεγονός. Και εμένα πολλές φορές μου κόλλησε και έπρεπε αν το επανεκκινήσω. Αν δεν είχε αυτά τα κολλήματα θα το χρησιμοποιούσα μόνιμα (μιας και έχει καλύτερους χάρτες), ενώ τώρα χρησιμοποιώ εναλλακτικά και το sygic, το οποίο δε μου έχει κολλήσει ποτέ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως. Με το που το εγκατέστησα και έκανα χειροκίνητη περιήγηση στον χάρτη, μου κόλλησε 2 φορές και πάγωσε ολόκληρη η συσκευή για αρκετή ώρα. Το παράτησα και γύρισα στο sygic που δείχνει να λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με το Garmin καντε εγκατασταση την εφαρμογη ActiveFile και επιλεξτε την επιλογη Tools\ Star memory monitor για να δουμε εαν το προβλημα ξεκιναει απο την ram
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με το Garmin καντε εγκατασταση την εφαρμογη ActiveFile και επιλεξτε την επιλογη Tools\ Star memory monitor για να δουμε εαν το προβλημα ξεκιναει απο την ram

Για να γίνει μία τέτοια σύγκριση δεν θα πρέπει πρώτα όλοι να χρησημοποιούμε την ίδια έκδοση?

 

Επίσης δεν βλέπω το λόγο του να έχει η κοπέλα μου πρόβλημα με διαθέσιμη μνήμη κατα τη χρήση του Garmin όταν το κινητό μόλις έχει βγεί απο το κουτί, δέν έχει φορτωμένο τίποτα άλλο επάνω του, και ταυτόχρονα υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

 

Πιο βασικό μάλλον θα ήταν να πεί ο καθένας με πρόβλημα αντιστοιχο τι version έχει και (καλό θα ήταν και ο releaser).

 

Σαν 2η αντίθετη σκέψη αναφέρω το ότι κάθε φορά που το garmin έχει κολλήσει το κινητό ανταποκρίνεται κανονικά (άσε που εμάς συνεχίζει και δίνει κανονικά φωνητικές οδηγίες). Αντίθετα κινητά της Nokia που έχουν λίγη διαθέσιμη μνήμη δυσκολεύονται απίστευτα και να επιστρέψουν στο κεντρικό μενού του τηλεφώνου.

 

Κατα τη γνώμη μου κάτι δεν δουλεύει ακόμα σωστά με το garmin και τη σειρά του symbian αυτή και σε μερικούς σκάει.

Δεν θα μου φαινόταν δεν καθόλου περίεργο αν παλαιότερες version του προγράμματος δεν εμφανίζουν τέτοιο πρόβλημα.

 

Χρησημοποιημένη version σε εμάς τουλάχιστον είναι η 5.00.40 (αυτή που είναι πατσαρισμένη και έχει όλα τα POI μέσα -->αν δεν κάνω λάθος καρλσλεγκ)

 

Μπορεί να λέω και βλακείες αλλα η συσκευή δεν δυσκολεύεται καθόλου μα καθόλου να επιστρέωψει στο μενού.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολοι εχουν την 5.00.40 η αληθεια ειναι οτι με την .30 δεν διαβασα ποτε κατι τετοιο. Δες τα παρακατω ποστ:

 

Το ίδιο κάνει και σε εμένα όταν το έχω σε οριζόντιο προσανατολισμό. κάνει ένα μπιπ και κλείνει. σε κατακόρυφη οθόνη δουλεύει άψογα.

Δεν έχω άλλες εφαρμογές και το έχω εγκατεστημένο στην κάρτα μνήμης

σήμερα κόλλησε κατα τη διάρκεια της προεπισκόπησης στροφής την οποία έχω ενεργοποιήσει για να μη με μπερδεύει σε σημεία που υπάρχουν πολλές επιλογές για να στρίψεις (ανισόπεδοι κόμβοι, μεγάλες διασταυρώσεις κλπ)

 

Aυτο που με κανει να πιστευω οτι μπορει να ειναι η ram ειναι γιατι ειχα παλιοτερα προβλημα με το Ν82 μου. Τοτε ειχα περασει τους διαφανους χαρτες και φαινοταν ολες οι πληροφοριες χωρις να σκεπαζει ο Auto Drive τους υπολοιπους με αποτελεσμα οταν εκανε υπολογισμο πoρειας δεν ειχε αρκετη ram και κολλουσε. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ενεργοποιημενο το A-GPS;Αν ναι δοκιμαστε να το απενεργοποιήσετε και ξαναδοκιμαστε.

 

 

Eγω ναι το έχω ενεργό και τώρα που το λές απο τότε που το ενεργοποίησα άρχισαν τα προβλήματα:worry:

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως αργεί αρκετά να βρει τη θέση μου,ακόμα και μετά το πρώτο κλείδωμα των δορυφόρων!κ δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.μερικές φορές μπορεί να βγάλει ότι είμαι σε διπλανή οδό απ το σπίτι μου.και όταν πατάω πλοήγηση προς κάποια διεύθυνση αρχίζει τα "αναμονή για καλύτερης ακρίβειας gps".ούτε μνήμη γεμάτη έχω ούτε τπτ,το κιν το έχω 2 εβδομάδες.μήπως υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο χρήσης για να δω μήπως πατάω κάποιο κουμπί λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολοι εχουν την 5.00.40 η αληθεια ειναι οτι με την .30 δεν διαβασα ποτε κατι τετοιο. Δες τα παρακατω ποστ:

 

 

 

 

Aυτο που με κανει να πιστευω οτι μπορει να ειναι η ram ειναι γιατι ειχα παλιοτερα προβλημα με το Ν82 μου. Τοτε ειχα περασει τους διαφανους χαρτες και φαινοταν ολες οι πληροφοριες χωρις να σκεπαζει ο Auto Drive τους υπολοιπους με αποτελεσμα οταν εκανε υπολογισμο πoρειας δεν ειχε αρκετη ram και κολλουσε. :)

Πείραμα στην ίδια διαδρομή

Garmin 36 mb ελεύθερα

Sygic 35,4 mb ελεύθερα

 

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω προβλημα στην εγκατασταση του garmin ενω τα κανω ολα οπως λενε οι οδηγιες οταν το ανοιγω που λεει να βαλω κωδικο ξεκλειδωματος η αγορα, και μετα δεν αναγνωριζει το ενσωματομενο gps παρα μονο bluetooth
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολοι εχουν την 5.00.40 η αληθεια ειναι οτι με την .30 δεν διαβασα ποτε κατι τετοιο.

 

Eγω ναι το έχω ενεργό και τώρα που το λές απο τότε που το ενεργοποίησα άρχισαν τα προβλήματα:worry:

 

ρε παιδια εχω προβλημα στην εγκατασταση του garmin ενω τα κανω ολα οπως λενε οι οδηγιες οταν το ανοιγω που λεει να βαλω κωδικο ξεκλειδωματος η αγορα, και μετα δεν αναγνωριζει το ενσωματομενο gps παρα μονο bluetooth

 

Εγω εχω την ...30, απενεργοποιημενο το A-gps και εχω γυρισει ολη την Ελλαδα σχεδον. Κανενα μα κανενα προβλημα δεν εχει παρουσιασει. Βεβαια σε πολεις με ψηλα κτιρια αργει λιγο να βρει σημα αλλα μετα... φυσαει. Σε ανοιχτο χωρο πιανει σχεδον αμεσως. Τι να πω.

Steant δεν εχεις ξεκλειδωσει το προγραμμα μαλλον αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...